Web-квест "Мило, його склад, мийна дія"

WEB-квест підготувала вчитель хімії Рубан Оксана Анатоліївна

Доброго дня, дорогі друзі!

Радо вас вітаю у нашому веб-квесті, присвяченому удосконаленню знань про органічні речовини на прикладі мила та синтетичних миючих засобів!

Перед сучасною освітою стоїть завдання пошуку нових видів і форм організації навчальної діяльності. Навчання має бути розвиваючим в плані розвитку самостійного критичного і творчого мислення. З цією метою багато вчителів вже давно використовують проектну технологію, залучаючи ресурси мережі Інтернет. Велика кількість інформації в мережі та її якість не тільки не спрощують процес роботи над проектом, але й ускладнюють його.

Одне з можливих рішень даної проблеми це технологія веб-квест.

Веб-квест в педагогіці - проблемне завдання, проект з використанням інтернет-ресурсів.

Вебквест - сценарій організації проектної діяльності учнів на будь-яку тему.

Значення.

веб-квест сприяє:

  • пошуку Інтернет інформації, яку доручає учням учитель;
  • розвитку мислення учнів на стадії аналізу, узагальнення та оцінки інформації;
  • розвитку комп'ютерних навичок учнів і підвищенню їх словникового запасу;
  • заохоченню учнів вчиться незалежно від вчителя;
  • розвитку дослідницьких і творчих здібностей учнів;
  • підвищення особистісної самооцінки.

Зростає інтерес до механізмів включення дітей у діяльності, що сприяють розвитку їх здібностей. Життя показує, що формування будь компетентності відбувається через практичну діяльність. В якості таких механізмів виступають технології навчання.

У програмних документах Національної освітньої ініціативи «Наша Нова школа», сказано: «головним результатом шкільної освіти має стати його відповідність цілям випереджаючого розвитку» і «вивчати в школах необхідно ... способи і технології, які стануть в нагоді в майбутньому». Кожен учень має набути досвіду самостійної діяльності й особистої відповідальності, тобто ключові компетентності, що визначають якість сучасної освіти. У концепції модернізації російської освіти на загальноосвітню школу покладаються завдання формування цілісної системи універсальних знань, умінь і навичок

Цей процес неможливий без розвитку технологій освіти з використанням різних сервісів мережі Інтернет, та поширення електронних освітніх ресурсів.

Як же сьогодні ми можемо використовувати в навчально-виховному процесі сучасні інформаційні технології, зокрема, сервіси інтернет? На жаль, найчастіше можна спостерігати пасивне сприйняття інформації, отриманої в Інтернеті, що призводить молодих людей до стереотипності мислення, спотвореного світогляду, зниження учбової мотивації. З таким ставленням Інтернет-ресурси стають не базою для розвитку компетентності особистості, а універсальною шпаргалкою на всі випадки життя. Тим часом розвиваючись інформаційні технології пропонують масу можливостей для спільної роботи учнів і вчителя.

Сучасна навчальна програма вимагає від учнів уміння працювати з інформацією, потік якої безперервно зростає. Це вдається далеко не всім. Часто ми можемо бачити, що учні відчувають значні труднощі, не впевнені у своїх силах, не задоволені результатами своєї праці. Зрештою, це призводить до втрати інтересу при вивченні предметів як гуманітарного, так і природного циклу.

Тому проблема збереження і розвитку навчальної мотивації школярів завжди була і буде актуальною. І нам, вчителям, належить підтримувати інтерес учнів, створювати такі умови, коли кожен учень включений у творчу діяльність, що сприяє не тільки продуктивності навчання, а й гуманізації освіти.

Створення проектів у формі веб-квесту дозволяє досягнути таких цілей:

  • Підвищення мотивації до самонавчання;
  • Формування нових компетенцій;
  • Реалізація креативного потенціалу;
  • Підвищення особистісної самооцінки;

- Розвиток незатребуваних в навчальному процесі особистісних якостей (наприклад, поетичні, музичні, художні здібності).

Веб-квест як освітня технологія спирається на такий підхід до навчання, в процесі якого відбувається конструювання нового. Відповідно до даного підходу, вчитель стає консультантом, організатором і координатором проблемно-орієнтованої, дослідницької, навчально-пізнавальної діяльності учнів. Учителем створюються умови для самостійної розумової та творчої діяльності учнів і підтримується їх ініціатива. У свою чергу, учні стають рівноправними «співучасниками» процесу навчання, розділяючи зі своїм учителем відповідальність за процес і результати навчання.

