Na Izvanrednoj izbornoj skupštini Udruge za zaštitu potrošača Kutina (UZP Kutina) održanoj u subotu 16. listopada 2021. godine, za predsjednicu udruge izabrana je Marija Vizner, koju će u radu uz dosadašnjeg podpredsjednika Dragutina Vagnera podupirati i novoizabrani podpredsjednik Ivo Andrilović.
U prostorijama UZP Kutina s početkom u 10 sati, uz poštivanje svih protuepidemijskih mjera, održana je izvanredna izborna skupština udruge, koja je krajem 2020. godine iznenadnom smrti predsjednika Zlatka Bosaka, ostala bez vodstva i glavnog promotora zaštite prava potrošača, koji je svojim radom obilježio jedno plodno razdoblje udruge. Kako je rekao potpredsjednik udruge Dragutin Vagner, predsjedavajući Skupštinom: „Ovo je velik gubitak za udrugu, koja je tijekom 2020. godine radila smanjenim intenzitetom, pokušavajući konsolidirati redove i nastaviti s radom u ovim izvanrednim okolnostima, a u kojima je i Grad Kutina izašao u susret kod rješavanja nastalih problema u Udruzi“. Stoga je bilo nužno organizirati izvanrednu izbornu skupštinu Udruge, kako bi se izabrao novi predsjednik te podnijela Izvješća o radu i Financijsko izvješće za 2020. godinu s planovima do kraja 2021. godine. Sukladno Statutu Udruge, natpolovičnom većinom delegata jednoglasno su usvojena podnesena izvješća i planovi te uz po jedan suzdržani glas izabrana nova predsjednica i potpredsjednik Udruge. Marija Vizner bila je u samim početcima Udruge 2006. godine vrlo aktivan član, koja je svojim angažmanom doprinijela rješavanju pritužba građana vezanih uz distribuciju plina i ostalih pitanja te se odlučila ponovo aktivnije uključiti u zaštitu prava potrošača uslijed izvanrednih okolnosti u Udruzi. Ivo Andrilović dugogodišnji je aktivni član Udruge koji svojim upornim i kontinuiranim radom od samog početka osnivanja Udruge do danas doprinosi zaštiti prava sugrađana, osobito u području javnih usluga i zaštiti prava stanara velikih stambenih objekata.
Kako je u svome obraćanju prisutnima rekla novoizabrana predsjednica Marija Vizner: „Pred svima nama je razdoblje u kojem trebamo zajedničkim i timskim radom omogućiti našim sugrađanima pravovremeno informiranje i pružanje pomoći u rješavanju brojnih problema i pitanja vezanih uz zaštitu njihovih prava kao potrošača i članova društva, kojima se pružaju mnoge javne i druge usluge. Područje djelovanja Udruge je široko te se moramo organizirati unutar članstva, ali i privući nove članove, zainteresirane za rješavanje svakodnevnih pitanja kojima se želi podići standard življenja i zadovoljstvo naših sugrađana. Novonastali uvjeti života izazvani pandemijom korone, promijenili su dijelom potrebe i navike građana otvorivši društvene mreže kao vodeće kanale informiranja i komunikacije. Na ovim kanalima, uz dosadašnje, Udruga mora dodatno poraditi i omogućiti što većem broju građana aktivnije uključivanje u rješavanje brojnih problema s kojima se susreću, kao i zauzimanju zajedničkih stavova i donošenja odluka koje će Udruga zastupati u ostvarenju njihovih potrošačkih prava, prema institucijama i pružateljima usluga. Osobito važno biti će i povezivanje s drugim srodnim udrugama u okruženju, na regionalnoj i nacionalnoj razini, kako bi se razmijenila iskustva i osnažilo djelovanje Udruge. Moramo shvatiti kako nitko nije „otok“ i da su najbolja rješenja i uspjesi vezani uz timski rad. Stoga pozivam sve sugrađane, koji imaju iskustva u rješavanju svojih dosadašnjih potrošačkih problema, iskustva i znanja u pojedinim područjima, da nam se pridruže u radu Udruge kako bi iskoristili sve alate koji su nam na raspolaganju u postizanju ciljeva – zaštite prava potrošača i stvaranja boljih uvjet života!“.
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST – UZP KUTINA
15.9.2022.
PO KOJOJ CIJENI PLINA ĆE SE GRIJATI STANARI ZAGRADA SA ZAJEDNIČKOM KOTLOVNICOM?
U svjetlu svih događanja oko opskrbe plinom na distributivnom području Moslavine Plin (Kutina, Popovača i Velika Ludina) i obavijesti tvrtke E.ON o novom poskupljenju plina od studenog (3 puta veća od cijene za javnu uslugu), predstavnici suvlasnika i stanari zgrada sa zajedničkim kotlovnicama iskazali su opravdanu zabrinutost i pitanje: Po kojoj cijeni će se grijati ove sezone?
Predstavnici zgrada i UZP Kutina su u posljednja dva mjeseca intenzivno komunicirali s kupcem energenta za kotlovnice ovih zgrada - upraviteljem Stambeni servis – Poslovni centar d.o.o. kako bi se riješilo ovo pitanje, koje gotovo svakodnevno puni stranice medija i mijenja ishode u skladu s odlukama Vlade i potezima opskrbljivača. Stoga je i Upravitelj čekao rasplet situacije s cijenama plina i odlukama Vlade, koja je morala donijeti mjere kako bi građane zaštitila od „divljanja“ cijena plina na tržištu te razriješila problem pritiska i prelaska velikog broja korisnika na javnu uslugu koja ima zagarantirane cijene do travnja 2023. godine.
Nakon prvih najava Vlade o mjerama za zaštitu kućanstva i gospodarstva, u četvrtak 15. rujna održan je sastanak predstavnika suvlasnika osam zgrada i Upravitelja Stambeni servis u organizaciji UZP Kutina, kako bi se riješilo pitanje opskrbe plinom zajedničkih kotlovnica. Sastanku su prisustvovali predstavnici zgrada Centar 1, Centar 2, Neboder, A. Hebranga (Bosanska ambasada), P. Krešimira IV br. 47-51 (zgrada s Erste bankom) i br 8 (zgrada Selk), M. Lovraka 1 (plava zgrada – Gimnazija), A.G.Matoša 36 (zgrada kod Šumarije) te direktor Stambenih servisa Goran Kajfeš i djelatnik Darko Tunjić. Upravitelj je izvijestio predstavnike kako je tvrtka E.ON dostavila Stambenim servisima obavijest o poskupljenju plina za kućanstva, koja u odnosu na sadašnju ugovorenu (0,18886 kn/kWh + dist. trošak + naknade) od studenog iznosila više od 6 puta (1,2064 kn/kWh + dist. trošak + naknade). Stoga je tvrtka E.ON Stambenim servisima, kao i svim ostalim građanima, u obavijesti navela mogućnost prelaska na opskrbljivača u javnoj usluzi Gradsku plinaru Zagreb – Opskrba. Kako bi se troškovi grijanja sveli na najpovoljniju cijenu energenta, Upravitelj će poslati zahtjev za promjenom opskrbljivača GPZO-u te nastojati ovo pitanje riješiti na najprihvatljiviji način za stanare (po cijeni za kućanstva). Cijena plina javne usluge GPZO za kućanstva je 0,4265 kn/kWh (+ naknada), što bi za stanare ovih zgrada značilo poskupljenje plina (grijanja) oko 2 puta (obračuni iskazuju povećanje ne uzimajući u obzir subvenciju koja je ista za sve cijene). U novonastalim uvjetima poskupljenja plina posebno su se nepovoljnima pokazali ugovori o obnovi kotlovnice sa Stambenim servisima i uslugama grijanja za zgrade Centar 1 i Centar 2 te će se na traženje predstavnika održati poseban sastanak po ovom pitanju.
U raspravi su se tražila pojašnjenja i odgovori na način obračuna grijanja i tople vode na računima stanara, a predstavnici su ukazali i na nedovoljnu transparentnost rada Upravitelja te uvida u račune plina, kao i manjkavosti uvida u stanje računa. Upravitelj je prihvatio prigovore te najavio kako će ubuduće omogućiti redovite uvide u traženo.
