8 клас

8 клас.

01.02.2022р.

Тема. Міжміський залізничний транспорт.

Україна має всі різновиди сучасного транспорту загального користування. Провідна роль у транспортній системі належить залізниці. Нині на залізничний транспорт припадає більше половини всього вантажообігу держави. Міжміськи поїзди забезпечують перевезення пасажирів на відстані, не далекі від міста, або зв’язують великі міста з меншими. Електричками користуються при поїздках на дачі чи садово-городні ділянки, у зони відпочинку, в населені пункти, що знаходяться неподалік від залізниці.


Щоб скористатися проїздом на приміському електропоїзді, необхідно добре орієнтуватися в розкладі руху поїздів, знати напрямок, зону, час відправлення, платформу, зупинку, час проїзду, колію , з якої буде відправлено поїзд. Необхідно своєчасно придбати квиток у касі. Якщо ви часто користуєтесь приміським електропоїздом, то для зручності доцільно придбати “Довідник пасажира”.

Запитання:


Яке значення відіграє приміський залізничний електротранспорт?

Що необхідно знати, щоб добре орієнтуватися у розкладі руху приміських поїздів (визначення напрямку, зони)?

Як користуватися довідником пасажира приміських поїздів?

Яке призначення роз’їздів на одноколійних лініях?

Що таке диспетчерська централізація?

Практична робота: знайти у довіднику пасажира час відправлення і прибуття приміського поїзда; визначити напрямок і зону руху поїзда.

Словник: локомотив, роз’їзд, диспетчерська, централізація




02.02.2022р.

Тема. Розклад руху поїздів.

У залі для пасажирів, на пероні, біля квиткових кас знаходиться розклад руху поїздів у вигляді великого стенду, електротабло.

Спочатку потрібно знайти напрямок руху (кінцева зупинка поїзда), в якій зоні знаходиться ваша зупинка (станція).


Зона – це певний відрізок залізниці. У цій зоні ціна квитка однакова.

Далі потрібно звернути увагу на час відправлення і час прибуття на кінцеву зупинку (станцію). З метою економії часу слід користуватися довідковою службою вокзалу, станції, яка повідомляє про час відправлення. На вокзал чи станцію треба прибувати заздалегідь, за півгодини до відправлення, щоб вчасно придбати квиток.

Черговий диспетчер повідомить про подачу поїзда для посадки пасажирів і зазначить, на яку колію. Час варто звіряти за станційним годинником.

Запитання:

Які приміські поїзди відходять від станції?

Як користуватися розкладом руху приміських поїздів?

Що таке напрямки, зони?

Як визначити напрямки, зони?



11.01.2022р. 12.01.2022р.

Тема. Прибирання кухні,санвузла, догляд за ванною,унітазом, раковинами.

Чистота - запорука здоров'я, чи не так? Особливо це стосується ванної кімнати, адже на ванні, раковині та інших поверхнях люблять накопичуватися різні бактерії. Ванна кімната відноситься до тих місць, де підтримувати чистоту набагато складніше, ніж в інших приміщеннях. Є процедури, які у ванній необхідно проводити щодня, і в цьому складність збирання. Але в той же час вам же буде приємно перебувати в такій ванній кімнаті, де все виблискує чистотою. Якщо з певною періодичністю прибирання не проводити, то до вас незабаром завітають не лише хвороботворні бактерії, але і недружні комахи, які навряд чи когось приведуть в захват.

Регулярність прибирання у ванній кімнаті обумовлюється тим, що брудне приміщення стає розсадником небезпечних для здоров'я бактерій і виглядає досить непрезентабельно.

До особливостей збирання у ванній кімнаті відносяться:

· щоденні процедури: чистка унітазу, раковини і зливів. Це дозволить заощадити час надалі, тому що простіше витратити 10 хвилин в день на невелику прибирання, ніж у вихідний вбити кілька годин на відтирання поверхонь;

· придбання блоків для унітазу. При кожному спуску води вміст блоків буде нейтралізувати шкідливі бактерії;

· щоденна дезінфекція обідка і кришки унітазу;

· чистка зливів раковини і ванни. Для шкідливих мікробів сливи - це просто рай, тому хоча б раз в пару днів очищайте їх спеціальними засобами;

· використання ванни за призначенням. Воду після миття підлог краще зливати в унітаз;

  • регулярна прочищення труб. Робити цю процедуру рекомендується планово хоча б раз на місяць. У зливному каналі накопичується велика кількість волосся і сміття, від якого можна позбутися за допомогою засобів для прочищення труб.

