7 клас

.

7 клас

31.01.2022р

Тема. Миття вікон .

Перед миттям вікон треба зняти засохлу замазку. Це легко зробити , якщо змастити її машинним маслом і залишити на ніч. До ранку вона стане м’якою, легко відстане від рам, і її можна буде замінити новою. Смужки паперу на вікнах змивають теплою водою, пом’якшеною питною содою (на 1л води 1 чайна ложка).

Якщо треба вимити вікна у морозний день, можна підлити у воду трохи спирту. Це полегшить роботу.

Якщо скло забруднене не дуже сильно, його можна вимити розчином крохмалю у холодній воді (1 ст. ложка на 1 л води).

Виконання практичної роботи:

Підготуйте заздалегідь миючі засоби, чисті ганчірки.

Повторіть послідовність миття вікон.

З’ясуйте, чи умієте ви користуватися інструкціями, що додаються до миючих засобів і препаратів.

Вимийте віконні рами і шибки.

Запитання:


Чому скло, підвіконня й рами слід протирати м’якою вологою тканиною?

Які правила безпеки слід пам’ятати при користуванні хімічними препаратами?

Як доглядати за склом?

Яким розчином можна мити вікна?

Словник: засоби для миття вікон.




03.02.2022р.

Тема. Готування житла до зими і літа,утеплення вікон.

Готуючись до зими, чинять віконні рами, перевіряють і за необхідністю міняють замазку, биті вікна. Якщо за літо рами розсохлися, щілини у них необхідно замазати замазкою за допомогою шпателя. Віконні рами ретельно зачиняють і на стиках заклеюють паперовими смужками. Щоб узимку скло не запотівало, між рамами насипають трохи кухонної солі. Для заклеювання рам треба приготувати спеціальний клейстер таким чином: кілька ложок борошна розтирають у холодній воді, потім цю суміш заливають окропом і ретельно змішують. Такий клейстер добре склеює папір з деревом і фарбою, швидко висихає, не пропускає холодного повітря. З настанням весни цей папір кілька разів змочують теплою водою, а потім змивають мокрою ганчіркою.

Діти утеплюють вікна. Поруч поролон, замазка тощо.

У даний час частіше для утеплення вікон стали застосовувати поролонові смужки. У цьому випадку економиться час і гарантується добра теплоізоляція. Навесні після видалення з віконних рам паперу і замазки слід обов’язковою розкрити вікна і ретельно вимити рами, підвіконня, очистити скло. За наявності балкону необхідно провести його генеральне прибирання.

Виконання практичної роботи:

Виконання вправ і прийомів заклеювання вікон, утеплення.

Запитання:


Чому утеплення вікон необхідно здійснювати у сонячну погоду?

Як правильно накласти замазку?

Чому зверху по замазці приклеюють смужку паперу?

Які є способи утеплення вікон?

Словник: тепловий режим, замазка, стамеска.




10.01.2022р. 13.01.2022р.

Тема. Допомога батькам у догляді за молодшими дітьми:одягання,роздягання,проведення різних ігор,прибирання іграшок,прогулянки тощо.

Не кожний школяр може передбачити, ким він стане у майбутньому, якій професії через кілька років надасть перевагу. Але навчитися працювати треба всім ще в шкільні роки – кращі для розвитку і засвоєння.

Навчитися працювати – це не значить визубрити домашнє завдання, щоб потім без зупинки переказати його на уроці. Це, перш за все, оволодіння навичками самореалізації, самостійного надбання знань, саморозвитку.

Сім’ю, як колектив, об’єднають спільні цілі, інтереси, єдність поглядів, прагнень, уподобань, суспільно корисна діяльність. Сім’ї в яких панує атмосфера співдружності характерна взаємодопомога, згуртованість. І це зовсім не залежить від складу сім’ї. Все вирішує моральний клімат, який панує в сім’ї, та цілі, які ставить перед собою сім’я.

