Обережно

мобБінг

ОБЕРЕЖНО - МОББІНГ,

АБО ЯК ВИЖИТИ,КОЛИ ВИЖИВАЮТЬ?

На жаль, останнім часом фраза «горю на роботі» придбала майже буквальний сенс і вона зовсім не завжди означає, що ми горимо роботою. Смішна і сумна гра слів. Все частіше я чую від клієнтів фрази такого змісту: «Я більше не хочу ходити на цю роботу. Я не можу перебувати в цих стінах ... Фізично не можу. Кожен день - як на лінії фронту. Мої колеги робили все для того, щоб я не впоралася з роботою, начальник не встав на мою сторону . Тепер я розумію, що звільнитися потрібно було набагато раніше, а не воювати »

Чи не правда, знайома ситуація? У кращому випадку вона може закінчитися звільненням, а в гіршому госпіталізацією з нервовим виснаженням, а то і чимось гірше ... Зауважимо, що мова йде про вікову категорію чоловіків і жінок приблизно від 25 до 40 років. Тому висновки напрошуються самі собою. Отже, що і чому відбувається? Про емоційному насильстві на роботі - мобінг - ми чуємо все частіше. Особливо зараз, коли боротьба за місце «під сонцем» набуває все більш агресивні форми.

Моббінг - це форма психологічного пресингу в вигляді непрямої або прямої цькування співробітника в колективі, як правило, з метою його звільнення. Практично кожен з нас відчував на собі подібне негативний вплив! Це явище процвітає і в держустановах, і в приватних фірмах. Деякі європейські країни прийняли ряд законів, попереджувальних появу моббінга і гідно захищають своїх співробітників на робочому місці. Також в Європі створені організації з надання допомоги жертвам мобберів, а їх дії розглядаються як злочинні.

На жаль, у нас «людський фактор», підкріплений відсутністю правових норм, що регулюють подібні відносини, провокує «чудеса винахідливості» в методах виживання неугодного колеги, підлеглого і навіть начальника. А все тому, що мобінг дуже важко, так що там важко - практично неможливо ДОВЕСТИ. Більшість жертв кидають всі сили на боротьбу і намагаються довести правоту, хтось звільняється після перших же «тривожних дзвіночків». Хтось знову потрапляє в подібну ситуацію, на новому робочому місці.

Форми прояви моббінга:

Різні: від цькування одного співробітника всім колективом і начальством до того, що весь колектив може озброїтися проти начальника.

Причини моббінга - різні.

Нездорова психологічна атмосфера в колективі - склоки, плітки і потурання начальства.

Розпливчасті, нечітко визначені межі службових обов'язків, відсутність плану роботи.

Відсутність в організації системи кадрового просування і можливості кар'єрного росту.

Родинні зв'язки між підлеглими і керівництвом.

Корисливі мотиви - цілеспрямоване усунення того, хто заважає, з метою: а) зайняти чиюсь посаду; б) провести на неї когось зі «своїх».

Особиста неприязнь - заздрість, злоба, «непогашений» раніше конфлікт, який переріс у тривалу суперечку «хто правий, хто винен», який може успішно перерости в «марш незгодних» з тобою інших колег.

Часто моббинг в колективі провокується нездоровою конкуренцією (поганий керівник може її навіть заохочувати), і ми самі, навіть несвідомо, стаємо учасниками «змови».

Окремо про нездорову і здорової конкуренції.

При здорової конкуренції, бачачи колегу, який працює краще нас, і в чомусь талановитіший нас, вільніше і більш незалежним у своїх поглядах і проявах, ми готові за них тягтися, переймати його досвід і, таким чином зростати, але от у випадку нездорової конкуренції і, відповідно, власної заниженої самооцінки, присутність більш талановитого колеги стає токсичним, нестерпним, і заздрісники докладають усіх зусиль, щоб позбутися від неугодного співробітника, який таким чином, стає жертвою моббінга.

ОЗНАКИ моббінгом. Не варто будь-яку проблему на роботі і навіть конфлікт сприймати як цілеспрямовані репресії, але якщо моббинг розглядати як хвороба організації, то у неї, звичайно ж, є симптоми, які в даній ситуації спрямовані проти вас: з вами відмовляються спілкуватися (як на діловому так і на неформальному рівні) присікаються ваші ділові контакти, вам, наприклад, не дають робити ділові дзвінки по телефону, посилаючись на те, що ви заважаєте у вас «випадковим чином» ламається комп'ютер і зникають потрібні документи за 20 хвилин до презентації ви в зоні підвищеної уваги з боку співробітників і / або начальства і вас шукають саме в той час, коли ви вийшли з офісу, скажімо, на обід.

