Поради та пропозиції щодо роботи з обдарованими учнями

Порада учням, які бажають успішно здати ЗНО:

Якщо орієнтуватись тільки на сучасну шкільну підготовку, її буде катастрофічно не вистачати для складання іспиту ЗНО. Тому, якщо ви обрали предмети за якими плануєте складати ЗНО, то краще, не гаяти час, та найняти репетиторів.

Цивілізаційний вибір України щодо розбудови суспільства на гуманістичних цінностях порушує проблему пошуку і розроблення ефективних шляхів модернізації освітнього простору з метою забезпечення умов для розвитку здібностей і обдарувань кожної особистості. Осмислення продуктивного історико-педагогічного досвіду вдосконалення змісту навчання обдарованих учнів і об’єктивна оцінка здобутків попередніх періодів слугує для виявлення нових знань, що можуть збагатити педагогічну теорію та практику.

ЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО ОСВІТУ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ»

Пропонується проект закону «Про обдаровану особистість»

Юрій Гоцуляк,

кандидат юридичних наук,

м. Вінниця


Цей закон створюється з метою реалізації державної освітньої політики у сфері підтримки обдарованих учнів і загальнодержавних програм, зокрема, за наступними пунктами:

- формування системи виявлення та навчання обдарованих учнів, надання їм педагогічної, психологічної та соціальної підтримки;

- підвищення рівня професійної підготовки (перепідготовки) вчителів та інших фахівців, які займаються наданням освітніх послуг обдарованим учням;

- розроблення спеціалізованих освітніх програм, спрямованих на розвиток здібностей обдарованих учнів;

- запровадження у системі центральних та місцевих органів управління освітою окремих структурних підрозділів та посадових осіб, на які покладаються функції з реалізації спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів.

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Законодавство України про освіту обдарованих дітей

Законодавство України про освіту обдарованих дітей базується на Конституції України і складається із законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», цього Закону, інших нормативно-правових актів про освіту та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 2. Основні завдання законодавства України про освіту обдарованих дітей

Основними завданнями законодавства України про освіту обдарованих дітей є:

- забезпечення права громадян на освіту відповідно до здібностей;

- створення необхідних умов для освіти обдарованих учнів;

- запровадження у складі органів управління освітою окремих структурних підрозділів для управління системою освіти обдарованих дітей та встановлення їх повноважень;

- визначення прав та обов’язків учасників освітнього процесу обдарованих учнів.

Стаття 3. Система освіти обдарованих дітей.

Система освіти обдарованих дітей є складником системи загальної середньої освіти і є системою навчальних закладів, науково-методичних установ, відповідних структурних підрозділів у складі органів управління системою загальної середньої освіти, що надають спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням відповідно до їх здібностей.

Стаття 4. Мета запровадження системи освіти обдарованих учнів (дітей)

1. Метою запровадження системи освіти обдарованих учнів (дітей) є:

- створення і подальший розвиток в Україні сприятливих умов для розвитку інтелектуального потенціалу дітей;

- пошук, виявлення, підтримка та розвиток інтелектуальної і творчо обдарованих дітей.

2. Освітня підтримка обдарованих дітей (учнів) є складником державної освітньої політики.

Стаття 5. Право кожної дитини на освіту відповідно до здібностей

1. Кожна дитина має рівне право на освіту відповідно до здібностей.

2. Усі учні повинні мати рівний доступ до освітніх послуг з метою прагнення до вдосконалення здібностей за допомогою системи диференційованих та індивідуальних освітніх програм.

3. Спеціалізовані освітні програми та послуги дозволяють обдарованим учням отримати рівноправний доступ до освіти відповідно до здібностей.

4. Держава забезпечує можливість отримання освіти обдарованими дітьми відповідно до здібностей.

Стаття 6. Визначення обдарованості та обдарованого учня (дитини)

1. Обдарованість – це здібності людини у певній сфері, що є вище середнього рівня і характеризуються високим ступенем відданості завданню та високим рівнем творчості.

2.Обдарований учень (дитина) – це учень (дитина) з високим рівнем здібностей, який ідентифіковано уповноваженою комісією в установленому порядку як такий, що в силу виняткових здібностей, здатний до високої успішності.

3. Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Стаття 7. Необхідність диференційованого та індивідуального підходів до освіти обдарованих учнів

Обдаровані учні визнаються такими, що в силу своїх виняткових здібностей, потребують диференційованих та індивідуальних освітніх програм та послуг, відмінних від тих, що надаються у навчальних закладах різних типів та форм власності.

Стаття 8. Спеціалізовані освітні програми та спеціалізовані освітні послуги

1. Спеціалізовані освітні програми – це освітні програми, затверджені в установленому порядку для задоволення освітніх потреб обдарованих учнів.

2. Спеціалізовані освітні послуги – це комплекс освітніх послуг, що надаються обдарованим учням з метою реалізації спеціалізованих освітніх програм.

3. Інформація про спеціалізовані освітні програми та послуги для обдарованих учнів є публічною і доступною для громадськості.

4. Спеціалізована освітня програма є об’єктом інтелектуальної власності. Авторам спеціалізованої освітньої програми гарантується забезпечення всіх прав, що надаються законодавством про інтелектуальну власність та авторське право.

5. Навчання здійснюється за спеціалізованими освітніми програмами, що отримали ліцензію від компетентних органів.

6. Надання дітям спеціалізованих освітніх послуг може здійснюватись в усіх типах закладів дошкільної та загальної середньої освіти, а також, в окремих випадках – у вищих навчальних закладах.

Стаття 9. Право кожного учня бути розглянутим на предмет його обдарованості. Не допустимість дискримінації у сфері освіти обдарованих учнів

1. Кожний учень має право бути розглянутим на предмет його обдарованості (пройти процедуру ідентифікації) і включеним до спеціалізованих державних освітніх програм для обдарованих учнів.

2. Жоден учень не може бути позбавленим права на визнання його як обдарованого і на участь у спеціалізованих освітніх програмах за етнічними, статевими, мовними ознаками.

Стаття 10. Ознаки обдарованості

1.Ознаки обдарованості – особливості характеру інтелектуальної, творчої чи іншої діяльності обдарованих учнів, що проявляються на високому рівні її виконання і, як правило, відрізняються і не досягаються однолітками.

2. Ознаками обдарованості є: вміння розв’язувати проблеми, здатність до роздумів, здатність до швидкого навчання (швидкого засвоєння матеріалу), обширний словниковий запас, відмінна пам’ять, здатність концентрувати увагу протягом довгого періоду часу, допитливість, широке коло інтересів, рання здатність до читання, загострена спостережливість, багата уява, висока ступінь творчості, прагнення до лідерства, здатності до розв’язння візуальних головоломок тощо.

3. Установлений перелік ознак не є вичерпним.

Стаття 11. Особливості правового статусу «обдарованої дитини»

Правовий статус «обдарованої дитини», що надається учню, передбачає додаткові права та покладає додаткові обов’язки, пов’язані з навчанням за спеціалізованою освітньою програмою.

Надання правового статусу «обдарованої дитини» не є підставою для виокремлення однієї групи дітей серед інших, що порушує моральні, освітні та інші принципи, пов’язані із захистом людської гідності.

Надання правового статусу «обдарованої дитини» не є підставою вважати решту дітей «не обдарованими».

З метою недопущення прояву дискримінації педагогічними працівниками та іншими фахівцями, які залучені до освітнього процесу необхідно обмежити застосування слова «обдарований» і надавати йому формальний зміст.

Стаття 12. Соціальний захист обдарованих учнів

Обдарованим учням, які навчаються за спеціалізованими освітніми програмами може надаватися додатково соціальна та матеріальна допомога за рахунок коштів центральних органів виконавчої влади та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб України та громадян, які проживають за її межами, а також за рахунок інших надходжень.