Сім’я – колектив різновіковий, який об’єднує рівноправних членів, пов’язаний родинними зв’язками і витікаючи ми звідси обов’язками – подружніми, батьківськими, дітей по відношенню до батьків, старших до молодших. Сімейні стосунки повинні характеризуватися сердечністю, особливою тактовністю, взаємною поступливістю, прагненням кожного виконати свої обов’язки перед іншими членами сім’ї.

Взаємна турбота і відповідальність кожного члена сім’ї і сімейного колективу природні, вони зміцнені не тільки не тільки моральними і правовими нормами, але і родинними стосунками.

Сім’я являє собою колектив, який здійснює всебічний вплив на своїх членів. В такій сім’ї основа життя – добросовісна, суспільно корисна праця.

Діти надають посильну допомогу, яка високо цінується батьками. Дорослі сприймають працю, як першочергову життєву необхідність, джерело всіх благ і прогресу. І це поступово, природнім шляхом, як безцінна спадковість – передається дітям. Один за всіх і всі за одного – непорушне правило дітей і батьків.

Сім’я вище за все цінує добросовісне ставлення своїх членів до суспільства, трудових (навчальних) обов’язків.

А сьогодні ми познайомимося з правилами. яких необхідно дотримуватися, щоб у твоїй сім’ї, родині завжди панувала атмосфера дружби, доброзичливості. Неодмінною умовою таких правил є в першу чергу взаємоповага і увага до всіх членів родини, твоїх молодших братиків та сестричок. Турбота про них повинна стати твоїм обов’язком. Однак, поважати і турбуватися про людей похилого віку і малюків потрібно не тільки, якщо вони є членами твоєї родини, сім’ї. А й про тих дідусів і бабусь та молодих хлопчиків та дівчаток які не є твоїми родичами.

Як ви вже знаєте, наше повсякденне сімейне життя складається з прибирання дому, придбання продуктів харчування, і саме головне піклування для молодших та найстаріших членів сім’ї.

Природно, що кожен член сім’ї має і виконує свої обов’язки.

У членів сім’ї вашого віку такими обов’язками є допомога батькам у догляді за молодшими дітьми.

Запам’ятай!

Основа життя сім’ї – чесна, добросовісна суспільно-корисна праця. Діти повинні надавати дорослим посильну допомогу, зокрема у догляді за молодшими братами і сестрами.

Запитання:


  1. У чому проявляється колективізм сім’ї?


  2. Які характерні риси взаємовідносин дорослих і дітей повинні бути в сім’ї?


  3. У чому полягає допомога дітей дорослим?


  4. Як ти допомагаєш батькам доглядати молодшими дітьми?



Словник: турбота, взаємодопомога, колективізм.



14.02.2022р

17.02.2022р.

Тема. Догляд за меблями залежно від їх покриття ( м᾽яка оббивка ,поліровка,лак та ін.)

Догляд за меблями залежно від їх покриття (м’яка оббивка, поліровка, лак та ін.).

Догляд за меблями починається з правильного їх добору і розташування. Правильне розташування меблів з урахуванням відчинення дверей, перестановки стільців, вільних проходів, прибирання підлоги застерігає меблі від пошкоджень. На ніжки столів, стільців рекомен­дується наклеїти клаптики сукна, фетру.

Гарячі предмети пошкоджують облицювання, не слід прасувати на полірованих столах навіть на товстій підкладці з ковдри. Лакове об­лицювання меблів може відшаруватися й від сильного холоду.

Неполіровані меблі витирають вологою, а потім сухою ганчіркою. Якщо такі меблі втратили блиск, на їх поверхні з’явилися плями, їх слід промити теплою водою з милом і протерти м’якою сухою ганчіркою, а потім покрити тонким шаром спеціального засобу типу “Блиск”, “Віск”, “Засіб догляду за меблями” тощо.

Поліровані меблі спочатку протирають сухою м’якою ганчіркою, а потім використовують спеціальні засоби, до складу яких входять віск, - “Прима”, “Променистий-2”, “Рідкий віск”.