Udruga će nastaviti surađivati s predstavnicima suvlasnika po ovom i ostalim pitanjima te redovito izvještavati javnost po pitanjima vezanim uz troškove i prava potrošača.
2.6.2022.
Na inicijativu UZP Kutina održan je 2. lipnja 2022. sastanak predstavnika suvlasnika zgrada u ulicama Andrije Hebranga i Kneza Trpimira i Moslavine d.o.o. na kojem su dogovorene daljnje zajedničke aktivnosti u rješavanju dugogodišnjeg problema pojave razlike očitanih i naplaćenih količina vode između glavnog i pomoćnih vodomjera, koje često premašuju i nekoliko desetaka kubika vode. Unatoč dosadašnjih nastojanja nekih predstavnika stanara da u suradnji s djelatnicima Moslavine detektiraju i eliminiraju moguće uzroke, nisu uspjeli riješiti problem. UZP Kutina i predstavnici stanara apelirali su na potrebu rješavanja ovog problema koji zahtijeva dodatni angažman svih resursa Moslavine, kako bi se potrošačima obračunavala stvarno utrošena količina vode očitana na vodomjerima u zgradi. Moslavina je izrazila spremnost u rješavanju ovoga problema te je dogovoreno da će se izvršiti pregled vodovodnih instalacija zgrade i trošila, specijalnom opremom za ispitivanje vodoopskrbnog sustava. Pojašnjene su i aktivnosti na projektu aglomeracije, koja bi trebala unaprijediti sustave odvodnje i vodoopskrbe.
Sastanku je prethodio dopis UZP Kutina Moslavini d.o.o. s pritužbama predstavnika stanara, a koje je udruga okupila u cilju rješavanja potrošačkih pitanja i zaštite prava potrošača. Veći dio pritužbi je uvažen i razjašnjen, no kao kompleksniji problem istaknulo se upravo ovo pitanje neutvrđene razlike vode u zgradama, za čije je rješavanje postignut zajednički dogovor te se očekuju daljnji koraci i pozitivan ishod.
Povodom Svjetskog dana zaštite potrošača u Dvorani društvenog doma u Selnici održana je konferencija za medije u organizaciji Razvojne organizacije zaštite potrošača (ROZP) i Društva potrošača Međimurja (DPM), na kojoj su prisustvovali i predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, voditeljica Službe za provedbu politike zaštite prava potrošača Mirela Skočić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Međimurske županije Darko Radonović te predsjednica UZP Kutina Marija Vizner. Bila je to prilika da se javnost podsjeti na potrošače i koja su njihova prava.
S radom i ciljevima Razvojne organizacije, jedinog aktivnog saveza udruga potrošača u Hrvatskoj, nazočne je upoznala direktorica Gordana Lukić, dok je o Društvu potrošača Međimurja govorio predsjednik Željko Tomašić.
"Misija Društva potrošača Međimurja je osigurati da se naša prava kao potrošača ne mogu nikad ignorirati i da se glas potrošača mora čuti i poštivati! Moramo uvjeriti sve subjekte da su upravo potrošači korektivni faktor tržišta", poručio je Željko Tomašić.
Razvojna organizacija zaštite potrošača i Društvo potrošača Međimurja od prosinca prošle godine još su se čvršće povezali – u Selnicu je iz Zagreba premješteno sjedište ROZP-a te DPM-a iz Vukanovca, a napravljene su i izmjene u vodstvu i raspodjeli poslova, ali o potrošačima i dalje nastavlja skrbiti isti tim stručnjaka, dugogodišnjih aktivista u pokretu za zaštitu potrošača.
Kroz Info centar potrošača, jedino savjetovalište u Hrvatskoj koje DPM provodi od 2016. godine, lani je potrošačima pruženo 2.554 savjeta, od čega njih 641 putem info-telefona i još 1.913 elektroničkom poštom ili putem društvenih mreža.
11.2.2023.
OBAVIJEST
Dvostruki računi Eko Moslavine d.o.o. - zanemarite jedan!
Prema obavijesti FumaPRINT d.o.o. dostavljenoj potrošačima došlo je do pogreške te su potrošačima ispostavljena dva identična računa Eko Moslavine za usluge za siječanj. Prema uputi, potrošači mogu zanemariti jedan od računa u navedenom slučaju.
14.2.2023.
POJAŠNJENJE:
Je li na računima za grijanje u zgradama s kotlovnicom treba biti obračunat dodatni popust?
Nekoliko upita i tvrdnji o popustima na računima za grijanje (toplinsku energiju, TE) u zgradama, došlo je na adresu UZP Kutina. Dajemo pojašnjenje:
Prema zakonskim propisima postoje tri vrste sustava isporuke usluge toplinske energije: centralni (toplane), zatvoreni (nekoliko objekata sa zajedničkim pogonom) i samostalni sustavi (kotlovnica u vlasništvu zgrade).
U Kutini dio zgrada ima samostalni sustav, odnosno svaka zgrada ima svoju kotlovnicu. Dok primjerice u Zagrebu, velik dio zgrada dobiva TE od toplane (centralnog sustava).
Mjere kojima Vlada ublažava cijene TE provode se na dva načina.
PRVI se odnosi na centralne i zatvorene sustave (Zg i dr.) za koje se obračunava popust na punu cijenu TE temeljem Uredbe Vlade o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije iz rujna 2022.god. Zato se na njihovim računima može naći popust na grijanje koji mora biti jasno naveden u skladu s Uredbom.
DRUGI način odnosi se na samostalne sustave (Kt) gdje je popust uračunat već u cijeni plina za kućanstva i uz subvenciju donosi umanjenje cijene TE, odnosno manje račune za grijanje i toplu vodu. Zato i ne može biti dodatnih popusta iskazanih na računu grijanja. DAKLE, NA RAČUNIMA ZA GRIJANJE U ZGRADAMA S KOTLOVNICOM NE TREBA SE PRIKAZIVATI POPUST JER SE ON VEĆ NALAZI U CIJENI PLINA.
Zašto su računi nekim potrošačima ipak veliki? Veliki računi grijanja pojedinih zgrada proizlaze iz raspodjele TE prema razdjelnicima, koji ne mjere potrošnju već udio potrošnje u odnosu na cijelu zgradu. Stoga neki stanari imaju izrazito velike, a neki manje račune tj. postoje velike razlike u računima stanara, što je dodatno izraženo u zgradama poput Centra 1 i 2 gdje se obračun vrši s referentnom potrošnjom od prije 5 i više godina uz nepovoljne ugovore po ESCO modelu, koji su se pokazali još nepovoljniji uslijed povećane cijene plina. Za te zgrade u tijeku je pronalaženje rjesenja koje ce dugoročno biti ravnopravnije i prihvatljivije za stanare, a u čijim pregovorima između predstavnika i Stambenih servisa posreduje i UZP Kutina. Nadamo se povoljnijem i održivijem rješenju, o čemu ćemo izvjestiti javnost
U razgovoru s HERAom, potvrđeni su gornji navodi obrazloženja obračuna popusta.
13.3.2023.
16.4.2023.
ODRŽANA REDOVNA SKUPŠTINA UZP KUTINA
U četvrtak 13. travnja 2023. UZP Kutina je održala svoju redovnu godišnju Skupštinu u prostorijama udruge, na kojoj su predstavljena izvješća i planovi daljnjega rada Udruge.
