Kifoza

Što je kifoza?

Kifoza se definira kao povećanje zakrivljenost kralješnice prema naprijed koja se vidi duž sagitalne ravnine (zamišljena linija koja, gledajući s prednje ili stražnje strane, dijeli tijelo na dvije jednake polovice).

Kifoza je poremećaj kod kojeg dolazi do abnormalne zakrivljenosti u gornjem dijelu leđa. Stoga, iako nastaje postupno, kifoza može uzrokovati nastanak grbe, a u težim oblicima i probleme s radom srca i pluća. Takva kifoza, koja nastaje uslijed nepravilnog držanja (tzv. kifotično držanje), dakle ona kod koje nema strukturalnih promjena na kralješcima, može se ispraviti vježbama u kombinaciji s medicinskim masažama.

Iako se može pojaviti u bilo kojoj dobi, kifoza je ipak najčešća u starijih ljudi i tada je uzrokovana osteoporozom, te češće nastaje u žena nego u muškaraca. Ostale vrste kifoze kod kojih postoje strukturalne promjene, mogu se pojaviti kod djece i tinejdžera zbog malformacija.

Vrste kifoze

Najčešći simptomi kifoze

Znakovi i simptomi  kifoze variraju, ovisno o uzroku i težini zakrivljenosti kralježnice.

Simptomi kifoze mogu uključivati:

Rijetko, tijekom vremena, progresivne krivulje mogu dovesti do:

Liječenje kifoze

Ako se kifoza rano dijagnosticira, mnogi se pacijenti mogu uspješno liječiti bez operacije i nastaviti voditi aktivan, zdrav život. Međutim, progresija ovog stanja potencijalno može dovesti do problema tijekom odrasle dobi. Osobe s kifozom trebaju redovito pratiti stanje i odlaziti na redovite preglede, bez obzira na to liječi li se kirurški ili ne.

Također, preporučuje im se bavljenje sportom, a kao dobar izbor izdvajaju se leđno plivanje, vježbe istezanja i gimnastika. Valja napomenuti da je izbor tjelesne aktivnosti potrebno prepustiti liječniku te se vježbe, barem u početku, preporučuje izvoditi pod nadzorom stručne osobe. Cilj liječenja kifoze kod djece je zaustaviti progresiju zakrivljenosti i spriječiti deformaciju.

 


Vježbe za kifozu – pravilno izvođenje

Vježbama treba pristupiti individualno, s obzirom na životnu dob i stanje deformacije. Na početku vježbe trebaju imati manji broj ponavljanja, a radi boljeg terapijskog učinka, trebaju se postupno povećavati.

Važno je pažljivo biranje početnih položaja, a to ovisi o samoj deformaciji, mogućnostima oboljelog i cilju koji se želi postići.

Kako ispraviti kifozu?

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju napeti trbušne i mišiće stražnjice. Podizati glavu od podloge dok su ruke na potiljku. 

Ležeći položaj na trbuhu 

Iz početnog položaja ruku ispruženih pokraj tijela s dlanovima okrenutim prema podlozi podizati ramena i glavu uz primicanje lopatica uz kralježnicu. 

Ležeći položaj na trbuhu 

 Iz početnog položaja kao u prethodnoj vježbi podizati ispružene ruke dlanova okrenutih prema podlozi. Glava ostaje u liniji s trupom okrenuta licem prema podlozi.

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju ispružene ruke staviti na leđa, ispreplesti prste, a dlanove okrenuti prema van. Podizati ispružene ruke i rameni obruč unazad i primicati lopatice uz kralježnicu. 

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju ruke su odmaknute od tijela u ravnini ramena dlanova okrenutih prema podlozi. Podizanjem ruku i ramenog obruča primicati lopatice uz kralježnicu. Glava je u produžetku kralježnice, licem prema podlozi. 

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju ruke su na podlozi, savijene u laktovima tako da podlaktica i nadlaktica čine kut od 90 °. Laktovi su u visini ramenog obruča. Dizati glavu, prsni dio kralježnice i ruke do primicanja lopatica uz kralježnicu. Glava je okrenuta licem prema podlozi. 

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju ruke su savijene u laktovima pod pravim kutom, šakama na podlozi. Istovremeno podizati glavu, rameni obruč i ruke, okrećući dlanove prema gore. 

Ležeći položaj na trbuhu 

Iz početnog položaja glave oslonjene na podlogu s rukama na potiljku podizati glavu okrenutu licem prema podlozi. Rukama pružati otpor podizanju glave. 

Ležeći položaj na trbuhu 

Početni je položaj s rukama ispruženim na podlozi ispred glave. Podizati ruke istovremeno okrećući dlanove prema gore i približavati lopatice kralježnici. 

