листопад

Тема 3. Територія

Дослідницькі / проблемні запитання

  • Як упізнати територію своєї країни?
  • Що “розкаже” про територію рідного краю краєзнавчий музей?
  • Чим особлива територія мого населеного пункту?
  • Як територія може стати домівкою?
  • Що на території мого населеного пункту доступне для всіх?
  • Де межі мого особистого простору?
  • Чому особистий простір — недоторканна територія?
  • Як зробити територію комфортною для себе?

Завдання третьої теми

  1. Далі ознайомлювати учнів з Україною, рідним містом чи селом.
  2. З’ясувати, що таке межі та кордони, навіщо вони потрібні.
  3. Дізнатися, про що можна довідатися у краєзнавчому музеї рідного краю.
  4. Закріпити класифікацію рослин — трав’янисті, кущі, дерева.
  5. З’ясувати, які рослини України до якої групи належать.
  6. Закріпити знання правил поводження з незнайомими рідинами.
  7. Дослідити, які тварини мешкають і які рослини ростуть поряд.
  8. Дізнатися, які місця називають громадськими.
  9. Дослідити, які громадські місця є поряд з домівкою.
  10. Закріпити знання правил поведінки у громадських місцях.
  11. Поглибити знання про те, як зимують комахи.
  12. З’ясувати, якої шкоди може завдати природі пластик.
  13. Дізнатися, що таке особистий простір і що його обмежує.
  14. Довідатися, яка саме інформація може бути особистою і чому її важливо тримати в секреті.

Методичний коментар до теми “Територія”

Що спільного в усіх територій? Територія — складне для дітей поняття, тому не потрібно давати визначень, варто активізувати досвід учнів, навести приклади територій і спробувати узагальнити відомості.

 Якими бувають території? Наводимо приклади так, щоб поняття “територія” враз стало дітям близьким — рідна домівка, вулиця, місто (селище), регіон чи область, країна тощо.  Чи навели ми хоча б один приклад території без мешканців?

 Хто живе на кожній з територій?  Хто живе поряд з нами?

 Як мешканців територій можна назвати коротко? Звісно, усі згадані території населені. Мешканців кожної території називають порізному — сім’я, мешканці міста (селища), громадяни країни тощо. Мешканці кожної з територій облаштовують її так, щоб їм було зручно перебувати на ній.  Хто господар території?  Як ми можемо зрозуміти, де межі території? Мешканці кожної території у певний спосіб позначають її межі — щоб усі інші знали, що перебувають не на своїй території, і поводилися відповідно.

Навчити дітей порівнювати території за розміром, навчити порівнювати якісно, а не кількісно, допоможуть наступні математичні ігри.

Гра “Прямокутники-міста”. Граємо на папері у клітинку будь-якого розміру. У кожного гравця свій колір олівця, яким він позначає територію своїх міст. Гравці по черзі кидають два кубики з крапочками, малюють на аркуші в клітинку прямокутник зі сторонами такої довжини, відповідно до крапочок, які випали на кубиках. Гравці можуть малювати прямокутники або на порожніх клітинках, або використовуючи сторону одного із своїх прямокутників. Якщо гравець не може намалювати жодного прямокутника з такою довжиною сторін, то пропускає хід. Гра закінчується тоді, коли жодний гравець не може намалювати прямокутник. У цей час гравці рахують загальний розмір своїх прямокутників-міст. Виграє той гравець, у якого цей розмір найбільший.

Гра “Точки”. Граємо на папері в клітинку будь-якого розміру. У всіх гравців — олівці різних кольорів, якими вони позначають точки. За один хід гравець може поставити лише одну точку. Мета кожного гравця — поставити точки так, щоб, обвівши їх по сторонах клітинок, можна було б утворити багатокутник. З’єднувати можна тільки ті точки, які є вершинами однієї клітинки. До початку гри учасники домовляються, чи можна проводити лінії по діагоналі клітинок. Не можна будувати свій багатокутник через точки, які опинилися всередині території іншого гравця. Якщо точка чи територія-багатокутник одного гравця опинилися всередині багатокутника іншого, то вони “з’їдаються”. Виграє той, хто захопив найбільшу територію багатокутник.