З-20


02.11.2020

Урок № 1.

Шановні учні. Ми з вами починаємо вивчати новий для вас предмет. Його назва «Спецтехнологія електрозварювальних робіт». Після вивчення всього матеріалу буде письмове опитування і виконання практичного завдання на 2 розряд за професією «Електрозварник ручного зварювання».

Прошу уважно читати матеріал, робити конспект у зошиті з 48 листів та відповідати на питання, якщо вони є.

Завдання:

1. Ознайомитися з темою та зробити конспект.

2. Звернути увагу на досягнення в галузі зварювання.

3. Знати способи електродугового зварювання.

4. Загальні вимоги до зварного з’єднання.

5. Внесок Є.О. Патона в розвиток вітчизняного зварювання

ТЕМА: ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗВАРЮВАННЯ

Зварювання є одним із основних технологічних процесів виго­товлення та ремонту виробів у різних галузях промисловості, будівництва й транспорту. Без зварювання неможливе виробництво автомобілів, кораблів, літаків, мостів, котлів, турбін, реакторів та інших конструкцій. Зварювання дозволило створити принципово нові конструкції машин, внести корінні зміни в конструкцію й тех­нологію виробництва. Порівняно з іншими способами виготовлен­ня конструкцій зварні є легшими та дешевшими. При цьому еко­номія металу становить від 10 до 50%. За допомогою зварювання одержують нероз’ємні з’єднання майже всіх металів і сплавів різної товщини — від сотих часток міліметра до декількох метрів. Поряд з традиційними конструкційними сталями зварюють спеціальні сталі та сплави на основі титану, цирконію, молібдену, ніобію й інших матеріалів, а також різнорідні матеріали.

Суттєво розширились умови проведення зварювальних робіт. Електричне зварювання виконують в умовах високих температур, радіації, в глибокому вакуумі, під водою, в умовах невагомості. Швид­кими темпами освоюються нові види зварювання: електронно-проме­неве, світлове, дифузійне, ультразвукове, електромагнітне, лазерне та ін. Розширились можливості дугового й контактного зварювання.

Для підвищення якості продукції та продуктивності праці у зва­рювальне виробництво слід широко впроваджувати останні досяг­нення науки й техніки.

Розроблені й серійно випускаються нові конструкції джерел живлення дуги, обладнання для механізованих способів зварюван­ня, складально-зварні пристосування.

Досягнення в галузі механізації та автоматизації зварювальних процесів, використання останніх досягнень зварювальної техно­логії й техніки зумовило корінні зміни в технології виготовлення кораблів, пресів, прокатних станів, котлів, нафтової апаратури, труб та інших зварних конструкцій.

При відновленні спрацьованих деталей машин і механізмів, а та­кож при виготовленні нових деталей із зносостійкою поверхнею широко використовуються різні механізовані способи наплавлення.

Запровадження нових способів зварювання, в т. ч. у середовищі захисних газів, під флюсом, електрошлакового тощо, дозволяє вирішити проблему широкого використання в промисловості звар­них виробів із деталями і складальними одиницями із спеціальних сталей, кольорових металів та їх сплавів.

Промисловість Україні випускає значну кількість різних марок електродів для дугового зварювання конструкцій із вуглецевих, легованих, жароміцних, тепло-, корозіє-, жаростійких та інших ста­лей. Випускаються також електроди для відновлювального зно­состійкого наплавлення різних сталей, для зварювання і наплавлення чавуну й кольорових металів.

Головною вимогою до зварювання є висока якість з’єднань, тоб­то досягнення необхідних механічних властивостей шва і зварного з’єднання при відсутності в них дефектів. Одержання необхідних механічних властивостей і запобігання виникненню дефектів забез­печується правильним вибором технології зварювання, що в свою чергу залежить від підготовки деталей до зварювання, хімічного складу та якості матеріалів, справності обладнання, а також кваліфікації зварника.

Розвиток зварювального виробництва, впровадження прогре­сивних способів зварювання підвищують вимоги щодо рівня підго­товки зварників. Підвищення теоретичних знань і практичних навичок у роботі, засвоєння нових методів і прийомів зварювання робітниками при сучасному рівні виробництва є одним із основних завдань освоєння й впровадження у виробництво досягнень науки і техніки в галузі зварювання.

Особливо великий вклад у розвиток вітчизняної зварювальної науки і техніки, а також у розробку зварювального обладнання та матеріалів вніс Інститут електрозварювання ім. Є. О. Патона.

З 90-х років XX ст. учені проводять дослідження щодо зварю­вання живих біологічних тканин, створення зварювальних роботів, досліджують проблеми коагуляції, розробляють вимоги щодо спеціальних інструментів і приладів.

Дані щодо зварювання пов’язані з досягненнями науки та практики в галузях хімії, фізики, електротехніки, матеріалознавства тощо.