Календар цікавих подій

15 січня - День народження капелюха «ціліндр» 

Джон Етерінгтон з Лондона вперше в Англії почав продаж у своєму магазині нового типу головного убору — циліндра. Цей лондонський галантерейник вийшов зі свого магазину на Стренд у сутінковий час 15 січня 1797 у чудернацькому вигляді. На ньому був капелюх власного дизайну. Новий головний убір у вигляді труби на голові капелюшного торговця став для англійців сенсацією. Тодішні газети писали: «Дія капелюха на перехожих було жахливою. Багато жінок побачивши цього дивного предмета позбавлялися почуття, діти кричали ... ». Через кілька днів після авантюри сам Етерінгтон був заарештований і доставлений до лорд-мера, який за порушення громадського порядку засудив винахідника до штрафу в 500 фунтів стерлінгів. Незабаром циліндр був «помилуваний», і в 1848 році цей капелюх надягли монархісти, чиновники і навіть поліцейські.Тож ця незвичайна прогулянка лондонською набережною 15 січня 1797 стала датою народження нового напрямку моди. Циліндр з початку розглядався як виключно парадний головний убір, який виділяє представників вищого класу. З часом він перетворився в таку ж незамінну деталь вечірнього туалету, як фрак або смокінг. Цікаво, що на початку XIX століття циліндр був виключно аристократичною приналежністю - його не залишали у передпокої (і повірте, це створювало певні незручності). Але евріка! Поява в Парижі складного циліндра, що має усередині спеціальний механізм, що дозволяв складати капелюх, - вирішило цю проблему. Всі модники стали входити, тримаючи його під пахвою в складеному вигляді. 

27 січня - Едісон запатентував електричну лампу розжарювання

В 1879 році Томас Едіссон запатентував лампу розжарювання з платиновою ниткою. Саме її було публічно продемонстровано 31 грудня 1879 року. Наступного року Едіссон повернувся до експериментів з вугільними волокнами і створив лампу розжарювання з тривалістю роботи до 40 годин. 

13 лютого - Всесвітній день радіо 

Свято відзначається щорічно 13 лютого з ініціативи Іспанії та було проголошено на 36-й Генеральній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО від 3 листопада 2011 року. 

Дата святкування 13 лютого була вибрана тому, що саме в цей день у 1946 році вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», яке проводило мовлення зі штаб-квартири ООН

14 березня - День народження числа π 

Це неофіційне свято на честь математичної константи π, яка допомагає обчислювати периметр кола, площу круга та об’єм кулі, а також параметри геометричних фігур, у складі яких є круг. Це свято придумав у 1987 році фізик Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць:число) 14 березня записується як 3:14, що збігається з першими розрядами цієї величини, а у час 1:59:26 збіг стає ще точнішим — π = 3,1415926. Цей день математики різних країн вважають своїм професійним святом.

Воно святкується 14 березня, що в прийнятому в США форматі записується як 3.14, що є трьома першими розрядами числа π. Свято впроваджене на математичних факультетах значної кількості вузів у різних країнах. Зазвичай свято розпочинається о 1:59 ночі, що разом з датою складає перші шість знаків числа π (3.14159). 

Альбе́рт Ейнште́йн — один з найвизначніших фізиків XX століття. Лауреат Нобелівської премії з фізики 1921 року. Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка.

Народився 14 березня 1879 року в німецькому місті Ульм, королівство Вюртемберг, в єврейській родині. Мешкав у Швейцарії (з 1893), Німеччині (з 1914) і США (з 1933). Створив спеціальну (1905) і загальну (1907–1916) теорії відносності; обґрунтував у рамках теорії відносності закон взаємозв'язку маси і енергії. Автор основоположних праць з квантової теорії: ввів поняття фотона, встановив закони фотоефекту, основний закон фотохімії (закон Ейнштейна), передбачив (1916) вимушене випромінювання. Розвинув статистичну теорію броунівського руху, заклавши основи теорії флуктуацій, створив квантову статистику Бозе—Ейнштейна. З 1933 року працював над проблемами космології і єдиної теорії поля.

06 вересня - день народження Дмитра Граве

    Дмитро Олександрович Граве (25 серпня (6 вересня) 1863 — 19 грудня 1939, Київ) — український математик, творець першої великої математичної школи в Україні; академік АН України (1919), член-кореспондент РАН (1924) і почесний член АН СРСР (1929). 

Мріяв стати музикантом, навіть навчився грати на скрипці та роялі. 

