Номінація  «Українська мова та література»

  «Якщо ми будемо вчити дітей сьогодні так, як учили вчора, ми вкрадемо в наших дітей завтра»                                        Джон Дьюї

Перебіг конкурсу в номінації «Українська мова та література»

Перший тур конкурсу в номінації проводиться в змішаному форматі за:  планом-графікомпорядком; особливостями конкурсних випробувань та критеріями.

Проведення І етапу першого туру конкурсу:  16 січня 2024 року.

Результати конкурсних випробувань «Тестування» та «Написання есею», у яких брали участь 52 особи, затверджені на спільному засіданні 22.01.2024 року (протокол №03-СП). На підставі зведеного оціночного листа I (відбіркового) етапу першого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2024», відповідно до Порядку проведення першого туру конкурсу та згідно з рейтингом конкурсантів, які набрали найбільшу кількість балів, допущені до ІІ (фінального) етапу конкурсу 12 учителів:

Проведення ІІ етапу першого туру конкурсу: січень-лютий 2024 року.

Конкурсні випробування:


Випробування «Написання есею»

Мета: виявлення вміння конкурсанта / конкурсантки осмислювати / переосмислювати запропоновану проблему, творчо виражати індивідуальний погляд на неї.

Тему есею, однакову для всіх конкурсантів / конкурсанток, визначають жеребкуванням.

Обсяг есею – до 3 сторінок друкованого тексту.

Тривалість виконання – до 2 годин.

Для оцінювання роботи шифрують.

Орієнтовні критерії оцінювання: розуміння проблеми; яскравість, оригінальність есею; формулювання власної позиції, переконливість; багатство слововживання, метафоричність та образність мовлення; грамотність.

 

Випробування «Тестування»

Мета: визначення рівня професійної компетентності конкурсанта / конкурсантки.

Формат: комп’ютерне тестування.

Зміст тестових завдань передбачає запитання щодо планування та організації освітнього процесу; оцінювання результатів навчання здобувачів освіти; теоретичних знань із предметів мовно-літературної освітньої галузі (українська мова, українська література); методики й технології навчання предметів та інтегрованих курсів мовно-літературної освітньої галузі.

Тривалість випробування залежить від кількості тестових завдань.

 

Випробування «Аналіз поетичного твору»  

Мета: виявлення вміння конкурсанта / конкурсантки аналізувати поетичний твір у змодельованому навчальному середовищі.

Формат: проведення фрагмента навчального заняття.

Поетичний твір визначають для кожного конкурсанта / конкурсантки жеребкуванням.

Тривалість підготовки – до 1 години.

Тривалість виступу – до 20 хвилин, запитання журі – до 5 хвилин.

Орієнтовні критерії оцінювання: здатність аналізувати (зокрема інтерпретувати) текст ліричного твору; володіння методиками взаємодії з учнями; формування ключових і предметних компетентностей здобувачів освіти, реалізація наскрізних змістових ліній; творчий підхід до формату аналізування тексту, візуалізації матеріалу, зв’язку з іншими видами мистецтв тощо.

 

Випробування «Майстерка»

Мета: виявлення спроможності конкурсанта / конкурсантки формувати в учнів / учениць наскрізні вміння на уроках інтегрованого мовно-літературного курсу.

Формат: проведення прикладної майстерки у формі вебінару.

Тему майстерки обирають жеребкуванням відповідно до модельної навчальної програми «Інтегрований мовно-літературний курс (українська мова, українська та зарубіжні літератури). 5–6 класи».


Орієнтовні критерії оцінювання: доцільність та ефективність дібраних технологій, методів і прийомів, спрямованість їх на формування наскрізних умінь, предметних і ключових компетентностей здобувачів освіти згідно з концепцією Нової української школи; розуміння концепції навчання інтегрованого курсу мовно-літературної освітньої галузі; партнерська взаємодія з аудиторією; оригінальність концепції майстерки.

  

Випробування «Урок» 

Мета: визначення рівня педагогічної майстерності конкурсанта / конкурсантки.

Формат: проведення дистанційного уроку української мови у 8–11 класах.

Кейс випробування (клас, тема уроку) визначають для кожного конкурсанта / конкурсантки жеребкуванням.

Теми уроків обирають за період від початку навчального року до часу проведення конкурсу.

Тривалість підготовки – 

Тривалість уроку – 45 хвилин.

Орієнтовні критерії оцінювання: педагогічна майстерність, предметно-методична компетентність, науковість, творчий підхід; спрямованість на формування цілісності знань, предметних та ключових компетентностей, цінностей; реалізація наскрізних змістових ліній; результативність і доцільність використання методів, прийомів, засобів і форм роботи; професійні якості вчителя; дотримання норм організації та проведення уроку.




Пропонуємо Вам ознайомитися з наступною інформацією: протягом останніх  років Інститутом модернізації змісту освіти проводився всеукраїнський конкурс "Учитель року", конкурсні випробування записувалися організаторами. Усі відеоматеріали зібрані на YouTube каналі, на якому представлені майстер-класи, уроки, методичні практикуми учасників фінального туру конкурсу за різними предметами.  Рекомендуємо Вам переглянути та використовувати у своїй діяльності  креативні інноваційні знахідки  конкурсантів. Посилання на youtube канал .