5 клас

5 клас

01.02.2022р.

Тема. Сім᾽я. Склад сім᾽ї учнів (імена,по батькові,вік,місце роботи членів сім᾽ї)

Сім’я – це суспільний осередок, що складається з групи людей, пов’язаний між собою кровними, родинними або шлюбними зв’язками.

У сім’ї людина народжується, в ній вона робить перші кроки, пізнає перші радості і печалі, з сім’ї вона виходить у великий світ.

У хорошій сім’ї стосунки між батьками і дітьми формуються на основі любові, духовної єдності та взаєморозуміння.

Єдність сім’ї забезпечується наявністю взаємоповаги, любові, моральної, економічної, правової відповідальності всіх членів сім’ї.

Добре сімейне виховання має свої унікальні особливості, які ефективно впливають на процес становлення майбутньої людини.

Внутрісімейні стосунки – це дзеркало сім’ї. В ній повинно панувати добро, тактовність, чесність, благородство, повага до старших, допомога молодшим. Жити в сім’ї – це значить доповнювати один одного, бути уважним один до одного, будувати такі взаємини, які не старіють і не набридають, не соромитися говорити один одному щирі, ласкаві слова.

Бути ввічливим і делікатним вдома необхідно ще й тому, що сім’я - це найперший колектив у вашому житті, з яким ви до певного часу тісно пов’язані. В сім’ї діють ті ж самі норми поведінки, що й у будь-якому колективі, з яким вам доведеться мати справу у житті.

Навчаючися жити в мирі, спокої й злагоді з своїми близькими, рідними людьми, ви отримуєте навички і досвід поведінки в суспільстві.

Щоб створити в сім’ї атмосферу дружби і доброзичливості, потрібні зусилля всіх її членів. Не сподівайтесь прийти на все готове.

Завдання:

Записати усіх членів сім’ї по батькові ,вік,місце роботи.

Тема. 1.02.2022р.- 02.02.2022р

Родина.

Родина – це група людей, що складається з чоловіка, жінки , дітей та інших близьких родичів, які живуть разом, тобто сім’я.

Отже, сім’я – це найменший осередок народу, нації, тому кожна родина має дотримуватися заповітів своїх пращурів. А саме берегти рідну мову, вивчати історію народу.

Батько – чоловік стосовно своїх дітей. Його ще називають тато.

Сім’я вечеряє в саду ....

Я так люблю це уявляти,

Як в тихім смерку біля хати

Сім’я вечеряє в саду.

Весела мати, дітлашня,

Смаглявий батько – щойно з поля

І замовкає гамір дня,

Й парує в мисці бараболя.


Мати – жінка стосовно своїх дітей. Її ще звуть матуся, ненька.

Ще в колисці немовля слово “мама” вимовля.

Найдорожче в світі слово так звучить у рідній мові:

- Мати, матінка, матуся! Мама, мамочка, мамуся! – рідна ненечко моя!

Дід – батько матері чи батька. Ласкаво звуть дідусь.

І сонце грає, куди не подивись,

Свої пісні складає для тебе твій дідусь.

Володар Сосюра

Бабуся – мати батька чи матері.


Дочка – особа жіночої статі стосовно своїх батьків. Її ще називають доня, донечка, донька.


У моєї доні оченята сонні, рученьки мов з вати, - доня хоче спати.


Ніч прийшла тихенька, спи моя гарненька.


Платон Воронько

Брат – кожний із синів по відношенню до інших дітей того ж батька або матері. Ласкаво братик.

Поїдеш далеко, побачиш багато;

Задивишся, зажуришся, - згадай мене брате!

Тарас Шевченко

Син - особа чоловічої статі стосовно своїх батьків. Ласкаво синочок, синок.

Зелений дубочок на яр похилився,

А син своїй матері в ніженьки вклонився.

Сестра – кожна з дочок стосовно інших дітей того ж батька або матері. Ласкаво сестричка.

Завдання:

Записати членів родини (імена, по батькові,вік)




11.01.2022р. 12.01.2022р.