РОЗДІЛ 2. ПРАВОВИЙ СТАТУС ЦЕНТРАЛЬНИХ ТА МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ У СИСТЕМІ ОСВІТИ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

Стаття 13. Створення на рівні Міністерства освіти і науки, молоді та спорту окремих структурних підрозділів (чи посад) по роботі зі спеціалізованими освітніми програмами

На рівні Міністерства освіти і науки України запроваджується відділ з реалізації спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів (або окрема посада уповноваженого з реалізації освітніх програм для обдарованих учнів). Цей відділ (уповноважений) виконує функції зі забезпечення умов для впровадження спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів.

Стаття 14. Повноваження Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України у сфері реалізації спеціалізованих освітніх програм

Міністерство освіти і науки України:

- надає гранти та укладає контракти з освітніми та іншими державними та недержавними установами для реалізації спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів;

- залучає передові наукові досягнення та проекти у сфері виявлення і навчання обдарованих учнів;

- затверджує стандарти спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів;

- затверджує спеціалізовані освітні програми для обдарованих учнів;

- перевіряє відповідність спеціалізованих освітніх програм установленим державним стандартам;

- проводить оцінювання (експертизу) існуючих освітніх програм для обдарованих учнів;

- затверджує нормативні акти, що регулюють процес ідентифікації, оцінювання обдарованих учнів, а також норми, яким мають відповідати загальні та індивідуальні навчальні плани для діяльності з обдарованими учнями;

- установлює загальні вимоги до процедури виявлення (ідентифікації) обдарованих учнів;

- залучає до освітнього процесу обдарованих учнів фахівців з різних сфер (педагогічної, психологічної тощо);

- установлює загальні вимоги, яким мають відповідати спеціалісти, які безпосередньо задіяні для роботи з обдарованими учнями;

- організовує підготовку та проведення сертифікації вчителів, які працюють з обдарованими учнями;

- забезпечує професійний розвиток спеціалістів (учителів, психологів, працівників з медичної сфери тощо), які беруть участь в освіті обдарованих учнів, а також забезпечує їх додатковими заохочувальними виплатами;

- затверджує та впроваджує типові освітні проекти з покращення якості спеціалізованих освітніх послуг для обдарованих учнів;

- установлює освітні стандарти до навчально-виховного процесу обдарованих учнів (умови, в яких здійснюється навчально-виховний процес, необхідне устаткування тощо);

- забезпечує навчальні заклади необхідним технічним устаткуванням для реалізації спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів;

- забезпечує, щоб інформація про освіту обдарованих учнів була відкритою та доступною для громадськості;

- забезпечує, у разі необхідності, організацію дистанційного навчання для обдарованих учнів;

- здійснює координацію науково-дослідної діяльності з покращення спеціалізованих освітніх програм, а також якості надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням;

- здійснює розподіл державних коштів, що виділяються на фінансування спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів, який має бути обґрунтованим на основі наукових досліджень та практичної діяльності;

- здійснює аудит діяльності навчальних закладів з надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим дітям.

Стаття 15. Повноваження місцевих управлінь освіти у сфері реалізації спеціалізованих освітніх програм

Місцеве управління освіти:

- розподіляє між закладами загальної середньої освіти державні кошти, що виділяються для реалізації спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів;

- здійснює нагляд та контроль за діяльністю навчальних закладів у сфері діяльності з обдарованими учнями (проведення перевірок, розгляд звітів тощо);

- відповідає за забезпеченням належної кваліфікації персоналу (організовує проведення курсів підвищення кваліфікації вчителів та іншого персоналу, який працює з обдарованими учнями, а також інших заходів для підготовки вчителів та інших фахівців для діяльності з обдарованими дітьми);

- забезпечує співробітників, які безпосередньо надають спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням необхідними засобами;

- затверджує склад рад з ідентифікації обдарованих учнів;

- укладає міжвідомчі угоди з метою забезпечення виконання спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів;

- здійснює нагляд за впровадженням спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів на місцях;

- забезпечує, за необхідності, створення консультативних дорадчих органів для покращення діяльності навчальних закладів з обдарованими учнями.

Стаття 16. Психологічна підтримка обдарованих учнів

1.З метою виявлення та створення соціально-психологічних умов для розвитку дитини, держава забезпечує психологічною підтримкою обдарованих учнів

2. Психологічна служба у системі освіти України здійснює підготовку практичних психологів для діяльності з обдарованими дітьми.

Стаття 17. Фінансування системи освіти обдарованих дітей

Фінансування державних та комунальних навчальних закладів, що здійснюють навчання за спеціалізованими навчальними програмами здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування.

За результатами проведеної процедури ідентифікації учнів формуються рейтингові списки, відповідно до яких визначаються учні, які можуть навчатися за спеціалізованою освітньою програмою за рахунок державних бюджетних коштів, а також учні, які можуть навчатися за спеціалізованою освітньою програмою на платній основі.

РОЗДІЛ 3. ОБОВ’ЯЗКИ АДМІНІСТРАЦІЇ ЗАКЛАДУ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ (ЗЗСО), УЧИТЕЛІВ ТА ІНШИХ ФАХІВЦІВ У СИСТЕМІ ОСВІТИ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

Стаття 18. Реалізація спеціалізованих освітніх програм

Реалізація спеціалізованих освітніх програм та надання спеціалізованих освітніх послуг здійснюється у закладах загальної середньої освіти, спеціалізованих навчальних закладах, позашкільних навчальних закладах, дошкільних навчальних закладах, професійно-технічних навчальних закладах.

Стаття 19. Функції загальноосвітнього навчального закладу у сфері реалізації спеціалізованих освітніх програм

У сфері реалізації спеціалізованих освітніх програм на заклад загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО), що надає спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням покладаються наступні функції:

- попереднє оцінювання учнівських здібностей з метою з’ясування необхідності включення учня на проходження процедури ідентифікації;

- реалізація спеціалізованих освітніх програм та якісне надання освітніх послуг обдарованим учням, відповідно до встановлених державних стандартів;

- проведення консультаційної та іншої діяльності з персоналом, який працює з обдарованими учнями;

- залучення батьків до навчально-виховного процесу обдарованих учнів.

Стаття 20. Обов'язки та права керівництва загальноосвітнього навчального закладу, який надає спеціалізовані освітні послуги обдарованих дітям

1. Керівництво закладу загальної середньої освіти (ЗЗСО) зобов’язано:

- створювати належні умови для підтримки та розвитку обдарованих учнів;

- отримувати згоду від батьків на включення їх дітей до спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів;

- інформувати батьків щодо особливостей спеціалізованих освітніх програм та послуг, що надаються обдарованим учням;

- забезпечити проходження педагогічними працівниками, які працюють з обдарованими учнями необхідної сертифікації та заходів підвищення кваліфікації;

- забезпечити проходження іншими фахівцями, які залучені до освіти обдарованих учнів необхідних заходів по підготовці додіяльності з обдарованими учнями;

- забезпечити співпрацю закладу загальної середньої освіти з позашкільними закладами, закладами вищої освіти, органами державної влади та місцевого самоврядування, іншими установами та організаціями з питань спеціалізованої освіти обдарованих учнів.

2. Керівництво ЗЗСО має право:

- розробляти та впроваджувати додаткові (розширені) освітні пропозиції для обдарованих учнів;

- отримувати необхідну для розвитку обдарованості інформацію від батьків учнів;

- отримувати необхідну для розвитку обдарованих дітей інформацію від позашкільних закладів чи вищих закладів освіти, які відвідує учень;

відряджати вчителів та інших фахівців, які працюють з обдарованими учнями на курси підвищення кваліфікації;

підтримувати зв’язки з науковими установами для покращення та впровадження передових науково-педагогічних доробок в освітній процес обдарованих учнів;

вносити пропозиції органам державної влади та місцевого самоврядування з питань, що стосуються підтримки обдарованих дітей.