Необхідно купувати декількох миючих засобів:

  • для дезінфекції поверхонь,

  • від вапняного нальоту,

  • для очищення стекол і дзеркал,

  • для очищення кахлю;

рекомендований графік

щоденна

Приділяйте хоча б 10-15 хвилин в день на підтримку чистоти і порядку в ванній кімнаті:

  • Наведіть порядок: розставте по своїх місцях все флакончики і губки. Позбавтеся від порожніх ємностей, розвісьте рушники. Ви не уявляєте, наскільки порядок у ванній кімнаті може допомогти вам заощадити час в поспіху, особливо якщо ви кудись поспішаєте. Все необхідне відразу буде під рукою.

  • Проводьте регулярне вологе очищення підлоги, стін і сантехніки. Під усе підбирайте окремі миючі засоби. Наприклад, для ванн будуть ідеальні рідкі чистячі розчини, тому що кристалічні порошки тягнуть за собою появу подряпин. Для щоденного прибирання може згодитися навіть мило. Але не можна для чищення ванни користуватися миючим засобом для унітазу. Справа в різниці поверхонь. Те, що добре очищає унітаз, запросто буде роз'їдати поверхню ванн

  • Після прийняття ванни відразу ж промийте її. Це позбавить вас від необхідності очищати розводи від мила і гелів для душу з поверхні ванни.

  • Не полінуйтеся витягувати накопичуються в зливному отворі волосся. Сама по собі процедури швидка, але вона позбавить вас від можливості появи засмічення.

  • Протирайте раковину і ободок унітазу.

  • Протирайте змішувачі спеціальним засобом. Порошок краще не використовувати, щоб не дряпати поверхню. Навіть якщо просто кожен день м'якою ганчіркою протирати змішувач, ви помітите, що нальоту буде утворюватися набагато менше на його поверхні.

  • Освіжайте приміщення. Придбайте електронні освіжувачі, що спрацьовують через певні проміжки часу. Через якийсь час ви помітите, наскільки комфортно стане перебувати у ванній кімнаті.

щотижнева

Раз в тиждень проводите такі дії для підтримки чистоти:

  • Очистіть кахель за допомогою спеціально призначених для цього миючих засобів. Щоб плитка блищала як нова, її можна відмити розчином крейди у воді. Протирати плитку треба насухо, інакше застиглі краплі зведуть нанівець весь ваш труд. Рекомендується здійснювати миття від низу до верху, а обполіскувати зверху вниз. Детальніше читайте в нашій статті про те, чим можна відмити кахель у ванній.

  • Ретельно очищайте міжплиточних шви. Для цього вам знадобиться самостійно зроблений розчин соди і відбілювача. Він наноситься на шви і залишається там до остаточного застигання. А потім змивається проточною водою і щіткою.

  • Займіться чищенням унітазу. Ретельно промийте місце під обідком, де особливо полюбляють збиратися бактерії. Нанесіть на поверхню засіб для чищення та залиште його на якийсь час. А потім змийте засіб водою і йоржиком для унітазу.

  • Раз на тиждень обов'язково відмивають скла і все дзеркальні поверхні. Можна використовувати стандартні засоби для чищення стекол і дзеркал, а можна застосувати народні засоби, наприклад, суміш зубного порошку і нашатирного спирту.

  • Якщо у вашій ванній кімнаті стоїть душова кабіна, то скла в ній очищаються жорсткою щіткою і мильним розчином. Цей спосіб допоможе відмити навіть застарілі патьоки і бруд.

  • Добре промивайте дезинфікуючим розчином підлоги у ванній кімнаті і туалеті. Для прибирання цих приміщень використовуйте окремі ганчірки і щітки.

  • Вимийте ванну відповідними засобами. Чим можна мити акрилову ванну, читайте в інший нашій статті.

щомісячна

Догляд за трубами не вимагає щоденних або щотижневих заходів, проте раз в місяць потрібно стабільно виробляти деякі процедури:

  • Через велику вологість труби можуть окислюватися і іржавіти. Видаляти плями іржі рекомендується за допомогою спеціальних засобів. Застосовувати їх можна як раз строго раз в місяць, так як в їх складі є несприятливі для емалі лугу.

  • Засинайте в зливні отвори труб лужний розчин для усунення засмічень. Ви позбудетеся і від поганого запаху, і від залишків волосся і іншого сміття. Відразу стане помітно, наскільки швидше буде йти вода. Будьте обережні при використанні таких засобів, так як вони не повинні потрапляти на шкіру.

Генеральна

Раз на місяць або до встановленої вами періодичністю варто проводити генеральне прибирання ванної кімнати.

  • Зніміть фіранку. Замочіть її в мильному розчині або відбілювач. Це допоможе видалити з неї патьоки і плями.

  • Зберіть в окремий тазик все флакони з шампунями, гелями і т. Д., А також інші ємності, губки, щітки та інше.

  • Приберіть гумовий килимок. Рекомендується під час генерального прибирання його прати або замочувати.

