Мистецтво

У народних майстрів

В історії українського музичного мистецтва важливе місце відведено народним інструментам. Фахівці поділяють їх на три великі групи.

Завітаймо в гості до народного майстра, який виготовляє музичні інструменти, аби дізнатися про них більше. Сьогодні він розповість про групу духових інструментів.

Перші духові музичні інструменти (роги, сурми) слугували для передачі звукових сигналів на великі відстані. Їх виготовляли з рогів тварин, стебел очерету, деревини, міді. До сигнальних інструментів належить і трембіта — найдовший у світі дерев’яний музичний інструмент. Довжина трембіти сягає 3–8 метрів, а її звук чути на відстань понад 10 кілометрів.

Що цікавого ви дізналися про трембіту?

До найдавніших духових інструментів належить сопілка. Згадки про неї можна знайти в багатьох казках, легендах, народних піснях. Виготовляли цей інструмент зі стебел очерету, гілок калини, бузини, ліщини. Ніжний, мелодійний звук сопілки легко розпізнати на слух. Її особливо любили пастухи, чумаки. До найближчих «родичів» сопілки належать денцівка, дводенцівка, свиріль (або флейта Пана).

0018 Троїсті музики Коломійки дводенцівка.mp3

Який настрій створює ця музика? Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?

Леся Дичко — славетна українська композиторка. Її творчість, тісно пов’язана із фольклором та народними обрядами, відома в усьому світі. Особливе місце в музичній спадщині авторки посідають твори для дітей.

Українська народна колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю!»

Підсумовуємо вивчене:

Про які музичні інструменти України ви дізнались?

Які народні українські духові інструменти ви знаєте?

В чому особливість українських народних колядок та щедрівок?

Що таке троїсті музики та коломийки?

Розкажіть про свої досягнення на уроці.