3. Центральним органом виконавчої влади, що відповідає за загальну середню освіту можуть бути встановлені додаткові права та обов’язки керівництва закладу загальної середньої освіти щодо реалізації спеціалізованих освітніх програм та надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням.

Стаття 21. Створення ради з навчання обдарованих учнів

При ЗЗСО, що здійснює реалізацією спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів, створюється рада з навчання обдарованих учнів, яка складається із фахівців у галузі обдарованості, педагогічної, психологічної та інших сфер.

Ця рада здійснює контроль та несе відповідальність за реалізацію спеціалізованих освітніх програм та належне надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим дітям.

Стаття 22. Навчання обдарованих учнів у спеціалізованих школах-інтернатах для обдарованих учнів

За необхідності, обдарованим учням має бути надана можливість розміщення їх у спеціалізованих закладах освіти, що створюються виключно для діяльності з обдарованими учнями.

Стаття 23. Попереднє оцінювання учня (пошук обдарованих учнів)

Рада з навчання обдарованих учнів проводить попереднє оцінювання учня (пошук обдарованих учнів), що є комплексним збором інформації про учня для виявлення на її основі особливостей його здібностей.

На основі проведеного попереднього оцінювання, відповідальна особа може рекомендувати учня на проходження ним процедури ідентифікації як обдарованого.

Результати попереднього оцінювання не позбавляють учня права на проходження ним процедури ідентифікації.

Стаття 24. Розробка та реалізація індивідуальних програм та планів

За результатами проведеного попереднього оцінювання учня та ідентифікації його як обдарованого, за необхідності, для кращого розвитку його здібностей (така пропозиція має бути обґрунтована та подана вчителем на розгляд адміністрації ЗЗСО) складається відповідно до спеціалізованої освітньої програми індивідуальний навчальний план, в якому фіксується необхідний комплекс заходів, що потрібні для досягнення учнем бажаного (прогнозованого) результату.

Стаття 25. Обов’язки та права керівництва загальноосвітнього навчального закладу щодо пошуку, ідентифікації, розробки та реалізації індивідуальних програм та планів для обдарованих учнів

1. Керівництво закладу загальної середньої освіти зобов’язано:

- використовувати попередню оцінку для розробки спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів, як загальних, так індивідуальних;

- залучати кваліфікованих спеціалістів для проведення оцінювання та процедури ідентифікації;

- залучати спеціалістів з інших областей за необхідності (медичної, психологічної тощо) для проведення попереднього оцінювання та процедури ідентифікації обдарованих учнів;

- забезпечити відвідування вчителями та іншими фахівцями, які залучені до освіти обдарованих учнів заходів підвищення кваліфікації цій сфері;

- складати письмовий звіт стосовно проведеного попереднього оцінювання та процедури ідентифікації обдарованих учнів;

- надавати батькам доступ до інформації про результати попереднього оцінювання та процедури ідентифікації обдарованих учнів, залучати батьків до процесів моніторингу, ідентифікації та оцінювання обдарованих учнів;

- забезпечувати розробку та реалізацію індивідуальних освітніх програм та індивідуальних навчальних планів;

- здійснювати підбір висококваліфікованого педагогічного персоналу, а також інших фахівців які мають займатися роботою з обдарованими учнями;

- забезпечувати вчителів необхідними ресурсами для якісного надання освітніх послуг та професійного розвитку;

- забезпечувати необхідними умовами для освіти обдарованих учнів;

- звітувати перед батьками про процес розвитку їх дитини, надавати їм доступ до необхідної документації;

- забезпечувати вільний доступ до інформації, пов’язаної з освітнім процесом кожного обдарованого учня.

- проводити моніторинг навчально-виховного процесу та оцінювання якості надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням та вносити необхідні зміни до спеціалізованих освітніх програм та індивідуальних навчальних планів з метою покращення рівня освіти обдарованих учнів;

- проводити оцінювання ефективності спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів.

- визначати оптимальні умови надання освіти обдарованим учням. Забезпечити співпрацю ЗЗСО з позашкільними закладами, іншими установами та організаціями з метою пошуку та виявлення обдарованих учнів.

2. Керівництво закладу загальної середньої освіти має право:

проводити заходи пошуку та виявлення обдарованих учнів;

отримувати необхідну для пошуку чи виявлення обдарованих учнів інформацію від батьків або осіб, які їх замінюють;

отримувати необхідну для пошуку чи виявлення обдарованих учнів інформацію від позашкільних закладів, які відвідує дитина;

направляти учнів за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, на процедуру ідентифікації їх як обдарованих;

направляти педагогів та інших фахівців, які працюють у навчальному закладі і займаються реалізацією спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів на курси підвищення кваліфікації;

вносити пропозиції органам державної влади та місцевого самоврядування для покращення якості надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням.

Стаття 26. Співпраця з дошкільними закладами освіти

З метою оптимізації освітнього процесу обдарованих учнів ЗЗСО, що надає спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням співпрацює з дошкільними закладами освіти з питань, пов’язаних із підтримкою обдарованих дітей.

Співпраця з закладами дошкільної освіти (ЗДО) здійснюється шляхом:

- проведення консультацій, тренінгів серед персоналу закладу дошкільної освіти з питань, пов’язаних із освітою обдарованих дітей;

- залучення вчителів та інших фахівців, задіяних в освіті обдарованих дітей до навчально-виховного процесу у закладі дошкільної освіти.

Стаття 27. Обов'язки та права педагогічного працівника загальноосвітнього навчального закладу щодо реалізації спеціалізованих освітніх програм та надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням

1. Педагогічний працівник ЗЗСО зобов’язаний:

- надавати спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням відповідно до їх здібностей;

- відповідати високому рівню знань та практики їх застосування у сфері реалізації спеціалізованих освітніх програм та надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням;

- сприяти створенню оптимальних умов для освіти обдарованих учнів;

- виявляти високі здібності учнів;

- надавати керівництву закладу загальної середньої освіти, батькам або особам, які їх замінюють інформацію щодо ідентифікованих обдарованих учнів;

розробляти індивідуальний навчальний план згідно цього закону;

інформувати батьків або осіб, які їх заміняють, щодо особливостей освітнього процесу обдарованих учнів;

звітувати перед керівництвом ЗЗСО про виконання загального та індивідуальних навчальних планів;

постійно підвищувати кваліфікацію у сфері підтримки обдарованих учнів;

- раз у 5 років проходити обов’язкову перепідготовку;

- залучати, за потреби, спеціалістів з різних сфер до освітнього процесу обдарованих учнів;

- за дорученням керівництва ЗЗСО співпрацювати з позашкільними закладами, іншими установами та організаціями у сфері підтримки обдарованих учнів;

- займатися науковою діяльністю зі свого фаху.

2. Педагогічний працівник закладу загальної середньої освіти має право:

- отримувати від керівництва, інших педагогічних працівників, практичних психологів ЗЗСО, батьків або осіб, які їх замінюють, інформацію, необхідну для пошуку, ідентифікації та надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням;

- вносити керівництву ЗЗСО пропозиції щодо оптимізації освітнього процесу обдарованих учнів;

- брати участь у наукових заходах (конференції, семінари тощо), спрямованих на підтримку обдарованості;

- за рахунок власника ЗЗСО проходити курси чи інші заходи підвищення кваліфікації у сфері підтримки обдарованих учнів;

- отримувати матеріальну винагороду, встановлену власником ЗЗСО за діяльність з обдарованими дітьми.

3. Центральним органом виконавчої влади, що відповідає за загальну середню освіту, можуть бути встановлено додаткові права та обов’язки педагогічних працівників ЗЗСО щодо підтримки обдарованих учнів.