Після захисту докторської дисертації з математики викладав, спочатку в Харківському, а потім у Київському університетах. З 1908 року, працюючи в Києві ординарним професором, започаткував знамениті наукові семінари Дмитра Граве. Відбувалися ці семінари в університеті та вдома у вченого.

Помер 19 грудня 1939 року, похований на Лук’янівському цвинтарі у Києві.

10 жовтня - день народження Михайла Кравчука

  Миха́йло Пили́пович Кравчу́к (27 вересня (10 жовтня) 1892, Човниця, Волинська губернія — 9 березня 1942, концтабір ГУЛАГ СССР) — український математик, академік АН УРСР (з 1929), доктор фізико-математичних наук (з 1924), професор Київського політехнічного інституту. Засновник школи українських конструкторів ракетної та космічної техніки (академік Архип Люлька, Сергій Корольов та Володимир Челомей). Співавтор першого тритомного словника української математичної термінології. 

Марі́я Склодовська-Кюрі́ (французьке ім'я — Марі́ Кюрі́, фр. Marie Curie (7.11.1867 — 4.07.1934) — польська та французька науковиця, фізик, хімік, педагог, громадська діячка. 

У 1898 році оголосила про можливість існування нового, сильно радіоактивного елемента в руді уранової смолки. Її чоловік П'єр відмовився від власних досліджень, щоб допомагати Марії, і в тому ж році вони оголосили про існування двох радіоактивних елементів: полонію і радію. У 1902 році ними одержано один з цих елементів — радій. Обоє вчених відмовилися взяти патент на своє відкриття; разом їх було нагороджено медаллю Деві (1903) і відзначено Нобелівською премією з фізики (1903) разом з Антуаном Беккерелем. Марія Кюрі написала «Трактат про радіоактивність» (1910) і була нагороджена Нобелівською премією з хімії 1911 року. 

08 листопада - відкриття рентгенівських променів 

Німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген, професор і ректор Вюрцбургского університету (Баварія), експериментуючи на самоті в університетській лабораторії, несподівано відкрив "всепроникні" промені, які в усьому світі слідом за ним тепер називають Х-променями, а в країнах екс-СРСР - рентгенівськими. 

8 листопада 1895 року, коли його асистенти вже пішли додому, Рентген продовжував працювати. Він знову включив струм в катодній трубці, закритій з усіх боків щільною чорним папером. Кристали платиноціаністого барію, що лежали неподалік, почали світитися зеленим кольором. Вчений вимкнув струм - свічення кристалів припинилося. При повторній подачі напруги на катодну трубку, світіння в кристалах, ніяк не пов'язаних з приладом, відновилося. В результаті подальших досліджень учений дійшов висновку, що з трубки виходить невідоме випромінювання, назване їм згодом ікс-променями. Вільгельм Конрад Рентген був удостоєний першої Нобелівської премії з фізики 1901 року. Він сприяв швидкому практичному застосуванню свого винаходу у медицині. Конструкція створеної ним рентгенівської трубки лежить в основі сучасних приладів.  Невдовзі відкриті Рентгеном промені стали застосовувати у різних галузях — передусім, у медицині, зокрема й ветеринарній. 

10 листопада - Всесвітній день науки

Всесвітній день науки (повністю — Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку) — міжнародне свято. 

Проведення Всесвітнього дня науки з метою підвищення усвідомлення громадськістю в усім світі користі науки було рекомендовано в 1999 році на проведеній у Будапешті Всесвітній науковій конференції (зараз — Всесвітній науковий форум, англ. World Science Forum), де була висловлена необхідність щільнішої взаємодії між наукою й суспільством. Услід конференції 1999 року, Генеральна конференція ЮНЕСКО в 2001 році резолюцією 31С/20 офіційно заснувала Всесвітній день науки.

Вперше в глобальному масштабі Всесвітній день науки був відзначений 2002 року. 

21 листопада - Всесвітній день телебачення 

Всесвітній день телебачення (офіційними мовами ООН (англ. World Television Day; фр. Journée mondiale de la télévision; ісп. Día Mundial de la Televisión) – Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/51/205 Генеральної Асамблеї ООН 17 грудня 1996 року, який відзначається щорічно 21 листопада, на честь дати проведення першого Всесвітнього телевізійного форуму (21-22 листопада 1996 роки) в Організації Об'єднаних Націй. Державам було запропоновано відзначати цей День, обмінюючись телепередачами, присвяченими таким проблемам, як мир, безпека, економічний і соціальний розвиток і розширення культурного обміну. 

