Студентам

Інформація для студнтів.


У яких випадках звертатися до соціального педагога?


Якщо у Твоїй родині є проблеми, які Тебе постійно турбують, заважають нормально вчитися та відчувати себе щасливим.

Якщо хтось примушує Тебе до вчинків, що суперечать нормам моралі, пригнічують Твою гідність, а Ти не знаєш, як себе поводити у такій ситуації.

Якщо Ти відчуваєш, що Тобі потрібна допомога лікаря або юриста, проте не наважуєшся звертатися до батьків.

І просто коли Тобі здається, що всі інші відвернулися від Тебе і ніхто тебе вже не зрозуміє... Я тебе буду чекати, завжди вислухаю і зрозумію!


Працюючи на світовому рівні як член Наглядової ради Міжнародної академії мистецтва та науки ще на початку 2010-х Богдан Гаврилишин дійшов висновку, що світ не є здоровий і що для того, щоб змінити ситуацію, потрібно брати на себе відповідальність на всіх рівнях. У 2014 році пан Богдан створив Декларацію відповідальності людини, яка складається з 15 пунктів.

                                         Декларація Відповідальності Людини

1. Говори правду, будь чесним, дій згідно з моральними та етичними принципами.

2. Підтримуй своє здоров’я у якнайкращому стані, щоб не обтяжувати суспільство витратами на твоє лікування.

3. Вчися, розвивай свої таланти, здібності, навички протягом усього життя, щоб бути корисною частиною суспільства.

4. Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе.

 5. Будь вільною людиною, тобто будь сам суддею того, що є правда, а що ні, що є добре, а що зле. Водночас продовжуй    випробовувати свій розсудок, щоб впевнитись, що він відповідає моральним та етичним принципам.

 6. Прагни до гармонії між особистим, професійним та соціальним життям, будучи частиною громади.

 7. У прагненні реалізації своїх прав, не обмежуй прав інших членів суспільства.

 8. Вирішуй якнайбільше проблем та питань на індивідуальному, сімейному, громадському рівнях, щоб полегшити тягар та зменшити витрати на управління.

  9. Обов’язки людини до сім’ї:

бережи культурну спадщину своїх предків;

– стався до батьків з любов’ю та повагою, за потреби допомагай їм;

– стався до братів та сестер як до кращих друзів.

 10. Батьків до дітей:

– люби своїх дітей, виховуй в них етичні та моральні цінності;

– сприяй їхній освіті та розвитку їхніх талантів та особистостей, виховуй їх як вільних людей.

 11. До суспільства:

– допомагай суспільству бути ефективним у наданні таких послуг, як початкова освіта, охорона здоров’я, соціальні послуги;

– сприяй добробуту усіх членів суспільства;

– зберігаючи свою ідентичність, будь свідомою частиною усієї світової спільноти.

 12. До довкілля:

– економно та розумно використовуй всі ресурси, уникай забруднення біосфери. Допомагай зберегти біологічне та зоологічне різноманіття.

 13. До країни:

– будь законослухняним;

– допомагай своїй країні в рамках власних можливостей підтримувати пріоритет загального блага: повної політичної свободи, адекватного рівня економічного добробуту для усього населення, соціальної справедливості, здорового довкілля.

 14. До майбутніх поколінь:

–  залиш навколишнє середовище у кращому стані, ніж отримав: із збільшеним культурним спадком, цінностями, щоб уможливити майбутні покоління бути більш ефективним у політичній, економічній, соціальній, культурній сферах суспільства.

  15. До світу:

– будь толерантними та стався з повагою до всіх рас, етнічних груп, релігій, мов, звичаїв;

– вивчай різні мови та хоча б базові речі про інші цивілізації;

– сприяй розумінню різних культур, їхніх цінностей для мирної співпраці і чесної торгівлі.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я, створюється за ініціативою першої леді Олени Зеленської і має просту життєву назву «Ти як?», стартувала в Україні 27 березня 2023р.  І певною мірою її можна назвати унікальною, адже, враховуючи воєнний час і травматичні обставини, крізь які доводиться проходити всій державній системі і громадськості, аналогів розбудови подібних новаторських проєктів у світі немає.

Як… я?! Невже це має значення, коли навколо коїться таке жахіття, як війна..?

«Це не на часі»

«Комусь ще гірше, ніж мені»

«Спочатку треба потурбуватися про всіх інших»

«Має бути соромно за моє ниття»

Такі думки першими проминають у свідомості більшості українців, коли їм ставлять запитання: «Ти як?» Бо ж усі ми без винятку з початком повномасштабної війни продовжуємо проживати травматичний досвід.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, принаймні, на рівні усвідомлення і визнання власного психічного стану . 

Що таке ментальне здоровʹя?

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров'я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров'я об'єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником.

Як піклуватися про своє ментальне здоровʹя!

Піклуватись про своє психічне здоров'я так само важливо, як і про фізичне. Хороша новина: вони тісно пов'язані, тож фізичні вправи, сон та харчування мають позитивний ефект і для тіла, і для психіки. Дотримуйтесь цих корисних звичок, і ваше життя буде в гармонії.

Як ви думаєте, яка людина має добре психічне здоров'я?

Людина, яка реалізовує свій потенціал, долає стреси, ефективно і продуктивно працює та може робити внесок у життя своєї спільноти.

Як зрозуміти, що твоя психіка потребує захисту?

Всесвітня організація охорони здоров'я називає такі ранні ознаки психічного розладу:

·         фізичні симптоми: наприклад, значне порушення сну та харчування;

·         емоційні симптоми: тривалий смуток, страх чи тривога, підвищена чутливість до звуків, запахів або дотиків;

·         когнітивні симптоми: непослідовність та нелогічність мислення, порушення пам’яті, перебільшені переконання про власні сили;

·         поведінкові симптоми: агресія, неспроможність виконувати звичайні функції, зловживання психоактивними речовинами, соціальна ізоляція, небажання займатися тим, що раніше подобалося, уникнення певних ситуацій;

·         симптоми пов’язані зі сприйняттям: людині здається, що вона бачить або чує те, чого не бачать і не чують інші люди. Страх чи підозрілість до людей, розмите сприйняття себе та навколишнього світу.

