Skolioza

Što je skolioza?

Skolioza je bočna iskrivljenost kralježnice, odnosno stanje u kojem je kralježnica zakrivljena u stranu, najčešće u obliku slova C ili S. Zbog rotacije kralježnice oko osi, dio leđa osobe je izbočen u odnosu na ostatak leđa. U većini slučajeva uzrok skolioze nije poznat pa se takav oblik skolioze naziva i idiopatskom skoliozom.

Ipak, postoji nekoliko oblika skolioze kojima je uzrok poznat. Javlja se kod osoba s neurološkim ili muskuloskeletnim bolestima, a naziva se neuromuskularnim oblikom skolioze i javlja se primjerice uz:

Kod kongenitalnog oblika skolioze uzrok leži u prirođenoj asimetriji kralježaka, a u slučaju sindromskog oblika skolioze uzrok su genetski poremećaji poput Marfanovog sindroma, neurofibromatoze, Down sindroma ili Turner sindroma.

Skolioza se u 85% slučajeva javlja kod djece starije od deset godina, no izuzetak nisu mlađa djeca, a postoje i slučajevi kad se skolioza pojavi kod djece mlađe od tri godine.

Simptomi skolioze

Kod blažih oblika skolioze, simptomi u obliku boli ne postoje, osim umora prilikom dužeg sjedenja ili stajanja, no može ih se fizički prepoznati:

Kod težih oblika skolioze prisutni su simptomi poput jakih bolova u leđima i poteškoća s disanjem. Naime, zakrivljena kralježnica može otežavati rad pluća i ograničavati mogućnost srca da pumpa krv. Skolioza može biti teško i kompleksno oboljenje, no među brojnim koštano-mišićnim poremećajima, upravo se skoliozi pridaje velika pažnja, zbog čega su mogućnosti neoperativnog liječenja danas sve veće i učinkovitije. Postoje brojne vježbe za skoliozu i drugi oblici fizikalne terapije koji mogu prevenirati, ublažiti ili izliječiti ovo stanje.

Vrste skolioze

Skolioza se može razlikovati kroz nekoliko faktora, jedan od njih je i mjesto gdje je skolioza lokalizirana razlikujemo dvije vrste:

Skolioza se dijeli i prema strani iskrivljenosti kralježnice na:

Osim prema strani zakrivljenosti, skolioze dijelimo i prema stupnju zakrivljenosti kralježnice:

Istaknuli smo ranije rizičnu dob u kojoj se skolioza najčešće pojavljuje, a prema dobi pojavljivanja skoliozu dijelimo na:

Torakalna skolioza

Torakalna skolioza je bočno iskrivljenje grudnog dijela kralježnice i najčešća je lokacija pojave skolioze. Ovaj tip skolioze može se javiti u bilo kojoj dobi, a najčešće se javlja kod adolescenata (nagli rast, slaba muskulatura…). 

Torakalnu skoliozu najlakše je prepoznati testom pretklona kada vidimo da su na jednoj strani lopatica i rebra položeni više od druge strane (izbočeni), a u uspravnom stavu jedno je rame više od drugog.

Lumbalna skolioza

Lumbalna skolioza je bočno iskrivljenje slabinskog (lumbalnog) dijela kralježnice i tipično formira slovo C, a može se pojaviti samostalno ili se javlja istovremeno s torakalnom skoliozom pa kralježnica poprima oblik slova S (torakalni dio iskrivljen je na jednu stranu, a lumbalni dio na drugu stranu). 

Lumbalna skolioza (osobito kad se javlja samostalno) često je rezultat degenerativnih promjena lumbalnih kralježaka, a  može se pojaviti i kod djece i u odrasloj i u starijoj dobi. 

Sinistrokonveksna skolioza

Sinistrokonveksna skolioza je iskrivljenje kralježnice kod kojeg je njezin izbočeni, konveksni dio je okrenut prema lijevo te se naziva lijevo-konveksna skolioza. Lijevostrana torakalna skolioza je rijetka i najčešće je onda udružena s drugom patologijom kao što su npr. neuromišićne bolesti ili tumori. 

Lijevostrana lumbalna skolioza često se javlja kao kompenzacijsko iskrivljenje uz desnostranu torakalnu skoliozu i tako se formira kralježnica u obliku slova „S“.

Dekstrokonveksna skolioza

Dekstrokonveksna skolioza je iskrivljenje kralježnice kod kojeg je njezin izbočeni, konveksni dio okrenut prema desno te se naziva desno-konveksna skolioza. Torakalna skolioza je najčešće dekstrokonveksna – u testu pretklona desna lopatica i rebra su uzdignuta.

Skolioza kod djece i beba

Idiopatska skolioza kod djece ne razvija se zbog lošeg madraca, teške školske torbe ili neispravnog držanja, kako to roditelji ponekad zaključe već ne znamo pravi uzrok njenog javljanja. Skolioza se nerijetko razvija tijekom perioda naglog rasta i razvoja djeteta, između 6. i 24. mjeseca, 5. i 8. godine te 11. i 14. godine života djeteta. Ako roditelji ne reagiraju i zapostave djetetovu kralježnicu, posljedice mogu biti teške, što uključuje i zdravstveno stanje i estetiku.

Posljedice neliječenja skolioze kod djece i beba

Posljedice neliječenja skolioze kod djece i beba mogu biti:

Kako prepoznati skoliozu kod djece i beba

Simptomi skolioze kod djece:

Simptomi skolioze kod beba:

Liječenje skolioze kod djece 

Kako bi se pravilno pristupilo liječenju skolioze, najvažnije je prepoznati radi li se o stacionarnoj skoliozi, dakle onoj koja ne napreduje, ili progresivnoj skoliozi gdje postoji velika mogućnost napredovanja bolesti. Rana dijagnoza skolioze iznimno je bitna kako se stanje ne bi pogoršavalo, a način liječenja ovisi o dobi, stupnju iskrivljenosti kralježnice i individualnim karakteristikama. Na dijagnozu skolioze upućuje anamneza i pregled, a potvrđuje se rendgenom. 

Glavni dio pregleda je test pretklona, osoba stoji i naginje se prema naprijed dok doktor na leđima mjeri zakrivljenost pomoću skoliometra. U slučaju jače iskrivljenosti pregled je potrebno nadopuniti RTG snimkom kralježnice. Daljnji tijek liječenja određuje specijalist ortoped ili fizijatar.

U liječenju skolioze kod djece postoji nekoliko pristupa:

 


Lezite na trbuh s rukama privijenim uz tijelo. Tijelom, odnosno trupom, napravite otklon (na lijevu ili desnu stranu, ovisno o lokaciji skolioze), a dlanom probajte dodirnuti koljeno 






Kleknite i položite tijelo, odnosno trup u pretklon. Savijte ruke u laktovima s prstima isprepletenim na potiljku. Polako pomičite trup u pretklon (lijevo ili desno )

Kleknite, jednu ruku ispružite, a drugu savijte u laktu. Ispruženom rukom pokušajte uhvatiti najdalju točku, a pretklon trupom radite u stranu gdje je savijena ruka 

Lezite na pod (na lijevoj ili desnoj strani, ovisno o lokaciji skolioze), a ispod struka smotajte ručnik ili neku drugu podlogu. Donju nogu ispružite, a gornju savijte u koljenu. Donju ruku savijte ispod vrata, a gornju postavite iznad glave, paralelno s podlogom. Nakon nekoliko sekundi se opustite