Nakon uvodnog i obvezujućeg dijela Skupštine, predsjednica Udruge Marija Vizner osvrnula se na proteklo razdoblje i godinu koja je uslijedila nakon gotovo jednogodišnjeg zastoja rada Udruge u 2021. godini te izvanrednu Skupštinu koja je održana početkom 2022. godine, nakon koje je udruga od travnja s novim rukovodstvom započela s aktivnijim djelovanjem na području grada Kutine, ali i šire. Tada je Udruga izradila novi FB profil (Udruga za zaštitu potrošača Kutina), e-mail adresu (uzp.kutina@mail.com), a krajem godine i novu internetsku stranicu (www.uzp-kutina.hr), s osnovnim korisnim informacijama i poveznicama. Društvene mreže pokazale su se ključnim kanalom komunikacije s potrošačima u pružanju brzih odgovora na aktualne teme, bilo da se radilo o potrebi savjetovanja i rješavanja pojedinačnih pitanja potrošača ili rješavanju općih pitanja za sve građane, osobito pružanja javnih usluga. Ovaj način komunikacije s potrošačima bio je od velikog značaja u rješavanju pitanja opskrbe plinom (EON-GPZO) u 2022., kao i brojnih drugih pitanja vezanih uz krizne situacije i poskupljenja, prijelaza na euro i provedbe mjera za ublažavanje gospodarske krize.
Tako je do kraja 2022. godine bilo 586 pratitelja FB stranice, na kojima je UZP Kt objavila 24 tematska članka, koja su pregledala ukupno preko 85.000 posjetitelja s više od 20.500 angažmana. Objave s najvećom posjećenosti bile su dominantno vezane uz plin, odnosno prelazak s jednog na drugog opskrbljivača koji je bio poprilično nejasan i zbunjujući za potrošače. Udruga je nastojala građanima dati odgovore na najaktualnija pitanja i pružiti konkretne upute, a za potrebe rješavanja pojedinih pitanja Udruga je kontaktirala i tražila pojašnjenja od HERA-e te redovito komunicirala s distributerom i opskrbljivačima u cilju pružanja točnih informacija.
Tijekom 2022. godine Udruga je zaprimila i 32 različita upita građana ili grupe građana, na koje je davala pismena ili usmena pojašnjenja i savjetovala potrošače o daljnjem postupanju prema pružateljima usluga ili nadležnim tijelima, a u pojedinim slučajevima i zastupala potrošače kada sami nisu mogli riješiti problem. Za potrebe rješavanja pojedinih složenih pitanja, formirane su i tematske grupe, poput grupe predstavnika suvlasnika zgrada u Kutini i grupe predstavnika suvlasnika Centra 1 i 2, koje su rješavale pitanja vezana uz raspodjelu i obračun vode, kotlovnice i cijene plina te ostalih pitanja vezanih uz otpad , uređenje okoliša i dr.
Za potrebe rješavanja primljenih prigovora, održano je oko 30-tak sastanaka, pojedinačnih ili grupnih, na kojima su se analizirala i rješavala pojedina pitanja. U najvećem broju, pojedinačni prigovor su uspješno riješeni u korist potrošača, dok će se složenija pitanja i dalje rješavati u 2023. godini.
Udruga je članica saveza ROZP putem kojega je omogućeno djelovanje i na široj razini, horizontalno (unutar članica) ili vertikalno (prema nadležnim tijelima), što daje Udruzi daljnje mogućnosti djelovanja u osposobljavanju članova i unaprjeđenju prava potrošača. Kroz projekt Tajni kupac (MINGOR) Udruga je bila partner nositelju projekta (ROZP) u kojem su sudjelovala i dva volontera Udruge za područje Kutine, Popovače i Novske.
Tijekom 2022. godine Udruga je imenovala i predstavnika u Savjet potrošača javnih usluga Općine Hrvatska Dubica, a upisala je i nove članove na području grada Novske. Predsjednica je naglasila kako pružatelji javnih usluga na području Grada Kutine nisu sazivali sjednice Povjerenstava za reklamacije potrošača, iako je problema i pritužbi građana bilo. Zbog toga će u 2023. godini Udruga inzistirati na pokretanju rada ovih tijela, kako bi se građanima pružila adekvatna informacija i pomoć pri rješavanju njihovih reklamacija i prigovora.
Udruzi su u 2022. godini od strane Grada Kutine odobrena sredstva u iznosu 10.528 kn za projekt "ZAŠTITIMO PRAVA POTROŠAČA - ZAJEDNO SMO JAČI! (2022)", koji je činio okosnicu djelovanja Udruge. Time je suradnja s Gradom Kutina zadovoljavajuća, no očekuje se daljnje unaprjeđenje prava potrošača u pružanju javnih usluga, kroz tijela Grada, tvrtki i potrebe građana. U 2022. godini Udruga je ostvarila ukupno 13.544,62 kn prihoda te imala 9.881,80 kn rashoda, a u 2023. godini očekuje se daljnja podrška Grada Kutine, kao i ostalih JLS te ROZP-a.
Izvješće o radu i financijsko izvješće za 2022. godinu jednoglasno su prihvaćeni, kao i programa rada i financijski plan za 2023. godinu koji je predsjednica predstavila i pri tome naglasila: "Kako bi UZP KT u potpunosti ostvarila ciljeve radi kojih je i osnovana, potrebno je ojačati članstvo, u smislu brojnosti, stručnog osposobljavanja i aktivnijem angažmanu većeg broja članova, koji bi se uključili u izradu i provedbu projekata, kao i pružanja pomoći građanima. Udrugu čine volonteri. To smo svi mi, potrošači, koji se svakodnevno susrećemo s nepravdama i kršenjima naših prava. Zasigurno se svatko od nas barem jednom susreo s nekim oblikom kršenja prava potrošača. Znamo kako se bez vlastitog angažmana problem neće riješiti, a u traženju rješenja okrećemo se svakome tko nam može pomoći svojim iskustvom i znanjem. Uloga Udruge u pružanju informacija, savjetovanju i zastupanju potrošača, može biti od velike pomoći u rješavanju problema, što se potvrdilo i u 2022. godini, kada su se rješavanju problema priključili brojni građani sa svojim iskustvom i novim informacijama, na čemu im zahvaljujemo. Stoga je važno u rad Udruge uključiti što više građana, osobito onih koji svojim specifičnim znanjima i iskustvima mogu pomoći ostalima. Zato pozivamo građane da nam se priključe, kao članovi, redovni ili podupirući ispunjavanjem Pristupnice koja je dostupna na novoj web stranici, ali i kao simpatizeri/volonteri, kako bismo svi zajedno i organizirano unaprijedili zaštitu i ostvarili svoja prava te u zajedničkim nastupima na tržištu i prema institucijama ostvarili bolje rezultate."
17.6.2023.
OBAVIJEST
Rješenja o naknadi za uređenje voda zbunila građane!
Na adrese potrošača ovih dana su pristigla rješenja Hrvatskih voda o obračunu naknade za uređenje voda (NUV) te zbunila mnoge građane, koji ne znaju trebaju li platiti navedene iznose po rješenju.
VAŽNO!
RJEŠENJE JE SAMO OBRAČUN za NUV (obavijest, zaduženje) koji obračunavaju i dostavljaju Hrvatske vode. NAPLATU VRŠI GRAD KUTINA!
Zato je GRAD KUTINA PRIJE RJEŠENJA (par mjeseci prije) dostavio 4 UPLATNICE NA KOJIMA JE UZ KOMUNALNU NAKNADU ISTAKNUTA I OVA NAKNADA (NUV)!
Dostavljene su 4 uplatnice za kvartalne uplate, a prema kojima su brojni građana već plaćali OBJE naknade.
UPUTA!
PLAĆAJTE PREMA DOSTAVLJENIM UPLATNICAMA! Tako ćete platiti komunalnu naknadu i naknadu za uređenje voda po ovom rješenju. NE PLAĆAJTE NAKNADU PO RJEŠENJU - KORISTITE UPLATNICE GRADA KUTINE!
Vaša, Udruga za zaštitu potrošača Kutina
11.1.2024.
Obavijest potrošačima
MOSLAVINA PLIN d.o.o. VIŠE NE POSTOJI!
UZP Kutina je strpljivo čekala rasplet situacije oko distributera plina Moslavine Plin d.o.o. koja djeluje na području gradova Kutine, Velike Ludine i Popovače, a čiji status se promijenio u studenom i ponovo u prosincu 2023.
Za očekivati je bilo kako će nakon prve promjene početkom studenog, novi distributer - Montcogim – Plinara d.o.o.pismeno obavijestiti građane o nastalim promjenama. NIŠTA!
