Саморозвиток


За сучасних умов своєчасний і обґрунтований вибір професії, як учнями старших класів, так і дорослими в ситуації зміни професії, набуває соціальної та економічної значущості, так як впливає на результат професійної діяльності, положення і авторитет людини в суспільстві, сприяє реалізації особистісного потенціалу.

Професійну орієнтацію я розглядаю як соціальну технологію саморозвитку, тому що вона спрямована на соціалізацію особистості, і в кінцевому результаті її професійному становленні.

Ми не можемо відразу стати професіоналом, який потрібен ринку. Наша робота, не про перетворення в маріонетку ринку, а як навчитися ефективно використовувати власні ресурси. В процесі нашої роботи ви знайдете технологію знаходження себе і дізнаєтеся, як використовувати те, що заклала в вас матінка-природа для реалізації потенціалу. А заклала вона в кожного все, що необхідно для цього розвитку.

Психотерапевтичний підхід профорієнтації будується не стільки на потребах ринкової економіки, скільки враховується внутрішній резерв: усвідомлення особистісних сильних сторін, інтересів, планів і властивих кожному інструментів. В процесі спільної роботи з психологом ви оволодієте навичками використання себе самого, як головного інструменту особистісної профорієнтації. Неможливо побудувати фундамент життя за один день – це творча професійна діяльність протягом усього життя. Ви навчитеся розуміти чого бажаєте.

У центрі профорієнтації знаходиться особистість, яка самостійно розвивається, формується і здатна свідомо розв’язувати проблему професійного самовизначення.

Наша профорієнтаційна діяльність, з одного боку, сприяє самопізнанню, а з іншого – виступає умовою стимуляції до особистісного саморозвитку, досягненню мети, самореалізації особистості в її майбутній професійній діяльності.

ІНТЕРЕС ЯК СТИЛЬ ЖИТТЯ


Покоління сучасних людей – це «піонери» професійної діяльності в умовах мінливого ринку праці.

Ключовий вибір, який повинна зробити кожна людина, міститься у виборі персональної життєвої позиції – пристосуватись або створити. Сучасні дослідники-профорієнтатори пропонують дві моделі професійного самовизначення особистості: адаптивну та рефлексивну. При адаптивному самовизначенні у людини в процесі пошуку професії домінує тенденція підпорядкування зовнішнім обставинам, за прикладом економії сил, прийняття готових, шаблонів, стереотипів. При рефлексивній моделі професійного самовизначення людина характеризується здатністю усвідомити і оцінити власні потенційні можливості, перспективи особистісного і професійного зростання з урахуванням ціннісних орієнтацій.

Я пропоную будувати нашу консультативну роботу на рефлексивній моделі саморозвитку особистості. Поза рефлексії неможливе об’єктивне самооцінювання, продуктивне прогнозування, ціннісне ставлення до життя.

Способи активізації саморозвитку особистості зосереджуються на плануванні подальшого життєвого і професійного шляху, пошуку відповідей на питання «Що я вмію? Чого я хочу? Як цього досягти?».

Для прояснення зв’язків між процесами саморозвитку і життєвим, особливо, професійним самовизначенням особистості використовуємо синергетичний підхід. Таким чином, в рамках синергетичного підходу фактором саморозвитку можуть виступати не тільки об’єктивні закономірності, а й випадкові, реальні ситуації, що є суть конструктивного початку, основа для розвитку. Самоорганізація, саморозвиток відбуваються за результатами взаємодії випадковості і необхідності, і завжди пов’язані з переходом від нестабільності до стабільності. Розуміння процесу саморозвитку на основі синергетичних принципів дозволяють виділити основні його механізми:

1. Особистість, як суб’єкт розвитку, відкрита по відношенню до навколишнього середовища.

2. Саме незбалансованість психологічних чинників саморозвитку в ситуації пошуку себе як професіонала є передумовою здійснення чергового «стрибка саморозвитку», що відбувається в кінці консультативної роботи, і характеризується різким зростанням самоусвідомлення особистістю самого себе і місця у подальшому, самореалізацією в цьому світі.

Виявлена активність може мати два напрямки, що істотно відрізняються: перший ‒ активність заради виживання, тобто адаптація; другий ‒ активність заради розвитку, особистісна трансформація. Консультативна робота орієнтована на особистісний розвиток і трансформацію. У нашій діяльності, ми будимо базуватися на усвідомленні власних сильних сторін, ресурсів. За допомогою консультації ви оволодієте навичками використання себе як найголовнішого інструменту власного успіху.

Наскільки цей процес швидкий? Є приказка:

- За який час ми доберемося до найближчої залізничної станції? - запитали туристи у місцевого старого.

- Ідіть, - відповів старий.

- Ми і хочемо йти. Ми запитуємо - чи далеко це?

- Ідіть!

Туристи розсердилися і пішли.

- Ви прийдете туди через годину, ‒ почули вони голос старого.

- Дякую, ‒ відповіли туристи. ‒ А що ж ви нам відразу не сказали?

- Спочатку треба було подивитися, як ви ходите!

Ви не зробите жодного кроку більше або швидше, ніж самі того захочете. Кожний зможе подивитися як він ходить і за який час він добереться до власних цілей.



Поспішати ‒ це означає виконувати повільні рухи без перерв між ними.

М. Веллер