Події

ГЕНДЕР В ОСВІТІ

Під такою темою 21 лютого 2024 року на базі Юрківської гімназії Ватутінської міської ради Черкаської області проведено методологічний семінар для керівників закладів загальної середньої освіти, до якого доєдналися працівники відділу освіти, педагоги КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО" та освітніх закладів громади. Мова йшла про впровадження гендерної рівності та подолання гендерних стереотипів, а також роль освітянської спільноти , яка "має транслювати певні моделі поведінки в соціумі, передавати культурний код наступним поколінням, але, з іншого боку – реагувати на зміни в суспільстві, відображати їх у своїх змісті й методиках".

У 2020 році Україна доєдналася до "Партнерства Біарріц" та взяла на себе зобов’язання у п’яти сферах: розвиток безбар’єрного публічного простору, дружнього до сімей з дітьми та маломобільних груп населення; навчання дітей принципів рівності жінок і чоловіків; запобігання насильству; зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків; створення більших можливостей для чоловіків піклуватися про дітей.

У грудні 2022 року Розпорядженням КМУ № 1163-р схвалено Стратегію впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року та затверджено оперативний план заходів на 2022-2024 роки з її реалізації.

В ході семінару директор гімназії Анастасія Анатоліївна Колбіна та заступник Пухальська Тетяна Дмитрівна презентували роботу закладу "Гендер в освіті: актуально та доцільно".

Питання гендерної рівності піднімається під час навчальних занять, на уроках, в позакласній роботі. Семінар розпочався гендер-квестом, який провела учитель української мови та літератури Ірина Павлівна Ткаченко, а далі провела урок української мови для дорослих "Душу я у вишивку вкладаю".

Вправи з гендерної грамотності, які виконують учителі з учнями початкової школи продемонструвала учитель початкових класів Музиченко Марія Кирилівна, а практичні навички застосування вправ на визначення гендерних ролей в суспільстві на уроках інтегрованого курсу "Пізнаємо природу" та біології провела з учасниками вчитель біології та географії Маковій Наталія Валентинівна. Вчителі переконливо довели, що проблему гендеру можна обговорювати на уроках кожної освітньої галузі, математика – не виняток. Урок на тему "Квадратні корені. Дійсні числа з елементами тренінгу "Ми за гендерну рівність", який провела Харченко Валентина Вікторівна цьому яскравий приклад.

Практичний психолог Комашко Вікторія Ігорівна продемонструвала впровадження поняття гендерної рівності в профорієнтаційному напрямку роботи.

Всі учасники семінару відмітили високий рівень підготовки педагогів закладу до семінару, під час якого набули певного досвіду, а також отримали позитивні емоції.

Від імені всіх присутніх щиро дякуємо колективу Юрківської гімназії, директору, всім педагогам за проведений захід.

Обласний етап всеукраїнських предметних олімпіад 

з навчальних предметів

Впродовж листопада-грудня 2023 року тривав ІІ (регіональний) етап Всеукраїнських предметних олімпіад з навчальних предметів, учасниками якого були кращі учні закладів загальної середньої освіти громади. Олімпіади організовувалися з 15 предметів. У інтелектуальних змаганнях взяли участь 179 учнів із п'яти освітніх закладів. За рішенням журі предметних олімпіад 62 учні стали переможцями та призерами цього етапу олімпіад.

 Перше місце зайняли 22 учні :

-ліцей №1-11,

-ліцей № 2-9,

-Ватутінська гімназія № 1-1,

-Стецівська гімназія-1;

Друге місце зайняли 24 учні:

-         ліцей №1-12,

-         ліцей № 2-9,

-         Ватутінська гімназія № 1-3;

Третє місце зайняли 16 учнів:

-         ліцей №1-13,

-         ліцей № 2-2,

-         Ватутінська гімназія № 1-1.

Наступний етап, відбірковий, проходив у м. Звенигородка. На участь у відбірковому етапі до відділу освіти, культури, молоді та спорту Звенигородської районної військової адміністрації направлено роботи 19 учнів-переможців від громади:

 англійська мова (1 учень) – Павлік Катерина Вадимівна, учениця Ватутінського ліцею № 2,

 географія (6 учнів) – Федіна Маргарита Андріївна, Стаднійчук Вікторія Олександрівна та Тращенко Михайло Вікторович, учні Ватутінського ліцею № 1, Нетребенко Наталія Костянтинівна та Сокур Софія Олександрівна, учні Ватутінського ліцею № 2, Потилко Софія Сергіївна, учениця Стецівської гімназії,

 біологія (3 учні) – Башлик Вікторія Віталіївна, учениця Ватутінської гімназії № 1, Нетребенко Наталія Костянтинівна, учениця Ватутінського ліцею № 2, Кустова Анна Сергіївна учениця Ватутінського ліцею № 1,

 історія (2 учні) - Поправка Поліна Ігорівна учениця Ватутінського ліцею № 1, Кожевніков Богдан Володимирович учень Ватутінського ліцею та № 2,

трудове навчання (2 учні) - Скрипник Катерина Олекандрівна, учениця Ватутінського ліцею № 2, Стоколяс Богдан Юрійович учень Ватутінської гімназії № 1),

 правознавство (1 учень) - Кожевніков Богдан Володимирович учень Ватутінського ліцею та № 2;

 математика (3 учні) - Воропаєв Степан Романович, Гоцька Дар'я Олександрівна, Прудиус Максим Костянтинович учні Ватутінського ліцею № 1,

фізика (1 учень)  - Стаднійчук Вікторія Олександрівна учениця Ватутінського ліцею № 1.

