6. lipnja 2025.
AI chatbot za zaštitu okoliša predstavljen na međunarodnom natjecanju Science on Stage
Učenice Osnovne škole Središće, Dora Kvesić, Ana Pergar i Sara Čučilović, pod mentorstvom Božene Ukić i Nere Batina razvile su digitalni alat temeljen na umjetnoj inteligenciji koji služi edukaciji o okolišnim problemima. Njihov rad Due to Pollution AI Chatbot for Environmental Awareness prepoznat je i prijavljen na međunarodno natjecanje Science on Stage koje se održalo 6. lipnja 2025. u Berlinu, čime je škola ostvarila značajan iskorak u povezivanju suvremene tehnologije s obrazovanjem za okolišnu odgovornost.
Rad se odvijao u okviru nastave Informatike, (ZAG) te Geografije, kroz 12 tjedana i više od 20 nastavnih sati. Cilj je bio osmisliti interaktivni chatbot koji pruža korisnicima pouzdane informacije o onečišćenju zraka, vode, tla i svjetlosnom zagađenju te potiče razmišljanje o mogućnostima smanjenja štetnog utjecaja na okoliš.
Učenice su istraživale različite izvore, testirale postojeće chatbot alate, te razvile vlastiti chatbot pomoću Microsoft Copilot Studio. Nakon testiranja unutar školske zajednice, analizirale su povratne informacije i dodatno unaprijedile funkcionalnost alata.
Tijekom procesa učenice su raspravljale i o etičkim pitanjima primjene umjetne inteligencije, važnosti pouzdanih izvora informacija te ulozi građanske odgovornosti u zaštiti okoliša.
Ovaj rad je primjer kvalitetnog povezivanja suvremene tehnologije, znanstvenog istraživanja i građanskog odgoja i obrazovanja a Osnovna škola Središće ponosna je na učenice i mentorice koje su pokazale kako učenici mogu stvarati konkretna rješenja za stvarne društvene i okolišne izazove.
13. lipnja 2025.
Jadransko plavetnilo – naša škola postala Europska plava škola!
Osnovna škola Središće s ponosom objavljuje da je postala dio prestižne mreže European Blue Schools, zahvaljujući uspješno provedenom interdisciplinarnom projektu “Jadransko plavetnilo – interdisciplinarna priča o Jadranskom moru”. Oznaka European Blue School potvrda je izvrsnosti u promicanju oceanske pismenosti i održivog razvoja među učenicima.
Projekt je međunarodni i državni, a autorice projekta su Nera Batina iz OŠ Središće i Zrinka Klarin iz OŠ Šime Budinića iz Zadra. U projektu su sudjelovali učenici petih i šestih razreda iz obje škole. Cilj projekta bio je istražiti prirodne, kulturne i ekološke značajke Jadranskog mora te razvijati svijest o važnosti njegova očuvanja kroz kreativne, istraživačke i terenske aktivnosti.
Učenici su izrađivali plakate, istraživačke dnevnike, makete, stripove, pjesme o moru, fotografije, tehničke modele robota za čišćenje mora i 3D modele ekoloških rješenja. Posebno mjesto u projektu imala je kreativna radionica poezije inspirirane morem, čije su pjesme ilustrirali učenici razredne nastave. Ove su aktivnosti rezultirale bogatom zbirkom pjesničko-likovnih radova koju možete pogledati ovdje.
Mentori projekta bili su: Nera Batina, Božena Ukić, Bosiljko Đerek, Mateja Pavliško, Marko Prpić, Iva Palčić Strčić, Sandra Žnidarić i Lara Branilović.
U sklopu projekta organizirana je izvanučionička nastava u Zadru, gdje su učenici sudjelovali u radionicama prema GLOBE protokolima pod vodstvom učiteljica iz OŠ Šime Budinića. Također, škola je ugostila predstavnike udruge ODRAZ, koji su pratili učeničke prezentacije o ulozi Jadranskog mora i održivog razvoja.
Projekt je promoviran na mrežnim stranicama škole i partnerskih organizacija, a objave su podijeljene i u sklopu mreže European Blue Schools uz oznake #EU4Ocean, #EUBlueSchools, #OceanLiteracy.
Ponosni smo što smo kao škola prepoznati kao obrazovna zajednica koja doprinosi očuvanju mora i razvoju ekološki osviještenih građana.
7. lipnja 2025.
Održana 3. ZAG smotra: Učenici pokazali snagu građanskog odgoja
Treća po redu ZAG smotra – prezentacija izvannastavne aktivnosti građanskog odgoja i obrazovanja – održana je u Gradu Zagrebu i okupila impresivnih 1.200 učenika i 89 nastavnika iz 61 osnovne i 11 srednjih škola.