 Одним з поширених розладів психічного здоров’я є також залежності. Їх можна впізнати за наступними ознаками.

І нарешті, пам’ятайте: усі згадані симптоми, так само як і симптоми фізичних хвороб, проходять за вчасного реагування та турботи про здоров’я. Тож ваша підтримка та за необхідності – звернення за професійною допомогою, можуть допомогти вашій близькій людині повернутися до якісного життя.

Більшість українців сьогодні живуть в стані постійного стресу.


 7 простих способів зберегти ментальне здоров’я:

 1. Чіткий та сталий розпорядок дня.

2. Фізична активність.

3. Повноцінне харчування.

4. Спільні заняття з рідними, друзями.

5. Тактильні контакти.

6. Можливість виговоритися.

7. Спрощений побут.

Але головна запорука його збереження – зосередитися на приємних для себе речах, оточити себе «своїми людьми» – приємними, щирими, зробити дім, в якому ми зараз проводимо більше часу, комфортним і безпечним, а побут простішим.

                             Доброго дня, шановні студенти!

 У межах реалізації Національної стратегії із створення безбар"єрного простору в Україні на період до 2030 року на платфорі "Prometheus" розміщено новий освітній курс "Життєстійкість молоді в умовах криз", безкоштовний, проводиться в онлайн - форматі, після завершення слухачі отримають сертифікати. Курс доступний на платформі "Prometheus"за посиланням https://bit.ly/3MTfiUg. Якщо вам цікава ця інформація, можете скористатися.

2 травня 2022 року Європейський Союз спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) запустили всеукраїнську комунікаційну кампанію для запобігання торгівлі людьми під час війни.

Після повномасштабного вторгнення росії 24 лютого гуманітарні потреби України зросли до безпрецедентного рівня. Згідно з останнім звітом Міжнародної організації з міграції (МОМ), за перші 17 днів квітня майже 600 тис. осіб стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО) в Україні, внаслідок чого загальна кількість ВПО з початку війни перевищила 7,7 млн або 17% населення.

«Турбуючись про громадян України, які були змушені залишити свої домівки, про постраждалих від війни та про вразливі верстви населення, ми продовжуємо надавати необхідну гуманітарну допомогу внутрішнім переселенцям і громадам, що приймають їх. Водночас складні життєві обставини штовхають людей до відчайдушних рішень і схильності приймати ризиковані пропозиції допомоги – прихистку, транспорту, працевлаштування – що може загрожувати трудовою, сексуальною та іншими формами експлуатації. Тому ми разом із нашими партнерами з ЄС прагнемо посилити нашу превентивну роботу, щоб українці, рятуючись від війни, завжди залишались в безпеці», – додав Ан Нгуєн, Голова Представництва МОМ в Україні.

«Ми мусимо визнати, що загроза торгівлі людьми для українців під час війни - це реальна небезпека. Прошу не легковажити, докладати усіх зусиль і бути озброєними інформацією, щоб захистити себе і врятувати життя собі і тим хто поруч».


Торгівля людьми – це не міф, це реальність!

Через війну Росії проти України зростають ризики торгівлі людьми.Щороку тисячі громадян України потерпають від торгівлі людьми. Цей вид злочину за кримінальними прибутками займає третє місце у світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками.

Щорічний дохід  злочинців від торгівлі людьми у всьому світі складає близько 150 мільярдів доларів. Для злочинців — це величезні гроші, для людей — страждання, зруйновані сім’ї, втрачене здоров’я і навіть життя…

        Жінки та діти, які змушені покинути Україну через військову агресію Росії та прямують до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, що залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми, застерігає Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство ООН з питань міграції.

      У 2021 році Представництво МОМ в Україні ідентифікувало і надало допомогу понад тисячі постраждалих від торгівлі людьми — чоловікам, жінкам і дітям. Ця кількість — лише верхівка айсбергу, адже багатьох постраждалих від торгівлі людьми не вдається ідентифікувати, тож вони не отримують допомоги. За даними опитування, проведеного МОМ, у 2019–2021 роках від торгівлі людьми постраждало 46 000 українців.

 ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ — СУЧАСНЕ РАБСТВО

Якщо: Вас силою примушували працювати;

·   Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;

·         у Вас відібрали паспорт чи інші документи;

Ви стали жертвою торгівлі людьми.

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ ВВАЖАЄТЬСЯ ОСОБЛИВО ТЯЖКИМ ЗЛОЧИНОМ В УКРАЇНІ:

Стаття 149 Кримінального кодексу України передбачає, що злочини, пов’язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі на строк 

від 3 до 15 років.

 

ФОРМИ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ:

 

ОСНОВНІ ЕТАПИ ЦЬОГО КРИМІНАЛЬНОГО ЗЛОЧИНУ:



Домашнє насильство

6182.pptx

                                           Ви маєте про це знати!!!

25 травня відзначається Міжнародний день зниклих безвісти дітей

     Його головна ідея – привернути увагу світової громадськості до пошуку дітей, які зникли безвісти, а також висвітлення проблематики насилля над дітьми. Символом цього дня є маленька квіточка – синя незабудка. Назва рослини говорить за себе: не забувай,  памʼятай мене!

Ініціатива проведення цього Дня виникла спочатку у США, а потім з 2002 року підтримана Європейським центром зниклих і таких, що зазнали сексуального насильства, дітей. Уперше в Україні Міжнародний день зниклих дітей відзначається з 2019 року з ініціативи всеукраїнської громадської організації «Магнолія».

 

      Зникнення дитини –  невимовна трагедія та горе для батьків та близьких.

Коли дитина потрапляє у незнайоме місце та позбавлена зв’язку з рідними, виникають серйозні ризики для її життя та здоров’я, небезпека потрапляння у ситуації насильства, торгівлі та експлуатації.