Впродовж січня 2024 року тривав ІІІ (обласний ) етап олімпіад, участь у якому брали переможці від чотирьох районів області. Організовували проведення ІІІ етапу олімпіад, з використанням засобів відеоспостереження, консультанти КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО", відділу освіти,  педагогічні працівники ЗЗСО (вчителі інформатики).

За рішенням журі відбіркового етапу в обласних олімпіадах взяли участь учні:

англійська мова - Павлік Катерина Вадимівна, вчитель Прит М.П.,

географія - Федіна Маргарита Андріївна, вчитель Зеліневич Л.О., Нетребенко Наталія Костянтинівна, вчитель Доденко Н.М., Потилко Софія Сергіївна, вчитель Закутня Т.І.

фізика – Стаднійчук Вікторія Олександрівна, вчитель Гайдайчук Л.А.;

історія - Кожевніков Богдан Володимирович, вчитель Рясна А.Р., Поправка Поліна Ігорівна, вчитель Шевченко Л.Г.;

математика - Гоцька Дар'я Олександрівна, вчитель Піщана О.П.;

біологія - Башлик Вікторія Віталіївна, учитель Лопатіна Н.А., Кустова Анна Сергіївна, учитель Постоленко Л.О.;

трудове навчання  - Скрипник Катерина Олекандрівна, вчитель Успаленко О.О., Стоколяс Богдан Юрійович, вчитель Шехурдін І.А.

      Відповідно до протоколу результатів ІІІ етапу Всеукраїнських предметних олімпіад з трудового навчання (технічні види праці), СТОКОЛЯС Богдан Юрійович зайняв ІІІ місце серед учнів області.

      Вітаємо переможця обласних змагань!

Дякуємо всім учасникам різних рівні олімпіад (учням, вчителям, батькам) за активну участь та підготовку до змагань.

ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

«Єдиний шлях, що веде до знань, – це діяльність»

Дж.Б.Шоу

Згідно з Державним стандартом початкової освіти основними  принципами її розбудови є створення умов для повної реалізації здібностей, таланту, всебічного розвитку кожної дитини,  формування компетентної особистості. Успішно вирішити ці завдання дозволяє впровадженні в практику роботи вчителів початкових класів діяльнісного навчання, коли вчитель пропонує учням не готові істини, а їх самостійний пошук  і створення.

У рамках співпраці Міністерства освіти і науки України з Тhe LEGO Foundation, з метою якісної і сталої підтримки реалізації Концепції Нової української школи 27 січня 2024 року (на базі Ватутінського ліцею № 2) та 03 лютого 2024 року (на базі Ватутінської початкової школи) 44 педагоги початкових класів, вихователі груп продовженого дня та асистенти вчителів початкових класів  були учасниками навчального тренінгу "Діяльнісний підхід у початковій школі в реаліях сьогодення" (наказ МОН України від 20.10.2023 № 1275). Працювала з педагогами тренер КНЗ "Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників" Ревуцька Олена Іванівна.

Педагоги були активними учасниками  тренінгу.  Пригадали структуру ранкової зустрічі, обговорили її значення, які  наскрізні  вміння розвиваються у дітей під час її проведення. Досліджували та візуалізували педагогічні стратегії НУШ. В командах створювали креативні визначення поняття "діяльнісний підхід". Аналізували та обговорювали проведені активності відповідно до  характеристик діяльнісного підходу. Згадували практики, під час яких їх учні отримували досвід агентності. За допомогою методу "Прес" консолідували свої думки щодо поняття "агентність". Практикувались ставити відкриті запитання. Створювали креативні скриньки, розробляли дизайн уроку за обраною галуззю. Педагоги познайомились з "квіткою благополуччя" та досліджували, яким чином  аспекти благополуччя  можуть бути включені в освітній процес. Аналізували  взаємодії зустрічі, використовуючи аспекти благополуччя, а також створили "Чек лист турботи про себе". Під час тренінгу педагоги отримали не тільки потрібні навички, але й позитивний заряд емоцій.

Виховні константи утвердження української

 національної та громадянської ідентичності

13 грудня 2023 року на базі Стецівської гімназії пройшов методологічний семінар-практикум "Виховні константи утвердження української національної та громадянської ідентичності", участь у якому взяли працівники КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО" та закладів загальної середньої освіти (директори, заступники директорів, учителі-предметники). Зустріли учасників запашним українським короваєм вихованці закладу на чолі з директором Олександром Сабадирем.

       Шпак Клавдія Іванівна, заступник директора гімназії представила систему роботи закладу зі здійснення  національно-патріотичного виховання в позаурочній роботі. Особливу увагу приділяють освітяни формуванню національних цінностей учнів - усвідомлення самобутності  українців, їх культури, традицій, історії через різні форми роботи. Учасники семінару побачили фрагмент театралізованого дійства - Андріївських вечорниць, як одного з символів нашої культурної спадщини (керівник Косменюк А.О., педагог-організатор, Науменко А.О.), скуштували традиційного обрядового хліба - калити.

Неабияку історичну цінність мають шкільні музеї: етнографічний та Шевченківська світлиця, екскурсію якими провели учні гімназії.