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju ruke su ispružene na podlozi ispred glave s isprepletenim prstima i dlanovima okrenutim prema van. Podizati ruke, ramena i glavu. 

Ležeći položaj na trbuhu 

U početnom položaju ruke su uz tijelo, dlanovima prema podlozi. Odmaknuti ruke u stranu, a potom ih ispružiti iznad glave uz podizanje prsnog dijela kralježnice i glave usmjerene čelom prema podlozi. 

Sjedeći položaj s ispruženim koljenima 

U početnom položaju ruke su iza tijela s isprepletenim prstima. Ispružiti ruke povlačeći ih što više unazad i gore uz istovremeno okretanje dlanova unazad. 

Sjedeći položaj s ispruženim koljenima 

U početnom položaju ruke su podignute do visine ramena. Nadlaktica i podlaktica čine kut od 90 ° i u vodoravnom su položaju. Dlanovi su okrenuti prema podlozi. U tom položaju povlačiti ruke što više unazad.

Sjedeći položaj s ispruženim koljenima 

U početnom položaju podlaktice saviti, s laktovima u visini ramena. Nadlaktica i podlaktica su pod kutom od  90 °. Uz istezanje prsnog dijela kralježnice povlačiti ruke što više unazad.

Sjedeći položaj s ispruženim koljenima 

U početnom položaju ruke su savijene u laktovima, prsti isprepleteni na potiljku. Povlačiti laktove što više unazad ne odvajajući dlanove od potiljka. 

Četveronožni položaj 

Iz početnog položaja ruku oslonjenih na podlaktice podizati prsni dio kralježnice do horizontale, ruke ispruživati iza trupa, dlanova okrenutih prema podlozi. Glava se zadržava licem prema podlozi. 

Četveronožni položaj  

U početnom položaju ruku oslonjenih na podlaktice podizati prsni dio kralježnice do horizontale. Ruke pri tome savijati u laktovima (nadlaktica i podlaktica pod kutom od  90 °) te povlačiti gore i u stranu.

Četveronožni položaj  

 Iz početnog položaja ruku oslonjenih na podlaktice podizati prsni dio kralježnice do horizontale, ruke ispruživati u laktovima i povlačiti ih u stranu i gore.

Četveronožni položaj  

 Iz početnog položaja ruku oslonjenih na podlaktice podizati prsni dio kralježnice do horizontale zajedno s rukama koje treba ispruživati naprijed i gore.

Četveronožni položaj  

U početnom položaju ruke staviti na potiljak i podizati prsni dio kralježnice uz povlačenje laktova prema gore. 

Četveronožni položaj  

U klečećem položaju staviti loptu ispod trupa, a ruke postaviti tako da nadlaktica i podlaktica čine pravi kut. Podići gornji dio trupa zajedno s rukama okrećući dlanove prema gore. 

Stojeći položaj 

U početnom položaju ruke su iza tijela s isprepletenim prstima i dlanovima okrenutim unazad. Ispružene ruke povlačiti što više nazad i gore uz primicanje lopatica kralježnici. 

Stojeći položaj  

U početnom položaju ruke su ispružene uz tijelo. Uz istezanje kralježnice ruke odmicati u stranu od tijela u visini ramena, zadržati pokret i vratiti se u početni položaj. 

Stojeći položaj  

Iz početnog položaja ruku ispruženih kraj tijela podizati ruke u stranu, a potom iznad glave, okrećući dlanove prema nazad. Pri tome napeti trbušnu muskulaturu. 

Stojeći položaj  

Iz početnog položaja odmaknuti nadlaktice u visini ramena i savinuti podlaktice tako da s nadlakticom čine pravi kut. Povlačiti ruke unazad zadržavajući kralježnicu u što pravilnijem položaju. 

Stojeći položaj  

Iz početnog položaja ruku ispruženih uz tijelo kružiti rukama unatrag uz napinjanje trbušnih mišića. 

Stojeći položaj  

U početnom položaju sagnuti trup i raširenih nogu stati na elastičnu traku koju držite rukama. Prekrižite traku, udahnite i povlačite je prema natrag spajajući lopatice. Izdahnite i vratite se u početni položaj. 

Viseći položaj (na švedskim ljestvama) 

U visećem početnom položaju pokušati zadržati položaj nekoliko sekundi kako bi se kralježnica istegnula. 

Viseći položaj (na švedskim ljestvama)  

 U visećem početnom položaju glavu povući što više unazad, a trup i noge priljubiti uz ljestve.

Viseći položaj (na švedskim ljestvama)  

Iz visećeg početnog položaja obje noge odmaknuti što više od švedskih ljestvi, zadržati ih u tom položaju i vratiti ih natrag u početni položaj.