Ali početkom prosinca dogodila se još jedna promjena - "novi" distributer Montcogim – Plinara d.o.o. je promijenio ime u E.ON Distribucija plina d.o.o. Obavijest - NIŠTA!
Kako građani niti u prosincu, a niti početkom siječnja nisu obaviješteni o promjenama, smatramo važnim obavijestiti građane o nastalim promjenama društva Moslavina Plin d.o.o., koju građani doživljavaju lokalnom domaćom tvrtkom, stvaranu rukama prijašnjih generacija.
Pojasnimo nastalu situaciju:
1. Montcogim – Plinara d.o.o., društvo sa sjedištem u Svetoj Nedelji je 1. studenog 2023. pripojilo Moslavinu Plin, d.o.o., Koprivnicu Plin d.o.o.i PLIN-PROJEKT d.o.o. iz Nove Gradiške, sve distributere koji su prestali postojati
2. E.ON Distribucija plina d.o.o. sa sjedištem u Koprivnici je pripojena 9.12.2023. društvu Montcogim – Plinara d.o.o., koje tada i mijenja ime u E.ON Distribucija plina d.o.o. i pod tim imenom sada nastavlja djelovati, sa sjedištem u KOPRIVNICI.
Dakle, Moslavin Plin d.o.o. sada djeluje pod nazivom E.ON Distribucija plina d.o.o. i ima sjedište u Koprivnici.
Očito se radi o okrupnjavanju distributera/opskrbljivača E.ON grupacije i jačanju njihove pozicije na tržištu plina. Što možemo očekivati?
Prema odlukama HERA-e javni opskrbljivači plina (po reguliranim cijenama) birani su za razdbolje do 30.9.2024., kada će biti ponovo raspisan natječaj za javnog opskrbljivača plina, pa se može očekivati kako će se i E.ON natjecati za javnog opskrbljivača na našem području. Dakle, distributer i opskrbljivač bi mogla biti ista grupacija. Kako je iznos troška opskrbe plinom osnovni kriterij za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge, a on ovisi i o troškovima korištenja plinske infrastrukture i operativnim troškovima, moguće je da će na natječaj E.ON ponuditi i najniže troškove i dobiti javnu uslugu opskrbljivača, To ne mora biti nužno loše, ukoliko cijena bude najpovoljnija za potrošače, a odnos s kupcima korektan. Nadamo se samo da procjene potrošnje za tromjesečna razdoblja neće biti višestruko veće, kako je to bilo prethodno (kada nisu uzete u obzir povijesne realne procjene Moslavine Plin) i kada su se UZP Kutina javljali građani s poteškoćama u potraživanju više uplaćenih sredstava.
Kako će dalje poslovati sada bivša Moslavina Plin, što će biti s djelatnicima, načinom rada i odnosom s potrošačima, tek ćemo vidjeti. Nadamo se kako će ipak novi distributer poslati obavijest građanima s detaljnim pojašnjenjima načina rada.
Kutina pomalo gubi svoje tvrtke (pa i u imenu), tvrtke koje su stvarali građani. Nemilosrdno tržište diktira oblike i načine poslovanja, pa se okrupnjavanje uvodi i u plinski sektor, uz sve ostale sektore. Nadamo se kako će sve najavljivane dobrobiti okrupnjenih jakih i snažnih društava biti na korist građana i donijeti jeftiniju i bolju uslugu.
Ostaje samo još pitanje PLINSKE MREŽE! Hoće li i ona vremenom biti pre(o)dana plinskim društvima/grupacijama, kako je to već provedeno u Slavoniji, Podravini, pa i Velikoj Ludini koja je svoju plinsku mrežu dala na prodaju natječajem 2021. godine.
OSTAJE NAM VIDJETI I PRATITI!
Više informacija o preuzimanje Moslavine Plin d.o.o. i ostalim temama možete pronaći na:
https://www.montcogim.hr/.../obavijest-o-pripajanju.../
https://www.eondistribucija.hr/hr.html
HERA I JAVNI OSPRKBLJIVAČ PLINA_ NATJEČAJ: https://www.hera.hr/hr/html/natjecaj_plin_2020.html
RAZLIKA OPSKRBLJIVAČA I DISTRIBUTERA: https://www.hep.hr/.../koja-je-razlika-izmedju.../3101
26.1.2024.
Obavijest potrošačima
USTAVNI SUD UKINUO ODREDBU UGOVORNE KAZNE ZA ZAJEDNIČKE SPREMNIKE OTPADA
Ustavni sud RH donio je sredinom studenog prošle godine Odluku kojom se ukida čl. 72 stavak 4. Zakona o gospodarenju otpadom kojim se moglo kazniti sve korisnike zajedničkog spremnika otpada (zgrade) sukladno njihovim udjelima, ukoliko se ne utvrdi odgovornost pojedinog korisnika.
Na ovu nelogičnost i nepravilnost ukazivala je i UZP Kutina na 2. sjednici Savjeta za zaštitu potrošača javnih usluga Grada Kutine u lipnju 2023. kada se raspravljalo o prijedlogu Cjenika javne usluge sakupljanja komunalnog otpada u kojem su uvedene ugovorne kazne za zajedničke spremnike koji se koriste na području Kutine i Velike Ludine. Naime, nije bilo logično, a niti poticajno, da korisnici koji su disciplinirani i pridržavaju se svih uvjeta odvajanja otpada i odgovorno koriste spremnike, snose "kolektivnu krivnju" za nešto što nisu učinili, dok se ne kažnjavaju korisnici koji su nemarni, ne odvajaju otpad, ostavljaju otpad pokraj spremnika, uništavaju spremnike i sl. Zakonodavcu je bilo lakše "svaliti" krivnju na sve korisnike, što je bilo frustrirajuće za velik dio građana. Time su prekršena ustavna prava građana (povrede jamstva iz članaka 3., 5. i 16. Ustava), ali je konstatirana i činjenica da ova odredba evidentno ne odgovara svojem cilju i svrsi, već prelazeći okvire svoje svrhe, dovodi do nelegitimnih ishoda, kako je pojasnio Sud.
Također, Sud je zaključio i kako je ovakva odredba destimulirajuća za one korisnike koji ispunjavaju ugovorne obveze, jer plaćaju danak trećih osoba, pa je zakonodavac mogao predvidjeti kako će i oni vremenom prestati ispunjavati svoje obveze. Ovakva »utrka prema dnu« prijeti urušavanjem čitavog sustava razmjerne raspodjele troškova na temelju načela »onečišćivač plaća«, te pozitivnih smjernica EU direktiva u cilju očuvanja okoliša, zaključuje Sud.
Sud nije doveo u pitanje ugovorne kazne u slučajevima kada su u pitanju korisnici pojedinačnih ugovora (pojedinačne kante-kuće i sl.) i kada nije sporno utvrditi njihovu odgovornost, tako da za njih i dalje ostaju na snazi kazne kod utvrđivanja nepravilnosti.
Ono što je također zanimljivo u obrazloženju Suda je jasno stajalište da ugovorni odnos čvrsto počiva na načelu osobne odgovornosti svakog pojedinog građana kao korisnika komunalne usluge te da nadležna tijela koja pružaju komunalne usluge na temelju svoje ustavne obveze nemaju ovlast opterećivati građane troškovima, koji nadilaze njihovu osobnu odgovornost za korištenje konkretne usluge u skladu s jasno utvrđenim kriterijima njezinog korištenja i naplate. Sličnim pitanjima bavila se i UZP Kutina na sastancima predstavnika stanara u rješavanju i ostalih javnih usluga, zauzimajući slišno stajalište.
Grad Kutina i Eko Moslavina morat će sada uskladiti svoje Odluke i Cjenike, kao i većina drugih gradova i općina u Hrvatskoj koji su donijeli slične kaznene odredbe vezane uz ovaj članak Zakona.
4.3.2024.
UZP KUTINA ZATRAŽILA NADZOR NAD PREUZIMANJEM DISTRIBUCIJE PLINA OD MOSLAVINE PLIN D.O.O.