           Оскільки виховний процес є складовою освітнього, учителі географії, трудового навчання, інформатики, української мови та літератури відвідали семінари-практикуми у колег-стецівчан:

-              трудового навчання "Проектна робота на уроках трудового навчання у 5 класі "Виготовлення новорічної ялинки", вчитель Гнатенко В.В.;

-              інформатики у 8 класі "Поняття про мову гіперактивної розмітки", вчитель Сабадир О.М.;

-              географії у 6 класі "Як утворюється вітер, та яке його значення", вчитель Закутня Т.І.;

-              української мови та літератури у 7 класі урок-подорож "Література рідного краю", вчитель Науменко В.В.

           Всі уроки  були проведені на високому методичному рівні, а віссю кожного був розвиток громадянської та соціальної компетентностей, на що наголосили учасники заходу.

         Завершальною частиною семінару було жваве обговорення всіх відвіданих заходів. Зацікавили переглянуті фільми, які були відзняті у с.Стецівка "Стецівське сватання" та "Вибір кошового отамана в урочищі Крицького саду". Директор Центру Шарова О.О. разом із педагогами обговорили сутність понять національна ідентичність та громадянська компетентність, через що виражаються ці поняття, з якими символами асоціюється Україна на даному етапі, про що потрібно говорити з сучасними учнями. Проаналізували результати моніторингового дослідження проведеного серед учнів 5-11 класів Черкаської області щодо здійснення національно-патріотичного виховання в закладах.

         Всі учасники семінару вдячні адміністрації закладу, педагогам, які провели уроки (семінари-практикуми) та  виховні заходи, всім причетним до підготовки та проведення заходу.

Наступність між дошкільною та початковою ланками освіти 

8 грудня 2023 року на базі Ватутінської початкової школи відбувся семінар-практикум по наступності між дошкільною та початковою ланками освіти "Графомоторні навички як складові формування писемного мовлення у дітей молодшого шкільного віку".

В даний час одним із значних аспектів розвитку дошкільника в період його підготовки до школи, є розвиток дрібної моторики і координації рухів пальців рук, тобто розвиток графомоторної навички.

Педагогічні працівники КЗДО №8 "Зірочка" ознайомили присутніх з досвідом своїх напрацювань: Графомоторні навички як складові формування писемного мовлення у дітей дошкільного віку (Світлана ШУЛЬЦ, методист),  "Нейрофітнес-тренажер для мозку" (Тетяна ЛЕЩЕНКО, вихователь ), Хвилинка гри: "А я малюю ось так…!" (Коуч -  Тетяна ЛЕЩЕНКО), "Займаємо дітей з користю. Дрібна моторика" (Лариса БРЕЙТЕР, вихователь). 

Так, як дошкільний вік є сензитивним для розвитку дрібної моторики, то організовуючи різні види діяльності в цьому періоді, систематично застосовуючи тренувальні вправи, можна досягти позитивних результатів у розвитку пальцевого праксису і вдосконаленні графомоторних навичок у дітей.

Наступність між дошкільною та початковою освітою – це забезпечення неперервності здобуття людиною освіти. Наступність в освіті необхідна для створення єдиного освітнього процесу, що логічно продовжується від дитячого садочка до школи. Цей процес допомагає досягти цілісного розвитку особистості.

Педагогині Ватутінської початкової школи поділилися досвідом роботи в науково-педагогічному проєкті "Інтелект України": "Роль графомоторних навичок для учнів початкових класів" (Автор Наталія СТОКОЛЯС, вчитель початкових класів, доповідач Тетяна Архипенко, заступник директора Ватутінської початкової школи);  Графомоторні ігри та вправи як ефективний засіб для розвитку навички письма дітей 1 класу на уроках "Я пізнаю світ" математики, української мови. Фрагменти уроків української мови (читання та письма) у 1, 2 класі (Вікторія СТОРОЖЕВА, вчитель початкових класів); Розвиток графомоторних навичок учнів 3, 4 класів (Автор Оксана Дакало, доповідач Лазаренко Тетяна Олександрівна, вчителі початкових класів). Графомоторні навички як складові формування писемного мовлення у дітей  2 класу НУШ (Світлана ЛАГУТІНА, вчитель початкових класів).

Психологічні розвантажувальні вправи "Гаряча картопля", "Малюнок на спині" провела Оксана КУБЯВКА, практичний психолог.

Дякуємо Юрію ШАРОВУ, директору закладу та усім організаторам за цікаву зустріч, за їх самовіддану працю та бажаємо подальших творчих успіхів.

ДЯКУЄМО ЗСУ!!!

Формування української національної та громадянської 

ідентичності засобами освітнього процесу  

         За такою темою на базі Ватутінської гімназії № 1 Ватутінської міської ради Черкаської області 17 жовтня 2023 року проведено методологічний семінар-практикум для педагогічних працівників громади. Захід мав на меті продемонструвати реалізацію складових Стратегії національно-патріотичного виховання в контексті освітнього процесу. До участі в семінарі запрошені заступники директорів закладів загальної середньої освіти, вчителі англійської мови, вчителі фізичного виховання та шкільні бібліотекарі. В роботі семінару також взяли участь працівники КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО", відділу освіти Ватутінської міської ради. Директор Центру, Оксана Шарова звернула увагу учасників на виховний аспект у контексті освітнього процесу, основні нормативні документи, якими визначено орієнтири та складові національно-патріотичного виховання. Тамара АТАМАНЮК, заступник директора акцентувала увагу на рекомендаціях, які надало Міністерство освіти і науки України щодо організації виховного процесу в закладах освіти
у 2023/2024 навчальному році, а педагог організатор Олена БОНДАРЕНКО розповіла учасникам про роль козацької педагогіки в здійсненні громадянсько-патріотичного, духовно-морального та військово-патріотичного виховання.

