...Aby se člověk "nažral" a krajina zůstala celá...

Hlavní esencí Hospodářství u kozy a petržele je naše láska k veškerému životu na Zemi a touha zbrzdit jeho destrukci, ke které nyní působením člověka dochází. 

Zemědělství je odvětvím lidské činnosti, které je v současné podobě zodpovědné za devastaci půd a vysoušení krajiny, za vody a půdu otrávené jedovatými chemikáliemi, za vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, ba i za obrovské emise skleníkových plynů. Přitom nic z toho není vůbec nutné - potraviny je možné získávat i takovým způsobem, který naopak zvyšuje pestrost života v krajině. 

Každý z nás si může vybrat, jestli při vzniku jeho jídla život v krajině umírá nebo vzkvétá. Každý z nás má vlastně krajinu na talíři.

Proto jsme se rozhodli stát se jedním z kamínků pestré mozaiky drobných zemědělců, kteří svým zákazníkům nabídnou víc, než jen dobré a kvalitní potraviny, ale také návrat života do krajiny.

Pole, kde ještě před pár roky rostla řepka štědře stříkaná jedovatými postřiky, postupně měníme v pestrou louku protkanou stromy a keři, mezi nimiž paseme své stádo koz a oveček. Ty svým působením vrací do půdy organickou hmotu a život. Zveme k nám na pastviny brouky rozkladače a další hmyz vázaný na trus kopytníků. Za nimi přichází i ptáci, kteří se jím živí, doufáme, že se u nás časem zabydlí i dnes vzácný krasavec dudek chocholatý. Aby život koprofágů na pastvině skutečně vzkvétal, vyhýbáme se používání všech léčiv, jejichž přítomnost v trusu má na hmyz a poté i na ptáky špatný vliv. Jedná se především o dnes u malých přežvýkavců plošně a rutinně používané odčervovací přípravky. Protože právě paraziti přicházejí u koz a oveček jako první při každém oslabení imunity, musíme k jejich zdraví přistupovat velmi komplexně. Dbáme hlavně na psychickou pohodu zvířat, přirozené životní podmínky, dostatek pohybu a kvalitní výživu obsahující všechny potřebné složky ve vyváženém poměru. Po vzoru přírody také ponecháváme ve stádě jen silná a odolná zvířata.

Mléko, které od svých koz a oveček získáváme, pijeme a zpracováváme bez pasterace. Nejde nám jen o to zachovat v potravinách co nejvíce životadárných látek. Šetříme přitom také velké množství elektrické energie potřebné obyčejně k zahřívání a opětovnému chlazení mléka a snižujeme tak uhlíkovou stopu farmy. 

Na životní prostředí myslíme samozřejmě také při balení svých produktů. 

Při svém hospodaření se inspirujeme prvky permakultury a také regenerativního zemědělství. V roce 2019 bylo naše hospodářství zařazeno mezi ukázkové permakulturní projekty, naše velká zelenino-ovocno-divoká zahrada se už léta pyšní plaketou Přírodní zahrada.

Naše zvířata

Našimi hlavními "chlebodárci" jsou východofríské ovečky a kříženky anglonubijských koz, které nám dávají mléko. Dále u nás najdete ještě dvě klisny haflinga, které zatím chováme jen pro radost, sníme ale o jejich zapojení do práce na farmě. Po zahradě se potulují kačeři indičtí běžci, jejichž úkolem je chránit naši zeleninovou úrodu před slimáky. Slepice, tábořící v nočním výběhu koz a oveček, nám snášejí vajíčka a zároveň redukují stavy much ve výběhu, neboť si rády pochutnávají na červících hemžících se v trusu našich kopytníků. Nechybí samozřejmě ani smečka psů, z nichž hlavním faremním pracantem je borderkoliák Mupík pomáhající s každodenními přesuny stáda. Samozřejmě tu potkáte i kočky, redukující stavy všudypřítomných hlodavců a aby nechyběla nějaká exotika, můžete tu spatřit ještě dvě želvy vroubené.

Kozy a ovečky tráví noci v domovském výběhu na naší zahradě, ráno po podojení vychází na pastvu. Tu mají každý den novou. Paseme totiž v poměrně malé ohradě tvořené snadno přenosnými pastevními sítěmi, které každý den posunujeme. Takovýto způsob se nazývá oplůtková, nebo též regenerativní, pastva. Je výhodný pro zvířata, protože mají každý den něco nového k snědku, což neprospívá jen jejich chuťovým buňkám, ale i zdravotnímu stavu. Rostlinám tento způsob také svědčí – díky krátkodobému pobytu zvířat na jednom místě následovaném dlouhou přestávkou mají vždy dost času zregenerovat.

Pastva a seno představuje hlavní část potravy ovcí a koz. Při dojení si smlsnou ještě na směsi obilovin, která podporuje produkci mléka. Obiloviny kupujeme od ekologických zemědělců. Občas do nich přidáváme byliny, sušený česnek a éterické oleje - vše povětšinou na podporu imunity a odpuzení parazitů. Naší specialitou je tzv. minerální bar - oddělené nádobky s jednotlivými minerály potřebnými pro správnou funkci organismu, ke kterým mají zvířata volný přístup a mohou si podle svých potřeb vybrat, který minerál potřebují doplnit a potřebné množství zkonzumovat. Takováto důvěra ve schopnost zvířat správně si regulovat přísun minerálních prvků není u nás moc běžná, nám se však osvědčila a dokonce nám pomohla identifikovat pravděpodobné příčiny některých zdravotních problémů, se kterými jsme se dříve potýkali. Protože některé potřebné mikroprvky nejsou u nás zatím samostatně k dostání, kombinujeme svůj minerální bar s klasickými směsnými minerálními lizy.

Přestože je z ekonomického hlediska v mléčných chovech výhodnější odebírat mláďata matkám hned po porodu a odchovávat je odděleně, my svým kozám a ovečkách dopřáváme prožitek mateřství a necháváme jim mláďata po dobu dvou až tří měsíců - tedy do doby, kdy zvláště mladí kozlíci začínají být pohlavně aktivní a mohli by nám působit nechtěné přírůstky. Potom odcházejí do světa nebo alespoň na oddělené pastviny. Některé mladé kozičky a jehničky si necháváme na rozšíření stáda - ty potom zůstávají se svými matkami stále. Už léta žádné kozy a ovečky nedokupujeme odjinud (samozřejmě s výjímkou plemenných kozlů a beranů) - všechny holky, které tvoří naše dojné stádo, se už narodily u nás. Díky tomu, že jsou všichni jedna velká rodina, mají mezi sebou zvířata velmi dobré vztahy. Zvlášť u koz je velmi nápadné, jak si matky s dcerami, případně sestry lehají vždy spolu - mají spolu úzký vztah po celý život.


Tady se můžete seznámit se všemi našimi zvířaty osobně:

Naše zvířata