Domaćin smotre ponovno je bila Osnovna škola Središće, a u ime škole sve okupljene srdačno je pozdravila ravnateljica gospođa Violeta Vragotuk, izrazivši ponos što škola ima priliku ponovno ugostiti događaj koji promiče temeljne vrijednosti suvremenog građanskog društva.
Smotra je bila prilika da učenici predstave svoje projekte te kroz različite aktivnosti pokažu kreativnost, znanje i angažman. Snažnim porukama i inovativnim pristupima podsjetili su na važnost demokracije, ljudskih prava i aktivnog građanstva.
Predstavljeni projekti obuhvatili su širok spektar društveno relevantnih tema – od zagovaranja sigurnijih biciklističkih staza, unaprjeđenja školskih sanitarnih uvjeta, do borbe protiv diskriminacije i promicanja tolerancije. Time su još jednom dokazali da građanski odgoj i obrazovanje nisu samo teorija, već alat za stvarne i pozitivne promjene u društvu.
S ponosom ističemo da je projekt naše škole „Biciklistička pustolovina“ odabran među samo četiri škole, od ukupno 72 prijavljene, za javnu prezentaciju na samoj smotri. Projekt su predstavile učenice Heda Fresl, Mia Domjančić, Sara Primorac i Nina Mazalović, uz mentorstvo učiteljica Nere Batina, Katarine Dogančić i Božene Ukić. Njihov rad je posebno pohvaljen zbog kreativnog pristupa, aktualnosti teme i angažmana učenica u lokalnoj zajednici. Uz iznimne pohvale naš će projekt ujedno biti predstavljen i ostalim školama Grada Zagreba kao primjer dobre prakse na stručnom skupu ZAG, što je veliko priznanje učenicama, mentoricaama i školi u cjelini.
Smotru je dodatno oplemenio i nastup školskog zbora Moderato Osnovne škole Središće pod vodstvom profesorice Katarine Kalajžić Golac, koji je izveo dojmljive interpretacije pjesama „Tvoja zemlja“ i „Funiculi, funicula“, oduševivši okupljene i unijevši dodatnu svečanost i emociju u program.
Smotri je prisustvovao i zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet, koji je u svom obraćanju zahvalio svim nastavnicima na predanosti i entuzijazmu, te pohvalio škole koje sustavno ulažu u odgoj odgovornih, informiranih i društveno osviještenih mladih građana.
ZAG smotra još je jednom potvrdila – učenici imaju glas, ideje i snagu pokrenuti promjene.
2. lipnja 2025.
Osmaši na izvanučioničkoj nastavi u Istri
Učenici osmih razreda sudjelovali su u jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi u Istri, u pratnji svojih razrednica Nere Batina i Tine Čuline te učitelja tjelesne i zdravstvene kulture Tomislava Milkovića.
Prva postaja bio je Rt Kamenjak, gdje su učenici, uz stručno vodstvo učiteljice Tine Čuline, imali priliku upoznati jedinstvene prirodne značajke ovog zaštićenog krajobraza.
Nakon edukativne šetnje, uslijedio je boravak i kupanje na jednoj od medulinskih plaža. Sunčano vrijeme i čisto more omogućili su učenicima opuštanje i zajedničko druženje na otvorenom.
Na povratku su se kratko zadržali u Puli. Izvanučionička nastava protekla je u vedrom raspoloženju, a učenici su kući ponijeli nova znanja i lijepe uspomene.
28. svibnja 2025.
Osmaši na izvanučioničkoj nastavi – učenje uz rijeku Gacku
Dana 28. svibnja 2025. učenici osmih razreda Osnovne škole Središće sudjelovali su u izvanučioničkoj nastavi na području Gacke doline. Nastava je provedena u pratnji učitelja Nere Batina, Tine Čuline i Bosiljka Đereka te osmišljena kao spoj geografije, biologije, povijesti i održivog razvoja kroz neposredno iskustvo.
Program je uključivao razgledavanje grada Otočca uz stručno vodstvo lokalne vodičke Tamare Jurković, posjet Majerovu vrilu – izvoru rijeke Gacke, gdje su učenici upoznali tradicijsko mljevenje brašna i kušali svježe pečeni kruh. U sklopu nastavnog dana posjetili su i utočište za mlade medvjede u Kuterevu te Centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda, gdje su kroz stručna vodstva proširili svoja znanja o bioraznolikosti i zaštiti prirode.
Za kraj dana, učenici su se okrijepili u poznatoj pizzeriji Ruspante, a zatim se puni dojmova vratili u Zagreb.
Izvanučionička nastava omogućila im je da znanja stečena u učionici primijene u stvarnom okruženju te da kroz zajednički doživljaj dodatno razvijaju odgovornost, suradnju i znatiželju.