    Далі учасники семінару працювали по локаціях – відвідали семінари-практикуми. На заняттях учителі продемонстрували єдність виховного та навчального аспектів:

-  семінар-практикум вчителів англійської мови  на тему "Емоції та почуття" (6 клас) провела учитель англійської мови Світлана МЕЛЬНИКОВА;

-  семінар-практикум вчителів фізичного виховання на тему "Використання елементів військово-спортивного мистецтва козаків на уроках фізичного виховання" (9 клас) провів учитель фізичного виховання Василь КРУТЬ;

-  шкільні бібліотекарі, заступники директорів мали можливість бути учасниками інтерактивного бібліоквесту (у рамках місячника шкільних бібліотек) "Дорога на Січ" (4 клас), який провела Олена ПОНОМАРЕНКО, завідувач бібліотеки гімназії.

      Наступна частина семінару була найбільш колоритною, адже за участю козаків ГО "Козачанський курінь Вільного козацтва" відбулося посвячення учнів 4-го (рій "Козацька чайка"), 7-го (рій "Січ") і 9-го (рій "Патріот") класів, учасників всеукраїнської дитячо-юнацька війського-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура"), у козаки та берегині. Захід розпочався із внесення Державного прапора України під звуки козацького маршу, після якого прозвучав гімн України у виконанні вчителя музичного мистецтва Олени ХЛІВНОЇ, яку підтримали всі учасники заходу.

      До всіх присутніх звернулися отаман Козачанського куреня Вільного козацтва Олег ГОЛУБ і розказав про історію творення та діяльність куреня та  козацький писар Петро ДЯЧЕНКО, який побажав всім новоспеченим козакам та берегиням бути гідними нащадками козаків.  Також за погодженням козацької старшини, козак Василь КРУТЬ (директор гімназії), член козацької організації з 2017 року отримав звання "сотник Козачанського куреня" та нагороджений грамотою за активну громадську позицію, любов до неньки України та популяризацію козацької справи і вагомий особистий внесок  у збереження та відродження кращих національних традицій.

Вітали учасників заходу музичний гурт "Ліга співу" (керівник Ольга МАТВІЙЧУК).

     На завершення в закладі за підтримки батьків, вчителів та учнів була організована благодійний ярмарок домашніх смаколиків.

     Підсумовуючи зустріч, учасники семінару відзначили високий рівень підготовки заходу.

  Дякуємо всім організаторам (адміністрації закладу, педагогам) та всім причетним до проведення змістовного методичного та виховного заходу.

Консультативно-методина рада

На засіданні консультативно-методичної ради, за участі заступників директорів освітніх закладів та консультантів КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО", яке проведено 08.06.2023  підведено підсумки методичної роботи з педагогами, направленої на задоволення їх потреб у професійному розвитку та фаховому зростанні. Вчителі об'єднані у професійні спільноти, робота яких організована за двома основними напрямками: міжгалузева, до якої залучаються педагогічні працівники різних освітніх галузей для вивчення та вирішення спільних для всіх методичних проблем, опанування сучасними технологіями організації освітнього процесу, тощо та за освітніми галузями, де розглядаються питання більш вузького спрямування, які стосуються учителів певних навчальних дисциплін. Впродовж року консультантами Центру були організовані методичні заходи різного спрямування: вебінари, навчальні тренінги, онлайн зустрічі, семінари-практикуми, майстер-класи, семінари по наступності,  методичні інтенсиви, надавалися індивідуальні консультації, тощо. Протягом року було організовано навчання зі створення та наповнення блогу, укладання інтерактивних книг "Book Creator", створення комп'ютерних презентацій, публікацій на платформі графічного дизайну Canva", використання сервісів "Besthictorysites", "AhaSlides", "Thinglink", "mozaBook", "Quizizz" при викладанні дисциплін, удосконалення навичок роботи з сервісами Google, формування педагогічного портфоліо, особливості організації освітнього процесу для  дітей з ООП. Також на базі освітніх закладів проведені методологічні семінари по наступності між дошкільною та початковою, початковою та базовою середньою освітою (Початкова школа – ЗДО № 6 "Інтегрований підхід через комплекси у реалізації вимог Державного стандарту дошкільної освіти за напрямком "Мовлення дитини" та Державного стандарту початкової освіти  через освітню галузь МОВ", Ватутінський ліцей № 2 "Співпраця учасників команди психолог педагогічного супроводу-запорука успішної самореалізації та соціалізації дитини", Ватутінська гімназія № 1"Інтегровані та інтерактивні методи, як умова реалізації  компетентнісного навчання НУШ при вивченні природознавства, історії України,  української мови та літератури", Ватутінський ліцей № 1 "Особливості реалізації STEM підходів в освітній діяльності"), семінари-практикуми учителів за освітніми галузями (мовно-літературна, природнича, технологічна, початкова освіта), майстер-класи учителів математичної та інформатичної освітніх галузей, початкової освіти, педагогів закладів дошкільної освіти.  

