mléko 

Mléko, které nadojíme od našich koz a oveček, pijeme a také zpracováváme na čerstvé i zrající sýry, pařené sýry, kefír, brynzu, tvaroh. 

Od roku 2021 máme schválený prodej syrového mléka ze dvora a registrovanou minimlékárnu. Mléko a produkty z něj prodáváme hlavně přímo na farmě, máme však i odběrná místa v Brně.  Zájemcům nabízíme i pravidelný odběr  sýrových bedýnek.

Snažíme se vytvářet přímé vztahy se "svými" spotřebiteli. Tím, že naše produkty nikam daleko necestují, šetříme benzín i emise oxidu uhličitého. Díky krátké cestě našich produktů na talíř si na nich můžete pochutnat pěkně začerstva. Můžete se za námi přijet podívat a seznámit se se zvířaty, která vám poskytují mléko, podívat se, jak vše u nás na farmě chodí a jestli právě náš způsob hospodaření a péče o krajinu chcete svými nákupy podporovat. 

Přínosy kozího a ovčího mléka pro naše zdraví

Ovčí mléko je mnohem výživnější než mléko kravské i kozí. Obsahuje také výrazně více některých vitamínů a minerálů - například vápníku, vitamínu D i vitamínu C. Kozí mléko je zase z dostupných mlék svým složením nejblíže tomu lidskému a proto ho náš organismus dobře přijímá. Některých užitečných minerálů a vitamínů také obsahuje o něco více než mléko kravské. Částečně je to však ovlivněno spíše způsobem chovu dojnic a jejich výživou. To vše má totiž velký vliv na obsah různých látek v mléce (například je známo, že pasená zvířata mají v mléce i v mase podstatně větší množství vitamínu E, než ta chovaná bez přístupu na pastvu). Protože kozy a ovce se daleko častěji chovají v relativně přirozených podmínkách s pastvou, má jejich mléko ve výzkumech lepší výsledky oproti mléku krav, jejichž život i strava jsou tomu přirozenému povětšinou dosti vzdálené.

Příznivé účinky kozího mléka:

U kozího mléka se uvádí příznivé účinky při onemocnění trávicího traktu a přidružených orgánů, při revmatických bolestech, stresu a migrénách, při rakovině, akné, lupénce, astmatu, tuberkulóze a při demineralizaci (měknutí) kostí, i při prevenci zubních kazů. Na ekzémy často pomáhají koupele v kozí syrovátce. Některé děti a dospělí s alergií na kravské mléko přijímají kozí mléko dobře.

Příznivé účinky ovčího mléka:

Jak již bylo uvedeno, ovčí mléko obsahuje mnohonásobně více některých minerálů a vitamínů než mléko kravské i kozí. Hodně se mluví o potenciálu ovčího mléka v boji proti rakovině - obsahuje totiž velké množství CLA (konjugované kyseliny linoleové), která má schopnost zastavit rakovinové bujení.

Proč nepasterujeme?

Názorů na tepelné zpracování mléka je mnoho, nám nejvíce dává smysl konzumovat potraviny co nejméně zpracované. Ostatně - člověk konzumuje mléko už dlouhé tisíce let, pasterace je vynález starý něco přes 100 let. 

Je samozřejmě nezbytná při dnes obvyklém zpracování mléka ve velkém, obnášejícím mimo jiné jeho dlouhé převozy, skladování, míchání mléka z několika velkých farem. V našich měřítkách si však můžeme dovolit zachovávat mléko v jeho panenské podobě.

V našich produktech tak mohou zůstat zachovány životadárné enzymy, i větší množství vitamínů citlivých na teplo (A a C). Mléčné bílkoviny mění teplem svoji strukturu. Proto se někdy stává, že lidé s diagnostikovanou alergií na mléko snášejí syrové mléko dobře. Podle některých odborníků je také vápník z tepelně opracovaného mléka pro tělo bezcenný. Syrové mléko je více zásadotvorné než to pasterované, pomáhá tedy udržovat acidobazickou rovnováhu v těle.

Velkou předností pro přírodu jsou při používání syrového mléka také ušetřené kilowathodiny potřebné k ohřevu a následnému chlazení mléka při pasteraci. 

Zajímavý článek o pasteraci mléka si můžete přečíst tady