Расова дискримінація за мовою в освіті дітей

Під час останнього перепису населення (2009 рік) рідною мовою білоруську назвали 53,2% населення країни. ... Чи є в Білорусі можливість вчитися на рідній мові?

В обласних містах немає жодного білоруськомовної школи. У деяких обласних центрах (Могильові, Гродно) є тільки малокомплектні білоруськомовні класи.

Тільки в двох з 118 районних міст є білоруськомовні гімназія або школа.

Радіо Свобода 21.02.2018

Здобути освіту в школі або в дитячому саду на білоруській мові в Білорусі часто дуже важко. І хоча Конституція Білорусі говорить про рівноправність мов, на практиці законодавчо права білоруської мови не закріплені. Якщо люди хочуть щоб було утворення на білоруській мові, наприклад в обласних містах, Мінську, вони змушені за це боротися: писати петиції, скарги, подавати в суд, потрібно зібрати тисячі підписів щоб тільки лист почали розглядати, і то з часто безрезультатно. Причому часто неможливо використовувати публічні методи, такі як пікет, мітинг, тому що на них потрібні дозволи. Ось приклади таких змагань за права дітей навчатися рідною мовою.

Асамблея недержавних демократичних організацій закликає захищати білоруську мову через Конституційний суд Робоча група Асамблеї неурядових демократичних організацій Білорусі підтримала ініціативу юриста Гаррі Погоняйло звертатися до Конституційного суду Республіки Білорусі з приводу недоліків у мовному законодавстві, що дозволяють дискримінувати білоруську мову. [...] Член Робочої групи Асамблеї НДО Вінцук Вячорка розповів Свободі:

«Кожен з нас, білоруськомовних, стикався з стандартної ситуацією: нашим дітям не дають вчитися по-білоруськи поруч з будинком; нотаріус відмовляється по-білоруськи засвідчити документ; в банку вимагають писати по-російськи прізвище та ін. Аргументація у чиновників, що дискримінують білоруський: «У нас дві державні мови». Але останнім повинно означати, що саме громадяни вибирають мову, а чиновник (держава) забезпечує їм право вибору. Однак марно шукати в законодавстві відповідні пояснення і гарантії.

Радіо Свобода 16.06.2014

Час говорити не про «батьки не можуть», а про «закони дискримінують».

Восени 2017 року Міністерство освіти вже направляли колективне звернення, в якому просили змінити систему обліку дітей і додати можливість вибору мови навчання на першому кроці запису до дошкільних установи ー в районній адміністрації. Зібрали 482 підписи, але міністерство не побачила проблеми.

Тоді, каже Боярина, проблема звучала так: білоруськомовні батьки не можуть прилаштувати дітей в групи з білоруською мовою навчання. Зараз проблему формулюють зовсім інакше: кажуть саме про дискримінацію дітей за мовною ознакою і недопрацьовані закони, які сприяють дискримінації, коли право на освіту рік за роком «відбирають сусіди по двору».

Радіо Свобода 16.02.2018

На тій же прес-конференції Булавкин визнала недолік білоруськомовних шкіл в містах. Білоруськомовних шкіл по країні 46,6%, згадала вона, але більшість в сільській місцевості. Чого чиновниця не говорила, то того, що ці школи невеликі - по-білоруськи вчаться тільки 13,3% дітей. [...]

Петиція була не зовсім про те. Звернення, з яким, ймовірно, пов'язано висловлювання Булавкин, набрав на Petitions.by майже дві тисячі підписів. У ньому говорилося про проблеми з влаштуванням дітей у білоруськомовні дитячі сади, але не через нечисленність бажаючих, а через законодавчу дискримінацію. [...]

Як дискримінують білоруськомовних. Детальніше про петицію.

Зазначалося, що батькам просто не дають вибирати мову навчання, коли вони стають в чергу на влаштування дітей в садочок (у відповідних бланків немає пункту про найбільш зручною мовою, як немає і білоруськомовних бланків), влада не розслідують кількість білоруськомовних дітей ( «не передбачений» збір такої статистики), білоруськомовні групи щорічно відкривають в інших садах - батьки не знають аж до 1 вересня, де в цьому році будуть білоруськомовні групи.

Радіо Свобода 2018

Товариство білоруської мови імені Франциска Скорини домагається створення в дитячих садах Гомеля білоруськомовних груп. У місті з населенням близько 500 тисяч чоловік створена одна білорускомовна група в дитячому саду. Дітей туди набирають один раз в чотири роки.

Радіо Свобода 2018