 

Україна з 2014 року потерпає від збройної агресії рф. В умовах війни збільшуються випадки зникнень дітей. Постійні обстріли, примусова евакуація, депортація, хаотичні переміщення, втечі, викрадення – не повний перелік факторів, які є каталізаторами цього явища.

 За кожною цифрою стоїть доля дитини та її сім’ї, що крає серце.

Станом на 7 березня 2023 року в Україні 356 дітей вважаються зниклими безвісти від початку повномасштабного вторгнення.

Також в  Офісі омбудсмена зазначили, що 16 224 дитини росіяни депортували, 308 дітей вдалось повернути.

Від початку вторгнення вже знайшли 10 230 хлопчиків та дівчат.

На жаль, За даними дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну загинула 501 дитина і ще майже тисяча дістали поранення. 

6 березня 2023 року в Україну повернули двох підлітків з Херсону. Понад 3 місяці йшли перемовини для того, щоб  Ігор та Василь знову були вдома.

 

ВІРИМО, що всі наші діти повернуться до дому!



Символом Міжнародного дня захисту дитини є зелений прапор, на якому намальовано п’ять фігурок людей різного кольору, які стоять на поверхні Землі. Це символізує об’єднання та розуміння різних народів світу, незалежно від раси та національності.


Сьогодні, 1 червня, в Україні та світі традиційно відзначається День захисту дітей.

Як передає Укрінформ, свято було засновано у 1949 році за рішенням сесії Міжнародної демократичної федерації жінок. Уперше відзначалося у 1950 році в 51 країні світу.

В Україні День захисту дітей відзначається згідно з указом Президента від 30 травня 1998 року.

У 1959 році Організація Об’єднаних Націй прийняла Декларацію прав дитини, в якій проголошені соціальні та правові принципи, що стосуються захисту і благополуччя дітей. Проте Женевська декларація прав дитини 1924 року та Декларація прав дитини 1959 року носили лише декларативний та рекомендаційний характер, а для захисту і забезпечення прав дитини необхідні були конкретні закони й міжнародні договори. Тоді й постало питання щодо законодавства стосовно прав дітей.

20 листопада 1989 року Генеральною асамблеєю ООН була прийнята Конвенція про права дитини, яка вважається світовою конституцією для дітей. Україна ратифікувала конвенцію 27 вересня 1991 року, й відтоді цей документ є частиною національного законодавства.

                     15 травня

    Міжнародний день сім’ї

 Міжнародний день сім’ї встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня

 (резолюція A/RES/47/237 від 20.09.1993 р.). Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних

 країн на численні проблеми сім’ї. Коли зневажаються основні права однієї сім’ї - єдність всієї людської сім’ї, членами

 якої вони є, перебуває під загрозою.

Будучи одним із основних інститутів суспільства, першою сходинкою соціалізації людини, сім’я розвивається та видозмінюється разом із навколишнім світом, по-своєму реагуючи на вимоги часу, відповідаючи на громадські потреби і сама формує їх.

Сім’я як основний елемент суспільства була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. Завдяки сім’ї міцніє і розвивається держава, зростає добробут народу!

У всі часи по відношенню держави, а також по становищу сім’ї в суспільстві судили про розвиток країни. Це тому, що щасливий союз сім’ї і держави - необхідна запорука процвітання і добробуту її громадян.

З сім’ї починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Вона - джерело любові, поваги, солідарності та прихильності, то, на чому будується будь-яке цивілізоване суспільство, без чого не може існувати людина. Благополуччя родини - ось мірило розвитку і прогресу країни.


·         Пізнай свій край… себе, Свій РІД, свій народ, свою землю — і ти побачиш шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, із тієї стежини вже рушили у життя твої нащадки. І також будеш ти.

                                                                                                        /Г. Сковорода/

 

·         Сім'я – це суспільство в мініатюрі, від цілісності якого залежить безпека всього великого людського суспільства. 

                                                                                                         / Фелікс Адлер /

 

·         Головний задум і мета сімейного життя – виховання дітей. Головна школа виховання – це взаємини чоловіка і дружини, батька і матері.                                                          

                                                                                                   /В. А. Сухомлинський/

                             

·          З чого починається сім’я? З того, що молода людина закохується в дівчину, — інший спосіб поки ще не винайдено.

                                                                                               /Уїнстон Черчілль/

 

·          Для створення сім’ї досить полюбити. А для    збереження — потрібно навчитися терпіти і прощати.

                                                                                                  /Мати Тереза/

 

·          Бог створив сім’ю, щоб забезпечити людині максимальну любов, підтримку і мораль. Це найкращий  

   приклад, який можна собі уявити.                                                       /Джеррі Фалуелл/


               ЯК ВИЖИТИ ПІД ЧАС НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ ТА ПІД ЧАС ВІЙНИ:

                                            ЛЕГКО ПРО СЕРЙОЗНЕ.

Дорогі студенти, ви зможете знайти доречні поради за цим посиланням: 

https://eleos.com.ua/wp-content/uploads/2021/02/Broshura_vyzhyvannya_2.12_.pdf

              

        10 порад, як вберегти емоційний стан і психічне              здоров’я під час війни.


Читайте новини не більше 1 разу на годину

Не сидіть постійно в телефоні. Читайте новини не більше 1 разу на годину.

Інформаційна гігієна: довіряйте офіційним джерелам

Ви можете моніторити ситуацію за основними офіційними джерелами зв’язку.

Підтримуйте Збройні Сили України

Якщо ви не можете йти до Збройних Сил на захист держави чи в територіальну оборону, ви можете перекинути фінансову підтримку для наших захисників.

Зберігайте спокій

Ми розуміємо, що зберігати спокій в умовах війни дуже важко, але обов’язково щось робіть. Згадайте слова відомого психолога Карнегі: Будьте зайняті! Це найдешевші ліки на землі — і одні з найбільш ефективних!

Турбуйтеся про когось

Сьогодні в Україні волонтером став майже кожен: ресторани готують обіди для тероборони, жінки і молодь плетуть маскувальні сітки, збирають продукти, ліки, необхідні речі.