Стаття 28. Співпраця педагогічних працівників з батьками обдарованих учнів

1. Педагогічні працівники, які займаються реалізацією спеціалізованих освітніх програм та наданням спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням мають співпрацювати з батьками обдарованої дитини, використовувати знання та досвід батьків при здійсненні ідентифікації обдарованих учнів, плануванні, оцінці їх успішності, а також інших процедур, пов’язаних із навчально-виховним процесом обдарованих учнів.

2. Педагогічні працівники мають надавати необхідні консультації батькам з питань особливостей освіти обдарованих учнів з метою залучення їх до освітнього процесу.

Стаття 29. Педагогічне навантаження

Педагогічне навантаження спеціаліста, який працює з обдарованими дітьми визначається спеціалізованою освітньою програмою.

Розміри та порядок встановлення доплат за діяльність з обдарованими дітьми визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 30. Державна атестація та перепідготовка педагогічних працівників, задіяних у навчально-виховному процесі обдарованих учнів

1. Для діяльності з обдарованими учнями педагогічні працівники мають обов’язково пройти відповідну державну атестацію та отримати відповідний сертифікат (диплом), що підтверджує кваліфікаційний рівень педагогічного працівника для надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням.

2. Державні органи управління освіти мають сприяти професійному розвитку вчителів та інших фахівців, які займаються реалізацією спеціалізованих освітніх програм та наданням спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням, організовувати курси перепідготовки та інші заходи по підвищенню рівня їх професійного рівня.



РОЗДІЛ 4. ПРАВОВИЙ СТАТУС ІНСТИТУТУ ОБДАРОВАНОЇ ДИТИНИ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ У СИСТЕМІ ОСВІТИ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

(або це може бути НАПН України чи окремо створений Центр обдарованої дитини, в залежності від того як будуть розподілятися повноваження)

Стаття 31. Загальні засади діяльності Інституту обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України зі сприяння розвитку системи освіти обдарованих дітей.

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України сприяє розвитку сфери освіти обдарованих дітей шляхом розроблення та впровадження сучасних освітніх технологій та проведення консультаційної роботи з питань, пов’язаних із освітою обдарованих дітей.

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України разом із Національною академією педагогічних наук України здійснює координацію діяльності ЗНЗ з реалізації спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів.

Стаття 32. Завдання Інституту обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України зі сприяння розвитку системи освіти обдарованих дітей.

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України:

- сприяє оптимізації навчально-виховного процесу обдарованих учнів шляхом розвитку наукових досліджень, пов’язаних з освітою обдарованих дітей;

- залучає до співпраці навчальні заклади різних форм власності, а також інші підприємства, установи, організації для надання будь-якої підтримки (педагогічної, психологічної, матеріальної тощо) обдарованим учням;

- забезпечує організацію процесу ідентифікації обдарованих учнів;

- організовує підготовку фахівців для роботи з обдарованими дітьми;

- сприяє створенню необхідних умов для освіти обдарованих дітей.

Стаття 33. Формування рад по ідентифікації обдарованих дітей

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України на рівні областей формує ради по ідентифікації обдарованих дітей, які щороку проводять за затвердженою процедурою ідентифікацію учнів як обдарованих.

Стаття 34. Зарахування учнів до спеціалізованої освітньої програми для обдарованих дітей

За наявності достатніх, вказаних у цьому законі умов Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України зараховує учня до спеціалізованої освітньої програми для обдарованих учнів, про що видається окремий наказ.

Стаття 35. Організація процедури атестації педагогічних працівників для роботи з обдарованими дітьми

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України організовує підготовку педагогічних працівників для роботи з обдарованими дітьми.

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України створює комісії з атестації педагогічних працівників, за результатами якої педагогічному працівнику видається сертифікат, що надає йому право роботи з обдарованими учнями та підтверджує його кваліфікацію.

Стаття 36. Сприяння діяльності по плануванню навчально-виховного процесу обдарованих учнів

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України сприяє діяльності з планування освітнього процесу обдарованих дітей шляхом розроблення загальних та індивідуальних начальних планів для обдарованих учнів.

Стаття 37. Співпраця з навчальними закладами та іншими підприємствами, установами, організаціями

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України залучає до співпраці навчальні заклади різних форм власності та інші підприємства, установи, організації з метою підтримки обдарованих дітей.

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України укладає угоди із вищими навчальними закладами з метою створення сприятливих умов для освіти та подальшого розвитку обдарованих учнів.

Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України укладає угоди із підприємствами, установами, організаціями з метою створення сприятливих умов для подальшого працевлаштування та розвитку обдарованих учнів.

(наприклад, за такою угодою може бути: обов’язок роботодавця працевлаштувати громадянина протягом навчання або після закінчення навчання у ВНЗ (не менш як на 2 роки) або обов’язок оплачувати навчання громадянина в обмін на обов’язок 3-5 років пропрацювати у даній організації, або обов’язок дати можливість громадянину пройти практичне (чи наукове) стажування з метою професійного розвитку у даній установі тощо).)

Стаття 38. Комісія з розв’язання спорів

1. На базі Інституту обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України Міністерством освіти і науки України із фахівців у сфері обдарованості, а також представників органів управління освітою формується (наказом міністерства) комісія з розв’язання спорів з питань, пов’язаних із освітою обдарованих дітей.

2. Розгляд спорів здійснюється на основі письмової заяви, поданої одним із суб’єктів, або його представником, залучених до освітнього процесу обдарованих дітей: педагогом чи іншим фахівцем, залученим до освіти обдарованих дітей, директором чи іншим представником адміністрації ЗНЗ, що надає спеціалізовані освітні послуги, батьками обдарованої дитини або особами, що їх замінюють, представники органів управління освітою, іншими суб’єктами, що залучені у систему освіти обдарованих дітей.

3. Комісія після прийняття заяви призначає дату розгляду спору, але не пізніше одного місяця з моменту надходження заяви, про що письмово повідомляє сторони спору.

4. Процес розгляду спору відбувається у дві стадії:

- розгляд аргументів кожної сторони спору;

- прийняття комісією обґрунтованого письмового рішення по спору, яким повністю або частково задовольняються вимоги заявника або залишаються відносини без змін.

5. Комісія розглядає спори, що стосуються:

- ідентифікації обдарованих учнів;

- організаційних форм освітнього процесу обдарованих дітей;

- кваліфікації вчителів та інших фахівців, що залучені до освіти обдарованих дітей;

- планування навчально-виховного процесу обдарованих дітей.

6. Рішення комісії з розв’язання спорів може бути оскаржене у суді.

Стаття 39. Створення спеціалізованих шкіл-інтернатів для обдарованих дітей

У випадку необхідності, з метою забезпечення необхідних умов для освіти обдарованих учнів, при Інституті обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України можуть бути створені спеціалізовані школи-інтернати для обдарованих дітей.

Стаття 40. Документ (наприклад - сертифікат) про навчання за спеціалізованою освітньою програмою

Після закінчення навчання за спеціалізованою освітньою програмою учню Інститутом обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України видається документ державного зразка, яким підтверджуються його здібності та навчання за вказаною програмою.

Цей документ є підставою для користування пільгами при вступі до вищого навчального закладу та при працевлаштуванні, встановлені Кабінетом міністрів України.



РОЗДІЛ 5. ІДЕНТИФІКАЦІЯ ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ

Стаття 41. Затвердження загальної процедури ідентифікації обдарованих учнів

Міністерство освіти та науки України затверджує загальну процедуру ідентифікації обдарованих учнів, у тому числі, загальну систему тестування, за допомогою якої здійснюється ідентифікація обдарованих учнів.

Стаття 42. Формування списку учнів для проходження процедури ідентифікації

1. Рада з навчання обдарованих учнів (створюється при кожному ЗЗСО, що надає спеціалізовані освітні послуги обдарованих дітям) здійснює пошук потенційно обдарованих учнів та щорічно формує список дітей, які мають проходити процедуру ідентифікації як обдарованих.

2. Список дітей, які мають проходити ідентифікацію подається до спеціального органу, що проводить ідентифікацію обдарованих учнів.