З м’яких меблів пил вибивають (по можливості) надворі. У квар­тирі пил з м’яких меблів можна вибивати через ганчірку, яку періодично треба прополіскувати у розчині оцту (1 ст. ложка на 1л води), а потім меблі чистять пилососом. Чистити м'які меблі можна жорсткою щіткою, обгорнутою ганчіркою, яку змочують у підсоленій воді. Плюшеву оббивку не слід чистити пилососом або щіткою, оскільки ворс може вилізти. Меблі, вкриті плюшем, протирають по ворсу зволоженою ганчіркою. Плями різного походження виводять так само, як і з одягу. Сильно забруднену оббивку чистять спеціальними пінними шампунями. Меблі зі шкіряною оббивкою витирають сухою ганчіркою, оскільки від вологи шкіра псується. Оббиті тканиною меблі можна мити: оббивку протирають ганчіркою, змоченою у мильній піні, а потім насухо витирають чистою ганчіркою.



Запам’ятай!

Є такі види меблів: звичайні, лаковані, м’які, поліровані, фарбовані.

Звичайні меблі протирають вологою тканиною.

Поліровані меблі протирають сухою тканиною.

Фарбовані меблі миють теплою водою з милом.

Вибивати пил з м’яких меблів слід лише через вологу тканину.

Запитання:

1 Які види меблів ви знаєте?

2. Як доглядати за звичайними меблями?

3. Якого догляду потребують поліровані меблі?

4. Чому поліровані меблі не можна витирати мокрою тканиною?

5. Як чистити меблі, оббиті декоративною тканиною?

6. Як стежити за чистотою фарбованих меблів?

Словник: меблі, меблі м’які, поліровані, декоративна тканина, велюр.




СПО

7 клас

28.03.22р.

Тема. Приміський залізничний транспорт.

Україна має всі різновиди сучасного транспорту загального користування. Провідна роль у транспортній системі належить залізниці. Нині на залізничний транспорт припадає більше половини всього вантажообігу держави. Приміські поїзди забезпечують перевезення пасажирів на відстані, не далекі від міста, або зв’язують великі міста з меншими. Електричками користуються при поїздках на дачі чи садово-городні ділянки, у зони відпочинку, в населені пункти, що знаходяться неподалік від залізниці.

Щоб скористатися проїздом на приміському електропоїзді, необхідно добре орієнтуватися в розкладі руху поїздів, знати напрямок, зону, час відправлення, платформу, зупинку, час проїзду, колію , з якої буде відправлено поїзд. Необхідно своєчасно придбати квиток у касі. Якщо ви часто користуєтесь приміським електропоїздом, то для зручності доцільно придбати “Довідник пасажира”.

Запитання:

Яке значення відіграє приміський залізничний електротранспорт?

Що необхідно знати, щоб добре орієнтуватися у розкладі руху приміських поїздів (визначення напрямку, зони)?

Як користуватися довідником пасажира приміських поїздів?

Яке призначення роз’їздів на одноколійних лініях?

Що таке диспетчерська централізація?

Практична робота: знайти у довіднику пасажира час відправлення і прибуття приміського поїзда; визначити напрямок і зону руху поїзда.

Словник: локомотив, роз’їзд, диспетчерська, централізація.

31.03.22р.

Тема. Приміський вокзал. Розклад руху поїздів.

У залі для пасажирів, на пероні, біля квиткових кас знаходиться розклад руху поїздів у вигляді великого стенду, електротабло.

Спочатку потрібно знайти напрямок руху (кінцева зупинка поїзда), в якій зоні знаходиться ваша зупинка (станція).


Зона – це певний відрізок залізниці. У цій зоні ціна квитка однакова.

Далі потрібно звернути увагу на час відправлення і час прибуття на кінцеву зупинку (станцію). З метою економії часу слід користуватися довідковою службою вокзалу, станції, яка повідомляє про час відправлення. На вокзал чи станцію треба прибувати заздалегідь, за півгодини до відправлення, щоб вчасно придбати квиток.

Черговий диспетчер повідомить про подачу поїзда для посадки пасажирів і зазначить, на яку колію. Час варто звіряти за станційним годинником.

