Адаптація першачків

Період адаптації дитини до школи може тривати від 3-х тижнів до півроку. Такі чинники, як: індивідуальні особливості дитини, тип навчального закладу,рівня складності освітньої програми, ступень підготовленості дитини до школи, попереднього режиму дня та інше.

Умовно процес адаптації можна поділити на три етапи:

  1. Фізіологічна буря (перші 2-3 тижні) на цьому етапі організм дитини перебуває в постійному напруженні – це реакція на нові та незнайомі процеси для організму. Саме тому в цей період учні починають хворіти, швидко втомлюються.

2. Нестійке пристосування організм знаходить оптимальні варіанти реакцій на нові умови життя.

3. Відносно стійке пристосування організм дитини реагує на навантаження з меншим напруженням.


Рекомендація: Після школи дайте дитині час для відновлення сил. Запропонуйте відпочити, або навіть поспати. Відвідування групи продовженого дня й інших додаткових занять чи гуртків в цей період посилює переживання інтелектуального стресу. Відкладіть їх на декілька тижнів.



Наприкінці першої чверті частина дітей худне. В інших спостерігається зниження артеріального тиску, що вказує на втому, а в деяких значно зростає тиск – ознака перевтоми. Саме тому діти можуть скаржитись на головний біль, втому й погане самопочуття. Варто підтримати дитину в цей момент та вчасно зреагувати на втому дитини для зменшення негативного впливу втоми та напруження на дитячий організм.


Що ж сприяє адаптації дитини?

▷ Позитивний попередній досвід спілкування з вихователем, дітьми, вчителем.

▷ Перше враження від здобутого досвіду навчання в «Школі майбутнього першокласника» значно впливає в подальшому, формує систему орієнтувальних дій майбутнього школяра.

▷ Дитина попередньо ознайомлюється з особливостями організації навчання у школі, порядком дня, правилами спілкування з дорослими; знайомитися з дітьми, які згодом стануть однокласниками.

▷ Для майбутнього першачка стає знайомою дорога до школи, її територія, приміщення, розміщення класу, туалетів тощо.


Важливо! Дитина не лише навчається у школі, засвоює нове, а й переживає власну працю, висловлює глибоке особисте ставлення до того, що їй вдається та не вдається. Це означає, якщо дитина не бачить успіхів у своїй праці то зацікавленість навчанням зникає. Батькам важливо звертати увагу на маленькі перемоги такі, як: "гарно написана літера", "цікава поробка", "дитина старається при читанні", "на фізкультурі йшов\йшла першим". Також варто звертати увагу на "дрібні" на думку дорослих неприємності, якими ділиться дитина та уважно вислухати, можливо порадити шлях вирішення ситуації, або просто пожаліти.


Пам'ятка для батьків

⇒ Уважно вислухайте дитину й уточнюйте в деталях проблеми, про які вана вам говорить.

⇒ Не висміюйте її, не принижуйте, в жодному разі не ставте у приклад тих дітей, у яких вищі навчальні досягнення. В результаті цього дитина стане замкнутою, роздратованою та перестане розповідати про власні переживання.

⇒ Частіше хваліть дитину, підтримуйте її. Радійте навіть маленькій перемозі чи успіху. Критика призведе до зниження самооцінки дитини. Дитина має зрозуміти, що перевага кожного в індивідуальності, адже в кожного свої таланти та здібності.

⇒ Допоможіть дитині, якщо вона з чимось не справляється; навчіть і покажіть, як правильно але НІКОЛИ НЕ ВИКОНУЙТЕ ВСЕ ЗА НЕЇ.


Особливості дітей молодшого віку.pptx