Тема. Приготування їж. Санітарно-гігієнічні вимоги до обробки продуктів.

Готувати їжу потрібно в бездоганній чистоті, при суворому дотриманні санітарно-гігієнічних правил.

Особливо потрібно дотримуватись правил особистої гігієни. Перед готуванням їжі слід акуратно зав’язати голову хустинкою чи косинкою, або надіти спеціальну шапочку, щоб не падало волосся, одягти фартух, добре вимити руки і витерти їх чистим рушником. Крім посудного, на кухні повинен бути рушник для витирання рук.


Продукти, з яких готують їжу, повинні бути свіжими, доброякісними, старанно очищеними. Овочі, м’ясні продукти очищають, миють у кількох водах. Рибу і птицю старанно промивати після потрошіння. Систематично потрібно ретельно мити і чистити увесь посуд, в якому готують їжу, все кухонне приладдя.

Для обробки м’яса, риби, нарізання овочів і хліба потрібні обробні дошки, причому один бік використовувати для обробки сирого м’яса, а другий – вареного, один бік другої дошки – для нарізання сирих овочів, інший – варених. Для зручності користування на обробних дошках треба зробити написи, наприклад: с.м. (сире м’ясо), в.м. (варене м’ясо), с.р. (сира риба), в.р. (варена риба).

Продукти перед тепловою обробкою потрібно ретельно мити, а овочі й фрукти, що вживаються в їжу в сирому вигляді, ошпарювати окропом чи споліскувати теплою кип’яченою водою.

Не дозволяється пропускати через м’ясорубку м’ясо після риби, вареного м’яса після сирого, не почистивши і не вимивши її.

Приміщення кухні тримати в чистоті, регулярно робити вологе прибирання, не допускати проникнення мух; чистий посуд тримати в закритих шафах чи на закритих полицях, харчові відходи своєчасно виносити.


Запитання:


  1. Як слід дотримуватися санітарних та гігієнічних норм під час приготування їжі?


  2. Чому слід утримувати кухню в чистоті?


  3. Якою повинна бути особиста гігієна під час приготування їжі?


  4. Чому руки повинні бути чистими?



Завдання:

Прибрати кухню після приготування їжі.

Словник: гігієна, санітарія.



15.02.2022р.

16.02.2022р.

Тема. Форми звертання до старших і однолітків при зустрічі та прощанні.

Як правильно вітатись? За етикетом, вітати людину потрібно словами: «Доброго дня!», «Доброго ранку!», «Добрий день!», «Добрий вечір!». Це найпоширеніші і найбільш прийнятні форми вітання. Серед молодих людей найчастіше прийнято говорити «привіт». У привітанні дуже важлива інтонація, тепла і дружня, тому що навіть звичайні привітальні слова, висловлені грубим або сухим тоном, можуть образити людину, з якою Ви вітається. Привітання прийнято супроводжувати поклоном, кивком голови, рукостисканням, обіймами, можливо - посмішкою. Під час привітання не слід опускати очі. Потрібно зустрітися поглядом з тим, кого ви вітаєте, а інакше людина подумає, що вам неприємно з ним спілкуватися, що ви щось приховуєте і т. д. Під час привітання непристойно тримати руки в кишенях. Це демонструє неповагу до співрозмовника. Ситуації обміну привітаннями бувають різні. Слід пам'ятати деякі особливості, якщо Ви хочете бути ввічливою людиною і не ображати почуття інших

. • Молодші вітаються зі старшими, незалежно від соціального статусу (студент – викладач, студент – буфетниця, студент - прибиральниця), чоловіки – з жінками.