Долучіться до волонтерської діяльності: плетіть сітки для маскування, поділіться продуктами довготривалого зберігання, принесіть з дому ті речі, які можуть знадобитися для людей, які евакуйовані і перебувають у нашому місті.

Поділіться їжею з одинокими людьми, які живуть неподалік від вас.

Будьте фізично активні

Робіть звичні справи: готуйте, прибирайте в будинку, складайте речі в шафі, мийте посуд, приберіться в саду чи на присадибній ділянці. Фізична активність має бути щоденною, вона відволікає від негативних думок.

Читайте книги, а маленьким дітям казки

Книга та Казка – найкраща терапія і заспокійливе для вас і  дитини. Читайте книги, обговорюйте сюжети, аналізуйте повчальні притчі. Якщо не маєте сил читати, послухайте аудіоказки, аудіокниги.

Обіймайте рідних і друзів

Пам’ятайте, що найкращі речі не купити за гроші. А серед них: обійми, посмішки, підтримка, теплі дзвінки із запитанням «Як ви?», моральна підтримка.

Вирішуйте проблеми по мірі надходження

Переживайте неприємності лише по мірі їх надходження. Не потрібно додумувати, фантазувати, перебирати в голові різні варіанти розвитку події. Такі думки точно не слугуватимуть емоційній стабільності. Якщо ви вирішили не евакуйовуватися, то подбайте про безпеку рідних під час «Повітряної тривоги».

Моліться за наших захисників

Для всіх українців зупинився час. Ми не знаємо, який день тижня, але ми знаємо, який сьогодні за рахунком День війни Росії проти України. Ми лягаємо вночі з єдиною мрією – прокинутися вранці живими! Моліться за наших захисників і Збройні Сили України!

 

Дорогі мої діти!

Якщо вам потрібна підтримка, звертайтеся до мене. Я завжди буду рада вислухати вас.



Доброго дня, дорогі студенти! 

Сучасне життя, безперервна інформація про війну,  сигнали тривоги, страх за близьких людей спонукають організм працювати на повну силу. Стресова сигналізація не відключається, і згодом людина виснажується. Симптоми стресового стану дуже різні й залежать як від обставин, так і особливостей самого організму. Серйозні травматичні події можуть спричиняти гострий стресовий розлад.

Уявіть собі, ви їдете по місту, чуєте сирену і раптом вам стає дуже страшно. Ритм вашого серця понад 100 ударів на хвилину, ви хапаєте ротом повітря, вас трясе, ви посилено пітнієте, вам так погано, що здається зараз помрете.

Так виглядає панічна атака.

 Сьогодні я хочу запропонувати вам  декілька  дихальних  вправ, які допоможуть зняти стрес та панічні атаки.

Сісти зручно біля стіни, витягнути спину. Скласти руки на «сонячному

сплетінні» та опустити до них голову.

Дихати подихом квадрата:

вдих на 4 сек.;

затримка дихання на вдиху на 4 сек.;

видих на 4 сек.;

затримка дихання на видиху на 4 сек.

 

Вправа «Вдих – видих»

Сядьте зручно. Максимально розслабтесь.

Зробіть глибокий вдих і короткий видих. Повторіть декілька раз.

Прислухайтесь до своїх відчуттів.

Зробіть короткий вдих і глибокий видих. Повторіть декілька раз.

Прислухайтесь до своїх відчуттів.

Порівняйте свої відчуття після першого і другого типів дихання.

Як ви себе відчуваєте після виконання вправи? Чи відчули ви відмінність між різними типами дихання?

 

Вправа «Повне дихання»

Для виконання повного дихання потрібно сісти, випрямити спину,

розслабитися. Видихніть, вдихніть і починайте розслабляти м’язи живота. Це призводить до наповнення легенів повітрям. Але на цьому вдих не закінчується.

Продовжуйте активно вдихати повітря, поки не наповните грудну клітину (ви відчуєте, як вона збільшується в розмірах). На мить затримайте дихальний цикл, а потім починайте повільно випускати повітря. У міру вивітрювання повітря розслабляйте грудну клітину, втягуйте в себе живіт, буквально видавлюючи залишки повітря. Видих можна супроводжувати звуком 

«хм-м-м».

 

Вправа з китайської гімнастики

Зробіть три короткі носові вдихи без видихів. На перший вдих витягніть руки перед собою на рівні плечей. На другий вдих розведіть руки в сторони теж на рівні плечей. На третій вдих підніміть руки вгору над головою. Зробіть довгий видих через рот, при цьому руки тримаєте за головою, пальці стиснуті в замок, лікті розслаблені. 

Вправу слід повторити п’ять-шість разів.

 

Рухлива вправа для зняття напруги «Все навпаки»

Виконувати рухи услід за тим, хто проводить вправу, при цьому не

повторювати їх, а робити все навпаки. Проте, якщо психолог підніме руку, потерпілий повинен опустити її; якщо розводить долоні, їх потрібно скласти;швидко махне рукою праворуч – повільно відведе руку ліворуч.

 

Глибоке та повільне дихання.

Вдихаємо носом, видихаємо ротом. Робимо коротку паузу між вдихом та видихом. Видих має бути довшим, аніж вдих. Уявляємо, що надуваємо повітряну кульку, і видихаємо довго та повільно ротом. Одного вдиху та видиху недостатньо (мінімум 3 хвилини).

Пити воду маленькими ковтками, аби активувати рефлекс ковтання. Це дуже важливий рефлекс, пов’язаний з нормалізацією роботи блукаючого нерва.

Між ковтками робимо глибокий вдих та видих(мінімум 25 ковтків води).

Намагаємось затримувати воду в роті.

 

Вправа «Африканські танці»

Встаємо, згадуємо картинки з документальних фільмів про африканські племена, які танцюють навколо вогнища, та почергово вдавлюємо ноги в землю, згинаючи в коліні. Це не має бути красиво. Можна навіть не підіймати стопи, а просто переносити вагу тіла з однієї ноги на іншу (мінімум 1 хвилину).