Стаття 43. Підстави для включення учня до списку на проходження процедури ідентифікації

Учень може бути включений до списку потенційно обдарованих дітей за наявності однієї з підстав за:

- високими результатами його успішності;

- клопотанням директора навчального закладу;

- заявою батьків дитини.

Стаття 44. Рада з ідентифікації обдарованих учнів

1. Для проведення процедури ідентифікації, на рівні області створюються ради з ідентифікації обдарованих учнів, що проводять процедуру ідентифікації обдарованих учнів. Такі ради формуються зі вчителів, психологів, інших фахівців у сфері обдарованості та представників адміністрацій ЗНЗ.

2. При проведенні процедури ідентифікації має обов’язково бути присутнім представник місцевого управління освіти, який слідкує за відповідністю процедури ідентифікації встановленим державним вимогам.

3. За результатами процедури ідентифікації, радою з ідентифікації обдарованих учнів приймається рішення про зарахування учня до спеціалізованої освітньої програми для обдарованих учнів.

4. Учень може бути зарахований до спеціалізованої освітньої програми для обдарованих учнів за наявності письмової згоди батьків учня або осіб, що їх замінюють.

Стаття 45. Умови зарахування учня до спеціалізованої освітньої програми для обдарованих учнів

1. Учень може бути зарахований до спеціалізованої освітньої програми для обдарованих учнів за однієї з наступних умов:

- результати загального тестування;

- результати додаткового оцінювання, що у випадку необхідності може проводитись окремо від загальної процедури тестування, якщо загальна процедура тестування недостатня для ідентифікації учня як обдарованого.

2. Результати проведеної ідентифікації є підставою для надання учню правового статусу «обдарованої дитини», що встановлюється цим законом та іншими нормативно-правовими актами.

3. За результатами тестування компетентним органом видається наказ про зарахування учня до спеціалізованої освітньої програми.

Стаття 46. Соціальний захист деяких категорій дітей

Діти з багатодітних та малозабезпечених сімей, діти-інваліди, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, навчаються за спеціалізованими освітніми програмами безкоштовно.


РОЗДІЛ 6. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ФОРМИ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ

Стаття 47. Поняття та види організаційних форм навчально-виховного процесу обдарованих учнів

1. Під організаційними формами освітнього процесу обдарованого учня розуміються особливості його навчання у тому чи іншому соціальному середовищі.

2. Залежно від індивідуальних особливостей обдарованого учня, його освіта може здійснюватись шляхом інтеграції до звичайних класів, в яких навчаються учні за загальними навчальними програмами або шляхом інтеграції до окремих спеціалізованих класів, що створюються виключно для освіти обдарованих учнів.

3. Навчання обдарованого учня може здійснюватись об’єднанням двох вищевказаних способів, тобто, шляхом часткової інтеграції учня у спеціально створений клас для обдарованих та основному його навчанні у звичайному класі.

4. ЗЗСО має проводити консультації з батьками обдарованого учня з приводу умов розміщення учня у зв’язку з його особливостями та особливостями спеціалізованої освітньої програми, за якою він навчається.

Стаття 48. Навчання обдарованих учнів у звичайних класах

1. Навчання обдарованого учня у звичайних класах здійснюється наданням йому спеціалізованих освітніх послуг за умови його перебування в одній групі з учнями, які навчаються за звичайними навчальними програмами.

2. Навчання обдарованих учнів у звичайних класах є пріоритетним, тому що сприяє кращій адаптації дитини до соціального середовища.

3. Навчання обдарованого учня у звичайних класах, учитель, який займається наданням спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням вирішує питання про необхідність розробки індивідуального навчального плану для цього учня, за яким він має розвиватися відповідно до здібностей.

Стаття 49. Навчання обдарованих учнів у спеціалізованих класах (групах)

1. Навчання обдарованих дітей у спеціалізованих класах передбачає групування їх за сферою обдарованості в окремі спеціально створені класи (групи).

2. Навчання обдарованих учнів у спеціалізованих класах має здійснюватись тільки у випадку, коли навчання у звичайних класах перешкоджає повноцінному розвитку їх здібностей.

3. Навчання обдарованих учнів у спеціалізованих класах може бути повним або частковим (частина навчання здійснюватись у звичайних класах) в залежності від особливостей учня.

Стаття 50. Рішення про навчання обдарованого учня

Рішення про ту чи іншу організаційну форму навчання обдарованого учня приймається адміністрацією ЗЗСО, що надає спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням і має містити обґрунтування на користь того чи іншого способу розміщення.

Обдарований учень може навчатися у спеціалізованих класах, якщо на такий спосіб навчання була надана письмова згода батьків.

Стаття 51. Навчальні заклади для обдарованих учнів, які потребують соціальної допомоги

Для обдарованих дітей, які не мають необхідних умов для виховання і навчання в сім’ї за спеціалізованими освітніми програмами, створюються спеціалізовані загальноосвітні школи-інтернати для обдарованих дітей.

РОЗДІЛ 7. ПЛАНУВАННЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ

Стаття 52. Планування навчально-виховного процесу обдарованих учнів

Кожний ЗЗСО, що займається реалізацією спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів має здійснювати планування освітнього процесу обдарованих учнів та розробляти необхідні плани.

Стаття 53. Загальне (групове) та індивідуальне планування

1. Планування освітнього процесу для обдарованих учнів здійснюється двома типами: загальне (групове) та індивідуальне.

2. Загальне (групове) планування здійснюється для групи обдарованих учнів, які проявляють здібності в одній і тій же сфері і приблизно в один і той же спосіб.

3. Індивідуальне планування здійснюється для обдарованих учнів, здібності яких суттєво відрізняються відносно інших і, які потребують індивідуального підходу. За необхідністю індивідуального підходу до освіти обдарованого учня та складання індивідуального навчального плану вчителем або радою з ідентифікації учнів, як обдарованих, подається письмовий запит директору ЗЗСО, про що виноситься відповідне рішення, яким схвалюється або відхиляється цей запит. У випадку відхилення запиту, директор ЗЗСО зобов’язаний надати письмове обґрунтування про причини такого рішення.

4. Міністерством освіти і науки України встановлюються вимоги до планування освітнього процесу обдарованих учнів, визначається інваріантна та варіативна складова планування.

5. Типові загальний та індивідуальний навчальні для обдарованих учнів затверджуються Міністерством освіти і науки України та містять інваріантну та варіативну частини.

6. ЗЗСО несе відповідальність за виконання загальних та індивідуальних освітніх планів з надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням. На кінець звітного періоду, ЗЗСО зобов’язаний звітувати про виконання планів.

Стаття 54. Складання навчальних планів

За складання загальних навчальних планів відповідає спеціальна рада з навчання обдарованих учнів (при ЗЗСО), що їх розробляє.

За складання індивідуальних навчальних планів відповідає спеціаліст, який працює з обдарованим учнем або група таких спеціалістів.

Розроблений загальний чи індивідуальний навчальний план подається на затвердження директору ЗЗСО. Директор затверджує план після внесення пропозицій та зауважень (за необхідності).

Стаття 55. Вимоги до загальних навчальних планів для обдарованих учнів

1. У загальному навчальному плані для обдарованих учнів має бути відображено:

- особливості спеціалізованої освітньої програми (описання основного змісту спеціалізованої освітньої програми);

- критерії оцінювання освітньої діяльності обдарованих учнів;

- вимоги до вчителів та інших фахівців, залучених до освіти обдарованих учнів, завдання, які ставляться перед ними;

- вимоги до обдарованих учнів (вимоги, пов’язані з особливістю їх навчання, а також досягнення ними певних результатів);

- результати, що очікуються від обдарованих учнів;

- особливості умов, в яких мають навчатись обдаровані учні для реалізації власних здібностей;

- особливості розміщення учнів (у загальних чи спеціалізованих класах);

- залучення фахівців з інших сфер (медичних працівників, психологів, фахівців сфери, в якій виявились виняткові здібності учня);

- кошти, що необхідні для втілення поставлених у планах завдань і цілей.