Педагогічний хакатон  для вчителів початкової освітньої галузі "Розвиток творчих здібностей школярів в умовах розвиваючого середовища" проведено на базі Ватутінського ліцею № 2.

На ярмарці педагогічного досвіду педагоги поділилися власними напрацюваннями  та авторськими матеріалами, які представили на виставку "Нова українська школа Черкащини" та обласний конкурс на кращий освітній електронний ресурс.

Приділялася увага психологічній підтримці педагогів, для яких були проведені практикуми та семінари "Подолання стереотипів у педагогічній діяльності", "Психолого - педагогічний супровід дітей з розладами аутичного спектру в умовах інклюзії", "Запобігання та протидія домашнього насильства: діяльність закладів освіти", "Формування стресостійкості. Психологічні техніки самодопомоги в умовах війни".

Також заступники директорів презентували проведені методичні заходи для педагогів у межах кожного окремого закладу освіти.

Крім цього окреслено напрямки організації методичної роботи на наступний період – 2023-2024 навчальний рік.

Навчальний семінар- практикум 

"Соціально – емоційне та етичне навчання"

З метою просвітницької діяльності та підтримки професійного зростання 25 травня 2023 року на базі Ватутінського ліцею №1 відбувся навчальний семінар-практикум "Соціально-емоційне та етичне навчання".

   Цінності СЕЕН співпадають з цінностями ліцею у прагненні забезпечити якісні зміни в освітній діяльності, які забезпечуватимуть зростання якості освіти, сприятимуть формуванню особистостей здобувачів освіти, здатних до подальшої успішної життєвої самореалізації.

Практичний психолог Бондаренко Тетяна зазначила, що травмостійкий та стресостійкий підхід СЕЕН знайде своє втілення у підвищенні рівня психічного здоров’я усіх учасників освітнього процесу, у формуванні більш свідомого батьківства та покращення умов роботи практичних психологів у закладах освіти.

    Авторами ідеї проведення заходу були: практичний психолог Тетяна БОНДАРЕНКО та вчитель української мови та літератури Ольга ГАЛУЩЕНКО.

ХАКАТОН ДЛЯ "ПОЧАТКІВЦІВ"

У формі хакатону проведено методологічний семінар-практикум для вчителів початкової освітньої галузі  "Розвиток творчих здібностей школярів в умовах розвиваючого середовища". У  хакатоні взяли участь всі педагоги початкової ланки навчання громади, вихователі груп продовженого дня, консультанти КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО" та спеціалісти відділу освіти. Проходив захід на базі Ватутінського ліцею №2 ім. М. Ф. Ватутіна. Авторами ідеї проведення заходу були Валентина БОЙКО, заступник директора ліцею та Ольга ГОРОДНІЧУК, вчитель початкових класів, а їх співавторами – вчителі початкових класів закладу Анастасія БАБЮК та Ольга ГОРОВА.

Хакатон - це організований івент, під час якого спеціалісти, переважно одного профілю (але необов’язково), формують команди та вирішують конкретне завдання або розробляють дієве рішення за обмежений час. Саме так була організована активна участь педагогів громади у методичному заході. Ознайомившись із особливостями організації хакатону, алгоритмом його проведення, метою, учасники перейшли до певних видів діяльності.

    Основною проблемою семінару було питання щодо розвитку творчих здібностей молодших школярів, як вимоги Державного стандарту початкової освіти, а реалізовувати її можна за допомогою різноманітних методів та прийомів. Учасники практично знайомилися із окремими.

Ольга ГОРОВА розказала про "Проектні технології - застосування теоретичних знань на практиці, у життєвому досвіді" та продемонструвала результати виконання дослідницьких проектів учнями її класу. Також розповіла та презентувала дидактичні ігри з LEGO, які об’єднують в собі елементи гри та експериментування. За допомого LEGO діти вивчають математику, мову, знайомляться з довкіллям і навіть малюють цеглинками.

Анастасія БАБЮК ознайомила присутніх із застосування інформаційних технологій на основі комп'ютерних мереж і засобів зв'язку для забезпечення ефективного процесу навчання, а саме, які Інтернет - ресурси використовує для створення інтерактивних  вправ і тестових завдань (PurposeGames, ClassTools.net, LearningApps, Kahoot!, СlassMarker, Quizlet, ProProfs Training Maker, Easy Test Maker , Classtime).

Надзвичайно зацікавили присутніх нейроігри, які використовує Валентина БОЙКО в роботі з молодшими школярами, займаючись на групі продовженого дня, адже саме в цей час дітям вже хочеться відпочити від занять, погратися. А відпочивати з користю та весело спонукає педагог використовуючи різноманітні вправи та руханки  енерго-інформаційного обміну лівої і правої півкулі головного мозку, що дозволяє злагоджено працювати півкулям мозку в єдиній інтегративній системі, розвивати міжпівкульові зв'язки у дітей.

Кульмінацією заходу стала презентація створеного вчителями (Бойко В.Ю. та Городнічук О.Д) навчально-методичного посібника "Інфографіка. Державні символи України. Люби і знай свій рідний край!", який став учасником обласної виставки передових освітніх технологій "Нова українська школа Черкащини".

Всі учасник заходу відзначили високий методичний рівень проведеного семінару, а також подякували за отримані позитивні емоції.

Наостанок, організатори привітали учасників з прийдешнім жіночим святом "Днем матері".