Запитання:

Які приміські поїзди відходять від станції?

Як користуватися розкладом руху приміських поїздів?

Що таке напрямки, зони?

Як визначити напрямки, зони?

Порядок придбання квитків на приміські поїзди.

Правила придбання квитків.

Визначити, яка каса продає квитки потрібного вам напрямку.

Зайняти чергу.

Купуючи квиток, назвати напрямок, до якої станції, кількість квитків і які (повний, дитячий, пільговий, шкільний).

Подякувати.

Квиток на приміський поїзд можна придбати й заздалегідь, у касі попереднього продажу квитків, але з доплатою за попередній продаж. Проїзний квиток для проїзду в приміському транспорті дійсний протягом доби. За квиток, повернений до каси, виплачується нею 50% його вартості. Зараз придбати квиток можна у автоматах-касах.




7клас

4.04.22р.

Тема. Поштове відправлення – бандероль. Види бандеролей (прості,цінні, рекомендовані)

Види бандеролей.

Бандеролі бувають: прості, цінні, рекомендовані.

Бандероллю пересилають переважно дрібні речі (книги, фотографії, предмети гігієни тощо) вагою до 1,5 кг. Пакування різноманітне (папір, картон, тканини). Бандеролі оцінюють. Цінність залежить від реальної вартості речей, які пересилаються. При відправленні бандеролі здійснюється опис речей із зазначенням їх ціни. Рекомендовані бандеролі доставляються з відміткою про вручення.



Запам’ятай!

Є такі вили бандеролей: прості, цінні, рекомендовані.

Запитання:

Які установи зв’язку є у нашому населеному пункті?

Що таке бандероль?

Чим відрізняється бандероль від посилки?

Що можна надсилати бандероллю?

Словник: бандероль.

7.04.22р.

Тема. Порядок відправлення бандеролей. Упаковування. Заповнення бланків за зразком.

Упакування бандеролей і посилок.(Практично)


У кожному відділенні зв’язку є перелік предметів, які можна пересилати бандероллю. Бандероль перевіряється і упаковується працівником пошти.

Залежно від речей, які пересилаються, добирається пакувальний матеріал. Якщо пересилають скляні речі або речі, що можуть при пересилці зіпсуватися, - пакувальний матеріал повинен бути твердим, а всі предмети обгорнутими чи перекладеними м’яким папером, ватою чи тканиною.

Дрібні речі необхідно скласти у поліетиленовий мішечок чи коробку. Предмети одягу чи дрібні речі загортаються у цупкий папір і перев’язуються або обшиваються тканиною. У поштовому відділенні можуть додатково упакувати бандероль. На упакованій бандеролі пишуть адресу, прізвище, ім’я і по батькові адресата. Внизу, праворуч – адресу відправника. Потім заповнюють бланк для відправлення бандеролі і здають для оформлення працівникові пошти.

Бланки заповнюють чітким розбірливим почерком, синім або чорним чорнилом із зазначенням категорії бандеролі (проста, рекомендована, цінна) і суми оцінки бандеролі.

Завдання: Упакувати бандероль.

Запитання:

Розкажіть про види бандеролей.

Якою повинна бути вага бандеролі?

Розкажіть про способи пакування бандеролей.

Словник: опис.

Замовлення бланків на пересилання бандеролей. Вартість пересилки.

Практичне заняття.

Прийшовши на пошту, спочатку беруть у відділі посилок бланк, заповнюють його, здійснюють опис предметів, складають їх у присутності працівника пошти у підготовлену упаковку. Якщо є необхідність – додатково упаковують у цупкий папір, перев’язують шпагатом, скріплюють сургучем, потім відправник підписує бандероль. Після зважування працівник пошти визначає вартість пересилання бандеролі, оформляє відправлення за призначенням. Оплативши вартість послуги, відправник отримує квитанцію.

Мал. 60. Зразок бланку. Хлопчик заповнює бланк.

Посилкою можна надсилати продукти, культтовари, одяг, предмети санітарії й гігієни тощо.