2. Загальні навчальні плани для обдарованих учнів складаються щорічно і після затвердження їх директором ЗНЗ, подаються на затвердження до компетентного державного органу. Компетентний державний орган (наприклад – Інститут обдарованої дитини, НАПН або ін. спеціально створена установа) затверджує навчальний план для обдарованих учнів або вносить пропозиції та зауваження. Після врахування пропозицій та зауважень, Центр обдарованої дитини затверджує загальний навчальний план для обдарованих учнів.

3. Навчальні плани для обдарованих учнів мають бути відкритими для доступу з боку громадськості.

Стаття 56. Індивідуальний навчальний план.

1. Індивідуальний навчальний план складається для: планування розвитку здібностей та обдарованості учня; задоволення освітніх потреб учня; контролю за розвитком здібностей та обдарованості учня; формування рекомендацій для батьків учня або осіб, які їх замінюють. Індивідуальний начальний план має враховувати можливості учня, а також стан його фізичного та психічного здоров’я.

2. Індивідуальний навчальний план складається з урахуванням індивідуальних освітніх потреб обдарованого учня. Індивідуальний навчальний план може охоплювати один чи більше навчальних предметів.

3. Індивідуальний навчальний план з одного або декількох предметів складається вчителями, які викладають навчальний предмет (предмети), з обов’язковим залученням класного керівника чи відповідального за діяльність з обдарованими дітьми педагога, шкільного психолога та за необхідності батьків або осіб, які їх замінюють, лікарів, інших педагогічних працівників, фахівців у галузі педагогіки, науковців.

4. Батьки учня або особи, які їх замінюють, повинні бути ознайомлені з індивідуальним навчальним планом їхньої дитини.

5. Індивідуальний навчальний план обов’язково узгоджується з батьками обдарованої дитини, у випадку необхідності – з дитиною.

Стаття 57. Структура індивідуального навчального плану:

Індивідуальний навчальний план має містити наступне:

- перелік навчальних предметів, що обдарована дитина має вивчати;

- цілі та результати, що покладаються та очікуються від обдарованого учня;

- особливості обдарованості учня, його сильні сторони;

- комплекс освітніх послуг, необхідних учню для розвитку його здібностей;

- умови навчання та розміщення обдарованого учня;

- поточний та підсумковий рівень розвитку обдарованого учня;

- рівень успішності обдарованого учня за заліковий період;

- оцінювання прогресу обдарованого учня;

- список додаткових послуг, що необхідно запровадити для досягнення цілей, поставлених для обдарованого учня в індивідуального навчальному плані;

- прогноз подальшого прогресу учня;

- психологічні дослідження особливостей особистості учня;

- стан здоров’я учня;

- досягнення учня.

Стаття 58. Оцінка успішності обдарованих учнів

Щороку ЗЗСО, які займаються реалізацією спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів проводиться відповідно до складених навчальних планів оцінювання успішності обдарованих учнів.

Якщо учень досягає очікуваних результатів, він продовжує навчання за спеціалізованою освітньою програмою для обдарованих учнів. Якщо учень не досягає очікуваних результатів, він продовжує навчання за звичайними освітніми програмами.

РОЗДІЛ 8. ДОДАТКОВІ ЗАХОДИ ПІДТРИМКИ ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ

Стаття 59. Додаткові заходи підтримки обдарованих учнів

1. Додаткові заходи підтримки обдарованих учнів містять:

- заходи акселерації;

- додаткові (розширені) освітні пропозиції;

- проведення конкурсів, олімпіад, турнірів, змагань, написання наукових робіт тощо;

- пільги на зарахування до державних вищих навчальних закладів, професійно-технічних закладів освіти;

- надання грошових премій за перемогу в олімпіадах, конкурсах, турнірах, змаганнях, за відмінне навчання, за досягнення особливо високих результатів у вивченні окремих предметів;

2. Цей перелік не є вичерпним. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, власники та керівництво загальноосвітніх навчальних закладів можуть встановлювати інші заходи державної підтримки обдарованих учнів. Інші фізичні та юридичні особи за згодою органів державної влади та місцевого самоврядування можуть здійснювати позашкільні заходи підтримки обдарованих учнів.

Стаття 60. Заходи акселерації

1. Акселерація – це можливість обдарованого учня навчатись з окремих навчальних предметів, де він має високі показники, два вище свого віку відповідно до здібностей.

2. Метою заходів акселерації є можливість пристосування освітніх пропозицій в загальноосвітніх навчальних закладах до фактичних інтелектуальних потреб учня з ознаками обдарованості.

3. Заходи акселерації містять:

- зарахування дитини, яка не досягла шкільного віку, до першого класу загальноосвітнього навчального закладу;

- переведення учня з особливо високою успішністю на один клас вище;

- можливість вивчення учнем окремих предметів, до яких учень має особливі здібності, у наступних класах.

4. Заходи акселерації здійснюються за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, а також за наявності висновку педіатра та шкільного психолога про відсутність можливої загрози фізичному та психічному здоров’ю дитини від цих заходів.

5. Загальний порядок та процедуру проведення заходів акселерації визначає центральний орган виконавчої влади відповідальний за середню освіту. Керівництво ЗЗСО на основі загального порядку та процедури проведення заходів акселерації вирішує в кожному окремому випадку про доцільність проведення цих заходів щодо конкретного учня.

6. У випадку виконання обдарованим учнем навчальної програми з певної навчальної дисципліни, незалежно від віку, учень має право скласти зовнішнє незалежне оцінювання з цього предмету.

Стаття 61. Додаткові освітні пропозиції

1. Додаткові освітні пропозиції розширюють можливості отримання освіти відповідної до здібностей обдарованим учням.

2. Додаткові освітні пропозицій містять:

- додаткові колективні чи індивідуальні заняття у ЗЗСО.

- створення міжшкільних спеціалізованих класів для вивчення окремих предметів на базі ЗЗСО або ВЗО. Учні, які відвідують спеціалізований клас для вивчення окремого предмету, звільняються від відвідування цього ж предмету у ЗЗСО, де вони навчаються; оцінювання успішності учня з цього предмету здійснюється педагогічним працівником, який викладає предмет у міжшкільному спеціалізованому класі. Загальний порядок та процедуру створення міжшкільних спеціалізованих класів визначає відповідний центральний орган виконавчої влади. Навчальний план розробляється установою на базі якої здійснюється навчання у міжшкільному спеціалізованому класі;

- відвідування позашкільних закладів освіти;

- відвідування учнями старшої школи окремих освітніх заходів у вищих навчальних закладах. Учням, які успішно пройшли програму з навчальної дисципліни у вищому закладі освіти, може бути зарахована отримана оцінка при подальшому навчанні у вищому ЗЗСО. Порядок допуску до відвідування окремих навчальних заходів у ВЗО перелік навчальних дисциплін, до вивчення яких можуть бути допущені учні старшої школи, максимальна кількість учнів, які можуть одночасно відвідувати освітній захід та порядок їх оцінювання визначається керівництвом або власником вищого закладу освіти;

- додаткові заходи педагогічного характеру для обдарованих учнів на заняттях у ЗЗСО.

Цей перелік не є вичерпним. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, власники та керівництво ЗЗСО, позашкільних закладів освіти та вищих закладів освіти можуть встановлювати інші додаткові (розширені) освітні пропозиції для обдарованої учнівської молоді.

Стаття 62. Проведення конкурсів, олімпіад, турнірів, змагань

Органи державної влади та місцевого самоврядування, ЗЗСО позашкільні заклади освіти, вищі заклади освіти, наукові установи, інші юридичні особи мають право організовувати та проводити конкурси, олімпіади, турніри, змагання згідно із законодавством та актами органів державної влади та місцево самоврядування.

