Säkerställa att alla tillbud och olyckor i verksamheten rapporteras och utreds så att vi kan vidta nödvändiga åtgärder men också för att se var arbetsmiljörisker i verksamheten finns.
Anmäl olyckor via www.anmalarbetsskada.se (krav från Arbetsmiljöverket och Försäkringskassan).
Alla tillbud och olyckor som inträffar i verksamheten ska utredas. När något har hänt ska blankett 09.1 Rapportering och utredning av tillbud och olyckor fyllas i.
Den som har råkat ut för händelsen går till sin närmsta chef så att man tillsammans fyller i blanketten.
Utredningen av orsaken till det som har hänt görs av ansvarig chef tillsammans med den som råkat ut för händelsen.
När orsakerna till det som har inträffat är utredda ska åtgärder vidtas för att förhindra att det händer igen.
Ibland kan det vara nödvändigt att involvera någon med specialkunskaper, dels för att göra undersökningen men också för att se vilka åtgärder som kan behöva vidtas. Vi ska i första hand ta in vända oss till Företagshälsovården när vi behöver ta in hjälp utifrån.