ŠKOLA JE ŠKOLA, A BORAVAK JE BAŠ FORA 4

Škola je škola, a boravak je baš fora 4 je projekt namijenjen učiteljima i učenicima u produženom boravku. Tijekom školske godine učitelji produženog boravka će s učenicima provoditi aktivnosti u organiziranom vremenu kako bi osnažili niz njihovih kompetencija kao što su: kreativnost, poduzetništvo, digitalne kompetencije i dr. Moguće je i povezivanje između škola kao i razrednih odjela produženog boravka unutar iste škole te matične i područnih škola. Na taj način nastali bi „boravci prijatelji“ koji bi u budućnosti mogli zajednički osmišljavati nove eTwinning projekte. Učiteljima se daje maksimalna sloboda u odabiru aktivnosti.  

PROLJEĆE

U našu učionicu stiglo je proljeće!

Svjetski dan osoba s Down sindromom (21.3.)

Svake godine obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom kako bi se podigla svijest i otklonile predrasude o osobama s Down sindromom. 
Nas je ova tema jako zanimala. Neki od nas imali su u vrtiću prijatelje s Down sindromom i ispričali su nam kakvi su i što su voljeli raditi. 

Pogledali smo jedan jako zanimljivi video koji su snimili učenici 1. a razreda OŠ "Alojzija Stepinca Zagreb" i njihova učiteljica Lidija Cvetko. Pogledajte i vi! https://www.canva.com/design/DAE7XJDGEe4/watch

Zatim smo razgovarali o različitostima i po čemu je svatko od nas poznat.
Naučili smo i da se ovaj dan zove još i DAN ŠARENIH ČARAPA! Naime, čarape nas oblikom podsjećaju na kromosome, a time se šalje poruka o prihvaćanju različitosti. 

Na kraju dana, bojili smo čarape 🧦.

Međunarodni dan sreće (20.3.)

Što je sreća? Kako se osjećamo kada smo sretni? Dijelimo li sreću s drugima?

Odlučili smo pročitati slikovnicu "Konjić sreću dijelit zna nakon truda i uspjeha" Tatjane Gjurković i Tee Knežević.  Naučili smo da je sreća jedna od osnovnih emocija koja kratko traje, ali ako razmišljamo o njoj i ako ju podijelimo s drugima, ona će trajati duže i činiti nas zadovoljnijima.  Kada sreću podijelimo s drugima ona postaje snažnija, a naš odnos s tom drugom osobom postaje čvršći.
Budimo kao konjić i podijelimo svoju sreću. Tako ćemo razveseliti osobe koje nas okružuju i uljepšati im dan, a naša sreća postat će još veća!

Dan očeva (19.3.)

Kao i majke, očevi imaju posebnu ulogu u našim životima i zato je važno proslaviti njihov dan u kojem ćemo im zahvaliti na svemu što čine za nas i dati im do znanja koliko nam znače. Na današnji dan, sjetili smo se naših očeva, ali i djedova te važnih obiteljskih vrijednosti, ljubavi i poštovanja.  Odlučili smo svojim tatama izraditi čestitku s nama najvažnijim asocijacijama, osjećajima i mislima o današnjem danu.

Tate, sretan vam vaš dan!


Međunarodni dan matematike (14.3.)

14. ožujka igrali smo se s matematikom i tako obilježili Međunarodni dan matematike. Uz pomoć crvenih i zelenih kartončića, pokazivali smo je li tvrdnja točna ili netočna, jedni drugima postavljali smo pitanja i zadavali matematičke zadatke, a na kraju dana naučili smo i novu matematičku brojalicu koja će nam puno pomoći u 1. razredu:

"KAD ODUZMEŠ BROJA DVA, 

DOBIJE SE RAZLIKA.

KADA BROJU DODAŠ BROJ, 

DOBIJEŠ TI NJIHOV ZBROJ."

Dan žena (8.3.)

8. ožujka obilježili smo Dan žena. Razgovarali smo o važnim ženama u našim životima i odlučili naslikati im vazu s cvijećem u tehnici razlivenog flomastera. 💐

Svjetski dan komplimenata (1.3.)

Što su komplimenti? Kako se osjećamo kada dobijemo kompliment?
Odlučili smo obilježiti ovaj dan tako da napišemo komplimente prijateljima iz razreda i zahvatiti im jer su učinili nešto kvalitetno i dobro. Cilj je bio stvoriti najpozitivniji dan u godini. 

Na kraju dana, zaključili smo da svatko od nas voli dobiti kompliment i da se tada osjećamo zadovoljno i sretno.

Dan ružičastih majica (28.2.)