Методологічний семінар-практикум "Забезпечення нових стандартів якості освіти  в ліцеї засобами STEM-освіти"

26 квітня 2023 року на базі Ватутінського ліцею № 1 проведено методологічний семінар-практикум "Забезпечення нових стандартів якості освіти  в ліцеї засобами STEM-освіти", в якому взяли участь керівники закладів освіти громади та представники від освітніх галузей з кожного закладу загальної середньої освіти, педагогічні працівники КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО", спеціаліст відділу освіти.

Розпочався захід з проведення відкритого STEM-уроку англійської мови "Лондон-будинок Парламенту", який проводила учитель А.В. Чернітевич для вчителів іноземних мов громади. Заняття було насичене не тільки сучасними формати роботи, але й носило практичне спрямування, в ході якого учні розвивали комунікативні навички, працювали в командах. Заняття містило ряд завдань, для вирішення яких необхідні були знання не тільки іноземної мови, але й інформатики, математики, географії.

Семінар носив не тільки інформаційний характер, але й мав практичне спрямування та проходив у формі педагогічної кав'ярні. Т.Б. Підчіс, заступник директора ліцею спонукала учасників до активної взаємодії та співпраці, під час якої обговорили важливість впровадження STEM-технологій у сучасному освітньому закладі, звернули увагу на ряд викликів та завдань, які потрібно вирішувати для успішного та якісного навчання, ознайомилися із STEM-середовищем ліцею, платформами, які використовують педагоги для викладання дисциплін, а основне їх інтеграції, вивчення проблеми з погляду різних навчальних предметів.

Учителі закладу презентували присутнім особливості впровадження STEM на уроках за освітніми галузями:

-  Постоленко Л.О., вчитель біології, яка спонукає учнів до дослідження різних явищ, залучає до написання науково-дослідницьких робіт (учні декілька років поспіль стають переможцями обласного етапу конкурсу захисту НДР МАН) презентувала проекти, які виконують учні під її керівництвом ("Вплив Йоду на рівень інтелекту в підлітків", "Вплив дистанційної і очної форми навчання на тривожність в підлітків") та поділилася досвідом з організації відповідної роботи;

-  Стеценко Н.І., Клапоушенко О.І., вчителі  математики закладу показали на конкретних прикладах, що "STEAM не панацея: це лише інструмент, що допомагає учням зробити перший крок на шляху розуміння комплексності світу" і презентували ряд завдань реального світу STEM на прикладі "Споживчої математики";

-  Бондаренко К.М., вчитель інформатики продемонстрував, як працює з учнями як наставник та коуч, що допомагає пояснити, як використовувати потенціал кожної технології для власної користі й користі суспільства. Під час STEAM-уроків в центрі уваги знаходиться не вчитель, а практичне завдання, яке потрібно вирішити (Реалізація проектів у Scratch, STEM при вивчені теми "Табличний процесор Microsoft Excel", "Алгоритми та програми" - проєкт “Депозитний калькулятор”, "Веб-технології");

-  Зеліневич Л.О., вчитель географії та біології презентувала учнівські проекти, які діти реалізовували під час опанування навчального матеріалу: "Порівняння продовольчого кошика жителів країн Західної та Східної Азії", "Аналіз статево-вікових пірамід Японії, Китаю та Індії з метою оцінювання працересурсного потенціалу країн", створення казки «Подорож краплі води», враховуючи роботу гідростанцій, створення віртуальної подорожі заповідними місцями України, тощо.

Семінар проходив у дружній та теплій атмосфері. Всі учасники висловили слова вдячності його організаторам, адже кожен взяв для себе корисні елементи впровадження STEM на його предметі.

Семінар-практикум

  Щоб зберегти свої емоції та душевні сили, запобігти емоційному вигоранню, педагоги часто використовують у своїй роботі стереотипи. 21.04.2023 для педагогічних працівників Стецівської гімназії психологом Центру Міненко О.П. був проведений семінар-тренінг на тему: "Подолання стереотипів у педагогічній діяльності".

    Під час заходу у педагогів була змога визначитися з поняттям “стереотипи”, розглянути позитивні і негативні боки цього явища та навчитися трансформувати негативні стереотипи в позитивні.

Педагогічний івент

19 квітня 2023 року відбувся педагогічний івент "Спільна робота між вихователями закладу дошкільної освіти та  вчителями початкових класів" для голів шкільних педагогічних спільнот вчителів початкових класів, вчителів початкових класів, методистів та вихователі закладів дошкільної освіти громади.

У рамках івенту були запропоновані різні форми взаємодії "Безперервність, послідовність освітнього процесу – гарант академічного успіху дитини". Людмила КАЛИУШКО  висвітлила основні труднощі, з якими стикаються вчителі початкової школи під час навчання дітей у першому класі. Детально роз’яснила про основні вимоги щодо готовності дітей до навчання в НУШ.  

Особливу увагу приділили питанням:  Які навички самообслуговування повинен мати майбутній першокласник? Уміння і навички  майбутнього першокласника. Умови для  загального розвитку старших дошкільників. Початкова школа має ґрунтуватися на дошкільній підготовці. Загальна та дрібна моторика дітей. Алгоритм з розвитку моторики. Алгоритм роботи школи з питань наступності між дошкільною та початковою ланками.  НУШ і дитячий садок: що нас об’єднує. Складові наступності  між дошкільною та початковою школою. Форми здійснення наступності: робота з дітьми, взаємодія педагогів, співпраця з батьками. (дана інформація за посиланням:  http://surl.li/gmqpk )

Учасники заходу ознайомилися з посібниками: Вивчення готовності дітей старшого дошкільного віку до систематичного навчання в умовах реформування української школи http://surl.li/gmqqk ; ПОРАДНИК з питань організації освітнього процесу в початкових класах закладів загальної середньої освіти http://surl.li/gmqrr .

