Opis projekta

Suvremena nastava temelji se na ideji aktivnog učenika koji kroz istraživanje i interakciju s drugim učenicima usvaja nove spoznaje i razvija svoje vještine. Isto se odnosi na učitelje koji su nosioci procesa učenja: interakcija s kolegama iz struke omogućuje mu razmjenu mišljenja, prispitivanje vlastitih znanja, primjenu i isprobavanje novih metoda poučavanja koje doprinose postizanju zacrtanih ishoda učenja. Njegova se uloga od one tradicionalne u kojoj je on bio jedini izvor znanja pretvara u voditelja, mentora, savjetnika i moderatora nastavnih aktivnosti u učionici. On je otvoren za pitanja, primjenjuje raznovrsne strategije poučavanja, uvodi inovacije, prati, procjenjuje i vrednuje. Kako bi bio kompetentan i sposoban preuzeti novu mu danu ulogu, učitelj treba neprestano unaprjeđivati i osnaživati svoje stručne kompetencije i preuzeti odgovornost za svoj osobni i profesionalni razvoj, a to ja najlakše kada uči po modelu. Što je model bolji, to će njegov rezultat biti kvalitetniji. Što ima više podražaja i izvora učenja, to će biti sposobniji odabrati one koji će u najboljoj mjeri zadovoljiti njegove potrebe.

Upravo je izlaganje učitelja najboljim europskim praksama poučavanja cilj ovog projekta kojim će 14 učitelja osmodnevnim boravkom u sedam europskih škola - finskim, estonskim, britanskim, danskim, poljskim i talijanskim ne samo pojačati svoje jezične, digitalne i kulturološke kompetencije i osobne vještine, već će steći znanja za rad s različitim izvorima poučavanja, primijeniti prakse za inkluziju učenika u redovni sustav, integrirati informacijsku tehnologiju u nastavu kroz međupredmetno povezivanje, analizirati različite sustava vrednovanja učenikovih postignuća u pojedinim školama, implementirati programe za poticanje čitalačke i medijske pismenosti od prvog razreda školovanja, poticati učenike na argumentiraje vlastitog mišljenja i kritičko promišljanje i vrednovanje, rješavanje problema, računalno razmišljanje te prirodoznanstveni pristup koji promiče istraživanje, analizu, postavljanje hipoteza, pronalaženje rješenja te njegovo testiranje, ali i dobre komunikacijske i organizacijske vještine te razvijanje timskog rada. Jednom rječju – vještine 21. stoljeća neophodne za postizanje uspjeha u životu svakog pojedinca.

Stečene vještine omogućit će učiteljima ne samo kvalitetnije, modernije i inovativnije izvođenje nastave, već i sposobnost prilagodbe nastavnih sadržaja i oblika rada svakom pojedinom učeniku prepoznajući njegove jake i slabe strane vodeći ga kroz proces učenja na način da dostigne svoj maksimalni potencijal. Na tom putu velika će mu podrška biti roditelj na čijem osnaživanju i uključivanju u rad i napredovanje učenika treba kontinuirano raditi izgradnjom kvalitetnih odnosa na relaciji učenik-učitelj-roditelj-škola, a što će se postići osmišljavanjem novih komunikacijskih kanala za roditelje. Poticanje kreativnosti, međugeneracijsko učenje i zajedničko učenje kroz igru učenicima će se omogućiti kroz organizaciju školskih kampova u nenastavne dane, a roditeljima ponuditi kvalitetnu skrb za djecu tijekom praznika. Prijelaznu fazu između vrtića i polaska u prvi razred s ciljem što lakše prilagodbe učenika na novu sredinu osigurat ćemo osmišljavanjem ciklusa radionica i posjeta vrtićkih grupa našoj školi. Otvaranje vrata kolegama iz inozemnih škola koji će u našu školu pristizati kroz job shadowing aktivnosti diseminirati ćemo dosad stečena znanja na stručnim usavršavanjima te time povećati ugled škole koju dosad ima i na međunarodnoj razini. Svim navedenim aktivnostima tijekom provedbe projekta doprinijet ćemo izgradnji tzv. škole s čistom peticom u osiguravanja izvrsnosti što je i naziv projekta:
The 5i SCHOOL: Imagination, Idea, Inspiration, Innovation, Implementation.

Unatoč novoj kurikularnoj reformi koja nas očekuje u rujnu ove godine koja podrazumijeva promjene u poučavanju temeljene na novim metodama, praktičnim vještinama i informacijskoj tehnologiji, svjesni smo da učitelj kojeg može zamijeniti računalo i nije učitelj. Učitelj koji može odgovoriti na nužne promjene u obrazovanju jest kreativan učitelj koji ima ideju kako realizirati nastavni sat, koji inspiraciju nalazi učenjem od najboljih modela koji su mu dostupni te inovativne metode implementira u svoj nastavni proces na dobrobit učenika, roditelja, škole i cijele zajednice. To je učitelj koji u 5i školi svojim primjerom pokazuje kojiko je cjeloživotno učenje važno i kako kao zapuše vjetar promjena umjesto zidova, treba graditi vjeterenjače. Ukoliko vjetar u leđa puše i od strane čelnih ljudi ustanove, što je u našoj školi slučaj, energija i entzijazam ne može izostati.