28. veljače 2024., sudjelovali smo u eTwinning  projektu "Dan ružičastih majica 2024". 

 

Sve svoje projektne aktivnosti objavili smo na podstranici naše web stranice produženog boravka.
Dan ružičastih majica.  

 

Uživajte! 😄

Svjetski dan pripovijedanja bajki (26.2.)

Svjetski dan pripovijedanja bajki obilježili smo čitanjem "Najljepših bajki braće Grimm". Ova predivna knjiga s još ljepšim ilustracijama, odvela nas je u svijet čudesnih bajki. Učiteljica nam je pročitala nekoliko bajki (Bremenski gradski svirači, Zlatna ptica, Braco i seka, Zlatna ribica i Mala guščarica). Tijekom tjedna, jedni drugima pripovijedali smo bajke, a na kraju tjedna crtali smo bajku koja nam se najviše svidjela. 

Valentinovo (14.2.)

Na Valentinovo tradicionalno obilježavamo i slavimo ljubav. Sve je puno ružičaste i crvene boje, srca, čokolade i cvijeća. Iako je nekima bilo neugodno pričati o ljubavi, shvatili su da ljubav nije isto što i zaljubljenost, već da ljubav vežemo i uz ljubav prema roditeljima, obitelji i prijateljima.  

Odlučili smo napraviti šarena srca od kolaž papira i napisati što je za nas ljubav.  ❤️

MAŠKARE

17.1. - 14.2.

Maškare su tradicija našeg kraja pa smo tako i mi obilježili sve važne maškarane događaje u našoj školi. 

17.1. na Antonju otvaraju se maškare i počinje "Peto godišnje doba". Rijeka je poznata po maškarama i zato smo odlučili naučiti nešto novo o tradiciji i običajima našeg kraja. Razgovarali smo s učiteljicom o značenju maškara, običajima, tradiciji i kulturi, Riječkom karnevalu, izboru kraljice riječkog karnevala, meštru karnevala, drugim karnevalima te morčićima i zvončarima. 

Svaki petak, u našem produženom boravku, maskirali smo se, pjevali, plesali, izrađivali maske te igrali razne igre. 

Sudjelovali smo na dva dječja karnevala s maskom VATRA u Rijeci i Opatiji. 

Kako nam je bilo i kako smo se proveli u ovom razdoblju, pogledajte u galeriji fotografija. 

100. dan u školi (8.2.)


8. veljače 2024., sudjelovali smo u eTwinning  projektu "100. dan u školi". 

 

Sve svoje projektne aktivnosti objavili smo na podstranici naše web stranice produženog boravka.
100. dan u školi 

 

Uživajte! 😄

 Dan sigurnijeg interneta (6.2.)

S obzirom na to da se nasilje nažalost sve češće događa i na internetu (online), odlučili smo obilježiti Dan sigurnijeg interneta 6. veljače te tako napraviti uvod u naš projekt "Dan ružičastih majica 2024".
Nasilje ne mora uvijek biti samo fizičko!

Putem ove stranice mnogo smo naučili o sigurnosti na internetu. Pogledajte! Dan sigurnijeg interneta: Kako se zaštititi online (bima-shop.hr)

Sudjelovali smo i u radionici Centra za sigurniji internet (csi.hr) "Balansiram" putem koje smo tražili alternativne aktivnosti za provođenje slobodnog vremena.  Zaključili smo da možemo pronaći brojne načine za igru bez tehnologije, a to su: 

nogomet

igra s prijateljima na otvorenom

slaganje puzzli

preskakanje vijače

crtanje

vožnja bicikla

igranje s kockicama

društvene igre

graničar

ples...

Kako smo spojili ovaj dan s Danom ružičastih majica, možete pročitati na našoj stranici produženog boravka pod projektom Dan ružičastih majica.  

Svjetski dan igre (2.2.)

Svjetski dan igre obilježili smo igrom raznih društvenih igara koje imamo u svojem razredu. Neke od njih su "Tik, tak, bum", "Čovječe ne ljuti se", "Crni Petar", "Memori"...

WINNIE POOH 18.1.

Dan Winnie Pooha (18.1.)

Tko je medvjedić Winnie Pooh? Zašto je tako poseban i zašto ga djeca vole?
Učiteljica nam je pričala o autoru i kako je dobio inspiraciju za pisanje, kako je Winnie dobio ime te po čemu je prepoznatljiv.
Ono što nam se najviše svidjelo jesu citati po kojima se pamti Winnie Pooha:


ZAGRLJAJ JE UVIJEK PRAVE VELIČINE.