 

Вправа «Запах квітів»

Запропонуйте дитині уявити, як вона відчуває запах квітки, глибоко

вдихаючи через ніс і видихаючи через рот. Також можна подумки уявити собі квітку.

 

Вправа «Маленький зайчик»

Мов зайчик, який стрибає у саду, та нюхає все довкола, запропонуйте

дитині зробити три швидкі вдихи через ніс і один довгий видих через рот.


І на останок


Вправа «Подорож на хмарі»

Сядь зручніше і заплющ очі. Глибоко вдихни і видихни. Я хочу тебе запросити у подорож на хмарі. Стрибни на білу пухнасту хмару, схожу на гору м’яких подушок. Відчуй, як твоя спина і ноги зручно вмостилися на цій великій хмарній подушці. Тепер починається подорож. Твоя хмара вільно здіймається у синє небо. У небі високо і спокійно. Нехай хмара перенесе тебе в місце, де ти почуваєшся щасливим. Спробуй побачити це місце якомога детальніше. Тепер пора повертатися. Злізь зі своєї хмари і подякуй їй за таку чудову подорож. Тепер спробуй намалювати місце, де ти почуваєшся спокійно і щасливо.

Діти, тримаємося. Все має свій початок і кінець. Війна обов"язково закінчиться. Ми будемо жити в мирі, радості і зробимо нашу Україну ще красивішою й богатшою!


Доброго дня, шановні студенти! Де кого з вас зацікавило питання: " Як завоювати авторитет у колективі?" Розпочнемо цю тему з 5 простих порад.

Як завоювати повагу: 5 простих способів

1. Показуйте, що вашу думку можна змінити

Часто ми боїмося визнати, що здатні помилятися, хоча певною мірою це заважає будувати гармонійні взаємини з оточенням. Зухвалість і впертість зводять стіни: нам важче спілкуватися з родичами під час святкової вечері, з протилежною статтю на побаченні, з колегами на роботі.

Але більшість з нас занадто горді, щоб сказати три простих слова: «Я був неправий». Нам здається, якщо це визнати, то люди будуть менше нас поважати. Та це не так. Будьте відкриті до нових ідей і дайте зрозуміти, що вашу думку можна змінити, якщо вона хибна. Люди, які здатні на це, викликають повагу.

2. Інвестуйте вільний час і гроші у своє майбутнє

Більшість людей не цінують свій вільний час. Вони мало займаються спортом та саморозвитком, майже не читають книжок, не проводять час з друзями й колегами, зате годинами просиджують у соціальних мережах.

Якщо сьогодні ви зробили зарядку і читаєте всього по 15 хвилин, але щодня, ви вже далеко попереду! Видатні люди світу вкладають свій вільний час у саморозвиток, бо кожна отримана навичка подвоює шанси на успіх. А до успішних, цікавих особистостей завжди ставляться з повагою.

Якщо ви хочете чогось досягти та завоювати шанобливе ставлення, запитайте себе:

На ці запитання не завжди легко відповісти, і з часом ваші відповіді можуть змінитися. Але зрозумійте це зараз, і у вас буде набагато краще майбутнє.

3. Не вдавайте із себе когось іншого

Якщо ви вдаєте, що все знаєте, хоча насправді це не так, то виглядаєте безглуздіше, ніж коли б визнали, що відповідь вам невідома. Не знати чогось — це нормально. Намагатися бути тим, ким ви не є, — не нормально.

Люди почнуть вірити у те, що ви все знаєте і на все здатні. Але обман легко розкриється, бо до вас приходитимуть колеги або близькі по допомогу чи пораду, які ви не зможете дати. Так ви швидко втратите повагу, авторитет, репутацію — все одним махом.

Будьте собою, відповідайте лише за те, у чому впевнені. Якщо не знаєте відповіді чи не можете знайти рішення, визнайте це і запропонуйте відшукати вихід разом. Така поведінка вкупі з готовністю прийти на допомогу гарантують повагу тих, хто поруч.

4. Покажіть, що лише ви відповідальні за свій вибір та дії

Є такі люди, які постійно на щось скаржаться і перекладають відповідальність за поганий результат на когось іншого. Наприклад: не взяли на роботу — винен некомпетентний рекрутер, звільнили — керівник, платять невелику зарплатню — погана держава... І ці претензії нескінченні.

Справді, набагато легше звинуватити в усьому умовного поганого хлопця, якщо справа закінчується невдачею, аніж подивитися на ситуацію збоку і сказати: «А що я міг би зробити інакше, краще?»

Допоки ви перекладатимете відповідальність за свої дії та кінцевий результат на інших, ви будете слабким. Вам буде складно вирватися з цього замкненого кола, щось змінити в житті та завоювати повагу людей.

5. Не пліткуйте і не намовляйте на інших

Деякі люди намагаються привернути увагу до своєї персони, поширюючи соковиту інформацію, неперевірені дані або чутки. Інші наговорюють на колег, щоб домогтися підвищення чи просування по службі.

Та проблема полягає у тому, що тільки-но ви починаєте погано відгукуватися про когось, люди одразу ж замислюються, а чи не говорите про них так само. І це завжди має свою ціну — якщо ви постійно пліткуєте і кепкуєте з інших, у вас немає шансів заслужити повагу.

Облиште плітки у минулому і ви помітите, як зміниться ваше життя. Шукайте інші способи піднятися кар’єрними сходами. Якщо вам випадково стало відомо, що між колегами спалахнули романтичні почуття чи хтось хоче звільнитися, не розголошуйте таємницю, яка вам не належить.

У розділі ВІДЕО можете подивитися коротенький сюжет про те, як завоювати авторитет.

Далі буде...

Продовжую надавати поради на тему, як завоювати авторитет. Сьогодні це поради для наших випускників, які незабаром отримають своє перше робоче місце.