Фізичні особи мають право організовувати та проводити конкурси, олімпіади, турніри, змагання за погодженням з відповідним органом управління освітою. Порядок проведення конкурсів, олімпіад, турнірів, змагань визначається їх організаторами.

Нагороджуються переможці вказаних заходів дипломами державного зразка, які є підставою до результатів зовнішнього незалежного оцінювання додати: за перше місце – 100 балів, за друге місце – 80 балів. За третє місце – 60 балів.

Стаття 63. Пільги на зарахування до вищих навчальних закладів, професійно-технічних закладів освіти

Обдаровані учні у випадку успішного навчання за спеціалізованими освітніми програмами мають право бути зарахованими поза конкурсом до державних ВЗО. Порядок зарахування поза конкурсом встановлюється центральним органом виконавчої влади відповідальним за вищу освіту.

Власники приватних вищих закладів освіти, самостійно встановлюють пільги при зарахуванні обдарованої учнівської молоді.

РОЗДІЛ 9. УЧАСТЬ БАТЬКІВ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ

Стаття 64. Згода батьків або осіб, що їх замінюють на включення їхньої дитини до спеціалізованої освітньої програми

У випадку успішного проходження учнем процедури ідентифікації його як обдарованого, для включення його до спеціалізованої освітньої програми обов’язково необхідна письмова згода батьків або осіб, які їх замінюють. Така згода пишеться на ім’я директора ЗНЗ. У випадку, якщо учню на момент включення його до спеціалізованої освітньої програми виповнилося шістнадцять років – необхідна також письмова згода учня.

У випадку не надання батьками або особами, що їх замінюють згоди на навчання їхньої дитини за спеціалізованою освітньою програмою, керівництво ЗЗСО іншої установи чи організації, яка займається реалізацією спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів, дід, баба, повнолітній брат чи сестра, місцевий орган опіки та піклування може оспорити це рішення у суді для отримання дозволу на навчання учня за спеціалізованою освітньою програмою без згоди батьків або осіб, які їх замінюють.

Стаття 65. Обов’язки та права батьків або осіб, які їх замінюють, щодо пошуку та виявлення обдарованих учнів

1. Батьки або особи, які їх замінюють зобов’язані допомагати іншим учасникам навчально-виховного процесу у виявленні ознак обдарованості у своєї дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов’язані за порадами педагогічних працівників забезпечити позашкільну освітню підтримку обдарованих учнів.

2. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:

- ознайомитися з процедурами пошуку та виявлення обдарованості в учнів;

- отримувати інформацію щодо навчально-виховного процесу, особливостей спеціалізованих освітніх програм за якими мають навчатися (або навчаються) їх діти та спеціалізованих освітніх послуг, які надаються дітям;

- з поважних підстав відмовлятися від навчання їхньої дитини за спеціалізованими освітніми програмами;

- вносити керівництву ЗЗСО пропозиції щодо навчально-виховного процесу обдарованих учнів.

3. Керівництво ЗЗСО, яке займається реалізацією спеціалізованих освітніх програм для обдарованих учнів зобов’язане забезпечити батькам обдарованого учня вільний доступ до матеріалів, що стосуються навчання за спеціалізованою освітньою програмою.

4. Центральним органом виконавчої влади, що відповідає за загальну середню освіту та статутом ЗЗСО може бути встановлено додаткові права батьків або осіб, які їх замінюють, щодо пошуку обдарованих дітей.

РОЗДІЛ 10. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Стаття 66. Міжнародне співробітництво у системі освіти обдарованих дітей

Органи управління системою освіти обдарованих дітей, установи та заклади системи освіти обдарованих дітей мають право укладати угоди про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки з органами управління освітою та навчальними закладами зарубіжних країн, міжнародними організаціями, фондами у встановленому законодавством порядку.

Закладам загальної середньої освіти пропоную:

а) керівникам закладів загальної середньої освіти: у навчальному плані для обдарованих учнів враховувати особливості освітньої програми, критерії оцінювання навчальної діяльності обдарованих учнів, окремі вимоги і завдання до вчителів та інших фахівців, залучених до освіти обдарованих учнів, вимоги до обдарованих учнів (вимоги, пов’язані з особливістю їхнього навчання, а також досягнення певних результатів), очікувані результати від обдарованих учнів, особливості умов, за яких мають навчатися обдаровані учні з метою реалізації власних здібностей, залучення фахівців з інших сфер (психологів, фахівців сфери, в якій виявилися виняткові здібності учня), узгодити оплату професійної педагогічної діяльності залучених фахівців, які необхідні для втілення мети зазначеної у планах;

б) учителям:

- планувати освітній процес для обдарованих учнів за двома типами: загальним (груповим) та індивідуальним. Загальне планування освітнього процесу здійснювати для обдарованих учнів відповідно до їхніх здібностей і обдарувань; індивідуальне планування освітнього процесу здійснювати відповідно до потреб обдарованих учнів, здібності яких суттєво відрізняються від інших, і які потребують індивідуального підходу;

- у випадку необхідності індивідуального підходу до освіти обдарованого учня та складання індивідуального навчального плану вчителем подається письмове обґрунтування директору закладу загальної середньої освіти; створити для учнів необхідні умови для розвитку їхньої обдарованості: гуртки, секції, групи для розвитку молоді та юнацтва.

- забезпечити діагностування здібностей і обдарувань учнів, підтримку їхнього розвитку;

- регулярно підвищувати рівень знань та надавати спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням;

- постійно підвищувати кваліфікацію педагогічних працівників із підтримки обдарованих учнів;

- учителі мають надавати необхідні консультації батькам із питань особливостей освіти обдарованих учнів із метою залучення їх до освітнього процесу;

- для діяльності з обдарованими учнями вчителі мають обов’язково пройти відповідну державну атестацію й отримати відповідний сертифікат (диплом), що підтверджує кваліфікаційний рівень з надання спеціалізованих освітніх послуг обдарованим учням на базі Інституту обдарованої дитини НАПН України;

- надавати спеціалізовані освітні послуги обдарованим учням відповідно до їх здібностей, що відповідають високому рівню знань;

- виявляти та підтримувати високі здібності учнів;

- корегувати індивідуальний навчальний план;

- звітувати перед педагогічною радою навчального закладу про успіхи у навчанні учнів. Інститут обдарованої дитини НАПН України сприяє діяльності з планування освітнього процесу обдарованих дітей шляхом розроблення загальних та індивідуальних навчальних планів для обдарованих учнів.

Загальні навчальні плани для обдарованих учнів складаються щорічно і після затвердження їх директором загальноосвітнього закладу середньої освіти подаються на затвердження до компетентного державного органу. Компетентний державний орган (Інститут обдарованої дитини НАПН України або інша спеціально створена установа) затверджує навчальний план для обдарованих учнів або вносить пропозиції та зауваження. Після врахування пропозицій і зауважень Центр обдарованої дитини (при Інституті обдарованої дитини НАПН України) затверджує загальний навчальний план для обдарованих учнів. Навчальні плани для обдарованих учнів мають бути відкритими для батьків;

в) психологам:

- надавати керівництву загальноосвітнього закладу середньої освіти, батькам або особам, які їх замінюють, інформацію щодо ідентифікованих обдарованих учнів;

- за дорученням керівництва загальноосвітнього закладу середньої освіти співпрацювати з позашкільними закладами, іншими установами та організаціями у сфері підтримки обдарованих учнів;

- підвищувати власну кваліфікацію по роботі з обдарованими учнями;

- здійснювати регулярні психологічні бесіди, тренінги, консультації з учнями, батьками та вчителями.

Індивідуальні навчальні плани.