PONEKAD NAJMANJE STVARI ZAUZIMAJU NAJVIŠE MJESTA U VAŠEM SRCU.


LJUDI KAŽU DA NIŠTA NIJE NEMOGUĆE, A JA NIŠTA NE RADIM SVAKI DAN.


DAN BEZ PRIJATELJA JE POPUT LONCA BEZ IJEDNE KAPI MEDA KOJA JE OSTALA UNUTRA.


AKO IKAD DOĐE DAN KAD NE MOŽEMO BITI ZAJEDNO, ZADRŽITE ME U SVOM SRCU, OSTAT ĆU TAMO ZAUVIJEK.


KAKO SE PIŠE LJUBAV? NE PIŠEŠ JE, NEGO JE OSJEĆAŠ.

Božićni sajam

Odlučili smo ovog Božića napraviti dobro djelo. Izrađivali smo čestitke i razne božićne ukrase koje smo kasnije prodavali na našem humanitarnom božićnom sajmu. Osim toga, odlučili smo izraditi čestitke za Udrugu "Belinda Dobrec". To je udruga za pomoć djeci i mladima s teškoćama u razvoju. Odnijeli smo im čestitke u suradnji s našim prijateljima iz 3. razreda, a oni su bili jako zahvalni i sretni te su nam se javno zahvalili preko društvenih mreža. 


Sveti Nikola (6.12.)

Sveti Nikola  nam je stigao.  Bili smo vrijedni i slušali smo svoje učiteljice pa nam je sveti Nikola donio poklone. 😊

Dan dječjih prava (20.11.)

Razgovarali smo o dječjim pravima i Konvenciji o pravima djeteta. 

"Dječja prava su prava kojima se štite sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Svako dijete ima pravo na obrazovanje, zdravstvenu skrb, hranu, igru, zaštitu i još mnogo toga. Dječja prava svakom djetetu trebaju osigurati mogućnost da dosegne najviše što može. Sva su prava povezana i jednako važna. Osim što nam prava pripadaju jer smo se s njima rodili, jednako je važno da poštujemo i tuđa prava. "


Pogledali smo dva crtana filma koje možete pogledati ispod ovog teksta i na kraju dana učiteljica nas je razveselila bojankom o pravima djece. 


Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje (18.11.)

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježili smo kratkim razgovorom o gradu Vukovaru i simbolici vodotornja, nakon čega je slijedio kreativni rad učenika. Odlučili smo zapaliti svijeću mira za sve stradale. 

Svjetski dan ljubaznosti (13.11.) i međunarodni dan tolerancije (16.11.)

Odlučili smo spojiti ova dva važna dana u jedan jer smatramo kako su oni itekako povezani. Da bismo bili tolerantni, trebamo biti ljubazni. Naučili smo da BITI TOLERANTAN znači: odnositi se s poštovanjem prema svemu što drugi rade i njihovim razmišljanjima. Isto tako, odnositi se prema drugima isto onako kako bismo mi htjeli da se oni odnose prema nama. 

Učiteljica nam je pročitala slikovnicu "Japajapac" Silvije Šesto i Tomislava Zlatića. Jako nam se svidjela. Razgovarali smo o dječaku Marinku i njegovim postupcima. Pokušali smo zamisliti kako bi to bilo da u našem razredu postoji jedan Marinko i kako bismo mu pomogli da izađe iz svoje Japajapačke šume. 

Više o slikovnici "Japajapac" možete pročitati u sklopu projekta Uz čitanje riječi rastu.

Svjetski dan izumitelja (9.11.)

Kako bi izgledao svijet da se nisu rodili poznati izumitelji? Kako bi izgledao svijet bez kotača? Kako bi ljudi putovali na posao ili u školu? Kako bi se ljudi liječili bez medicinskih pomagala?  Puno toga nas je zanimalo i dugo smo razgovarali o tome, a onda smo odlučili postati mladi izumitelji i osmisliti svoje izume. Na kraju dana, pogledali smo crtani Baltazar. 

Dan animirnog filma (28.10.)

Dan animiranog filma obilježili smo gledanjem filma "Balerina i Viktor". To je prekrasna priča o upornosti i volji kako bi se ostvarili naši snovi. Naučili smo da ništa nije nemoguće i da nikada ne treba odustati od svojih snova ma kako teško bilo. 

(18.10.) DAN KRAVATE

Dan kravate (18.10.)

Jeste li znali? Hrvatska je oduvijek bila poznata po raznim izumima. Jedan od njih je KRAVATA. U svijetu nas najbolje poznaju po kravati. Jedne godine, napravili smo i najveću kravatu na svijetu. Bila je dugačka 808 m i zavezali smo ju oko pulske Arene. 

