Aktivnosti 

Terapijsko čitanje s Korom

Naš projekt već neko vrijeme traje, a mi naravno nismo zaboravili na emocije. Kako bi i mogli zaboraviti kad bez emocija ne bismo bili ljudi  Svaki dan nešto osjećamo i svaki dan nam naše emocije nešto poručuju- možda smo izgubili nama nešto dragocjeno pa smo tužni, možda je naš najbolji prijatelj dobio dobru ocjenu pa smo sretni zbog njega, a možda nam netko radi nešto što nam se nikako ne sviđa pa osjećamo ljutnju.




U sklopu radionica s terapijskim psom Korom i njezinom ljudskom partnericom, psihologinjom Jasminom Kardoš, u četvrak 26. 4. 2024. u produženom boravku pričali smo o emocijama. Prvo smo pozorno slušali priču „Srećkin rođendan“ u kojoj su glavni likovi četiri pseća prijatelja Srećka, Ljutka, Straško i Tužnić. Dobro smo ih upoznali kroz njihove sretne, ljute, preplašene i tužne reakcije.


Nakon priče razgovarali smo o osjećajima koje smo upoznali u priči te uz pomoć knjige „Velika knjiga o osjećajima“ raspravljali kako se nositi sa ljutnjom, tugom i strahom, ali i srećom! Pas Kora cijelo vrijeme je svim učenicima pružao emocionalnu potporu, posebice pri čitanju teških riječi . Uz njezinu nježnu pomoć i razumijevanje svi smo mogli slobodno izraziti svoje osjećaje.


Predstavljanje projekta na Reviji dobre prakse UHRN Zvono

Ravnateljica škole  održala je predavanje o projektu VITAMIN C(ENTAR) na Reviji dobre prakse Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave dana 11.travnja 2024. 


JOB SHADOWING U LATVIJI

U sklopu Erasmus+ projekta naše škole „Vitamin C(entar)- osnaži s(v)e!“ socijalna pedagoginja škole Tea Juretić sudjelovala je od 2.- 6. 4. na job shadow aktivnosti ni više ni manje nego u- Latviji. 

Job shadow aktivnosti uključuju promatranje tuđeg rada s ciljem učenja i stvaranja ideja za poboljšanje vlastite prakse i prakse škole. Škola koja je na jedan topao način ugostila našu socijalnu pedagoginju nalazi se u gradu Jūrmala, odmah pored glavnog grad Rige.

Osnovna škola zove se Vaivaru pamatskola te se nalazi okružena visokim, gustim stablima i samo dvije minute hoda do pješčane plaže.

Latvijske osnovne škole imaju devet razreda pa tako učenici završavaju osnovno obrazovanje sa otprilike petanest-šesnaest godina. Ova osnovna škola je vrlo slična OŠ Centar po atmosferi, veličini i ozračju punom topline. Razredna nastava ima dvije učiteljice te po potrebi osobne pomoćnike za djecu s poteškoćama u razvoju. Svaki razred ima svoje ime koje je najčešće nekako povezano s prirodom pa tako „strauti“ znači „potoci“, a bruklenes“ znači „brusnice“.  Jako se njeguje povezivanje s prirodom i okolišem. 

Na nastavi tjelesne kulture izlaze van bez obzira na vremenske uvjete te se djeca jako vesele svakom izlasku na zrak. Isto tako postoji vanjska učionica koja se često koristi u toplijim danima. Neki učenici u školu dolaze s biciklama.


U većini razreda učenici imaju svoje mapice gdje spremaju školske radove, a učenici koji teže savladavaju redovni program nalaze se u posebnim razredima unutar kojih imaju naglašene kreativne aktivnosti i domaćinstvo. Učenici tih razreda (ukupno dva u cijeloj školi) pokazali su se kao izvrsni u pletenju. Isto tako redovne predmete uče tempom koji odgovara njihovoj teškoći. Dostupna im je „terapija pijeskom“ koja razvija kreativnost, ali ima i smirujući efekt, posebice ako podloga mijenja svijetla kao što je prikazano na slici. 

Kao i kod nas, djeca s teškoćama u razvoju koja uspjevaju pratiti redovan program polaze redovne razrede te su u potpunosti integrirani. Ukoliko zbog velikih poteškoća u ponašanju nisu u mogućnosti pratiti nastavu ista im je osigurana kod kuće. Zanimljiv je podatak da se kao škola trude imati što više mjera pohvala, nagrada i poticanja za razliku od kazni. Jedna od poticajnih mjera za sve učenika jest „pizza s ravnateljicom“ te na kraju svakog mjeseca najbolji učenici svakog razreda odlaze na pizzu s ravnateljicom. Na tom druženju razgovaraju o dobrobiti i napretku škole, posebice iz kuta gledišta samih učenika. Svaki razred ima svoja pravila po kojem se bira učenik koji taj mjesec odlazi na pizzu, a najčešće su to stavke poput pomoć drugima, sudjelovanje na nastavi i sl.