  • На ванну і раковину нанесіть спеціальний миючий засіб і залиште його на певний проміжок часу.

  • Зсередини нанесіть на поверхню унітазу миючий засіб, зовні можна його відмити розчином для ванни. Також залиште засіб на певний проміжок часу.

  • Вимийте всі дзеркала і скляні полички (як це зробити, читайте вище).

  • Змийте за допомогою чистячої губки або старої мочалки миючий засіб з ванни і раковини.

  • Почистіть унітаз зсередини йоржиком і змийте засіб. Зовні протріть унітаз насухо.

  • Вимийте дезинфікуючим розчином підлоги.

  • Обполосніть і повісьте фіранку.



15.02.2022р.

16.02.2022р.

Тема. Універсами, супермаркети, гіпермаркети , торговельні центри.

Універса́м — скорочення від «універсальний магазин самообслуговування» — термін радянської епохи (СРСР). Крамниця самообслуговування, у прейскуранті якої знаходиться широкий вибір товарів різних категорій, проте більша частина асортименту відведена на продовольчі товари. На відміну від звичайної крамниці, в універсамі більшість товарів розташована на вітринах у відкритому доступі. Покупець сам вибирає, що йому потрібне, і розплачується на касі при виході з крамниці. Принцип універсаму діє сьогодні в інших типах сучасних крамниць, це — «супермаркет» і «гіпермаркет» — відрізняються від універсаму зазвичай набагато більшими розмірами торгових площ і асортиментом товарів.

Суперма́ркет (supermarket с англ. — «сверхрынок») — крупный универса́м (универмаг самообслуживания) по продаже полного ассортимента пищевых продуктов и напитков, а также предметов домашнего хозяйства (товаров для детей, мыла, порошков для стирки, средств для мытья посуды, предметов санитарии и гигиены, бумажных изделий, книг в бумажных обложках, комнатных растений), товаров для домашних животных (собачьего и кошачьего кормов, предметов гигиены, игрушек и т. п.), автомобильных товаров, поздравительных открыток, косметики, посуды, лекарств (продающихся без рецепта), бытовой техники и т. п.

Преимущественно имеют форму самообслуживания.

В некоторых супермаркетах есть свои хлебопекарни, предлагаются различные услуги: брокерские, страховые и др.

Супермаркеты часто являются отделениями крупных торговых сетей.

Гипермаркет( «сверх-» + market «рынок») — предприятие торговли, реализующее продовольственные и непродовольственные товары универсального ассортимента преимущественно по форме самообслуживания.

От других магазинов самообслуживания и от супермаркетов гипермаркеты отличаются, прежде всего, масштабностью. Это не только большие торговые площади, но и ещё универсальный ассортимент товаров, превышающий ассортимент супермаркета в 3—10 раз, особенно это касается непродовольственных товаров, насчитывающий обычно до 40—50 тысяч позиций. Ассортимент может увеличиваться за счет добавления нетипичных групп товаров. На непищевую продукцию в продуктовых гипермаркетах приходится до 35—50 % общего ассортимента.

Гипермаркеты ориентированы как на менее состоятельного клиента, так и на оптовых покупателей.

Гипермаркеты в своей рекламе делают акцент на низкие цены товаров-маркеров и широкий ассортимент, проводят разнообразные акции распродажи товаров, предлагают дисконтные пластиковые карты покупателей.

Гипермаркеты могут выступать якорными арендаторами крупных торговых центров или собственниками магазинов. Для гипермаркетов существенным условием является просторная парковка.

Торго́вый центр (галерея, пассаж, торгово-развлекательный комплекс, торговый комплекс, молл) — группа предприятий торговли, управляемых как единое целое и находящихся в одном здании или комплексе зданий.

По определению Международного совета торговых центров, торговым центром можно считать группу архитектурно объединённых розничных предприятий, управляемых единой компанией, обеспеченных парковкой и расположенных на специально спланированном участке[1]. В литературе словосочетание «торговый центр»[2][3], крупный торговый центр[4], местный торговый центр[5] означающий населённый пункт (город, село) в котором развита торговля чем-либо.

Современный торговый центр может представлять собой большой торгово-развлекательный комплекс — многоэтажное здание, в котором кроме магазинов могут находиться также кафе, бары, казино, кинотеатр, боулинг и иное. Как правило, комплекс оборудован эскалаторами, лифтами, снабжён парковкой для личного транспорта покупателей и расположен около станций метро и остановок общественного транспорта или в спальных районах города. Такой торгово-развлекательный комплекс может представлять собой образец сосредоточия современной массовой культуры.


12.04.22р.

Тема. Перша медична допомога при нещасних випадках (опіках)

Послідовність надання першої допомоги

1. Усунути дію на організм шкідливих факторів, які загрожують здоров'ю та життю потерпілого (звільнення від дії електричного струму, винесення з отруєної атмосфери, загашення одягу, що палає, витягання з води тощо).