• Якщо Ви помітили знайомого далеко (в кінці коридору, на іншій стороні вулиці, в автобусі і т. п.), і якщо помітили Вас, потрібно привітати людину кивком голови, помахом руки, поклоном, усмішкою. Кричати на повний голос не слід - Ви поставите в незручну ситуацію і цю людину, і себе

. • Якщо Ви побачили знайомого, який наближається до Вас, не слід кричати «Здрастуйте! Добрий день!» здалеку. Дочекайтеся, коли відстань між вами скоротиться до декількох кроків, і тоді привітайте його

. • Якщо Ви йдете з кимось, і Ваш супутник привітався з незнайомою Вам людиною, слід привітатися і Вам

. • Якщо Ви зустрічаєте знайомого в компанії незнайомця, потрібно привітати їх обох. Також потрібно привітати всіх у групі, до якої Ви підходите. ОБОВ’ЯЗКОВО вітайтеся, коли заходите до аудиторії, кабінету або будь-якого приміщення, де знаходяться люди!!!

• Якщо Ви йдете з групою і зустрічаєте свого знайомого, необов'язково знайомити з ним інших. Можна, вибачившись, на кілька секунд відійти в сторону і поговорити зі знайомим. Але не затягуйте розмови, адже на Вас чекають інші люди.

• Обов'язково потрібно вітати тих людей, з якими часто зустрічаєтеся, навіть якщо Ви з ними і не знайомі. Наприклад, з продавцем найближчого магазину, з листоношею, сусідами з під'їзду. Це елементарна ввічливість.

ВАЖЛИВО! Те, як ми починаємо спілкування з людиною, багато в чому визначає подальшу долю цього спілкування! - Першими вітають молодші старших, чоловіки - жінок. - Жінки першої вітає чоловіка, якщо він набагато старший за неї. Винятки з цього правила: увійшов до кімнати, будь то чоловік або жінка, першим вітається з присутніми, що минає - першим прощається з залишаються. - Коли в кімнаті кілька людей, вітаються спочатку з господинею будинку, потім з іншими жінками, потім - з господарем будинку і чоловіками. - Вітаючись з чоловіком, жінка повинна перша подати руку. Якщо вона обмежується поклоном, чоловікові не слід протягувати їй руку. Те ж між старшими та молодшими чоловіками. - Чоловік завжди встає (за винятком дуже літніх і хворих, яким важко підніматися), вітаючись і з жінками, і з чоловіками. Жінка, вітаючись з чоловіком, не встає. Виключення; господиня дому, приймаючи гостей, завжди встає, вітаючись з ними. - Жінки також встають, коли вітаються з літніми чоловіками. - Привітавшись зі своїм однолітком, чоловік може сісти. Якщо ж він вітається з більш літнім чоловіком або з жінкою, то він може сісти лише після того, як сядуть вони, або за їх дозволу. Якщо господиня будинку пропонує сісти, а сама продовжує стояти - сідати не слід. Врахуйте це, коли у вас будуть гості. - Не прийнято вітатися через поріг, через стіл, через будь-яку перегородку.



29.03.22р. 30.03.22р.

Тема. Види житлових приміщень у місті й селі. Призначення кімнат.

З давніх-давен люди мали потребу у житлі. Їм потрібно було мати захист від хижих тварин ,вітру, холоду або спеки . Спочатку первісні люди жили в природних печерах, які важко назвати житлом. Згодом навчилися будувати курені з гілля рослин. З часом з᾽явилися землянки, вириті у землі. І ще в деяких селах залишилися будинки- мазанки, зроблені з дерев᾽яних пали і обмазаних глиною. Проте в наш час ми звикли бачити міцні цегляні будинки.

Визначення поняття житлового приміщення.

Житлове приміщення - це приміщення, спеціально призначене для постійного або тимчасового проживання людей.

Основні види житлових приміщень є приватний будинок, квартира, інтернат, кімната в готелі, гуртожиток, дача.

Приватний будинок – це будинок, розташований на відповідній земляній ділянці та призначений для проживання людей.

Квартира – частина житлового будинку, яка складається з однієї або декількох кімнат, призначенних для проживання, має окремий вихід на вулицю, на сходи або в загальний коридор, окрему кухню, санвузол.

Кімната в готелі чи гуртожитку – відокремленна постійними стінами частина квартири з загальними кухнею та санвузлом.