Može se reći da je Latvija izrazito zanimljiva država sa svojom specifičnom arhitekturom i  bogatom prirodom. Sama Jūrmala ima 32 kilometra obale uz Baltičko more. Poznato je ljetovalište Sjeverne Europe. Ima savršen spoj šumovitog, morskog i riječnog okoliša. Bogata je i tradicijskom kulturom koju njeguju od malih nogu čemu je svjedočila socijalna pedagoginja gledavši nastupe mladih KUD-ova.


Socijalna pedagoginja imala je priliku sudjelovati na izvannastavnoj aktivnosti trećeg razreda koja je uključivala posjet lokalnoj pizzeriji i slušanje o tome kako pizza nastaje, što je sve potrebno za pokretanje takvog posla te od kuda nam dolaze sastojci. Kišovito, hladno vrijeme nikoga nije spriječilo u sreći i zabavi.


MOBILNOST U GRČKOJ: TEČAJ BIBLIOTERAPIJE

U sklopu Erasmus+ projekta Vitamin C(entar) – osnaži s(v)e naše škole učiteljica

Talijanskog jezika Ivana Balen Grudenić bila je na mobilnosti u Ateni gdje je

pohađala tečaj Biblioterapije (Help Your Students Cope With Stress and Anxiety

Thanks to Bibliotherapy) od 18.3. do 23.3. 2024. Uz sudionice iz Italije, Švedske,

Portugala i Njemačke učila je o ovoj zanimljivoj metodi koja može doprinijeti

unaprijeđenju mentalnog zdravlja učenika i pomoći im da se uhvate u koštac sa

stresom i emocionalnim izazovima koje im donosi odrastanje i razne životne situacije.

Potpora je zdravom socijalnom i emocionalnom rastu. Rješenje koje nudi tečaj

Biblioterapije počiva na terapeutskoj ulozi knjižvnosti na kojoj se bazira. Učiteljica je

uz nova znanja stekla i nova poznanstva među kolegama iz drugih zemalja što osim

obogaćivanja na osobnoj razini otvara vrata međunarodnoj suradnji u budućim

projektma škole. Ne treba zanemariti niti kolijevku zapadne civilizacije, Atenu, gdje se

tečaj odvijao čije je brojne znamenitosti bila u mogućnosti istražiti. Osim neizostavne

Akropole i Partenona tu su i živopisni trgovi, novi Muzej Akropole, stadion

Panathinaiko te grčki (i rimski) ostaci na svakom koraku. Prekrasno iskustvo i tečaj

koji bi preporučila kolegama.

OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA SREĆE

Dana 20. ožujka obilježili smo Međunarodni dan sreće. Interdisciplinarno smo pristupili temi koju smo obrađivali nekoliko dana u pojedinim razredima. Izrađivali smo plakate, video zapise, fotografije i razgovarali o emocijama i što nas sve čini sretnima. S učenicima mlađih razreda, razgovarali smo o sreći i što njih osobno čini sretnima, a odgovori su nas razveselili i nasmijali što možete pogledati u videu kojeg je izradila učiteljica engleskoga jezika Dorina Badurina.

 

 


          Učenici 5. razreda pisali su motivacijske poruke kojima su ukrasili pano škole.Učenici 6. razreda odabrali su napisane pozitivne poruke koje su im se najviše dojmili.Učili su o hormonima sreće, kako ih aktivirati i prepozanti negativne i pozitivne emocije.Učenici 7. razreda pripremili su kutije sreće u kojima su bili predmeti koji su ih činili sretnima u djetinjstvu. S učiteljicom talijanskog jezika učenici 8. razreda obrađivali su pjesmu Felicita (sreća) te napravilI plakat o malim sitnicama koje nas čine sretnima.Učenici multimedijske grupe, s pedagoginjom su napravili kratak video o sreći koji možete pogledati ovdje: https://youtu.be/PuIyqwNtltU .


NOVOSTI U ERASMUS KUTKU

Kako se danas osjećaš ?

What zone am I in today?

U skladu s  aktivnostima koje  se provode u školi, 

učenici su ukrasili Erasmus+ kutak pozitivnim porukama te redovito osvještavaju kako se svakodnevno osjećaju. Kao nastavak ovih aktivnosti, osmišljen je emocionalni dnevnik kojeg učenici ispunjavaju. Uglavnom ga ispunjavaju u suradnji sa stručnom službom škole, no mnogima se  jako svidio ovakav način praćenja vlastitih emocija da ih rado traže i ispunjavaju i u sklopu svakodnevnih školskih aktivnosti ili u pauzama u školi. 

