Digitalni sadržaj

1.Opće pripremne vježbe

Glavni sadržaj pripremnog dijela sata čine opće pripremne vježbe. . Opće pripremne vježbe predstavljaju oblikovane vježbe koje su prilagođene odgovarajućim potrebama i nedostacima dijelova tijela. Njima se ostvaruju bitni zadatci u održavanju biološke ravnoteže organizma djeteta.

 Upravo zbog toga djetetu treba osigurati svakodnevnu aktivnost jer je tjelesno kretanje osnovni način očuvanja zdravlja, a ne samo karakteristika života (Pejčić i Trajkovski, 2018). Kretanje, odnosno vježbanje, pozitivno djeluje na rad organa, čitavog lokomotornog sustava, svih unutarnjih organa i središnjeg živčanog sustava. Nekretanje će pak imati suprotan i negativan učinak. 

Opće pripremne vježbe su uglavnom dio sata tjelesne aktivnosti koji osigurava plansko i sistematsko djelovanje na antropološke karakteristike djece. Pomoću njih se također djecu uvodi i priprema za ostale organizacijske oblike rada. Pripremanje i planiranje učitelja jest osnova o kojoj ovisi ostvarivanje zadataka samoga sata Tjelesne i zdravstvene kulture. Bez (o)smišljenog, planiranog, sistematskog i organizacijskoga procesa upravljanja, ne može se utjecati na djetetove motoričke, funkcionalne sposobnosti, kao ni na njegove kognitivne sposobnosti, konativna obilježja i socijalni status. Sat tjelesne aktivnosti može se izvoditi u različitim prostornim uvjetima. Vježbe koje će se primijeniti na satu spadaju u sadržaje sata aktivnosti (Pejčić, 2005: 21). 

S gledišta funkcionalnog djelovanja, opće pripremne vježbe dijele se na:  vježbe jačanja - eutonije,  vježbe labavljenja – relaksacije,  vježbe istezanja - elongacije. 

Vježbe jačanja služe za jačanje svih skupina mišića te u radu s djecom njima treba posvetiti najviše pažnje. Koristimo ih onda kada mišić zahtijeva da u jedinici vremena savlada maksimalne napore, odnosno da mišić radi čitavom raspoloživom snagom. Planirano i postepeno utječemo na povećanje mišićne snage kroz duži vremenski period. U takvim vježbama mišićima se suprotstavljaju različiti otpori, kao što je npr. grčenje mišića ili otpor drugog vježbača. Ako je mišić svakodnevno izložen naporu on će ojačati, pri čemu otpor treba povećavati postepeno. Konstrukcija mišića je presudna i ovisi o veličini mišićne snage, konstrukciji mišića, pravcu mišićnih vlakana, veličini poprečnoga presjeka i broju živčanih impulsa. Vježbe labavljenja imaju utjecaj na smanjenje mišićne napetosti te utječu na prirodnost i mekoću samog pokreta. Poslije svake kontrakcije, mišić se mora opustiti do normalne dužine kako bi kasnije bio spreman za ponovni rad. Na taj način kod djeteta razvijamo sposobnost da uvidi razliku između napetog i opuštenoga stanja određenog mišića. Ovim vježbama oblikujemo pravilno formiranje gibanja i ispravno držanje tijela te razvijamo osjećaj za lijepo i sposobnost djeteta za mišićnu opuštenost. Vježbe labavljenja obilježavaju pokreti aktivnog mahanja pojedinim dijelovima 10 tijela u različitim pravcima i različitom brzinom. Osjećaj za labavljenje kod takvih vježbi treba razvijati postepeno i voditi računa o dobi djece. Vježbe istezanja imaju funkciju osigurati dobru pokretljivost cijelog organizma. U njihovoj primjeni nužno je biti umjeren jer pretjeranim istezanjem mekanog tkiva postoje uvjeti za deformaciju. Pokretljivost će uvelike ovisiti o dužini tetiva i sveza, ali i o funkcionalnoj pokretljivosti zglobova. Vježbe istezanja svaki put treba započeti postupno s laganim i umjerenim pokretima koji se postupno povećavaju. Vježbe istezanja efikasne su samo onda kada istezanje mišića vršimo kada je mišić opušten. Vježbama labavljenja, istezanja i jačanja muskulature treba nastojati da svaki mišić ima odgovarajući tonus i elastičnost (Findak, 1999). 

Opće pripremne vježbe su uglavnom dio sata tjelesne aktivnosti koji osigurava plansko i sistematsko djelovanje na antropološke karakteristike djece. Pomoću njih se također djecu uvodi i priprema za ostale organizacijske oblike rada. 

Opće pripremne vježbe spadaju u pripremni dio sata te je važno naglasiti kako on traje od 5 do 7 minuta, 

GabrijelaŠimić

2. Pilates u nastavi tzk

PILATES Pilates je trening u kojem se, uz korištenje rekvizita, kroz niz različitih vježbi utječe na centralni dio tijela. ž

Uz tehnike pravilnog disanja, utječe na izdržljivosti, jačanje i stabilizaciju centralnog dijela tijela – mišića „CORE - a” (trbuh, leđa, zdjelični pojas) te na ravnotežu i fleksibilnost.

 ● rekviziti: 

velike medicinske lopte,

 male soft lopte

 palice,

 trake, 

bučice,

 pilates obruči 

PREDNOSTI :

● Osigurava veću pokretljivost zglobova 

● Poboljšava držanje

 ● Smanjuje rizik od osteoporoze 

● Oslobađa od napetosti 

● Poboljšava cirkulacij 

3. ELEMENTARNE IGRE TRČANJA

 

1.     Lovice u paru

OPIS IGRE: Djeca se podijele u parove. Jedan par lovi ostale parove koji se nakon što su ulovljeni zaustavljaju, podižu zajednički ruke uvis i čekaju da ih neki od slobodnih parova spasi provlačeći se ispod njihovih ruku. Modifikacija igre može ići na način da prvi ulovljeni par nastavlja loviti dok ne ulovi slijedeći par.

 

2. Ptičice i gnijezda

OPIS IGRE: Obruči se postave u krug i djeca su s vanjske strane obruča. Kada počne glazba, djece trče oko obruča. Na prestanak glazbe, djeca trebaju što prije skočiti u „gnijezdo“. Modifikacija igre na način da se može nakon što glazba stane reći npr. plava gnijezda, što bi značilo da bi djeca što prije trebala uskočiti u obruče plave boje.

 

3. Zagrli prijatelja

OPIS IGRE: Djeca se slobodno kreću po dvorani u ritmu i tempu glazbe. U trenutku kada glazba stane, dijete traži svog prijatelja da ga što prije zagrli. U svakoj ponovljenoj igri, treba zagrliti drugog prijatelja.

 

4. Ribar Miki

OPIS IGRE: Dvoje djece ima vijaču koju drže na krajevima – „ribari“. Vijačom love ostalu djecu na način da „ribicu“ trebaju obuhvatiti vijačom oko struka. Kada ulove jednu „ribicu“,  ona postaje „ribar“ i svaki slijedeći ulovljeni postaje „ribar“, dok ribar postaje ribica.

 

5. Glava hvata rep

OPIS IGRE: Djeca su u koloni i drže se rukama oko struka. Zadnji u koloni je „rep“, a prvi u koloni je „glava“. Igra se na način da „glava“ hvata „rep“ te kad ga ulovi, prvi slijedeći postaje „glava“ tj. „rep“.