В умовах сьогодення надважлива подальша співпраця із закладами освіти щодо виявлення рівня сформованості ключових компетентностей учнів початкової школи та  коригування освітнього процесу  з метою надолуження освітніх втрат здобувачами освіти. 


Методична нарада заступників директорів

04.04.2023 відбулося чергове засідання консультативно-методичної ради КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО" за участю заступників директорів освітніх закладів громади та консультантів Центру.

Ключовим питанням, яке розглядалося, стало опрацювання нового Положення про педагогічну атестацію (вступить в дію з 01.09.2023). Педагоги акцентували увагу на позиціях, які стануть новими для учителів/керівників із введенням в дію нового Положення. Також, запропонували продовжити опрацьовувати даний документ, адже є ряд питань щодо його застосування.

Окрім цього, під час зустрічі обговорювалися питання щодо організації методичної роботи у наступному навчальному році.

Із заступниками директорів, які працюють у ліцеях опрацьовано особливості цьогорічної реєстрації учнів на участь у національному мультипредметному тесті.

Методологічний семінар-практикум

педагогічної спільноти громади 

24 березня 2023 року проведено методологічний семінар-практикум "Інтерактивні та інтегровані методи, як умова реалізації компетентнісного навчання нової української школи у викладанні історії, української мови і літератури та пізнаємо природу".

В роботі семінару взяли участь працівники КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО", відділу освіти, директори та заступники директорів закладів освіти громади, вчителі, які викладають предмети природничої, мовно-літературної та історичної і громадянської освітніх галузей, які навчають у 5-х класах нової української школи.

Розпочала роботу семінару заступник директора Ватутінської гімназії № 1 Атаманюк Т.В., яка окреслила роль інтеграції у формуванні цілісного сприйняття світу, ключових і предметних компетентностей, наскрізних вмінь.

Вчителі гімназії Барабаш Т.С. (учитель української мови та літератури) та Літіченко Т.П. (учитель історії) продемонстрували учасникам активні форми та методи роботи (фанфік, твір на одну букву, метод епатії, ромашка Блума та ін.), які використовують у освітньому процесі, залучили учасників  до активної взаємодії та обговорення особливостей їх застосування.

Важливою складовою інтеграції є впровадження STEM-освіти. Про STEM – як інтегруючу основу системи навчальної діяльності в 5-6 класах НУШ розповіла Шарова О.О. (директор КУ "Ватутінський ЦПРПП ВМР ЧО", учитель біології). Звернула увагу на дві моделі реалізації STEM освіти: "STEM як предмет" та "STEM як інтегруюча основа навчання". На даному етапі більш прийнятною для освітніх закладів громади є друга модель. Учасники ознайомилися із особливостями навчально-методичного забезпечення, формами роботи та технологіями, які будуть доцільними для її впровадження.

Логічним продовженням стало представлення учителем природничої галузі Лопатіною Н.А. виготовлених (учнями та вчителем) з підручних матеріалів моделей, макетів та приладів, які демонструють фізіологічні процеси, природні явища, будову окремих систем. Вчителька звернула увагу саме на  діяльнісний підхід у вивчені природничих дисциплін, зокрема предмета "Пізнаємо природу" як пропедевтичного курсу.

Позитивні емоції отримали учасники семінару під час під час психологічного тренінгу, який організувала психолог закладу  Постарнак А.І.

Всі присутні висловили щиру вдячність організаторам заходу за актуальні матеріали та корисну інформацію.   

Додатки

STEM- як інтегруюча основа системи навчальної діяльності в 5-6  класах НУШ      

Акценти у формуваннні компетентностей учнів на уроках української мови та літератури   

Інтерактивні та інтегровані методи, як умова реалізації компетентнісного навчання НУШ у викладанні історії, "пізнаємо природу" та української мови                       

Семінар-практикум вчителів природознавства

23 березня 2023 року на базі Ватутінської гімназії № 1 проведено семінар-практикум для вчителів природознавства "Застосування діяльнісного підходу при вивчені природознавства у 5 класі НУШ" за участю вчительки предмета "Пізнаємо природу" Наталії Анатоліївни Лопатіної. В роботі семінару взяли участь вчителі природничої освітньої галузі освітніх закладів громади

Учні 5 класу розглядали тему  "Чим відрізняються гриби і лишайники від інших живих організмів", для ефективного засвоєння якої Наталія Анатоліївна застосувала ряд інтерактивних вправ, а також учнівські дослідження. Зокрема, для з'ясування теми уроку діти повторювали вивчений раніше матеріал та виконували вправу у сервісі LearningApps. Знання про шапинкові гриби учні розширювали переглядаючи відеофільми, а одноклітинні гриби досліджували на раніше закладених продуктах (цвілеві, дріжджі). Окремо знайомилися із грибами-паразитами, зразки яких розглядали в класі. Також на занятті були використані ментальні карти, як підведення підсумку уроку. В кінці заняття діти поділилися, що їм було особливо цікаво, чого нового дізналися, про що почули вперше і що запам'яталося найбільше. Вцілому структура уроку відповідала етепам особистісно орієнтованого навчання, на якому переважали дослідницькі методи пізнання.