27 листопада народився Андерс Цельсій 

27 листопада 1701 року в місті Уппсала народився той самий Андерс Цельсій, якому ми завдячуємо шкалі на термометрах. Цікаво, що він запропонував шкалу, в якій температура плавлення льоду при нормальному тиску приймалася за 100, а температура кипіння води - за 0. І тільки у 1745 році, вже після смерті Цельсія, Карл Лінней перевернув шкалу, і за 0 стали приймати температуру плавлення льоду, а за 100 - кипіння води. Але в термометрах використовують і інші одиниці виміру окрім градусів по Цельсію. 

29 листопада народився англійський астроном і геофізик Едмонд Галлей 

29 листопада 1656 року народився англійський астроном і геофізик Едмонд Галлей. Його прізвище асоціюється з кометами, дже він створив метод розрахунку кометних орбіт і відкрив періодичність деяких комет. Саме завдяки цим розрахункам було відкрито комету, що носить ім’я самого науковця, комету Галлея. Але вчений займався не тільки астрономією. В нього є низка робіт з математики та перші в світі наукові доробки з  геофізики. Галлей пояснив причини виникнення пасатів та мусонів, а також побудував модель магнітного поля Землі та склав першу карту магнітних схилень. 

06 грудня - День народження мікрохвильової печі

Неофіційне свято Дня мікрохвильової печі відзначається в першій декаді грудня. Святкування присвячено до дня першого офіційного патенту на метод в якості кухонного приладу, отриманого в 1945 році. Мікрохвильова піч інколи дуже зручна.

Новий вік для кухні почався з дослідних робіт американського інженера П. Б. Спенсера про випромінювач НВЧ-хвиль - магнетрона. Він прийшов до висновку, що певна частота випромінювань призводить до інтенсивного виділення тепла. 6 грудня 1945 року Спенсер отримав патент на використання мікрохвиль для приготування їжі, а в 1949 році за його патентом в США були виготовлені перші мікрохвильові печі для швидкого розморожування стратегічних запасів продуктів. Тому саме 6 грудня ми і відзначаємо День народження мікрохвильової печі.

09 грудня -День народження комп'ютерної миші

Таку знайому всім комп'ютерну мишу винайшов американець Дуглас Енгельбарт. Саме він був автором ідеї та розробником першого периферійного пристрою, до якого відразу "прилипла" назва – "мишка". 

У 1963 році Енгельбарт заснував дослідницьку лабораторію, в якій стартувало відразу кілька комп'ютерних проектів. Найпомітнішими з них стали NLS (oNLine System) - гіпертекстова електронна база даних і спеціально розроблене під неї пристрій "миша", - які не призначалися для загального користування аж до середини 1980-х років.

9 грудня 1968 року Дуглас Енгельбарт представив "мишу" на конференції з обчислювальної техніки в Сан-Франциско. З тих пір ця дата вважається днем ​​народження комп'ютерної миші.

Природно, тоді та перша миша сильно відрізнялася від своїх сучасних побратимів. Це був дерев'яний куб на коліщатках з однією кнопкою. Кажуть, що її довгий провід викликав у всіх асоціації з хвостом справжніх мишей - звідси і відповідна назва пристрою. 

10 грудня - День Нобеля 

День Нобеля - це щорічне вручення Нобелівської премії, яке проходить 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівські премії користуються міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля і диплом.

Нобелівські премії з фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки вручає лауреатам його Величність Король Швеції на церемонії, що проходить у річницю смерті Альфреда Нобеля (в 1896 році в Сан-Ремо). Розмір грошової премії змінюється щорічно і становить приблизно 1 мільйон доларів. Нобелівські премії мають великий міжнародний престиж і, крім того, пропонують лауреатам значну економічну підтримку.

14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ N 945/2006 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.

У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібно це свято, якщо є 26 квітня - Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, і чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації.

Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.

Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але було відсутнє визнання цього дня на державному рівні.

Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких - недостатній для нормального життя розмір пенсії. Безпосередньо з цією проблемою пов’язана і інша - проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 р. всім іншим видавали «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи.

Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650000 людей з усього Радянського Союзу, з яких більше половини представляли тодішню УРСР. Можливо, Україна стане автором доброго почину, і День ліквідатора з’явиться в Росії, Білорусі та інших країнах.

21 грудня - День народження кросворду

Творцем першого кросворду був журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Нью-Йорка з Ліверпуля. Він винайшов новий підхід у роботі зі словом: уклав літери в клітини, клітини розмістив у смужки і назвав нову головоломку "cross-word puzzle". Автор направив свій кросворд з 32 слів в газету "Нью-Йорк уорлд", де він був надрукований 21 грудня 1913 року

З того часу дату 21 грудня вважають Днем народження кросворду