Nakon preuzimanja i gašenja Moslavine Plin d.o.o. od strane Montcogim Plinare d.o.o. (kasnije i E.ON Distribucije plina d.o.o.), prema službenoj objavi od 1.11.2023., UZP Kutina je pregledala dokumentaciju dostupnu na službenim stranicama Sisačko-moslavačke županije, HERA-e i Trgovačkog suda, a vezano uz postupak preuzimanja i prijenosa koncesije za distribuciju plina.
Uvidom u dostupne dokumente, UZP Kutina je izrazila sumnju u zakonitosti postupaka te je 11.2.2024. zatražila nadzor od HERA-e, a potom i 25.2.2024. upravni nadzor od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, obzirom da se sumnja odnosi i na Odluku Skupštine SMŽ o prijenosu koncesije na novog koncesionara Preuzimatelja.
Naime, nije jasno kako je Skupština Sisačko-moslavačke županije na svojoj 20. sjednici održanoj 26. listopada 2023. godine donijela dvije odluke, da se ugovori o koncesiji koji glase na koncesionare Moslavinu Plin d.o.o. i Plin Projekt d.o.o. prenesu na Montcogim Plinaru d.o.o., kada postupak preuzimanja ovih društava nije proveden, niti je postojalo pravomoćno Rješenje Trgovačkog suda o tome? I u samoj Odluci se navodi jasno "namjera pripajanja" što potvrđuje ove tvrdnje.
Koncesija o distribuciji plina nije "obična" koncesija na koju se primjenjuje samo Zakon o koncesijama, već se radi o javnoj usluzi distribucije plina koja podliježe i Zakonu o tržištu plina, za koju su vezane i dozvole distributera plina. Tako je i Moslavina Plin d.o.o. temeljem svoje dozvole izdane od HERA-e i specifičnih kriterija prema Zakonu o tržištu plina ostvarila koncesiju za područje Kutine, Velike Ludine i Popovače na 30 godina (od 2009.). Prema čl. 44 Zakona o tržištu plina navodi se da se jednostrani raskid ugovora o koncesiji mora provesti ako dozvola koncesionara prestaje važiti ili se prenosi na drugu pravnu osobu!
Ovo je dio sumnji koje je u svojim zahtjevima iznijela UZP Kutina, a kojima se bez ikakvih revizija statusa novog koncesionara jednostavno "pretaču" društva i njihove koncesije. UZP Kutina je izrazila i bojazan kako se ovakvim prešutnim preuzimanjima stvara monopol na tržištu plina, od strane velikih grupacija - njihovih tvrtki kćeri (sličnih imena i istih članova uprave koji se pojavljuju kao direktori i prokuristi u svim tvrtkama) koje se osnivaju i gase po potrebi, preuzimaju lokalna društva i njihovu imovinu. Upravo to se trebalo spriječiti ulaskom u EU, kada se monopol trebao zamijeniti liberalizacijom tržišta, koju je trebala nadzirati HERA, kao regulatorna agencija. Ovakvom netransparentnom tržišnom utakmicom daje se prednosti određenim okrupnjenim energetskim subjektima, čime su u konačnici zakinuti i potrošači, koji imaju sve manje izbora na tržištu, na kojem svi ne posluju u istim uvjetima.
Nakon preuzimanja distributera plina ostaje samo još prodati plinsku mrežu (što se već događa u nekim JLS) i predati ju u ruke stranih investitora. Postavlja se pitanje: Jesu li distribucija/opskrba plina i plinska infrastruktura uopće strateška pitanja i pitanja državne neovisnosti, kojima se treba pružiti sigurnost građanima i gospodarstvu Hrvatske?
Jesu li sumnje UZP Kutina točne ili ne, izvijestit ćemo javnost po primanju odgovora HERA-e i MINGOR-a.
Više na poveznicama:
OBJAVA MONTCOGIM PLINARE D.O.O: https://www.montcogim.hr/.../obavijest-o-pripajanju.../
ODLUKA SMŽ: https://www.smz.hr/.../10325-20-sjednica-zupanijske...
19.3.2024.
UZP KUTINA OBAVJEŠTAVA GRAĐANE:
NOVE CIJENE AUTOBUSNOG PRIJEVOZA - OPREZ PRI KUPNJI KARATA!
Hoće li skuplje karte autobusnih linija Čazmatransa dovesti do gašenja domaćeg autoprijevoznika?
Neugodno su bili iznenađeni putnici na redovnim autobusnim linijama Čazmatransa kada su 18. ožujka u jutarnjim satima kupovali karte za Zagreb. Naime, od 15. ožujka FLIXBUS je preuzeo veći dio redovnih slavonskih linija ČAZMATRANSA, pa je tako i od dvije linije koje iz Kutine polaze za Zagreb u 6:20 sati, jednu preuzeo Flixbus (brža linija, preko autoputa), dok je druga ostala pod Čazmatransom (sporija, preko Popovače). Bržom linijom na posao u Zagreb redovito putuju brojni Kutinčani. Karta kupljena 18.3. na blagajni Kutina za brzu Flixovu liniju u jednom smjeru naplaćena je 10,39 eura (po cijeni za Čazmatransovu liniju?!), što bi u oba smjera iznosilo 20,78 eura!! Za usporedbu, povratna karta prijevoznika Čazmatrans na liniji Zagreb-Kutina-Zagreb mogla se kupiti po cijeni od 13,70 eura na prodajnom mjestu u Zagrebu, što čini povećanje od 52 % za putnike Čazmatransa. Za linije Čazmatransa koje je preuzeo Flixbus sada možete kupiti kartu u jednom smjeru po cijeni od 6,98 eura pa sve do 19,97 eura (možda i više!), odnosno za oba smjera od 13,96 pa sve do 39,94 eura!!! Tako će prema novom načinu naplate prijevoza povećanje cijene za oba smjera za putnike Flixbusa biti od 0,02 % sve do 192 %! CIJENE KARATA VIŠE NISU FIKSNE, VEĆ SE MIJENJAJU TIJEKOM DANA! POSTOJE OGROMNE RAZLIKE U CIJENAMA ZA ISTU USLUGU!! Radnici su prinuđeni ići na posao onom linijom kojom će doći na vrijeme, a to je brza linija koja ima samo jednog prijevoznika - Flixbus, koji sada ima varijabilnu cijenu karte, dok je Čazmatransova sporija linija sada povećana za preko 50 %. Za putnike to sliči gotovo na ucjenu, jer nemaju izbora, kojeg je trebala osigurati tržišna konkurencija s više prijevoznika, a ne monopol kojim svjedočimo.
Dakle, pri kupnji karata raspitajte se na blagajni ili provjerite na internetu:
- za traženi termin putovanja koliko prijevoznika nudi uslugu prijevoza
- koji prijevoznik ima povoljniju cijenu
- u trenutku kupovine karte provjerite cijenu da nije porasla u međuvremenu.
UZP Kutina smatra kako se ovom praksom preuzimanja linija, a ne otvaranja novih, potrošačima sužava izbor prijevoznika i cijena. Također, smatramo kako potrošači nisu na vrijeme i detaljno informirani o novim cijenama i načinima poslovanja Čazmatransa (ne služe se svi kupnjom karata putem interneta!), kao pouzdanog i tradicionalnoj prijevoznika. UZP Kutina izražava i sumnju da ovakva naplata karata nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, koji istu uslugu mogu dobiti po različitim cijenama koje se mijenjaju na dnevnoj, satnoj pa čak i minutnoj razini. Ovakvim načinom naplate cijeli sustav usluga prijevoza doveden je do apsurda i nevjerojatnih nelogičnosti uz upitnu zakonitost takve naplate. To potvrđuje i primjer vozača, koji je primio dva putnika i prodao im karte u autobusu, jednom po cijeni od 12 eura a drugom netom poslije po 13 eura, za istu uslugu!
Postavljaju se ključna pitanja: kako se cijena može ovako formirati na razini minutnih promjena? Tko to može kontrolirati i po kojim kriterijima? Kako porezna uprava može voditi kontrolu nad takvim poslovanjem? Zašto se dopušta na tržištu takva nelojalna konkurencija i različiti uvjeti poslovanja? Kako se ista usluga može prodati po različitoj cijeni – što se promijenilo u nekoliko minuta i kako je to registrirano u poslovanju? Kako će radnicima poslodavac nadoknaditi troškove prijevoza ako se cijena neprestano mijenja? Zašto su potrošači dovedeni u neravnopravni odnos za istu uslugu kod istog prijevoznika u kratkom vremenskom razdoblju?