У поштовому відділенні до послуг населення пропонується перелік предметів, які можна надсилати в той чи інший населений пункт. Вага посилок не повинна перевищувати 8 кг разом з упаковкою.

Матеріал для упакування вибирають залежно від предметів, які пересилаються. Матеріал для пакування буває м’який (папір, тканина), твердий (дерев’яні ящики, твердий картон, поліетилен), подвійний (обшивний ящик). При обшиванні всі шви повинні знаходитися ліворуч за умови, що посилка лежить адресою до адресата. Напис виконується чітко, розбірливо у правому куті вгорі, потім проводиться пряма лінія, під якою у кутку пишеться адреса відправника.

Працівник пошти перевіряє правильність заповнення бланка, напису, встановлює цінність, категорію посилки, підраховує вартість, здійснює розрахунок.

Завдання:

Скласти опис предметів, які надсилаються бандероллю, посилкою.

Заповнити бланк.

Запитання:


Для чого потрібно складати опис предметів, які надсилаються?

Як правильно заповнити бланки для заповнення бандеролей?

Від чого залежить вартість пересилки бандеролей?

Словник: бланки.



14.04.22р.

Тема. Правила упакування і відправлення. Заповнення бланків.

Види посилок.

Посилки бувають: прості, цінні, рекомендовані.

Упакування посилок.(Практично)


У кожному відділенні зв’язку є перелік предметів, які можна пересилати посилку. Посилка перевіряється і упаковується працівником пошти.

Залежно від речей, які пересилаються, добирається пакувальний матеріал. Якщо пересилають скляні речі або речі, що можуть при пересилці зіпсуватися, - пакувальний матеріал повинен бути твердим, а всі предмети обгорнутими чи перекладеними м’яким папером, ватою чи тканиною.

Дрібні речі необхідно скласти у поліетиленовий мішечок чи коробку. Предмети одягу чи дрібні речі загортаються у цупкий папір і перев’язуються або обшиваються тканиною. У поштовому відділенні можуть додатково упакувати бандероль. На упакованій бандеролі пишуть адресу, прізвище, ім’я і по батькові адресата. Внизу, праворуч – адресу відправника. Потім заповнюють бланк для відправлення посилки і здають для оформлення працівникові пошти.

Бланки заповнюють чітким розбірливим почерком, синім або чорним чорнилом із зазначенням категорії посилки (проста, рекомендована, цінна) і суми оцінки посилкиі.

Завдання: Упакувати посилки.

Запитання:

Розкажіть про види посилок.

Якою повинна бути вага посилки?

Розкажіть про способи пакування посилок.

Словник: опис.


7клас

18.04.22р. 21.04.22р.

Тема. Домашня аптечка. Вміст домашньої аптечки: перев’язувальні матеріали, дезінфікуючі засоби, ліки знеболюючі, термометр.

Домашня аптечка. Термометр.

Аптечки — це набори лікарських засобів, перев'язувальних ма­теріалів та деяких інших речей для надання першої медичної допомоги (самодопомоги і взаємодопомоги).

Залежно від умов, в яких вони застосовуються, і призначення розрізняють універсальну аптечку першої допомоги, аптечку матері і дитини, аптечку для транспортних засобів, аптечку для рятувальних служб, індивідуальну аптечку та ін.

Розглянемо універсальну аптечку першої допомога. Вона призна­чена для надання першої допомоги на підприємстві, будівництві, в тур­походах, в польових і домашніх умовах. До її складу входять болезас­покійливі, жарознижуючі та протизапальні засоби (анальгін, амідопирін, ацетилсаліцилова кислота); заспокійливі засоби (настойка валеріани); відхаркуючі засоби (таблетки від кашлю), засоби, які за­стосовують при болях у шлунково-кишковому тракті (таблетки з екс­трактом красавки, натрію гідрокарбонату); активоване вугілля для ад­сорбції газів у кишечнику; таблетки валідолу, які кладуть під язик при болях в ділянці серця; розчин аміаку (нашатирний спирт) для вдихан­ня при запамороченні; антисептичні засоби для промивання ран (пер­манганат калію, з якого готують розчин рожевого кольору), для поло­скання рота і горла (розчин борної кислоти - 1 чайна ложка на склян­ку води), змазування подряпин, країв ран (спиртовий розчин йоду), дезинфекції і пом'якшення шкіри (борний вазелін).