Як завоювати авторитет

Якщо мова йде про авторитет, заснованому на повазі, то завоювати його одночасно і легко, і просто. При наявності відповідних особистісних якостей формування авторитету йде природним шляхом і, здається, скоєно без зусиль людини. А якщо дані, необхідні для завоювання поваги оточуючих, відсутні, або вам здається, що вони відсутні? В цьому випадку необхідно пройти своєрідну «настройку особистості», що включає кілька кроків:

·     Крок 1. Самоаналіз і самооцінка. Це серйозне осмислення своїх особистих і професійних якостей і оцінка їх з точки зору значущості та привабливості для оточуючих. Для цього необхідна рефлексія – вміння подивитися на себе з боку. Щоб полегшити собі завдання, можна виписати всі значущі для завоювання поваги якості і оцінити їх наявність у вас за десятибальною шкалою.

·   Крок 2. Саморозвиток. Оцінивши якості, необхідні для завоювання авторитету, виберіть ті, що вважаєте найбільш важливими, і складіть план їх розвитку.

·       Крок 3. Комунікація. Неможливо завоювати авторитет, чи не взаємодіючи з людьми. Це необхідно і для налагодження контактів, і для демонстрування своїх особистих і професійних якостей. Тому оціните свої комунікативні якості, і якщо вони недостатньо розвинені, попрацюйте над цим.

·     Крок 4. Соціальна значущість. Для того щоб завоювати авторитет, потрібно стати корисним, значущим для суспільства. Це вимагає розуміння інтересів і цілей групи і готовності жертвувати своїми інтересами заради блага соціуму. Чим більше група потребує вас, тим вище ваш авторитет.

Ну і ще одна порада.

Пам’ятайте, що зрозуміти, які якості необхідні для завоювання авторитету, дуже легко. Це те, що ми все цінуємо в оточуючих:

·         відкритість і чесність;

·         природність поведінки;

·         позитивний настрій;

·         працьовитість і чуйність;

·         вміння поважати інших і прощати їхні помилки.

Будьте суворі до себе і поблажливі до оточуючих, не прагнете перекладати на інших ні роботу, ні відповідальність, і проблеми із завоюванням авторитету у вас не буде.

А ще треба знати золоті правила характеру.

ЗОЛОТІ  ПРАВИЛА ХАРАКТЕРУ

Правило 1. Уява.

Уявіть собі, що поруч з Вами знаходиться людина, яку Ви поважаєте над усе, на яку Ви хочете бути схожі, або яку ви кохаєте. І ця людина бачить кожен Ваш вчинок. Ось і поміркуйте, чи дозволите Ви собі в її присутності говорити погані слова чи робити негарні вчинки?

Правило 2. Володійте собою.

За будь-яких обставин завжди володійте собою. Згадайте, що голова дана нам не лише для краси. В стресовій ситуації порахуйте до 10, а за потреби і до 100. Шекспір казав: «Не треба розпалювати піч для своїх ворогів, інакше самі в ній згорите».

Правило 3. Думки.

Все у житті залежить від окремих подій, а швидше від того, що Ви про ці події думаєте. Від Вашого умонастрою. Якщо Ви думаєте про щастя – Ви щасливі. Якщо в думках присутній страх – Ви боїтеся. Якщо згадуєте нещастя – неодмінно зазнаєте фіаско. Звісно, не так просто думати про хороше, коли людина пролила гарячу каву на Ваші новенькі джинси, але варто спробувати.

Правило 4. Голос.

Голосові зв’язки дані Вам, щоб Ви не надривали їх, а говорили тактовно і ввічливо. Інколи корисно тримати язик за зубами і відмовитися від недоречних реплік чи запитань. Один філософ з'ясував, чим розумна людина відрізняється від нерозумної. Думки у них однакові, але нерозумний відразу їх висловлює, а розумна спочатку розмірковує мовчки.

Правило 5. Руки.

Коли розмовляють вуста, руки мовчать. Часто люди полюбляють «розмовляти» руками. Уникайте таких «розмов».

Правило 6. Вправляння.

Хорошими людьми стають не стільки від природи, скільки від тривалих вправлянь. Тому постійно тренуйтеся у гарних вчинках.

Правило 7. Настрій.

Незалежно від того, який у Вас настрій, вітайтеся з людьми завжди привітно. Кричати: «Привіт, жирний!», зовсім не обов’язково.

Правило 8. Леді та джентльмени.

Ніколи не панікуйте. Справжні леді або джентльмен не знайдуть виходу лише із могили.

Правило 9. Жертви.

Гарні риси характеру складаються із жертв. Не бійтеся жертвувати якимись дрібницями. Ваша завбачливість у будь-якому випадку окупиться сторицею.

Правило 10. Зовнішній вигляд.

Постійно слідкуйте за своїм зовнішнім виглядом. Не так важливо у що саме одягнена людина, як те, чи має її одяг охайний вигляд.

Правило 11. Доброта.

Доброта і дружелюбність завжди переможуть злість та несправедливість.

Правило 12. Правило Риболова.

Кожен з Вас полюбляє солоні огірки та тістечка з кремом. А ще охоче їздить на риболовлю. Та хіба хоча б хтось почне годувати рибу солоним огірком чи пригощати її тістечками? Ні! Всі чудово знають, що рибі до вподоби гнійні мухи та черви. Але ж ми не про себе думаємо – про рибу. Інакше вона на гачок і не подивиться. Чому ж ми так рідко це правило використовуємо в житті, якщо воно є законом для риболовлі?

Правило 13. Спільна мова.

Вмій догодити людям і результат не забариться.

 


 


День усиновлення – свято милосердя та любові

30 вересня Україна відзначає день усиновлення. Це свято доброти та  милосердя  яке невипадково збігається з днем християнських святих Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Це національне свято усиновителів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів прийнявши в свої сім’ї дітей, які при різних обставинах втратили свої рідні сім’ї.

Усиновлення – це важливий та відповідальний крок, який потребує великої духовної сили, віри, надії, любові та мудрості.

Доброта і любов – головне, що ми повинні дарувати нашим дітям. Адже діти – це наша надія і наше майбутнє.

Протягом 2020 року в Україні усиновили 2047 дітей. Це на третину більше, ніж у попередні роки.

