A kutya-sün konfliktus

Mi okozza a problémát?

A kutya és a sün is territóriumot tart. Ez pedig idővel a felségterületek átfedését okozza. A kutya joggal védi a területét, és egyúttal bennünket az általa veszélyesnek vélt eseményektől és élőlényektől.

Honnan tudatjuk, hogy sün jár/járt a kertben?

A sün hullatékával gyakran találkozni, ott, ahol sűrűn megfordul. Ha "tettenérjük" a hangos puffogás is elárulja. A kutya gyakran heves ugatással jelzi a sün jelenlétét, ezért figyeljünk oda rájuk, végtére is nekünk jeleznek.


Mit tehetünk?

A kutya viselkedését nem tudjuk megváltoztatni, a "csak játszani akar vele" és a " a sün vadállat, nem tudok mit csinálni vele" hozzáállás nem segít. Ha tudjuk, hogy sünlakta az ingatlanunk és a kutya nehezményezi ezt, két lehetőségünk van:

1. Ha szeretnénk, hogy épségben a kertben maradjon a süni

Ebben az esetben nincs más dolgunk, mint elválasztani a kutyánktól, ezt a kutya elkerítésével, éjszakai benti tartásával, vagy a kert különválasztásával tudjuk elérni. Sok helyen sün átjárót készítenek a kerítésen, hogy a kis tüskés gondtalanul átbújhasson.

2. Ha a sünnek jobb telekhatáron kívül

Amennyiben a fentiekre nincs mód, akkor a legjobb, ha kizárjuk a sünt a kertből az ő és a kutya biztonsága érdekében, mindezt a kerítés alsó részének megerősítésével érhetjük el!

Mit árthat egy kutya a sünnek?

A sünök esetében a leggyakoribb sérülés a kutyaharapás. A kutya órákig képes ugatni, és próbálja harapni a sünt, még akkor is, ha szájába, orrába fúródnak a tüskék. Ennek a harcnak általában mindkét fél áldozatul esik, és a sünöknél ez gyakran súlyos sérülésekhez, és elhulláshoz vezet.

Sétáltatás közben

Ha külterületen sétáltatjuk kutyánkat, összefuthatunk sünökkel a kirándulás alatt is. Ilyenkor különösen legyünk figyelmesek, főleg, ha tudjuk, hogy kutyánk nem szívleli a tüskéseket. Ne feledjük: telekhatáron kívül is felelősek vagyunk a kutyánkért, ezért jobb a megelőzés!

Ha először lát sünit kutyánk, gyakran értetlenül áll a szúrós labda előtt, próbálja megszagolni, és megtudni, mit is talált. Ilyenkor a leghelyesebb, ha biztos kézzel fogjuk kutyánk pórázát (és persze rajta a kutyát is), ha bármi agressziót vált ki belőle, ne végződjön sérüléssel. Amennyiben kutyánk jól viselkedik, jár a keksz, és a pocakvakarás!