Саме так створюється легенда про порушення трудової дисципліни.

-Ваші професійні якості весь час ставиться під сумнів, а успіхи привласнюють інші.

- на вас «звалений» величезний, практично нездійсненний обсяг роботи. Як варіант - складне завдання, поставлене в п'ятничний вечір, яке потрібно здати в понеділок з ранку.

-крайняя ступінь моббінга - відкриті глузування, образи, псування майна ЩО робити і чого НЕ робити, щоб цього не сталося: Думати, що кругом одні вороги, а я одна «біла і пухнаста» теж не варто, адже діловий світ - це театр зі своїми правилами і зі своїм рушницею на сцені, яке може вистрілити і в вас, якщо ви створите до цього передумови.

Отже, зверніть увагу на те, що ж НЕ варто робити, щоб не наражатися на моббінгу:

Якщо ти з яких-небудь причин ви відчуваєте свою інтелектуальну перевагу в колективі, не показуйте цього. Це тим більш небезпечно по відношенню до начальства. Краще задійте свій інтелект, щоб рости як професіонал. Приймайте участь в неформальному спілкуванні на різні теми, але не бере участь в поширенні пліток - в найближчому майбутньому це обернеться проти вас. Як можна менше скаржтеся на життя, не позичай грошей - це може вивести з себе навіть самого доброзичливу людину.

Уникайте жіночого хвастощів - твоєї нової шубці, коханцеві (вірного чоловіка), черговій поїздці за кордон насправді будуть раді тільки найближчі. Не провокуйте заздрість і агресію!

Кращий спосіб нажити ворогів серед жіночої частини колективу - фліртувати з співробітниками протилежної статі, бажано декількома одночасно. Будьте обережні, пунктуальні, пообіцявши - виконуйте.

Не ігноруйте корпоративну культуру і корпоративні вечірки, звичайно, якщо ви запрошені! До слова про корпоративних вечірках - це не свято, а частина роботи, про це варто пам'ятати, тому що саме там часом вирішуються дуже важливі питання. Але, тим не менш, варто пам'ятати і про кількість випитого алкоголю і наслідки цього заходу. Набагато простіше постаратися не потрапляти в таке становище, ніж потім шукати з нього вихід.

Як показує практика, часто все починається з моменту приходу новачка. Вельми наївно вважати, що тебе візьмуть з розпростертими обіймами і присвятять в усі «підкилимні ігри». Тому з перших днів довідайся все про робочий розпорядок, корпоративні традиції, неписані правила й закони компанії. Навіть якщо деякі здадуться безглуздими, приймайте їх як даність, не поспішайте виступати з критикою і відмовлятися їх дотримуватися. Уважно придивіться до нових колег - навіть якщо хтось тобі не подобається, не показуй цього - зберігай з усіма рівні стосунки. Ні в якому разі не починай «дружити проти» когось.

Постарайтеся зрозуміти логіку організації праці, перш ніж висувати «революційні» пропозиції, навіть якщо ви призначені на керівну посаду. У цьому випадку ваша найперша задача - позичена здорової психологічної атмосфери в колективі.

Не можна недооцінювати можливого негативного впливу мобінгу на здоров'я і психіку: за статистикою, саме він є головною причиною емоційного і фізичного виснаження, яке призводить до різних (в тому числі трагічним) наслідків.

Запам'ятай головне: емоційне насильство може продовжувати своє існування рівно стільки, скільки йому дозволено. Якщо це все-таки сталося, спробуйте відверто поговорити з «призвідником» - це потрібно робити на ранній стадії пресингу! І тільки в тому випадку, якщо у вас вийде не виявляти страху і паніки (в іншому випадку ефект буде прямо протилежним). Якщо на цій стадії цькування зупинити неможливо, не бійтеся звільнитися. Можливо, чим раніше ви приймете це рішення, тим раніше вас чекає справжній успіх на новому робочому місці!

До речі, самим «ласим шматочком» для мобберів ризикує стати той, хто вирішив «перемогти», «довести», утриматися за всяку ціну і той, для кого залишитися саме на цьому місці стало самоціллю. Оскільки боязнь залишити конкретне місце роботи безпосередньо пов'язана з вашою самооцінкою.