2. Оцінити стан потерпілого, визначити характер та важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого та послідовність дій щодо його порятунку.

3. Виконати необхідні для рятування потерпілого дії в порядку терміновості, відновити прохідність дихальних шляхів, зробити штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, іммобілізувати ушкоджені частини тіла, накласти пов'язку тощо.

4. Підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника.

5. Викликати швидку медичну допомогу або лікаря або ж організувати транспортування потерпілого до найближчого лікувального закладу.

Опіки термічні. Розрізати одяг навколо опіку, не відриваючи від тіла, накласти суху асептичну пов'язку; при великих опіках загорнути в сухе простирадло, терміново доставити в лікувальний заклад. Не можна промивати опіки, змащувати, торкатися руками, проколювати пухирі!

Опіки хімічні. Промивання згідно з властивостями конкретного типу хімічної речовини: кислоти — лугом, луг — кислотою, у разі дії вапна — олією

13.04.22р.

Тема. Перша медична допомога при нещасних випадках (обморожування)

Послідовність надання першої допомоги

1. Усунути дію на організм шкідливих факторів, які загрожують здоров'ю та життю потерпілого (звільнення від дії електричного струму, винесення з отруєної атмосфери, загашення одягу, що палає, витягання з води тощо).

2. Оцінити стан потерпілого, визначити характер та важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого та послідовність дій щодо його порятунку.

3. Виконати необхідні для рятування потерпілого дії в порядку терміновості, відновити прохідність дихальних шляхів, зробити штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, іммобілізувати ушкоджені частини тіла, накласти пов'язку тощо.

4. Підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника.

5. Викликати швидку медичну допомогу або лікаря або ж організувати транспортування потерпілого до найближчого лікувального закладу.

Обмороження. Необхідно доправити потерпілого у приміщення і напоїти його теплим чаєм, натерти спиртом. Бажано помістити потерпілого у ванну з теплою водою.


8клас

19.04.22р. 20.04.22р.

Тема. Перша медична допомога потопаючим.

Володіння прийомами і засобами надання допомоги людині, яка тоне, - винятково важлива спеціальна навичка. Особливо важливо це вміти робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів тощо). У цьому випадку потрібно вміти добре плавати, володіти прийомами надання домедичної допомоги постраждалим, діяти швидко і рішуче. Якщо ви добираєтесь до потопаючого вплав, треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега та інше. Наближаючись, нама-гайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, який втратив сили. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальни-ка. Якщо ж він не контролює свої дії - поводитися з ним треба жорстко і безцере-монно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити потопаючого, щоб врятувати його і своє життя.

Коротко техніка рятування потопаючого виглядає так:

Підпливши до потопаючого, треба пірнути під нього і одним з прийомів захоплення (класичний - узявши за волосся), транспортувати до берега. У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию - звільняйтесь і негайно пірнайте: інстинкт самозбереження змусить потопаючого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився під воду, не припиняйте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити навіть у тому випадку, якщо потопельник перебував у воді близько 6 хвилин.

Коли потерпілого дістали з води, основну увагу слід звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниць. Допомога надається залежно від його стану.

По можливості, необхідно відразу викликати «швидку медичну допомогу» за номером «103», а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання людини.

Витягнувши потерпілого із води, необхідно:

швидко очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей, для чого, ставши на праве коліно, покласти потерпілого вниз обличчям його черевом на своє ліве стегно, лівим передпліччям натиснути на спину, щоб вивільнити від води та інших предметів дихальні шляхи, одночасно пальцями правої руки очистити порожнину рота;

одночасно з очищенням ротової порожнини подразнювати корінь язика та глотку пальцями, щоб викликати блювання, яке прискорить відновлення життєвих функцій;

покласти потерпілого на спину, щоб голова була відкинута назад, для розправлення дихальних шляхів, для цього можна використати валик з одягу, дитячий рятувальний круг тощо;

визначте наявність дихання протягом 5 секунд;

якщо воно відсутнє, почати робити штучну вентиляцію легень потерпілого способом «з рота в рот»;

визначте наявність пульсу на сонній артерії протягом 10 секунд;

за його відсутності водночас із штучним диханням виконується непрямий масаж серця (на одне вдування робиться 5 масажних поштовхів, або на 3 вдування – 15 поштовхів, на грудну клітину (на груднину між ребрами в районі серця), і цей цикл повторюється знову;

разом із штучним диханням здійснюється нагрівання тіла розтиранням.

Якщо «швидку медичну допомогу» дочекатись не вдалось, а стан потерпілого не покращується, то необхідно якнайшвидше, не припиняючи надання домедичної допомоги, доставити його до найближчої лікувальної установи.