Ispunjavanje emocionalnog dnevnika

U mojoj glavi pozitivne misli

TJEDNI MINDFULNESS U ŠKOLI

Članica tima projekta Vitamin C(entar), učiteljica razredne nastave Hana Grubišić Krmpotić, počela je s provođenjem osviještene prisutnosti početkom školske godine 2023./2024. kroz tjedni mindfulness. Petak ujutro je od rujna rezerviran za 5 minuta razglasa u kojem učiteljica uz umirujuću glazbu učenike vodi kroz metode dubokog disanja i prisutnosti u trenutku proširujući teme sukladno potrebama i vremenu godine u kojem se nalazimo. Konstantu predstavlja važnost osvještavanja sadašnjeg trenutka, afirmativne poruke učenicima kao i vježbe disanja. Obrađene teme uključuju uživanje u trenutku, nošenje sa stresnim situacijama, usmjerenost za cilj, organizacija vremena i misli kao i prigodne teme kao što je početak i kraj polugodišta, rad na interesima i potrebama, blagdansko vrijeme i važnost darivanja vremena i pažnje, Valentinovo i vrste ljubavi kao i mnoge ostale. 

Cilj počiva na pružanju alata učenicima za lakše nošenje sa stresom, smanjenju stresnih situacija kroz disanje i raščlambu stresora te svijest o vlastitoj važnosti kroz afirmativne ponavljajuće poruke. 


U drugom polugodištu učiteljica je, uz nastavak opuštanja petkom, počela provoditi i duže radionice s pojedinačnim razredima u kojem je cilj postavljen na važnosti disanja i opuštanja, sagledavanju važnih stvari u životu i anuliranju nebitnih kroz simpatične vježbice i primjere. Uočeno je kako se učenici sve teže nose sa stresorima koji ih okružuju te im je iste teško raščlaniti na lakše, manje segmente, radionice imaju za cilj pružanju alata koje učenici mogu koristiti kako bi bili sve više prisutni i sve manje zabrnuti. 

Cilj ovakvog kontinuiranog pristupa počiva iz razumijevanja kako se kvalitetan rad, organiziran i motiviran učenik, ali i učitelj, ne mogu razdvojiti od svojih osjećaja, bojazni i nošenja sa stresom. Pozitivno, usmjeravajuće i afirmativno okruženje ključno je za zadovoljne dionike. 

 


Predstavljanje iskustva na mobilnosti job shadowing te tečaja

Dana 6. prosinca ravnateljica škole Tina Bošković Sertić te učiteljica engleskog jezika Dorina Badurina održale su predavanje za učitelje škole o iskustvu mobilnosti "Job shadowing" te  sudjelovanja na Erasmus+ tečaju u sklopu Erasmus+ projekta za mobilnost učitelja naziva Vitamin C(entar)- osnaži s(v)e! Ravnateljica škole sudjelovala je na mobilnosti naziva "Job shadowing" u austrijskoj gimnaziji BG/BRG Weiz. Job shadowing vrsta je stručnog usavršavanja u kojoj osoba prati nečiji rad iz "sjene" rada kolegice u struci. Fokus je na razmjeni iskustva, znanja, metoda rada, upoznavanje s načinom rada funkcioniranja škole u jednoj od država Europske unije i upoznavanje sa njihovim školskim sustavom te razmjena primjera dobre prakse.  

Učiteljica engleskog jezika održala je predavanje o iskustvu s tečaja u Barceloni pod nazivom  Successful Strategies for Teaching Students with Special Needs in Every Classroom. Ishodi tečaja bili su bolje razumijevanje potreba učenika , identificiranje prepreka i potrebnih resursa za uspješno rješavanje obrazovnih potreba učenika te promicanje suradničkog učenje i postignuća učenika unutar školske zajednice. 

Sudionice projekta podijelile su svoja iskustva s učiteljima te na taj način motivirale i ostale učitelje na uključivanje u projektne aktivnosti  i sudjelovanje u nadolazećim projektima. 



JOB SHADOWING: RAVNATELJICA ŠKOLE NA MOBILNOSTI U WEIZU, AUSTRIJA 

U razdoblju od 27. studenog do 1. prosinca ravnateljica Osnovne škole Centar, Tina Bošković Sertić sudjelovala je na jobshadowingu u austrijskom gradu Weizu u sklopu K1 Erasmus+ projekta Vitamin C(entar)-osnaži s(v)e! U sklopu prvog KA1 projekta, ravnateljica OŠ Centar je posjetila školu u Austriji gdje je provela radni tjedan promatrajući svoju kolegicu u njezinu radu. Domaćini Bundesgymnasiuma iz Weiza su bili iznimno susretljivi priredivši nezaboravnu dobrodošlicu i mogućnost uvida u svakodnevni rad škole. Tijekom petodnevnog posjeta, ravnateljica je sudjelovala na radnim sastancima i opažala svakodnevne procese rada škole, a također se razgovaralo i o budućim potencijalnim projektima.  