Крім лікувальних засобів, в аптечку входять перев'язувальні засоби – перев’язувальний пакет, стерильні бинти, стерильна вата, бактерицидний пластир, гумовий кровоспинний джгут, шина для накладання на кінцівки при переломах і вивихах, термометр для вимірювання температури тіла, мензурка для прийому ліків, ванночки для промивання очей.

У домашніх умовах аптечка поступово поповнюється іншими ліками й предметами догляду залежно від складу сім'ї, віку і здоров'я її членів. Ці засоби можна придбати в аптеці без рецепта за рекомендацією лікаря.


Термометр - прилад для вимірювання температури тіла люди­ни - являє собою скляний корпус з невеликим резервуаром, запов­неним ртуттю, і скляною трубочкою - капіляром, прикріпленим до шкали в середині корпусу, яка дозволяє визначити температуру тіла від 35 до 42 °С з точністю до 0,1 °С. При її вимірюванні ртуть в ре­зервуарі нагрівається тілом і витісняється в капіляр до позначки, що відповідає температурі тіла в момент вимірювання.

Після вимірювання температури термометр кілька разів енергійно струшують, щоб ртуть опустилася до початкового рівня. З термомет­ром слід поводитись обережно, щоб не розбити. Якщо це трапилось, ртуть треба зібрати (бажано пилососом) і винести з приміщення, бо пари ртуті отруйні.

Вимірюють температуру, як правило, під пахвою. Іноді термометр ставлять в пахову складку, рот, в пряму кишку. Тримають термометр 7-10 хвилин. Нормальна температура - 36,6...36,7 °С. Вдома термо­метр зберігають у футлярі, перед користуванням протирають ваткою, змоченою в спирті чи одеколоні.


Гірчичники - прямокутні листочки паперу, змащені рівним шаром гірчиці. Перед застосуванням їх опускають в теплу воду (40...45 °С) на 5-10 секунд і щільно прикладають до шкіри на 5-10 хвилин. За кілька хвилин з’являється відчуття тепла, незначне припікання, почервоніння. Якщо хворий скаржиться на сильне припікання, гірчичники необхідно зняти, а шкіру протерти теплою водою. Після процедури хворого тепло вкривають.

Залежно від захворювання гірчичники кладуть на груди, спину, потилицю, ікри (жижки).

Гірчичники чинять подразнюючу, відволікаючу і болезаспокійливу дію. Застосовують їх за рекомендацією лікаря. Немовлятам роблять гірчичне укутування. Для цього розчиняють 1 столову ложку порошку гірчиці у 0,5 л води, у розчині змочують простирадло чи рушник і обгортають необхідну частину тіла або увесь тулуб. Зверху дитину вкривають ковдрою і залишають на 3-5-10 хвилин. У домашніх умовах гірчичники зберігають 8 місяців у сухому темному місці.


Запам’ятай!

Склад домашньої аптечки: анальгін, амідопирін, настойка валер’яни, таблетки від кашлю, екстракт красавки, активо­ване вугілля, валідол, нашатирний спирт, марганцевокислий калій, йод, зеленка, борна кислота, вазелін, стерильні вата, бинти, лейкоп­ластир, термометр, гірчичники, джгут.

Запитання:


  1. Який склад аптечки (читання назв медикаментів, розгляд перев’язувального матеріалу)?


  2. Яке призначення дезинфікуючих засобів?


  3. Яке призначення перев'язувальних засобів?


  4. Які ви знаєте правила застосування і призначення медичних засобів, що входять до складу домашньої аптечки?


  5. Розповісти, як користуватись термометром.


  6. Правила накладання гірчичників.



Словник: дезинфікуючі засоби, стерильний матеріал.