Post date: Feb 9, 2014 2:41:57 PM

Шкільна бібліотека

У Законі України «Про загальну середню освіту» важливе місце відводиться культурно-виховній і просвітницькій роботі в закладах освіти. Шкільна бібліотека є важливим засобом і формою втілення в життя цієї вимоги.

Робота шкільної бібліотеки - надзвичайно багатогранна. Це й методично-інформаційний центр, де учні розвивають читацький смак, формують любов до книги, це й світ відкриттів, світ творчості, де формується читач-творець (див. структуру роботи бібліотеки)

Бібліотека забезпечує потреби навчально-виховного процесу в усіх його ланках, надаючи систематичну, цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знаннями зі шкільних предметів, вивчення яких «передбачає шкільна програма». Саме тому бібліотека є інформаційним центром як для учнів, так і для вчителів, вихователів, одним із важливих напрямків роботи якої є формування інформаційної культури читачів. Щоб бути ефективною, ця робота носить систематичний, оперативний, випереджаючий характер.

Робота бібліотеки Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 15 здійснюється відповідно до плану роботи бібліотеки, погодженого на районному МО бібліотекарів та затвердженого на педагогічній раді школи.

Адміністрація школи та бібліотекарі керуються такими нормативними документами: «Закон України про освіту» та «Про бібліотеку та бібліотечну справу», положенням «Про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу МОУ», Інструкція МОУ «Про порядок поставки, комплектування та облік навчальної літератури».

Бібліотека школи має загальну площу 99 м2, читальний зал та книгосховище. Кількість посадових місць – 12. Доступ до літератури закритий, видача книг на абонемент проводиться за замовленням. Основними джерелами поповнення фонду бібліотеки є централізоване комплектування, надходження літератури замість загубленої читачами, одержання літератури, подарованої бібліотеці учнями, передплата на періодичні видання. Бібліотека обладнана стелажами – 37 шт., столами – 3 шт., партами – 6 шт. У бібліотеці є чотири сумарні книги (фонд підручників, методичної літератури та спец.фонд, фонду художньої літератури (бюджет, безкоштовне), п’ятнадцять інвентарних книг, картки абонентів, щоденник бібліотекаря, картотека підручників, картотека періодичних видань.

Загальний фонд бібліотеки складає 24714 примірників: 5631 книга художньої літератури, шкільні підручники: 5667 – 1-4 класи, 10488 – 5-9 класи, 2928 – 10-11 класи.

Інформаційно-бібліографічному обслуговуванню читачів сприяє довідково-бібліографічний апарат. У бібліотеці наявні алфавітний та систематичний каталоги, систематична картотека статей, тематичні картотеки «Новітні педагогічні технології», «Вірші, сценарії, пісні тощо», де розміщені актуальні рубрики «Україна», «Історія», «Природа», «Вчитель. Школа», «Мораль. Культура поведінки», «Професії».

У 2012 році робоче місце бібліотекаря було комп’ютерізоване. У роботі часто використовуються новітні технології, зокрема, мультимедійна техніка. З 2013 року комп’ютер під’єднано до мережі Інтернет.

Педагогічний колектив школи працює над створенням оптимальних умов для творчого самовираження і самореалізації дитини шляхом впровадження нових підходів, форм і методів виховання, які відповідали б потребам розвитку особистості, сприяли розкриттю її талантів, духовно-емоційних, розумових і фізичних здібностей, широкого використання в навчально-виховному процесі високохудожніх творів літератури і мистецтва. Тому бібліотекарі велику увагу приділяють вихованню читацьких інтересів, самостійному пошуку необхідної інформації, виробленню навичок самоосвітньої роботи та збереженню книг.

Основними завданнями роботи бібліотеки школи є:

У навчальному процесі використовуються підручники і посібники, рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. Літературний фонд використовується для забезпечення інваріантної та варіативної складових навчального плану, а також для організації самоосвіти учнів та педагогів. Забезпечення навчально-методичною та довідковою літературою навчально-виховного процесу дозволяють організувати навчально-виховний процес на належному рівні.

Інформація про забезпеченість підручниками учнів у навчальних роках

Фактичні обсяги фінансування шкільної бібліотеки

За рахунок коштів благодійного фонду «Освіта» здійснюється щорічна передплата фахових періодичних видань, а саме на комплект газет видавництва «Шкільний світ», «Основа», на «Інформаційний збірник Міністерства освіти та науки України», газети «Освіта України», «Охорона праці», «Безпека життєдіяльності» «Дивослово» тощо, а також на російські видання «Управление современной школой. Завуч», «Классный руководитель». Загалом налічується 40 – 45 найменувань.

Робота, що проводиться бібліотекою спільно з педагогічним колективом школи дає свої результати. Значно посилився інтерес читачів до книги, бібліотека обслуговує в середньому 20 читачів на день, книговидача складає в середньому 50 примірників. Вся діяльність спрямована на виховання у школярів інтересу до знань, навчання любові до книги, розвитку допитливості, активності і самостійного мислення, потреби у читанні. Це сприяє духовному збагаченню школярів, їх інтелектуальному і духовному розвитку, а також підготовці до активної життєвої та громадянської позиції.