Водночас у 2019 році в Україні усиновили 1419 дітей та зафіксували 36 випадків скасування усиновлення. У 2018 році усиновили 1358 дітей. Станом на початок 2020 року в Україні було більш як 30 тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

                                                                         ЗАКОН УКРАЇНИ

Про охорону дитинства

Цей Закон визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток встановлює основні засади державної політики у цій сфері.

Розділ II. ПРАВА ТА СВОБОДИ ДИТИНИ

Стаття 6. Право на життя та охорону здоров'я

Кожна дитина має право на життя з моменту визначення її живонародженою та життєздатною за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

З цією метою держава вживає заходів щодо:

зниження рівня смертності немовлят і дитячої смертності;

забезпечення надання необхідної медичної допомоги всім дітям;

боротьби з хворобами і недоїданням, у тому числі шляхом надання дітям доступу до достатньої кількості якісних харчових продуктів та чистої питної води;

створення безпечних і здорових умов праці;

надання матерям належних послуг з охорони здоров'я у допологовий і післяпологовий періоди;

забезпечення всіх прошарків суспільства, зокрема батьків і дітей, інформацією щодо охорони здоров'я і здорового харчування дітей, переваг грудного вигодовування, гігієни, санітарних умов проживання дітей та запобігання нещасним випадкам;

розвитку просвітницької роботи, послуг у галузі планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я;

пільгового забезпечення дітей ліками та харчуванням у порядку, встановленому законодавством.

Стаття 9. Право дитини на вільне висловлення думки та отримання інформації

 Кожна дитина має право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку. Це право включає свободу розшукувати, одержувати, використовувати, поширювати та зберігати інформацію в усній, письмовій чи іншій формі, за допомогою творів мистецтва, літератури, засобів масової інформації, засобів зв'язку (комп'ютерної, телефонної мережі тощо) чи інших засобів на вибір дитини. Їй забезпечується доступ до інформації та матеріалів з різних національних і міжнародних джерел, особливо тих, які сприяють здоровому фізичному і психічному розвитку, соціальному, духовному та моральному благополуччю.

Діти мають право звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації та їх посадових осіб із зауваженнями та пропозиціями стосовно їхньої діяльності, заявами та клопотаннями щодо реалізації своїх прав і законних інтересів та скаргами про їх порушення.

З метою реалізації цього права держава сприяє:

поширенню засобами масової інформації матеріалів, корисних для розвитку дитини;

виданню та розповсюдженню дитячої літератури та підручників шляхом створення пільгових умов для їх видання;

міжнародному співробітництву у сфері обміну та поширення інформації та матеріалів, що надходять із різних національних і міжнародних джерел;

діяльності засобів масової інформації, спрямованій на задоволення мовних потреб дітей, у тому числі тих, які належать до національних меншин.

Здійснення прав дитини на вільне висловлювання думки та отримання інформації може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету та неупередженості правосуддя.

Стаття 10. Право на захист від усіх форм насильства

Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що грунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Держава здійснює захист дитини від:

усіх форм фізичного і психічного насильства, образи, недбалого і жорстокого поводження з нею, експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, у тому числі з боку батьків або осіб, які їх замінюють;

втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин;

залучення до екстремістських релігійних психокультових угруповань та течій, використання її для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо.

Держава через органи опіки і піклування, служби у справах дітей, центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у порядку, встановленому законодавством, надає дитині та особам, які піклуються про неї, необхідну допомогу у запобіганні та виявленні випадків жорстокого поводження з дитиною, передачі інформації про ці випадки для розгляду до відповідних уповноважених законом органів для проведення розслідування і вжиття заходів щодо припинення насильства.

Розділ III. ДИТИНА І СІМ'Я

Стаття 11. Дитина і сім'я

Сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків.

Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

 Стаття 14. Розлучення дитини з сім'єю

Діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.

Під час вчинення дій, пов'язаних з розлученням дитини з одним або обома батьками, а також інших дій, що стосуються дитини, в порядку, встановленому законом, судом заслуховується думка та побажання дитини.

Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів.

 Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов'язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

 У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені в суді у порядку, встановленому законом.

 Дитина має право на отримання інформації про відсутніх батьків, якщо це не завдає шкоди її психічному і фізичному здоров'ю.

о піклування.

Міністр також надала інформацію щодо питання забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, які числяться на квартирному обліку та потребують поліпшення житлових умов. Станом на 01.01.2021 їх кількість становить 33 243 особи.




 

За ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я 17 вересня весь світ відзначає Всесвітній день безпеки пацієнта.

З 4 вересня 2019 року запроваджено відзначення цього дня і в Україні.

               Згідно із Європейською хартією прав пацієнтів, Конституцією України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та Цивільним кодексом України пацієнти мають такі права:

Статтею 145 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне розголошення лікарської таємниці.



Вперше День друзів відзначили в США у 1935 році. Тоді американський Конгрес вирішив призначити першу неділю серпня Національним днем дружби. Вже пізніше цю дату перенесли на 9 червня. У 1958 році ООН теж вирішила відзначити День друзів, однак конкретної дати для святкування так і не обрали. Тому неофіційною датою цього свята по всьому світу стало 9 червня. Присвячується цей день друзям і близьким людям, які завжди підтримають і не залишать у біді. У цей світлий і добрий день люди радують один одного теплими словами любові та підтримки.

До речі, у календарі існують іще свята, присвячені темі дружби. Це День дружби 30 липня, який присвячується дружнім відносинам між країнами, національностями й культурами, у третю неділю серпня відзначають День жіночої дружби, а третій тиждень травня – Тиждень давніх і нових друзів. Є навіть Міжнародний місяць дружби — лютий.

Дружба завжди була великою цінністю у житті людини, адже відшукати по-справжньому вірного друга вважається удачею. Дружбу можна легко втратити, але хто шукає — знаходить, адже дружба ні до чого не зобов’язує і зобов’язує до всього. Дружба між людьми буває різною і зовсім не обов’язково підтримувати щоденний контакт, це і не потрібно. А потрібна звичайна увага, якою ми можемо поділитися зі своїм другом.