FLIXBUS je prije nekoliko godina započeo s ovakvom praksom na jadranskom području, kako bi sada od 15. ožujka preuzeo veći dio redovnih slavonskih linija ČAZMATRANSA, kojem je ostao mali dio linija po većoj cijeni, čime će se dovesti u pitanje opstanak domaćeg autobusnog prijevoznika. Očito je da pod krinkom "strateškog partnerstva" Flixbus polako preuzima linije svoga "partnera" Čazmatransa, stvara nelojalnu konkurenciju te će ga tako neminovno dovesti do gašenja. Najavom uvođenja bolje povezanosti Slavonije s ostalim svijetom, Flixbus nije očekivano uz neke nove linije uveo i paralelne linije Čazmatransu kako bi povećao tržišnu konkurenciju i izbor potrošača, već je počeo preuzimati linije od Čazmatransa. Sve to upućuje kako će Čazmatrans imati sve manje putnika na sve manje linija, a Flixbus će iskoristiti svu infrastrukturu i osoblje svog partnera da popuni "rupe" i troškove u poslovanju kako bi mogao nuditi manje cijene od njega. Može li domaći prijevoznik uopće konkurirati jednom takvom tvz. mobilnom prijevozniku kao što je Flixbus, koji koristi i crpi resurse drugoga partnera? Na koje načine Uprava štiti interese Čazmatransa i zaposlenika, pa i prava potrošača na izbor usluga i cijena u istim uvjetima poslovanja i poštenu poslovnu praksu? Pogoduje li se ovim činom stvaranju monopola i nelojalne konkurencije na tržištu prijevoza?
Odgovore na ova i slična pitanja UZP Kutina će potražiti u Ministarstvu prometa i Državnom inspektoratu, o čemu će izvijestiti javnost. Do tada upozoravamo potrošače na povećani oprez i provjeru cijena karata prije same kupnje!
Za praćenje cijena, prijevoznika i reda vožnje instalirajte s GooglePlay aplikaciju Flixbus, više na
25.4.2024.
UDRUGE U EUROPSKOM PARLAMENTU U STRASBOURGU
Udruge za zaštitu potrošača posjetile su Europski parlament u Strasbourgu gdje ih je ugostila Biljana Borzan, upoznavši ih s radom parlamenta i donošenjem europskih propisa. Utjecaj europskih zastupnika na kreiranje zakonskih okvira veći je u odnosu na hrvatske saborske zastupnike, jer se oko 30 % podnesenih amandmana usvoji, čime se postiže veći stupanj tolerancije i kompromisa za članice EU.
U kratkom razgovoru s parlamentarnom zastupnicom čije je područje interesa i zaštita potrošača, raspravljalo se o temama ujednačenosti kvalitete proizvoda na zapadnom i istočnom tržištu, subvencioniranja popravaka proizvoda te posljedica pandemije korone na tržište.
Stručno putovanje bila je prilika i za međusobno druženje i povezivanje udruga za zaštitu potrošača, koje su iskoristile vrijeme i za razgovore oko aktualnih tema i problematike zaštite potrošača u Hrvatskoj, kao i pronalaženja zajedničkih rješenja u jačanju suradnje i pozicije udruga te potrošača u ostvarivanju njihovih prava.
7.8.2024.
Obavijest potrošačima:
OBJEDINJAVANJE VODNIH USLUGA NA PODRUČJU KUTINE, LIPOVLJANA, JASENOVCA I HRV. DUBICE
8.8.2024.
Poziv potrošačima:
NOVA CIJENA VODNIH USLUGA!
U tijeku je javno savjetovanje na nacrt Odluke o cijeni vodnih usluga koje traje do 17.8.2024. godine, a do kojeg roka potrošači mogu dostaviti svoje prijedloge, mišljenje i primjedbe na: info@moslavina-kutina.hr
Moslavina d.o.o., Školska ulica 4, 44320 Kutina
Nove cijene potražite u donjem linku, a naknadno ćemo dati usporednu tablicu starih i novih cijena, kako biste lakše pratili odnos cijena.
14.10.2024.
POZIV PREDSTAVNICIMA ZGRADA
UZP Kutina poziva sve predstavnike zgrada (suvlasnika) na području grada Kutine (i susjednih naselja) na tematsku prezentaciju koju će održati Anđelko Kozina (predstavnik suvlasnika iz Zagreba), a koja će se održati 17.10.2024. u 18 sati u prostoru Komunalnih servisa Kutina d.o.o., Tržna 8 (plac), na katu.
Svoja iskustva i osvrt na novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada prenijet će jedan od najuspješnijih predstavnika suvlasnika iz Zagreba, koji svoje znanje nesebično dijeli i putem stranice www.moja-zgrada.eu, a komunikaciju sa stanarima ostvaruje i putem posebne aplikacije, čime je u kratkom vremenu uspostavio uspješno i transparentno upravljanje zgradom.
Novi Zakon donosi brojne promjene predstavnicima suvlasnika, a razmjena znanja i iskustva te daljnja suradnja, biti će od velike pomoći predstavnicima i suvlasnicima s našeg područja.
UZP Kutina poziva sve predstavnike suvlasnika da se uključe i svojim pitanjima doprinesu raspravi i zaključcima ove stručne prezentacije. Za sve one koji neće biti u mogućnosti prisustvovati skupu, osigurat ćemo naknadno materijale i prenijeti zaključke.
Za potvrdu dolaska i pitanja obratite se na uzp.kutina@mail.com ili 0951979013 (Marija Vizner, predsjednica UZP Kt)
14.10.2024.
Predstavnicima suvlasnika prezentiran Nacrt Zakona o upravljanju i održavanju zgrada
HOĆE LI NOVI ZAKON DOVESTI DO PROFESIONALIZACIJE PREDSTAVNIKA SUVLASNIKA?
UZP Kutina je 17. listopada organizirala predavanje za predstavnike suvlasnika s područja Kutine, na kojem je Anđelko Kozina predstavio glavne odredbe Nacrta Zakona o upravljanju i održavanju zgrada (Zakona) koji bi trebao stupiti na snagu 1.1.2025. godine.
Jedan od najzapaženijih i uspješnih predstavnika suvlasnika zgrade u Bolničkoj ulici u Zagrebu, Anđelko Kozina, održao je prezentaciju o najvažnijim odredbama novog Zakona i prenio svoja iskustva u upravljanju zgradom, za dvadesetak sudionika ovog skupa. Novi Zakon donosi brojne promjene i jasnije definira odnose upravitelja, predstavnika suvlasnika i suvlasnika u stambenim i poslovno-stambenim zgrada, uvodeći više reda, veći angažman i kaznene odredbe za sve sudionike. Dosadašnji zakonski akti nisu adekvatno niti sustavno riješili pitanje upravljanja i održavanja zgrada, pa je ovo prvi zakonski akt kojim se ova pitanja podrobnije rješavaju. Rezultat dosadašnje prakse su loše održavane zgrade, nejasno definirani odnosi upravitelja-predstavnika suvlasnika-suvlasnika što je otežavalo donošenje odluka i uzrokovalo probleme.
