ExPhO-11

Командна олімпіада з експерименту відбулась 26 грудня 2020 року онлайн. Захист задач відбувався через google meet. Переможцями стали:

  • 1 місце: команда "Веселі Лептони" (Харківський фізико-математичний ліцей № 27)

  • 2 місце: команда "Базис" ("Базис")

  • 3 місце: команда "Ртвщлаво" (ЛФМЛ)

Вітаємо переможців!

Усі результати у таблиці.

Задачі

I
При падiннi на поверхню столу, крапля води розбивається на велику i декiлька маленьких крапель, що розлiтаються на деяку вiдстань вiд мiсця падiння первинної краплi. Як залежить їх кiлькiсть i максимальна вiдстань, на яку вони розлiтаються, вiд висоти? Вiд чого ще i як вони залежать? Чи можете ви дати теоретичну оцiнку отриманих результатiв?
Обладнання: шприц, лiнiйка, вода. Дiставати голку з ковпачка заборонено.

II
Вимiряйте максимальну швидкiсть кулака, яку ви можете досягти стоячи на мiсцi та не вiдриваючи ноги вiд пiдлоги. Розв’яжiть задачу максимальною кiлькiстю методiв та порiвняйте результати.
Обладнання: джерело звуку вiдомої частоти (посилання на вiдео), будь-що з iнших задач!

III
На пiдлогу з висоти h падає тенiсна кулька. Дослiдiть як коефiцiєнт вiдновлення k = vf/vi, де vi – швидкiсть кульки до удару та vf – швидкiсть кульки пiсля удару, залежить вiд швидкостi кульки до удару. Яку кiлькiсть стрибкiв робить кулька до зупинки?

З резинової кульки та банки зберiть мембрану (натягнiть кульку на банку, або на чашку чи миску, тощо). Повторiть експеримент з першої частини. Чи змiнилася залежнiсть коефiцiєнта вiдновлення вiд швидкостi до удару в цьому разi? Якiсно пояснiть результат.
Примiтка: запропонуйте кiлька методiв розв’язування задачi.
Обладнання: тенiсна кулька, лiнiйка, скляна банка без кришки, повiтряна кулька (або гумова медична перчатка), смартфон та програма для обробки звуку (наприклад, audacity). Дозволяється використання додаткового обладнання з дозволу журi.

IV
Вимiряйте момент iнерцiї шприца без голки з повнiстю всунутим поршнем вiдносно осi, що проходить через центр мас шприца перпендикулярно до поздовжньої осi шприца.
Обладнання: шприц (≈ 2 мл), нитка, вода, лiнiйка. Дiставати голку з ковпачка заборонено.

V
Вимiряйте залежнiсть швидкостi струменя води, що витiкає з бокового отвору в ємностi, вiд рiвня води над цим отвором. Чи залежить результат вiд параметрiв експериментальної установки? Порiвняйте результат iз законом Торрiчеллi.
Обладнання: пляшки, вода, лiнiйка, скотч, смартфон.

VI
Вимiряйте тиск газу в пластиковiй пляшцi з мiнералкою. Трохи вiдкрутiть кришку щоб повнiстю позбутися надлишкового тиску, одразу закрутiть назад i добре потрусiть пляшку. Повторiть це декiлька разiв. Як тиск в пляшцi залежить вiд номеру такої iтерацiї?
Обладнання: пляшка газованої води, маленький шприц з голкою i ковпачком (≈ 2 мл, бажано з гумовим поршнем), тонкий полiетиленовий пакет, ножицi. Дiставати голку з ковпачка заборонено.