Úvod

Spánek

Spánek se dá definovat mnoha různými způsoby, první příklad je třeba behaviorálně : stav klidu s minimální pohybovou aktivitou, s omezením vnímání okolního prostředí a mentální činností mozku zcela odlišnou od bdělého stavu, přicházející v závislosti na cirkadiánním rytmu. Dále se dále se dá definovat jako polysomnograficky pomocí změn elektrické aktivity nebo neurofyziologicky. Spánek je funkčním stavem organismu.

 Během spánku se střídají dvě zcela odlišné kvality spánku:

 • REM – Odvozeno od rychlých pohybů očí, typické pro tuto fázi. Sny se objevují převážně v REM spánku. Je důležitý pro mnestické procesy (rapid eye movements)

 • Non-REM – je podle své hloubky dělen do čtyř stádií

 1. Stadium - přechod od bdění k začátku spánku = usínání 

2. Stadium - objev krátkých úseků, tzv. Spánková vřeténka (lehký spánek) 

3. Stádium - objevují se delta vlny ( je těžké člověka probudit, ale je to stále možné = hluboký spánek ) 

4. Stadium - nejhlubší spánek Pro každého člověka je potřeba spánku individuální, ale přiměřené trvání je 6 – 9 hodin. Neměl by být přerušovaný, má mít správné cyklické uspořádání s přiměřeným podílem jednotlivých spánkových stádií.

 

Poruchy spánku jsou jedny z nejčastějších problémů v oblasti somatické medicíny i psychiatrie. Při neadekvátním spánku se nám snižuje kvalita života, potřebujeme kvalitní spánek k udržení správné funkce mozku. Můžeme je dělit na primární a sekundární, vznikající následkem somatického či psychického onemocnění.