Також в ході семінару учасники обговорили актуальність впровадження елементів STEM-навчання та деякими практичними кейсами STEM-уроків.

        Природоохоронні конкурси

"Збережемо першоцвіти", "В об'єктиві натураліста", "Зоологічна галерея" 

Нещодавно пройшли міські етапи конкурсів еколого-натуралістичного спрямування, організовані серед учнів різних вікових категорій: "В об'єктиві натураліста", акція-конкурс "Збережемо першоцвіти", "Зоологічна галерея".

Природоохоронна акція-конкурс "Збережемо першоцвіти" передбачала участь учнів 1-11 класів та організовувалася за номінаціями: "сувенір-першоцвіт", "плакат-заклик на тему «Першоцвіти потребують нашого захисту»", "картина". В заході взяли участь вихованці КЗПО "Ватутінська станція юних техніків" - Свердел Тімур, Барчук Назар,  Сивак Марія, які виготовили сувеніри-першоцвіти та Цокало Марія – картина у техніці "квілінг" "Тендітна весна". Учні  Ватутінської гімназії №1 Горбенко Крістіна та Калачян Мері підготували плакати-заклики "Першоцвіти потребують нашого захисту", а Юрківської гімназії - Пухальська Софія, Яцун Юлія, Хоменко Євгенія виготовили сувенір-першоцвіт "Весна" та малюнки із закликом оберігати перші весняні квіти.

Переможцями міського етапу та учасниками обласного стали роботи учнів: сувеніри-першоцвіти "Весна" Пухальської Софії, "І прокинуться діти-квіти з першим подихом весни" Барчука Назара , "Ніжність тюльпанів" Сивак Марії, картина "Тендітна весна" Цокало Марії та колаж плакат-заклик "Первоцвіти Черкащини потребують нашого захисту" Горбенко Крістіни.

Юнацький фестиваль "В об'єктиві натураліста" проводився  у номінаціях "Фото", "Відео", "Анімація" об'єднаних темою "Дика природа". На міський етап конкурсу були представлені роботи у номінації "Фото" та "Відео" від п'яти  освітніх закладів:

Номінація "Фото": Юрківська гімназія - Пужанівський Іван "Тиша лісу" та Галай Софія "Спокій" (керівник Сущева А.М.); Ватутінська гімназія № 1 - Облап Максим "Еквілібрист" та Мирошніченко Максим "Сніжок" (керівник Лопатіна Н.А.); КЗПО "Ватутінська станція юних техніків" – Гончаренко Єгор – 4 роботи (без назви); Ватутінський ліцей № 2 – Черноус Артем "Згасає день" (керівник Черноус І.Б.).

Відповідно до Положення про конкурс, фотороботи мали відповідати певним технічним вимогам.

Номінація "Відео": Ватутінська початкова школа - Шургай Єгор - "Чарівний світ дикої природи лісостепу" (керівник Сторожева В.В.) 

Переможцями конкурсу стали: учні Ватутінської гімназії № 1 Облап Максим та Мирошніченко Максим та учень  4 класу Ватутінської початкової школи Шургай Єгор.

Конкурс дитячого малюнка "Зоологічна галерея" організовувався серед учнів 7-9 класів: два малюнки формату А2 (птахи чи тварини своєї місцевості та тварини іншої географічної зони). На міський етап малюнки виконані гуашшю, олівцями, акриловими фарбами подали 8 учнів від освітніх закладів: Ватутінський ліцей №1: учні 7-Б класу Мудрагель Влад та Білоконь Анастасія (керівник Калиушко Л.В.), учні 7-А Бондаренко Олексій, Гуменюк Арсеній та Кухаренко Аріна (керівник Зеліневич Л.О.); Ватутінський ліцей № 2: учні Сокур Софія, Шеремет Вероніка та Білоус Анастасія (керівник Черноус І.Б.). Всі роботи направлені на розгляд обласного журі конкурсу.

Шургай Єгор.mp4

Семінар-практикум учителів географії

14 березня 2023 року на базі Ватутінського ліцею № 1 проведено семінар-практикум для вчителів географії "Формування предметних компетентностей  на уроках географії у 6 класі, який працює за науково-педагогічним проектом "Інтелект України". При вивченні теми "Озера", Лариса Олександрівна Зеліневич презентувала методичні прийоми та форми роботи, які впроваджує на заняттях у класі, що навчається за проектом "Інтелект України". Також учасники мали змогу переглянути навчально-методичне та дидактичне забезпечення предмету, ознайомилися із учнівськими зошитами та посібниками. Лариса Олександрівна зазначили, що у дітей, які навчаються в класі "інтелекту" на заняттях робиться більший акцент на науковий контент предмету, формують практичні навички роботи з картографічним матеріалом, схемами, таблицями. Кожне заняття забезпечене відеосупроводом виучуваного матеріалу. Також робочі зошити, з якими систематично працюють учні, містять завдання розроблені у форматі ЗНО. На завершення уроку, учні "заповнили" карту настрою від проведеного заняття.

Круглий стіл з обміну досвіду.docx
Сайт.docx
Новий Документ Microsoft Word.docx
Документ без назви
про семінар.docx