Novi zakon po prvi puta donosi sankcije upraviteljima, predstavnicima suvlasnika pa i samim suvlasnicima. Određuje se i minimalan iznos pričuve i načini plaćanja iz pričuve, obvezuje se suvlasnike na nužnost održavanja zajedničkih dijelova zgrade kao aktivnost od javnog interesa, jasno se definiraju zajednički dijelovi zgrade, osniva se zajednica suvlasnika koja dobiva OIB i pravnu osobnost pa može biti tužena ili tužiti, kao i obavljati brojne druge poslove u ovoj kategoriji subjekta. Međuvlasničkim ugovorom morat će se jasno definirati odnosi suvlasnika i predvidjeti sve mogućnosti koje nudi Zakon, između ostalog i osnivanje Vijeća suvlasnika kao novog tijela koje će pružati stručnu pomoć predstavniku suvlasnika, ali i nadzirati njegov rad kao i rad upravitelja. Dosadašnje zapreke pri odlučivanju i donošenju odluka zbog nemogućnosti prikupljanja 100 % potpisa suvlasnika, riješeno je kvalificiranom većinom koja iznosi više od 80 % suvlasničkih dijelova površine (za investicije i najam stana)ili natpolovičnom većinom za više od 50 % suvlasničkih dijelova površine za većinu odluka. Najam stana moći će dati oni suvlasnici koji prikupe više od 80 % potpisa, od kojih obvezno moraju biti prikupljeni potpisi svih suvlasnika stanova koji graniče sa stanom koji se želi dati u najam. Time je zakonodavac htio riješiti stambeno pitanje mladih i vraćanje stanova u njihovu pravu funkciju ili stavljanje na tržište, jer prema podatcima DZS-a 40 % stambenog fonda ne služi stanovanju. Zakonom se uvode zabrane postavljanja klima uređaja na fasade i zatvaranje balkona, kao i kazne za iste. Također, jasno se definiraju radovi redovitog održavanja, hitnih i nužnih radova kao i investicija, te potreban broj potpisa za svaku od ovih aktivnosti. Prekršajnim kaznama za upravitelja i predstavnika suvlasnika doprinijet će se povećanju odgovornosti i kontroli upravljanja zgradom, a i sami suvlasnici mogu biti kažnjeni za kršenje kućnog reda i nepoštivanje pojedinih odredbi Zakona. Uvode se i obveze podnošenja godišnjeg izvješća o radu predstavnika suvlasnika i Vijeća suvlasnika, što do sada nije bio slučaj.
O ovim odredbama i brojnim drugim primjerima prakse raspravljalo se tijekom i nakon prezentacije, čijoj dinamici i zanimljivosti je doprinosio predavač svojim primjerima iz prakse i zanimljivim rješenjima koja su odavala širinu poznavanja raznih propisa, kao i društvenih, lokalnih i gospodarskih aspekata problema. Veliko zanimanje predstavnika suvlasnika za pojedina pitanja, dalo je naslutiti da ovo predavanje neće biti dovoljno za pronalaženje smjernica i rješenja, pa je jedan od zaključaka bio kako je potrebno organizirati još sličnih predavanja. Slijedom započete prakse UZP Kutina u povezivanju predstavnika suvlasnika, kao i primjera predavača, zaključeno je kako je povezivanje nužno u postizanju uspješnog upravljanja zgradama. Također, iskazana je i zabrinutost predstavnika suvlasnika u njihovom daljnjem angažmanu, obzirom na uvođenje novih obveza i poslova te kazni, osobito onih koji volontiraju te ne primaju nikakva novčanu naknadu za svoj rad. Hoće li novi Zakon dovesti do profesionalizacije predstavnika suvlasnika i hoće li biti interesa za obavljanje ovog posla, ostaje pitanje na koje će odgovor dati praksa po uvođenju novoga Zakona. Jedno je sigurno, novi Zakon donosi više obveza i odgovornosti svim sudionicima, ali i nudi brojna rješenja kojima će se unaprijediti životni standard života u zgradama, čija realizacija će ovisiti najviše o samim suvlasnicima i njihovim odlukama.
25.10.2024.
E.ON PLIN D.O.O. DOSTAVIO UGOVORE POTROŠAČIMA - POTPISATI ILI NE?
Na adrese potrošača stigli su Ugovori o opskrbi plinom u obvezi javne usluge, gotovo istovremeno s računima GPZO (kao javnog opskrbljivača) što je zbunilo potrošače. Mnogi se potrošači pitaju o čemu se radi i što trebaju učiniti?
Kako bi lakše mogli donijeti odluku u nastavku dajemo obrazloženje:
RAČUN GPZO-a odnosi se na mjesec rujan (računi stižu za prošli mjesec) – GPZO je bio naš javni opskrbljivač do 30.9.2024., pa bi račun trebalo platiti ukoliko su obračuni potrošnje u redu (zadnje stanje brojila će ujedno biti početno stanje kod novog opskrbljivača – provjerite!)
od 1.10.2024. javni opskrbljivač za naše distribucijsko područje (Kutina, Popovača, Velika Ludina) je E.ON prema odluci HERA-e jer je na natječaju bio povoljniji od GPZO-a (koji je izgubio javnu opskrbu za naše područje)
E.ON je prema natječaju javni opskrbljivač plinom za naše područje od 1.10.2024. - 30.09.2027. – SLJEDEĆE TRI GODINE
UGOVOR E.ON-a odnosi se na javnu opskrbu plinom po REGULIRANIM CIJENAMA I UVJETIMA koji su propisani od HERA-e (slično kako je to bilo do sada s GPZO) – sada E.ON ne može mijenjati cijene jer su one određene odlukama HERA-e - prije je mogao mijenjati cijene jer je bio tržišni opskrbljivač
Odluka o CIJENI PLINA ZA JAVNU USLUGU je donesena i to za razdoblje od JEDNE GODINE, odnosno do 30.9.2025. (I. razdoblje od 1.10. do 31.12.2024. + II. razdoblje od 1.1. do 30.9.2025.) - primjeri na slikama
Odlukom Vlade RH od 6.9.2024. donesene su subvencije za plin- kućanstvo za sva distribucijska područja, a koje umanjuju cijenu plina po kWh u neto iznosu i trebaju biti izražene na računima – za naše područje je SUBVENCIJA iznosi 0,0101 eura/kWh - prikaz na slici
ŠTO DALJE?
Ako želite plaćati plin po REGULIRANOJ ZAŠTITNOJ CIJENI (navedenim u tablicama za sljedeću godinu dana, odnosno tri godine), možete potpisati ugovor s javnim opskrbljivačem E.ON.
Ako želite plaćati plin po TRŽIŠNOJ CIJENI (koja se može mijenjati – može biti povoljnija, ali i veća od regulirane) – raspitajte se tko na našem području nudi tržišnu cijenu plina. GPZO se izjasnila da za sada neće nuditi tržišnu cijenu za naše područje, a nije niti na jednom području izvan Zagreba, Velike Gorice, Zaprešića ili Sesveta rezervirala ni potrebne transportne kapacitete, ni količine s nekim od dobavljača (sve ono što ste u medijima gledali o GPZO i Međimurje plin bilo je vezano samo za distribucijsko područje Zagreba, ne i za naše).
Ako ne potpišete ugovor s E.ONom u pravilu bi vas dalje trebao opskrbljivati opskrbljivač u obvezi javne usluge – E.ON. Na službenim stranicama Ministarstva gospodarstva /Središnji portal za potrošače navodi se sljedeće: Kupca iz kategorije kućanstvo koji ne odabere novog opskrbljivača plinom opskrbljuje opskrbljivač u obvezi javne usluge na njegovom području.
Na stranicama HERA-e navodi se: kupac koji uredno ispunjava svoje ugovorne obveze i uredno plaća račune, ne može ostati bez plina, a ako kupac iz kategorije kućanstvo iz bilo kojeg razloga ostane bez opskrbljivača, plinom će ga opskrbljivati zajamčeni opskrbljivač koji je odlukom HERA-e određen za RH.
U svakom slučaju, ako se odlučite za javnog opskrbljivača E.ON, naknadno možete pisanim putem podnijeti zahtjev za raskid ugovora o opskrbi plinom u obvezi javne usluge uz otkazni rok od 15 dana, ukoliko ste pronašli opskrbljivača koji će biti povoljniji za vas.
PROČITAJTE UVJETE OPSKRBE KOJE STE DOBILI UZ UGOVORE!