Веб-квест включає в себе обов'язкові етапи :

1. Введення (тема та обгрунтування цінності проекту). Цей етап надає основну інформацію, вводить ключові поняття, а також містить питання, над якими будуть міркувати учні;

2. Завдання (мета, умови, проблема та шляхи її вирішення). Це найбільш важлива частина Веб-квесту. Завдання направляє учнів на ряд конкретних дій на шляху вирішення проблеми;

3. Процес (поетапний опис ходу роботи, розподіл ролей, обов'язків кожного учасника, посилання на інтернет-ресурси, кінцевий продукт). У цьому розділі містяться вказівки, як саме учні будуть виконувати завдання (порядок виконання і сортування інформації);

4. Оцінка (шкала для самооцінки і критерії оцінки викладача). Розділ містить критерії оцінки виконаного завдання у відповідності з певними стандартами;

5. Висновки (узагальнення результатів, підведення підсумків (чому навчилися, які навички придбали ;. Можливі риторичні питання або питання, які мотивують подальше дослідження теми) Тут підводиться підсумок і заохочується Рефлексія і Подальші дослідження з проблеми;

6. Сторінки для вчителя (додатково): У них міститься інформація для допомоги іншим викладачам, які будуть використовувати веб-квест.

Сьогодні веб-квести значно варіюються не тільки по Своїй тематиці, але і за структурою. Виділяється кілька класифікацій веб-квестів.

(Веб-Розробники квесту як навчального завдання Берні Додж (Dodge Берні (http://edweb.sdsu.edu/people/bdodge/) і Том Марч (Том березня) з Державного університету Сан-Дієго) розглядають два види веб-квестів:

-короткостроковий ;

- довгостроковий.

Метою короткострокових проектів є набуття знань і здійснення їх інтеграції в свою систему знань. Робота над короткочасним веб-квестом може займати від одного до трьох сеансів.

Довгострокові веб-квести спрямовані на розширення і уточнення понять. По завершенні роботи над довгостроковим веб-квестом, учень повинен вміти вести глибокий аналіз отриманих знань, уміти їх трансформувати, володіти матеріалом настільки, щоб зуміти створити завдання для роботи по темі. Робота над довгостроковим веб-квестом може тривати від одного тижня до місяця (максимум двох).

У ході організації роботи школярів над веб-квестами реалізуються наступні цілі:

- Освітня - залучення кожного учня в активний пізнавальний процес. Організація індивідуальної та групової діяльності школярів, виявлення умінь і здібностей працювати самостійно по темі.

- Розвиваюча - розвиток інтересу до предмету, творчих здібностей уяви учнів; формування навичок дослідницької діяльності, публічних виступів, умінь самостійної роботи з літературою та Інтернет - ресурсами; розширення кругозору, ерудиції.

- Виховна - виховання толерантності, особистої відповідальності за виконання обраної роботи.

Веб-квест, використовуючи інформаційні ресурси Інтернет і інтегруючи їх у навчальний процес, допомагає ефективно вирішувати цілий ряд практичних завдань, так як в процесі роботи над веб-квестом розвивається ряд компетенцій:

- Використання інформаційних технологій для вирішення професійних завдань;

- Самонавчання і самоорганізація;

- Робота в команді;

- Вміння знаходити кілька способів рішень проблемної ситуації.

Одним з перспективних напрямів формування інформаційних і комунікаційних компетенцій є технологія освітніх веб-квестів .

Крім того, працюючи над веб-квестом, учні проходять повний цикл мотивації від уваги до задоволення, знайомляться з автентичним матеріалом, який дозволяє учням дослідити, обговорювати і усвідомлено будувати нові концепції та відносини в контексті проблем реального світу, створюючи проекти, що мають практичну значимість.

До ключових характеристик автентичного навчання можна віднести:

• актуальність навчальних завдань, їх відповідність інтересам учнів;

• залучення учнів в дослідницьку діяльність;

• міждисциплінарний характер;

• тісний зв'язок з реальним життям;

• необмеженість навчальних ресурсів;

• оцінка діяльності учнів проводиться не тільки вчителем, а й зовнішніми

експертами, а також іншими учнями;

Як видно з вищесказаного, Інтернет робить навчання автентичним і видаляє перешкоди між реальним життям і уроком.

Робота учнів у форматі веб-квесту урізноманітнює навчально-виховний процес, зробить його живим і цікавим. Освітній веб-квест - це сайт в мережі Інтернет, з яким працюють учні, виконуючи ту чи іншу задачу. Розробляються такі веб-квести для максимальної інтеграції Інтернету в різні навчальні предмети на різних рівнях навчання в навчальному процесі. Вони охоплюють окрему проблему, навчальний предмет, тему, можуть бути і міжпредметних. Особливістю освітніх веб-квестів є те, що частина або вся інформація для самостійної або групової роботи учнів з ним знаходиться на різних веб-сайтах. Крім того, результатом роботи з веб-квестом є публікація робіт.

Тематика веб-квестів може бути найрізноманітнішою, проблемні завдання можуть відрізнятися ступенем складності. Результати виконання веб-квесту, залежно від досліджуваного матеріалу, можуть бути представлені у вигляді усного виступу, комп'ютерної презентації, есе, веб-сторінки і т.п.

Ознайомтеся з правилами Web-квесту...