21.4.2023.
IZVANUČIONIČKA NASTAVA PARK PRIRODE PAPUK
IZVANUČIONIČKA NASTAVA PARK PRIRODE PAPUK
Učenici petih razreda u pratnji učiteljica Tajane Beribak Gačić, Katarine Kalajžić Golac te Nere Batina, posjetili su Park prirode Papuk – Kuću Panonskog mora i Adrenalinski park Duboka u blizini Velike.
Učenici su u grupama pod stručnim vodstvom pogledali prezentaciju o životu na našem planetu, fosilima, kako se fosili sačuvaju i što nam pričaju o našem planetu i okolišu koji je postojao nekada. Prezentacija završava radionicom izrade fosila koja je oduševila učenike.
Druga grupa imala je priliku naučiti o sigurnosnoj opremi i kako se savladavaju prepreke u Adrenalinskom parku Duboka. Iako su neki učenici možda bili uplašeni na početku, uspjeli su pobijediti strah i dobro se zabaviti u krošnjama drveća.
Nakon završetka, umorni i gladni, zaputili smo se u Aquapark Shhhuma gdje nas je dočekalo ljubazno i srdačno osoblje s finim objedom, nakon kojeg smo se zadovoljni uputili kući.
10.11. 2022.
IZVANUČIONIČKA NASTAVA ORIJENTACIJA U PROSTORU
Snalaženje pomoću geografske karte, kompasa ili samo strana svijeta može biti od velike pomoći kada se nalazimo u nepoznatom mjestu, a baterija našeg mobitela je pri kraju. U gradu se lako možemo snaći pomoću uočljivih zgrada, kipova parkova ili pomoću imena ulica to u prirodi izgleda sasvim drugačije. U gustoj šumi usred planinskog područja za orijentaciju su nam potrebne razne vještine.
Da bismo uvježbali ono što smo naučili na satu geografije učenici 8.a, 5.a i 5.b u izvornoj stvarnosti uvježbavali su snalaženje u prirodi. Za orijentaciju koristili su topografsku kartu, kompas i GPS, ali i pomoću oznaka u prirodi. Učenici su se zabavili, boravili na svježem zraku, a za domaću zadaću trebali su izraditi kartu Središća.
Kako bi se olakšao proces pamćenja strukture Zemlje, učenici petih razreda su na kreativan način izradili model Zemlje od plastelina.
Kako možete sami izraditi model Zemlje od plastelina?
Napravite kugle od plastelina u žutoj, narančastoj, crvenoj, smeđoj, crnoj, plavoj i zelenoj boji. Žutu kuglu obložite narančastom i tako nastavite postupak redom kojim su boje pobrojane sve do plave. Dobili ste veliku kuglu- Planetu Zemlju. Od zelene boje oblikujte kontinente i smjestite ih na Zemlju.
Postupak izrade možete vidjeti na fotografijama i videu koji su izradili naši učenici.
Znaš li koliko iznosi opseg Zemlje?
Prvi koji je izračunao opseg Zemlje bio je grčki matematičar i geograf Eratosten.
Eratostena se smatra ocem geografije i samu riječ geografija osmislio je upravo on. Glavno djelo koje je napisao Geografija.
Njegov značaj za geografiju i matematiku je velik. Osmislio je sustav zemaljskih dužina i širina, izračunao je opseg Zemlje te izradio kartu poznatog svijeta izmislio je algoritam za izračunavanje prostih brojeva (Eratostenovo sito), prvi je izračunao nagib osi Zemlje, izračunao je udaljenost od Zemlje do Sunca i Mjeseca, izradio je katalog od 675 zvijezda i kalendar prijestupnih godina, te postavio temelje kronologije.
Izvor: geogebra.org