Заняття 14.09.2023

Тема заняття: Вибір та обгрунтування теми проєкту. Основи технології ліплення з полімерної глини. Способи та прийоми роботи  під час ліплення. Техніки роботи з полімерною глиною. 

Основні етапи виготовлення декору ложки з полімерної глини. Графічне зображення. Добір матеріалів, інструментів та пристосувань для виготовлення декору. Добір техніки, способів і прийомів роботи з полімерною глиною.


Проєктування починається із вибору об'єкта праці -- виробу, який буде виготовлятись. Для цього треба дати відповідь на такі запитання:

Наступний  проєкт над яким ти будеш працювати -- підставка під горнятко..


Чотирнадцяте вересня

Що таке полімерна глина

Полімерна глина – це пластична маса, що нагадує пластилін. Пластичність цього матеріалу надають пластифікатори. При нагріванні вони повністю вбираються. При цьому виріб втрачає властивість змінювати свою форму, стає твердим.

Полімерна глина має свою другу назву – пластика. Розрізняють два види пластики: термопластика і самозастигаюча пластика.

З термопластики можна виліпити все, що забажаєш, від дрібних «ювелірних» виробів до великих розмірів скульптур. Даний вид пластики вимагає термічну обробку.

Назва «самозастигаюча пластика» відповідає сама за себе.

На відміну від звичайної глини, полімерна глина має величезну кількість кольорів. А це дає змогу використовувати різні види технік. Кожна з них цікава і складна. Вивчення технік слід починати з самих елементарних , поступово удосконалюючись і переходячи до більш складних.


Як ліпити з полімерної глини

Ліплення з пластики дуже захоплюючий процес, в багатому подібний до ліплення пластилином, і він відмінно підходить як хобі для всіх.  Сьогодні на ринку представлена широка гамма  кольорів полімерної глини. В основному цей матеріл орієнтований  на дітей молодшого віку.  Величезний вибір яскравих кольорів дає можливість дітям творити, розвивати образне мислення і моторику рук.

Ліплення з полімерної глини цікаве ще й тим, що дає дітям розмах польоту фантазій, адже кольори можна змішувати, отримуючи нові відтінки та ідеї.

Для будь-якого творчого процесу важливий підготовчий етап.

Для ліплення з полімерної глини можна використати такі предмети:
1. Скляна, пластикова або пластмасова рівна робоча поверхня (наприклад, пластиковий коврик).
2. Стеки для ліплення різної форми,  деревяні зубочистки для виготовлення дрібних деталей.
3. Гострі леза для нарізання глини.
4. Наждачний папір, щоб виправити можливі нерівності після запікання.


Памятай!

Полімерна глина на початку – це холодна маса, і в руках майстра вона поступово перетворюється в теплу, дуже гнучку структуру. Захищай глину від впливу сонячних променів.  Адже вплив прямих сонячних променів шкідливо позначається на якості глини і ліплення з цього матеріалу через деякий час стає неможливим.

Кожна партія полімерної глина має свій термін придатності, який повинен вказуватись на упаковці.

Перший крок в ліпленні – необхідно розімяти глину руками.  Вiд нагрiвання вона стає більш пластичною, більш придатною до ліплення. 

Процесс ліплення вироба з глини подібний процессу ліплення з пластиліну. З глини виготовляються різні деталі виробу і з’єднуються між собою.  При ліпленні з полімерної глини використовуються різні техніки.

 Для того, щоб надати твердості виробу після ліплення його необхідно запекти в духовці протягом 10-15 хв при температурі  100-130 °С

Обов’язково рекомендується стежити за температурним режимом під час термічної обробки. Якщо температура дуже висока, можна не тільки отримати інший колір, але і сам виріб отримає дефекти.

Порада:

Перед термічною обробкою обов’язково протестуй шматочок пластика. Температура та час запікання полімерної глини указується на її упаковці.

Після термічної обробки з готовий вирібом можна шліфувати або фарбувати.

Полімерна глина – техніки ліплення

Існують різні техніки ліплення з полімерної глини:

1. Техніка плавного переходу. Вона заснована на змішуванні двох кольорів в різних співвідношеннях.

2. Ковбасна техніка:  шматочки пластику розташовують у кілька шарів, а потім закочують в рулети, а на зрізі виходить досить цікавий і неповторний малюнок.

3. Техніка «Калейдоскоп» також використовує безліч шарів. Дуже нагадує ковбасну.

4. Солевая техніка.  Щоб надати своєрідну фактуру виробу в роботу полімерну глину обвалюють у кристалах солі. Крупинки вдавлюються в глину, а після термічної обробки промиваються водою.

5. Акварельная техніка застосовується в тих випадках, коли необхідно домогтися у виробі плавного переходу та малюнку, схожого на мазки акварелі.

6. У техніці філігрань працювати досить складно: для цієї техніки потрібно володіти особливою акуратністю і терпінням. Полімерна глина при цьому складається в спільну композицію з маленьких деталей, які ліпляться окремо і збираються як мозаїка. В цій техніці можна використовувати бісер та інші додаткові матеріали.

Правила безпеки при роботі з полімерною глиною

Після ліплення обов’язково помити руки теплою проточною водою з милом.

Обережно працювати з гострими предметами: потрібно різати глину «від себе».

Під час термічної обробки необхідно дотримуйтесь температурного режиму (параметри вказані на упаковці полімерної глини). Перевищення температурних показників шкідливо для здоров’я. Якщо показники все-таки не були дотримані, потрібно в обов’язковому порядку провітрити приміщення і вийти на вулицю. Якщо випікання виробів проводилося в духовці, перед приготуванням їжі духовку потрібно ретельно вимити.



У джерелах інформації (книги, мережа Інтернет)знайди моделі - аналоги декору ложки з полімерної глини..

Згадай, що таке базова модель та моделі - аналоги.

Базова модель – форма виробу, яку використовують для розробки цілого ряду подібних виробів. Базовою моделлю у нашому випадку є заготовка із картону прямокутної форми.

    Модель-аналог – це модель, що створена на основі базової моделі, але відрізняється формою деталей чи оздобленням.

(У робочому зошиті виконай ескіз та художній малюнок.)


Прочитай інструкцію "Як працювати з дошкою ПАДЛЕТ"


Моделі - аналоги .