A tüskékről

A tüske nem szúr... ha a jó oldalára nősz!

A sünök már a földtörténeti Eocén korszakban jelen voltak a Földön, és azóta nem sokat változott a megjelenésük.

A külső bélyegek közül a legfeltűnőbb a több ezer kimereszthető tüske. Ezt vesszük konkrét és elvont formában is górcső alá (a górcső a mikroszkóp régies elnevezése).

Mi mindenre jó a tüske?

Elsődlegesen mechanikai védelemre alkalmas, legyen szó ragadozókról vagy éppen egy esésről, hiszen a rugalmas tüskék felfogják az ütés erejét.

Mi a tüske?

A tüske nem más, mint módosult kültakaró, azaz módosult szőr. A sün egyaránt rendelkezik kemény tüskékkel a hátoldalon, és puha szőrszálakkal a hasi oldalon.

Miből áll a tüske?

Anyaga hasonló az emberi szőrhöz és körömhöz, alapját egy kéntartalmú fehérjekomplex adja, amelyet a köznyelvben szaruként ismerünk. Előnye,hogy erős, mégis rugalmas.

A tartósságát növeli, hogy belül üreges, és fehérje szálak kötik össze a kb.fél mm vastag tüskefalat. Minden tüske egyesével merevíthető, köszönhetően a különálló izomkötegeknek.


A sünt nem szúrják a saját tüskéi?

A válasz: nem. A természet úgy intézte, hogy míg az embernek szimplán kinő a hámsejtek közül a szőre, a sünök esetében ez egy gömb alakú kötőszöveti tokhoz kapcsolódik, ami eloszlatja a nyomást a bőr felületén.

A sün születésétől fogva szúr?

A válasz ugyancsak: nem. Az újszülött sünik kb. 100, még a bőr alatt megbúvó tüskével születnek, így a nőstény nem sérül meg a világra hozataluk során.

Ezek a tejfehér tüskék egyhetes korukig kihullanak, ezzel egyidejűleg a sötétebb színűek elkezdenek kinőni.

4 hetes korukban a felnőtt tüskék kezdenek el sarjadni, amelyek 2 cm hosszúak. Általában egy felnőtt tüske élettartama másfél év, de ha valami oknál fogva elvész, gyorsan új nő a helyére.

Akkor végül is hány tüske borítja egy sün testét?

Az a kortól függ:

- születés után: kb.100

- 10 napos korra: 400

- a gyerektüskék száma kb 2000-2500

- az önálló kamaszoké kb. 3500

- egy kifejlett felnőtt sün kb. 8000

tüskével védekezik.

A felső képen egy gyerektüske, egy felnőtt tüske illetve referenciának egy emberi szőrszál látható.

Az alsó képen a szőrtüszők kinagyított képe látható. Jól kivehetők a tüskén a szorosan egymás mellé rendeződött keratinszálak.