19. svibnja 2025.
STEMKa 2025: Učitelji OŠ Središće na konferenciji posvećenoj STEM obrazovanju
Učitelji Osnovne škole Središće aktivno su sudjelovali na ovogodišnjoj konferenciji STEMKa, koja okuplja stručnjake, entuzijaste i edukatore iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike.
Na online dijelu konferencije, naše učiteljice Božena Ukić, Katarina Dogančić i Nera Batina predstavile su projekt “Čist zrak bez zagađenja”. Projekt je namijenjen darovitim učenicima s ciljem razvijanja svijesti o važnosti kvalitete zraka i primjeni senzorske tehnologije u svakodnevnom životu. Kroz dizajnersko mišljenje i istraživački pristup učenici su osmišljavali rješenja za praćenje i poboljšanje kvalitete zraka u školskom i lokalnom okruženju.
Također, naš učitelj fizike,matematike i STEM edukator Bosiljko Đerek održao je radionice za učenike u sklopu Tesla Experience Centra. Tijekom radionice “3D modeliranje i 3D ispis”, učenici su imali priliku upoznati se s osnovama digitalnog modeliranja, izraditi vlastiti 3D model i saznati kako funkcionira 3D pisač, od ideje do gotovog proizvoda.
Sudjelovanje naših učitelja na STEMKa konferenciji pokazuje posvećenost škole suvremenim metodama poučavanja i razvoju STEM kompetencija kod učenika. Razmjena iskustava, praćenje novih trendova i aktivno uključivanje u ovakve stručne skupove pomaže nam u unaprjeđenju nastave i pružanju kvalitetne podrške učenicima u njihovom učenju i razvoju interesa za znanost i tehnologiju.
19. svibnja 2025.
8.a u akciji čišćenja okoliša škole
Učenici 8.a razreda sudjelovali su u akciji čišćenja okoliša škole s ciljem uređenja školskog dvorišta i podizanja svijesti o važnosti brige za okoliš. Opremljeni hvataljkama, zaštitnim rukavicama i vrećama za otpad, marljivo su sakupljali smeće i uređivali prostor oko škole. Akcija je obuhvatila čišćenje staza, igrališta i zelenih površina, a učenici su pritom surađivali, međusobno si pomagali i pokazali dobru organizaciju. Uz radnu atmosferu nije nedostajalo ni smijeha, a učenici su se tijekom aktivnosti i dobro zabavili.
Ovim angažmanom učenici su pokazali kako malim koracima i zajedničkim trudom mogu doprinijeti ljepšem i čišćem okolišu za sve učenike škole.
19. svibnja 2025.
27. Smotra iz Građanskog odgoja i obrazovanja: Učenice OŠ Središće oduševile projektom “Biciklistička pustolovina”
U subotu, 17. svibnja 2025. godine, održana je 27. Smotra iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja i srodnih međupredmetnih tema. Na smotri su svoje znanje, kreativnost i građanski angažman predstavile učenice naše škole Heda Fresl, Mia Domjančić, Nina Mazalović i Sara Primorac, koje su uz mentorsku podršku učiteljica Nere Batina, Katarine Dogančić i Božene Ukić te učitelja Bosiljka Đereka predstavile projekt Biciklistička pustolovina.
Projekt se bavi održivom mobilnošću u urbanom prostoru. Učenice su istraživale sigurnost biciklističke infrastrukture u svome kvartu, izrađivale makete, osmislile prototip pametnog biciklističkog putokaza te koristile digitalne alate poput GIS-a i Arduina. Njihov angažman i prezentacija naišli su na iznimno pozitivan odjek. Članovi prosudbenog povjerenstva posebno su pohvalili jasnoću izlaganja, izvrsnu prezentaciju te visoku razinu razumijevanja problema i predloženih rješenja.
Smotru je dodatno obilježilo i sudjelovanje učiteljice Nere Batina u ulozi suca procjenitelja za kategoriju razredne nastave, gdje su najmlađi sudionici predstavili svoje dojmljive projekte i pokazali iznimnu razinu građanske osviještenosti.
Čestitamo svim učenicama i mentorima na trudu, znanju i entuzijazmu koji su pokazali!
15. svibnja 2025.
Javna prezentacija projekta “Biciklistička pustolovina”
U Osnovnoj školi Središće 8. svibnja održana je javna prezentacija projekta „Biciklistička pustolovina“, koji su proveli učenici škole pod vodstvom mentora Nere Batine, Božene Ukić, Katarine Dogančić i Bosiljka Đereka. Projekt je okupio učenike različitih uzrasta oko zajedničkog cilja – promicanja sigurnijeg i održivijeg biciklističkog prometa u Zagrebu.