Nama se ova priča jako svidjela. Pogledajte našu prezentaciju i istražite zanimljivosti o kravati. 

Dan jabuka (20.10.)


Od 16. do 20. listopada 2023. godine, sudjelovali smo u eTwinning  projektu "Dani jabuka, dani zdrave hrane 3". 

 

Sve svoje projektne aktivnosti objavili smo na podstranici naše web stranice produženog boravka. https://sites.google.com/view/pb-os-vezica/naslovnica/dani-jabuka-dani-zdrave-hrane-3

 

Uživajte! 😄


Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje (16.10.)

Od čega se radi kruh? Što nam je sve potrebno? Od čega se dobiva brašno? To su samo neka od pitanja koja su nas zanimala.

Obilježili smo Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje koji je povezan sa Svjetskim danom hrane. Cilj nam je bio izraziti zahvalnost za plodove zemlje i kruh kao osnovnu namirnicu koja nas hrani i spaja. Također,  obilježavanjem ovog dana imali smo priliku osvijestiti se o problemima koji se tiču prehrane svjetskog stanovništva, kao što su glad, siromaštvo, neravnomjerna raspodjela hrane, bacanje hrane, zagađenje okoliša i gubitak biološke raznolikosti. 

Pogledali smo video Mayerovi mlinovi i naučili što je mlin, što ga pokreće, kako radi i kako dobivamo brašno. 

Međunarodni dan bijelog štapa (15.10.)

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svakog 15.listopada. Zovemo ga još i Međunarodni dan slijepih osoba.
U našem produženom boravku razgovarali smo o bijelom štapu i čemu on služi, s kojim se problemima susreću slijepe osobe i kako ih možemo prepoznati. Osim toga, otkrili smo i što je to Brailleovo pismo i kako ono izgleda. Uz pomoć točkica Brailleovog pisma, napisali smo svoja imena.

Na ovom linku možete pretvarati tekst s latinice na Brailleovo pismo 🙂! 

Dan za zdrave zube (25.9.) 

Danas je Dan za zdrave zube 😄!
Čitali smo slikovnicu Mrljek i Prljek mućkaju bljakavi napitak – Priča o pokvarenom zubu Jelene Pervan i razgovarali o važnosti higijene i redovitog pranja zubiju. Osim toga,  spomenuli smo zubara i njegovu funkciju te kako sve možemo čistiti zube (zubni konac, četkica i pasta za zube...)

Odlučili smo zauvijek reći ZBOGOM Mrljeku i Prljeku u našim ustima, pa smo brzo uzeli mokre salvetice i obrisali svu prljavštinu na zubima. 

Više o slikovnici možete pročitati u sklopu projekta "Uz čitanje riječi rastu 4".


Međunarodni dan mira (21.9.)

Međunarodni dan mira obilježili smo razgovorom i čitanjem slikovnice Helen Cooper „Juha od bundeve“. Razgovarali smo o simbolima mira i izradili vlastite papirnate satove s istim simbolima. Pogledajte naše radove, a više o slikovnici pročitajte u sklopu projekta „Uz čitanje riječi rastu 4“.


Dan piratskog govora (19.9.)  

Što znamo o piratima? Danas smo razgovarali o sličnostima i razlikama između gusara i pirata, istraživali i crtali piratske brodove te oponašali govor pirata. Jeste li znali da piratski "grrrr" ima više različitih značenja? 

Odlučili smo i mi postati pirati. Pogledajte naše fotografije. 

I za sam kraj zabave s mozgalicama i prezentacijom, pogledali smo jedan od ljepših dječjih filmova o piratima "Petar Pan".

(19.9.) DAN PIRATSKOG GOVORA 1.r

Hrvatski olimpijski dan (10.9.)

Hrvatski olimpijski dan bio je nedjelju 10. rujna pa smo odlučili obilježiti ga u ponedjeljak čim smo došli u školu. Kako? Saznajte u nastavku...

Pročitali smo kratki dio knjige Vitomira Spasovića "Mali sportaši" koja djecu upoznaje s čudesnim svijetom sporta. Tako smo kroz riječi učitelja tjelesnog odgoja i njegovih učenika, razgovarali o raznim sportašima i sportovima koja djeca treniraju. Shvatili smo važnost tjelesne aktivnosti i uzrečice "Važno je sudjelovati". 

Nakon toga, odlučili smo nacrtati svoj najdraži sport, a kako ne bismo Olimpijski dan ostavili samo u učionici, otrčali smo na školsko igralište i s drugim učenicima produženog boravka igrali nogomet, košarku i graničar