У сільській місцевості житловими приміщеннями є приватні будинки різноманітної побудови для однієї чи декількох сімей. Біля будинку побудовані підсобні господарські споруди, призначені для його обслуговування . Це хлів для тварин ,сарай для збереження інвентарю, гараж, погріб,баня та земельна ділянка з садом чи огородом. Приватні будинки будують з цегли, блоків чи дерева.

У міській місцевості переважна більшість житлових приміщень це багато поверхові багатоквартирні будинки,у яких проживає багато сімей. Біля таких будинків є зелені насадження, дитячий майданчик. Багатоповерхівки будують з цегли чи великих панелей.

Будинки чи квартири можуть бути приватні (якщо ви їх купили чи побудували за власні кошти) та державні (якщо для постійного чи тимчасового проживання вам їх надала держава).

Запитання:

Скажіть будь ласка, інтернат, у якому ви проживаєте,це приватна чи державна власність?

Яка найбільша кількість поверхів у нашому інтернаті ?


12.04.22р.

Тема. Проїзд до школи (маршрут).

Звичайно , спочатку дорогою до школи вас водять батьки, щоб ви ії добре вивчили навчилися вибрати безпечне місце. А згодом подорослішаєте, і батьки вам самім довірять йти цєю дорогою. Але пам᾽ятчйте ,що правила є завжди на кожній дорозі , і тому треба їх дотримуватися ,щоб уникнути небезпеки. Кожного разу ви ходите певним маршрутом.

Цей маршрут необхідно знати на пам᾽ять.

Добре було б пильно звернути увагу на:

· Дорожні знаки, як є на вашому маршрут;

· На дорожню розмітку;

· На сигнали світлофора.

· Переходь дорогу лише; * у дозволених місцях;

- А які це дозволені місця? (піше ходні переходи, підземний перехід, на світлофорі)

- На яке світло можна переходити дорогу?

- А якщо є такі невеличкі дороги де нема пішохідного переходу, а ні світлофора. Як же ж тоді переходити дорогу? ( коли транспорт зупинився або знаходиться дуже далеко, підчас переходу, спочатку подивись ліворуч,посередині дороги, праворуч)

- До чого може призвести порушення правил дорожнього руху?

- Потрібно знати, по яких вулицях проходить ваша дорога до школи.

13.04.22р.

Тема. Транспорт у місті, селі , селищі.

Користування міським транспортом.

Для зручності пасажирів і водіїв оплатити проїзд можна заздалегідь, купуючи проїзні квитки, талони чи жетони для метро.

Для проїзду в трамваї, автобусі чи тролейбусі використовують єдиний квиток.

Проїзні квитки бувають: автобусні /А/, тролейбусні /Тр/, трлеібус-трамвай /Тр-Трм/, метро /М/, автобус-тролейбус-трамвай-метро – єдиний на всі види міського транспорту і т. ін. Існують також службові і пільгові (шкільні, студентські) проїзні документи.

Купують проїзні квитки і разові талони у кіосках на зупинках. Компостувати талони потрібно одразу ж як зайшли у салон транспортного засобу.

Користуючись метрополітеном, спочатку купують жетони, потім опускають їх у автомат із правого боку і після появи зеленого сигналу проходять через турнікет. Проїзні квитки показують контролерові.

Запитання:

Якими видами транспорту користуються у місті?

Як оплачують свій проїзд?


Словник: тролейбус, автобус, метро, трамвай, маршрутне таксі.


Найраціональніший маршрут – це такий маршрут, за яким ви доберетесь до потрібного пункту найшвидше, найзручніше, найдешевше.

Електротранспорт (метро, тролейбус, трамвай) – найзручніший.

Метро, таксі – найшвидший, але найдорожчий.

Для зручності необхідно мати карту-схему міста чи схему маршрутів транспорту.

Запитання:

Яким транспортом ви добираєтеся до школи?

Як найбільш раціонально доїхати зі школи до дому?

Словник: найбільш раціональний.