Saksamaa haridussüsteem

Saksamaal vastutab haridussüsteemi üle üldiselt liidumaa tasandil asuv haridusministeerium. Kõik Saksamaa 16 liidumaad (Bundesland) omavad oma haridusministeeriumi, mis vastutavad hariduspoliitika väljatöötamise, rakendamise ja järelevalve eest vastavas liidumaas.

Haridusministeeriumid koostavad ja kehtestavad ka õppekavad oma liidumaa koolidele vastavalt riiklikele standarditele ja nõuetele. Õppekavad käsitlevad õppesisu, õpetamismeetodeid, hindamist ja muud olulist haridusalast teavet, mis määravad, mida õpilased peavad õppima ja kuidas õpetajad peaksid õpetama.

Lisaks haridusministeeriumitele on ka föderaalse tasandi haridusorganisatsioonid, näiteks Saksa Haridus- ja Teadusministeerium (Bundesministerium für Bildung und Forschung - BMBF), mis vastutab föderaalse hariduspoliitika koordineerimise ja teadusuuringute valdkonna eest.

Kuigi haridusministeeriumid kehtestavad üldised raamistikud ja standardid, on palju otsuseid ja rakendusi delegeeritud kohalikele koolidele ja õpetajatele. See võimaldab paindlikkust ja kohandamist vastavalt konkreetsetele vajadustele ja tingimustele igas koolis ja piirkonnas.


Saksa haridussüsteem koosneb mitmest tasemest ja hõlmab nii alg- kui ka kõrgharidust. Koolikohustus algab kuue aastaselt ja kestab tavaliselt kuni õpilane saab 18 aastat vanaks. See tähendab, et õpilased peavad osalema haridusprogrammis kuni selle vanuseni või kuni nad on lõpetanud teatud haridustaseme. 

Hindamine põhihariduses ja gümnaasiumis. Koolides antakse õpilastele tavaliselt hindeid 1 kuni 6 skaalal, kus 1 on parim (suurepärane) ja 6 halvim (puudulik) tulemus. Hinded antakse tavaliselt iga õppeaine kohta ja peegeldavad õpilaste saavutusi, arvestades nende teadmisi, oskusi ja panust. 

Saksa haridussüsteemi tugevused hõlmavad õpilaste varajast spetsialiseerumist, praktiliste oskuste arendamist kutsehariduse kaudu ning ülikoolihariduse kättesaadavust kõigile, olenemata nende sotsiaalsest taustast. Lisaks on süsteem tuntud oma range õppekava ja kõrge akadeemilise taseme poolest. Siiski võib see süsteem olla mõnevõrra jäik ning vajab aeg-ajalt uuendusi, et paremini vastata muutuvatele nõudmistele ja väljakutsetele 21. sajandi hariduses.


Saksamaa kutseharidussüsteem on tuntud oma kõrge kvaliteedi, praktilise suunitluse ja tiheda koostööga ettevõtete vahel. See süsteem pakub õpilastele võimalust omandada praktilisi oskusi ja kvalifikatsioone ning valmistub neid ette tööturul edu saavutamiseks. Siin on mõned peamised omadused Saksamaa kutseharidussüsteemis:

Kutsehariduses kasutatakse hindamismeetodeid, mis on suunatud õpilaste edusammude jälgimisele ja toetamisele ning mitte eristamisele või võrdlemisele. Kasutatakse hindamispraktikad, mis on suunatud õppija arengule, näiteks:


Allikas: Chat GPT 3.5 (18.03.2024). https://chat.openai.com