Ravnateljica je također imala priliku upoznati dogradonačelnika Weiza koji je u školi održao radionicu o demokraciji i građanskom odgoju. 

Osim opažanja, iskustvo susreta s austrijskim kolegama i učenicima bilo je od neprocjenjive vrijednosti. Ovaj KA1projekt OŠ Centar  započeo je u srpnju, a traje do prosinca 2024. godine. Zahvaljujući bespovratnim sredstvima Agencije za mobilnost i programe EU,projekt donosi vrijednu priliku za profesionalno usavršavanje i upoznavanje učitelja diljem Europe, povezivanje i stvaranje dragocjenih kontakata za buduće suradnje i razmjenu primjera dobre prakse.

 

Mobilnost u Barceloni 

MOBILNOST UČITELJICE ENGLESKOG JEZIKA, POHAĐANJE TEČAJA U BARCELONI

U razdoblju od 30. listopada do 5. studenog učiteljica engleskog jezika Dorina Badurina iz Osnovne škole Centar u Rijeci sudjelovala je na tečaju pod nazivom Successful Strategies for Teaching Students with Special Needs in Every Classroom u organizaciji Europass Teacher Academy u sklopu K1 Erasmus+ projekta Vitamin C(entar)-osnaži s(v)e! Tečaj se održavao u Barceloni, a sudjelovalo je 13 učitelja iz Italije, Danske, Rumunjske, Hrvatske i Švedske. Više o mobilnosti, tečaju i aktivnostima možete pročitati u odjeljku Španjolska. 

Obilježavanje Erasmus dana u školi 

Naša je škola i ove godine sudjelovala u obilježavanju Erasmus dana koji  traju od 9. do 14. listopada. Cijeli su tjedan učenici sudjelovali u brojnim aktivnostima u kojima su se upoznali s programom Erasmus+, brojnim mogućnostima koje program nudi  te projektom Vitamin C(entar)- osnaži s(v)e! kojeg ove godine provodi naša škola. Učenici su izrađivali plakate, zaigrali kviz o poznavanju Erasmus+ programa, sudjelovali u radionicama te uživali u vođenoj vježbi opuštanja koju je za sve učenike i učitelje škole pripremila naša učiteljica Hana Grubišić-Krmpotić. Obzirom da je jedna od  tema projekta Vitamin C(entar) upravo mentalno zdravlje i važnost emocija, učenici su izrađivali  plakate o svemu što ih čini sretnima, razgovarali o brojnim ugodnim i neugodnim emocijama te ispunjavali anketu čiji je cilj bio saznati više o izazovima s kojima se susreću kada su u pitanju upravo emocije.  

Kroz navedene aktivnosti puno smo naučili o Erasmusu, o  drugima, ali i o sebi samima! A tako i nastavljamo… 


Vježbe mindfulnessa u školi 

Učiteljica Hana Grubišić  Krmpotić na razglasu škole vodi vježbe opuštanja kako bi najljepše započeli jutro :) 

Emocije su važne!

Učenici raspravljaju o emocijama i važnosti istih te osvejštavaju što ih čini sretnima. Ujedno uče i strategije za kontrolu emocija i reguliranje ponašanja!

PROVEDENE ANKETE ZA RODITELJE

U anketi su roditelji iskazali uglavnom zadovoljstvo suradnjom sa školom vezano uz problematiku učenika s teškoćama, te predložili načine na koje bi se komunikacija i suradnja još mogle unaprijediti u korist učenika. Ovakva je povratna informacija izuzetno važna kako bi se poboljšala suradnja škole i roditelja. 

PROVEDENE ANKETE NA POČETKU PROJEKTA

Na početku projekta učitelji su proveli anketni upitnik  za učenike  od 5-8. razreda o toleranciji, regulaciji emocija, komunikacijskim i socijalnim vještinama. 

Na sljedećoj poveznici pogledajte rezultate upitnika: https://forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?AnalyzerToken=7977hBJoPVGRM4zawwlNCdsRBNYtHz7q&id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkVQubjijm45Pp4xbzZ9UMlpUQjdDVEs1R1ZMVEpZWE1NRlJTRUJUWDI3Wi4u



Anketa za nastavnike- samoprocjena kompetencija za rad s učenicima s teškoćama 

Na početku projekta provedena je anketa za nastavnika, a cilj je bila samoprocjena kompetencija za rad s učenicima s teškoćama.  Na sljedećem linku možete vidjeti odgovore i rezultate ankete: https://forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?AnalyzerToken=XX39MvUmieDhq0nfNPVouZkREwp2NJR8&id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkVQubjijm45Pp4xbzZ9UMlpUQ1hCTFVaWjhWTlNYVkpUVUlXREpBSzRORi4u