Індивідуальні плани, розробляються з метою планування розвитку здібностей та обдарованості учня, задоволення його освітніх потреб, діагностики розвитку здібностей тa обдарованості, а також стан їхнього фізичного і психічного здоров’я, формування рекомендацій для батьків учнів або осіб, які їх замінюють. Реалізується з урахуванням індивідуальних освітніх потреб обдарованого учня, що може охоплювати один чи більше навчальних предметів. Виконується вчителями, які викладають навчальний предмет (предмети), з обов’язковим залученням класного керівника чи відповідального за діяльність з обдарованими дітьми вчителя, шкільного психолога, а у випадку необхідності батьків або осіб, які їх замінюють, лікарів, фахівців у галузі педагогіки та науковців. Батьки учня або особи, які їх замінюють, повинні ознайомитися з індивідуальним навчальним планом їхньої дитини. У випадку необхідності узгодити план з учнем.

Структура індивідуального навчального плану:

Індивідуальний навчальний план повинен складатися:

- перелік навчальних предметів, що повинна вивчати обдарована дитина;

- мету та результати, що покладаються та очікуються від обдарованого учня;

- особливості обдарованості учня, його сильні сторони;

- комплекс освітніх послуг, необхідних учню для розвитку його здібностей;

- умови навчання та перебування обдарованого учня;

- поточний і підсумковий рівень розвитку обдарованого учня;

- рівень успішності обдарованого учня за заліковий період;

- оцінювання прогресу обдарованого учня;

- список додаткових послуг, необхідних для досягнення мети, поставленої для обдарованого учня в індивідуальному навчальному плані;

- прогноз подальшого прогресу у навчальній діяльності учня;

- психологічні спостереження за розвитком особистості учня;

- стан здоров’я учня;

- досягнення учня.

Обдаровані учні визнаються такими, що потребують диференційованих та індивідуальних освітніх програм та послуг, відмінних від тих, що надаються у навчальних закладах різних типів та форм власності.

Педагогам по роботі з обдарованими учнями рекомендую:

1. Зміст навчального матеріалу.

Зміст навчання для учнів подається у вигляді інформації, яку вони отримують від учителя або з навчальної літератури, телевізійних передач, Інтернету тощо. Тому, викладаючи навчальний матеріал, потрібно враховувати наявні потреби в учнів. Такими потребами є постійне тренування різних функцій (самовдосконалення, самонавчання, самооцінювання, тощо), у тому числі і психічних – пам’яті, мислення, уяви, потреби в новизні, емоційному насиченні, рефлексії. Змістовно та ілюстративно бідний матеріал не дає мотивуючої сили тa нe сприяє виникненню інтересу до навчання. Навчальний матеріал повинен актуалізувати набуті знання. Разом із тим, містити інформацію, що дозволяє не тільки пізнавати нове, але й усвідомити набуті знання та досвід. Однак, стимулюючи інтерес учня до навчання, не потрібно занадто використовувати засоби, пов’язані з зовнішньою привабливістю, посиланням на практичну значущість отриманих знань та вмінь.

2. Організація навчальної діяльності.

Ми відзначаємо, що вивчення кожного розділу або теми навчальної програми повинно містити такі основні етапи: мотиваційний, операційно-пізнавальний та рефлексивно-оцінювальний.

Мотиваційний етап – це повідомлення, навіщо і з якою метою учням знати певний розділ програми, яке його головне навчальне завдання. Цей етап складається з трьох навчальних дій:

1) створення навчально-проблемної ситуації, щo є вступом до змісту теми.

Це забезпечується за допомогою таких прийомів:

- постановкою перед учнями завдання, яке можна розв’язати, лише

вивчивши певну тему;

- розповіддю вчителя про теоретичне і практичне значення запропонованої теми;

- розповіддю про те, як розв’язувалася ця проблема в історії науки;

2) формулювання основної навчальної програми як підсумок теми обговорення між вчителем, учнем та батьками. Це завдання може бути метою їхньої діяльності на певному навчальному занятті;

3) розгляд питань самоконтролю і самооцінювання можливостей із дослідження зазначеної теми. Після постановки завдання планується та обговорюється план діяльності, який необхідно виконати; з’ясовується, що необхідно знати та вміти для дослідження теми, чого учням не вистачає для розв’язання завдання. Отже, створюється настанова на необхідність підготовки до вивчення матеріалу;

4) стиль діяльності вчителя має бути демократичним, що сприяє інтенсивній мотивації до навчання.

Операційно-пізнавальний етап. На цьому етапі обдаровані учні засвоюють тему, оволодівають навчальними діями та операціями, що пов’язані з її змістом. Роль цього етапу полягає у створенні та підтриманні мотивації до навчальної діяльності. Це буде залежати від того, чи зрозуміла учням необхідність інформації, чи усвідомлюють вони зв’язок між основними та окремими завданнями, чи виступають ці завдання як цілісна структура. Тому важливо не розмірковувати про навчання, його важливість та користь, а намагатися, щоб учні починали діяти.

Рефлексивно-оцінювальний етап. Пов’язаний з аналізом досягнутого та оцінюванням виконаної діяльності. Підведення підсумків потрібно організовувати так, щоб учні відчували задоволення від діяльності, від подолання труднощів, що виникають, та пізнання нового.

Колективна (групова) форма діяльності. Відомо, що в багатьох випадках групова форма навчальної діяльності створює позитивну мотивацію. Групова форма «провокує» до активної діяльності навіть пасивних, слабко мотивованих учнів, тому що вони не можуть відмовитися виконувати надану їм роботу, спостерігаючи як працюють інші. Окрім того, підсвідомо виникає налаштування на суперництво, бажання бути не гірше за інших.

Мотивуюча роль оцінювання результатів навчальної діяльності не викликає сумнівів. Однак часте оцінювання призводить до того, що отримання хороших оцінок стає самоціллю. Відбувається «зсув» навчальної мотивації діяльності, її процесу і результату на оцінювання, що «досягається» часто нечесними способами. Це призводить до згасання мотиву навчально-пізнавальної діяльності і до деформації розвитку особистості учня.

Важливо, щоб під час оцінювання здійснювали якісний, а не кількісний аналіз навчальної діяльності учнів.

Створення системи об’єктивного тестового оцінювання знань, умінь та навичок обдарованої особи є основою сучасних технологій для вимірювання якості професійної діяльності будь-якого закладу освіти і не тільки.

Корисна інформація для учнів: вибір чогось у житті (праці, професії, посади) має певну послідовність, а саме:

1. Визначте мету (ваша мета повинна бути максимально конкретною, виміряною і укладатися в певні часові рамки).

Чого я хочу домогтися:

• Яка кваліфікація?

• Рівень оплати?

• Кар'єра (посаду)?

• Щось ще?

• Протягом якого часу (вкажіть конкретний термін)?

2. Визначте засоби (чим ви можете скористатися для досягнення мети):

• Знання та інформація?

• Досвід?

• Вміння та навички?

• Кваліфікація?

• Особисті якості?

• Допомога інших людей?

• Щось ще?

3. Виробіть варіанти (варіанти – це конкретні місця професійної діяльності або навчання, через які ви досягнете мети):

• Варіант 1…;

• Варіант 2…;

• Варіант 3 ....

(Три варіанти це мінімум. Є ще?)

4. Позитивно оцінюйте варіанти.

• Чи відповідають ці варіанти вашій головній (загальній) меті?

• Наскільки кожен з варіантів можливий?

• Який варіант найбільш бажаний і можливий для вас?

• Які варіанти можна назвати запасними?

5. Оцініть можливість невдачі.

• Наскільки ймовірна невдача найкращого варіанту?

• Наскільки ймовірна невдача запасних варіантів?

• Що станеться, якщо «зірветься» найкращий варіант?

• Наскільки швидко можна ліквідувати наслідки невдачі?

• Чи можливо швидко перемкнутися на один із запасних варіантів?

• Що станеться, якщо «зірветься» і перший, і запасний варіант?

6. Прийміть рішення.

7. Обговоріть його з авторитетною для вас людиною.

8. Прийміть остаточне рішення.