Očekuje se kako će novi opskrbljivač koristiti tromjesečna ili šesto mjesečna razdoblja obračuna (poput HEP-a za struju) s mjesečnim uplatnicama koje ćete plaćati po isteku mjeseca. Obzirom na loša iskustva oko takvih obračuna (temeljem povijesnih procijenjenih količina) koje je vršio E.ON kada je bio tržišni opskrbljivač (znatno veće obračunate količine), na stranicama E.ON-a možete DOJAVITI MJESEČNO STANJE PLINOMJERA (https://www.eon.hr/hr/o-nama/dostava-stanja-plinomjera.html) od 25-tog dana u mjesecu do zadnjeg dana u tekućem mjesecu ili dojaviti stanje na broj 0800 8771, čime ćete točno pratiti svoju potrošnju i plaćati točno potrošenu mjesečnu količinu plina.
UZP KUTINA ĆE POSLATI PRIGOVOR E.ON PLIN d.o.o. na dostavljenu dokumentaciju potrošačima koja NE SADRŽI CJENIK! koji je trebao biti prema čl. 6 Ugovora njegov sastavni dio, a što nije niti u skladu s točkom 3. Uvjeta opskrbljivača koju su potrošači dobili poštom uz ugovor prema kojoj je cjenik trebao biti sastavni dio Ugovora. Novi opskrbljivač ne postupa prema vlastitim odredbama ugovora, a očekuje od potrošača da putem računala i interneta na njihovim stranicama sam traži cjenik. To je nedopustivo, jer je dostavio manjkavu dokumentaciju koju potrošači trebaju potpisati. Nadamo se da se ovakva praksa E.ON-a neće nastaviti ubuduće, jer ne pridonosi transparentnom i odgovornom poslovanju kojim se razvija povjerenje krajnjih kupaca.
9.11.2024.
E.ON PLIN D.O.O. DOSTAVIO UGOVORE POTROŠAČIMA - POTPISATI ILI NE?
Dvodnevno studijsko putovanje Slavonija – jačanje suradnje udruga potrošača
Dvodnevno studijsko putovanje u okviru projekta "Potrošačka piramida" u organizaciji saveza ROZP provedeno je s ciljem razmjene iskustva udruga članica kroz suradnju s lokalnim jedinicama i pružateljima javnih usluga te rada savjeta i povjerenstva za reklamacije potrošača. Kutina i UZP su bili prvi domaćini, gdje je održan sastanak predstavnika Moslavine d.o.o. i udruga. Razmijenjena su iskustva u rješavanju ključnih prigovora na usluge vodoopskrbe i odvodnje, rad povjerenstva te specifičnosti problema u pojedinim lokalnim jedinicama s primjerima dobre prakse. U Slavonskom Brodu domaćin je bila udruga E zip, koja je organizirala posjet Muzeju tambure i prezentirala rad udruge. Drugi dan putovanja održan je sastanak s načelnikom Babine Grede i predstavnicima vinkovačke udruge "Glas potrošača" te predstavnicima savjeta i povjerenstva za reklamacije, gdje je istaknuta vrlo dobra suradnja udruge i lokalnih jedinica te pružatelja usluga. U Vinkovcima je održan radni sastanak te je organiziran posjet Gradskoj knjižnici, moderno opremljenoj ustanovi za edukaciju mladih i odraslih čije resurse koriste i članovi udruge. Predstavnici udruga potom su posjetili Vukovar i odali počast svim palim braniteljima i civilima, paljenjem svijeća na masovnoj grobnici Ovčara uz posjet simbolu Vukovara, vodotornju. Uz radne sastanke i druženja koji su obilježili ovo putovanje, zaključeno je kako su razmjena znanja i iskustva te primjeri dobre prakse poticaji udrugama u radu i pronalaženju rješenja u zaštiti potrošačkih prava, pa su sudionici izrazili želju za nastavkom sličnih projekata suradnje.
13.11.2024.
PRONAĐENO RJEŠENJE ZA PROBLEM PRIKLJUČENJA NA VODOOPSKRBNU MREŽU U DIJELU ŠARTOVCA
Uz posredovanje UZP Kutina, uspješno je riješen slučaj prigovora potrošača P. B. iz Šartovca koji se obratio Udruzi s problemom izvedbe priključka na vodoopskrbu mrežu za kućanstva na lijevoj strani državne ceste u Šartovcu koja prolazi naseljem prema Garešnici.
Naime, potrošač, koji stanuje na lijevoj strani ceste, žalio se na velike troškove priključenja na javnu vodoopskrbnu mrežu koje bi imao radi potrebe bušenja tunela za cijev ispod ceste od čak tri prometne trake, do vodovodnih cijevi koje se nalaze na desnoj strani ceste. Zbog toga što cjevovod nije izgrađen na lijevoj strani ceste, troškove u iznosu većem od 2 tisuće eura trebao je platiti tvrtki za tunelsko bušenje ispod državne ceste preko tri prometne trake do mjesta priključenja na suprotnoj strani ceste gdje je izgrađen cjevovod. Ujedno je ukazao na iste probleme za sva domaćinstava na dionici lijeve strane ceste (desetak kućanstva) koji zbog toga i nemaju interes priključiti se na javni sustav opskrbe vodom.
UZP Kutina je temeljem pritužbe, zaključila kako se javne usluge trebaju pružati pod istim ili sličnim uvjetima svim potrošačima, koji godinama plaćaju naknadu za razvoj, a kojom se grade sustavi vodoopskrbe na cijelom distribucijskom području. Ujedno, smatramo da je nedopustivo da potrošači van ovih naknada dodatno skupo plaćaju izgradnju javnog sustava (sekundarnih ogranaka) koji neće biti njihovo vlasništvo, na zemlji koja nije njihovo vlasništvo i to cjevovoda koji su pod velikim tlakom izvan njihovog priključka - brojila (kao početka vlastite instalacije na svojem imanju).
Stoga je UZP Kutina kontaktirala Moslavinu d.o.o. i zatražila pronalaženje rješenja za ovaj dio stanovnika u Šartovcu, koji zaslužuju priključenje na sustav i uslugu kao i ostali građani Kutine. Prema riječima direktora Mije Šepaka, Moslavina d.o.o je u suradnji s Gradom Kutina pronašla rješenje te će financirati četiri "premosnice", odnosno izgradnju sekundarnih vodova ispod državne ceste s desne na lijevu stranu ceste i tako omogućiti i ovom dijelu stanovništva Šartovca priključenje pod sličnim uvjetima kao i kućanstvima na desnoj strani ceste. Rečeno je kako je u postupku pronalaženje tvrtke za izvođenje radova tunelskog bušenja, pa se nadamo kako će stanovnici lijeve strane ceste u Šartovcu imati priliku priključiti se na sustav opskrbe vodom u što kraćem vremenu.
Veseli nas da smo svi zajedno pronašli rješenje ovog problema na zadovoljstvo građana, što može biti model i primjer drugim pružateljima usluga, ali i potvrda potrošačima kako zajedno možemo više!
18.12.2024.
OBAVIJEST POTROŠAČIMA:
RAČUNI HEP-a MOGU SE PRIMATI ELEKTRONIČKOM POŠTOM
HEP Elektra je kupcima kategorije kućanstvo omogućila uslugu dostave računa elektroničkom poštom (e-mailom). Usluga je razvijena s ciljem podizanja kvalitete usluga, ubrzanja procesa dostave računa te očuvanja prirodnih resursa. Aktivacijom ove usluge kupac više neće zaprimati račune u papirnatom obliku.
Ako želite zaprimati račune isključivo putem e-maila, uslugu možete jednostavno aktivirati na poveznici https://racun2mail.hep.hr/elektra/ . Detaljne upute o realizaciji funkcionalnosti možete pogledati na: https://www.hep.hr/.../dostava-racuna-putem-e-maila/1684 .
Uslugu također možete aktivirati i posredstvom aplikacije Moj račun: https://mojracun.hep.hr/elektra/index.html#!/
Detaljne upute o realizaciji funkcionalnosti možete pogledati na: https://www.hep.hr/.../dostava-racuna-putem-e-maila.../1687
Putem aplikacije Moj račun možete kontinuirano imati uvid u saldo, pregled računa i uplata te druge informacije.
Usluga je besplatna i suglasnost za prihvat računa isključivo u elektroničkom obliku (e-mailom) možete povući u svakom trenutku te račune ponovno zaprimati posredstvom poštanskih ureda.