Для того, щоб нагадати людству про важливість друзів, навчити цінувати вірність і опору, яку нам надають ці люди, і було створено тепле свято — День друзів.

Тож давайте хоча б раз на рік нагадувати своїм друзям, як вони важливі для нас, незалежно від політичних поглядів і різних життєвих ситуацій. І дякувати їм за те, що вони є у нашому житті.


                      День вишиванки у 2021 році - 20 травня.

Всесвітній день вишиванки – свято, що не прив’язане до жодного державного чи релігійного. Воно покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу.

Дата проведення святкових заходів кожного року різна, адже відзначається День вишиванки в третій четвер травня. У 2021 році – це 20 травня.

Як і чому відзначають День вишиванки

Читайте такожВихідні у червні 2021: як будемо відпочивати в перший місяць літаДень вишиванки не є офіційним святом. 15 років тому, тобто у 2006 році, студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк започаткувала акцію "Всесвітній день вишиванки".

Дівчина запропонувала студентам одного дня одягнути вишиванки. На цю ініціативу відгукнулося декілька десятків студентів та викладачів факультету. Однак щороку масштаби святкувань зростали й нині День вишиванки відзначають також і за межами нашої держави.

Як уже склалося, цього травневого дня люди намагаються вдягати національне вбрання на роботу, на навчання або ж, наприклад, на зустріч із друзями. Окрім того, за ініціативи тих же студентів, громадських та культурних діячів можуть проводитися концерти, хода, конкурси та ярмарки.

Святкування Дня вишиванки у 2021 році

Цьогорічний ювілейний День вишиванки пропонується присвятити українській традиційній музиці та екологічним проблемам.

Цікавинки про українську вишиванку

·         Здавна для українців вишиванка відігравала не стільки функцію одягу, як була своєрідним оберегом від різного зла. Тому візерунки на сорочках та сукнях наносили на рукави, коміри і поділ.

·         Своїми особливими узорами та поєднанням кольорів на вишиванках може похвалитися не лише кожен регіон України, а й навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися за фасоном, кольором, візерунком.

·         Узори вишивки загалом можна поділити на три великі групи: геометричні, рослинні, тваринні та антропоморфні (такий, що нагадує людину) орнаменти. Рослинні традиційно вишивали на жіночому вишитому одязі, геометричні – на чоловічому.

·         Існує понад 250 швів, які базуються на 20-ти видах техніки вишивання. Найпопулярнішими є мережання, низь, гладь.

·         Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Перш ніж братися за роботу дівчина зазвичай постилася, молилася і мила руки.

·         Надзвичайно тонка вишивка "білим на білому" на натільних сорочках була поширена серед європейської знаті й української шляхти.

·         Тривалий час вишивка була своєрідною візиткою людини. За орнаментом і кольорами можна було дізнатися про її вік, сімейний стан, соціальний статус. Приміром, сорочку із вишитими квітами носили лише молоді дівчата. Нині ж вишивка виконує більше декоративну функцію.

·         Рекордну кількість людей, одягнутих у вишиванки, було зафіксовано у День Незалежності в 2011 році у місті Рівному. Згідно із Книгою рекордів України, на центральному Майдані тоді зібралося 6570 людей у вишиванках.


            19 травня  - Міжнародний день боротьби з гепатитами.  


ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Головні причини розвитку гепатиту:

·         віруси гепатиту;

·         деякі інфекційні захворювання;

·         токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);

·         медикаменти;

·         аутоімунні захворювання.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

За даними ВООЗ, 2015 р. вірусний гепатит став причиною смерті 1,34 млн людей.

Симптоми гепатиту

Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.

Найбільш поширені прояви гепатитів:

·         астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);

·         диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);

·         зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;

·         пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;

·         підвищення температури тіла.

Можливі й позапечінкові прояви гепатиту: артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно, вузликовий періартеріїт, фіброзуючий альвеоліт, гломерулонефрит, периферична нейропатія та ін.

Шляхи передавання гепатиту

Шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу.

Так, шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.

Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:

·         переливання інфікованої крові або її компонентів;

·         вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;

·         інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, 

          стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);

·         вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);

·         побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших 

          індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);

·         статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.

Куди звернутися по допомогу

Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога).

У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування.

Як захиститися від гепатиту

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.

На міжнародному ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти гепатиту А. Майже у 100% людей протягом місяця після введення однієї дози вакцини розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом 5–8 років після вакцинації.

Що стосується вакцини проти вірусу гепатиту Е, то, за даними ВООЗ, 2011 р. в Китаї було зареєстровано рекомбінантну субодиничну вакцину для профілактики інфекції вірусу гепатиту Е, проте її поки не схвалено в інших країнах.

Натомість головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, бажано протягом 24 год після народження. Відтак необхідно в майбутньому ввести ще другу і третю дози для завершення серії вакцинації. Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D.

Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.

На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому рекомендовано такі засоби профілактики:

·         застосування бар’єрних контрацептивів;

·         користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та   

          індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;

·         користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);

·         користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний,  

          хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).






 


24 квітня - Міжнародний День солідарності молоді!

Міжнародний день солідарності молоді відзначається щорічно з 1957 року за рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді. Цей день покликаний привернути увагу суспільства  до проблем молоді.

Сьогодні молоді люди, безумовно, набагато сміливіші попередників у відстоюванні своїх прав і поглядів. Вони мають більше можливостей та можуть втілити в життя сотні нових ідей щодня.

Чи легко бути молодим сьогодні – це залежить від згуртованості та солідарності молоді у вирішенні своїх проблем. 

Сучасні молоді люди у всьому світі повинні знати про свої права, уміти їх відстояти і захистити, вести здоровий спосіб життя, отримувати якісне навчання та освіту, щоб побудувати кар'єру та успішне життя.

День солідарності молоді може стати ще одним приводом для того, щоб привернути увагу державної влади, суспільства та засобів масової інформації до найгостріших проблем молоді і допомогти поліпшити їхнє становище.

Вітаю всіх студентів коледжу!

З повагою      Філімонова Л.М.