Polazeći od stvarnih problema u svojoj četvrti, učenici su analizirali stanje biciklističke infrastrukture u Središću i pomoću GIS alata izradili digitalnu kartu problematičnih točaka. U okviru projekta osmislili su i prototip pametnog biciklističkog putokaza koji koristi solarnu energiju i povezan je s aplikacijom Biciklist, a omogućuje pregled sigurnih ruta i prijavu oštećenja na stazama. Osim toga, izrađen je i model odvojene biciklističke staze te 3D prikaz kvarta na kojem će se testirati pametni semafor s Arduinom.
Učenici su pokazali zavidnu razinu timskog rada, tehničkih i prezentacijskih vještina te građanskog angažmana, a u realizaciju su uključili znanja iz više područja – od geografije i tehničke kulture do informatike i građanskog odgoja.
Prezentaciju su s ponosom predstavili pred roditeljima, učiteljima i članovima zainteresirane lokalne zajednice, a događaj je zaključen pozivom na podršku sigurnijem bicikliranju i aktivnijem sudjelovanju građana u oblikovanju zdravijeg gradskog prostora.
2. svibnja 2025.
Osmisli grad budućnosti
U našoj školi je započela provedba radionica za učenike u sklopu projekta #KadOdraSTEM! Održana e prva radionica pod nazivom “Osmisli grad budućnosti” za učenike trećih i četvrtih razreda.
Kroz razgovor o prometu, kretanju i zaštiti okoliša, istraživali su kako ove ključne teme povezati kako bismo zajedno stvarali ljepša i održivija mjesta za život. Učenici su učili kako gradovi budućnosti mogu izgledati ako se već danas posvetimo održivom razvoju i inovativnim rješenjima.
Na kraju radionice, mali kreativci su u grupama osmislili i nacrtali svoje “gradove budućnosti”. Svaka grupa imala je priliku pokazati svoju maštovitost i viziju urbanog života, stvarajući projekte koji uključuju zelene površine, ekološki prihvatljive prometne sustave i pametne tehnologije.
Radionice se nastavljaju, a već sada radujemo se novim idejama koje će nastati u suradnji s mladim kreativcima!
28. travnja 2025.
Izvanučionička nastava učenika petih razreda – Zadar
U sklopu projekta Jadransko plavetnilo – interdisciplinarna priča o Jadranskom moru, učenici petih razreda sudjelovali su, u pratnji učiteljice geografije Nere Batina i razrednika Danijela Nikole Dedića, Ivane Trucek i Marka Prpića, na izvanučioničkoj nastavi u Zadru.
Prvi dio aktivnosti održan je na zadarskoj plaži Kolovare, gdje su nas dočekale učiteljice Anita Mustać i Zrinka Klarin iz Osnovne škole Šime Budinića. Na GLOBE mjernim postajama učenici su kroz radionice učili kako izmjeriti temperaturu, slanoću i prozirnost mora te utvrditi pH vrijednost, nitrate i nitrite.
Nakon aktivnosti na plaži, učenici su, uz stručno vodstvo, obišli Muzej antičkog stakla te upoznali bogatu zbirku antičkog staklenog posuđa, tehnike njegove izrade i važnost očuvanja kulturne baštine.
U nastavku programa, uz pratnju vodiča, učenici su prošetali zadarskim forumom, a potom razgledali poznate Morske orgulje i Pozdrav Suncu.
Dan je bio ispunjen učenjem, istraživanjem i divljenjem prirodnim i kulturnim bogatstvima našeg Jadrana, a učenici su se vratili kući obogaćeni novim znanjima i iskustvima.
22. travnja 2025.
Dan planeta Zemlje obilježen biciklijadom
Dan planeta Zemlje obilježen biciklijadom – održivo, veselo i uz snažnu poruku aktivnog građanstva!
Povodom Dana planeta Zemlje, učenici Osnovne škole Središće i ove su godine pokazali kako znanje, odgovornost i zajedništvo mogu ići ruku pod ruku – kroz veselu i ekološki osviještenu biciklijadu, održanu 22. travnja.
U biciklijadi je sudjelovalo pedesetak učenika, koji su u pratnji učitelja Božene Ukić, Bosiljka Đereka, Tomislava Milkovića, Katarine Dogančić i Nere Batina, te uz sigurnosnu podršku našeg uvijek spremnog kvartovskog policajca Mate Šimunovića, biciklirali rutom Škola – Bundek – Središće – Škola.
Ova aktivnost nije bila samo prilika za kretanje na otvorenom, već i snažna poruka o važnosti održivog razvoja i tjelesne aktivnosti.
Biciklijada je održana u sklopu školskog projekta Biciklistička pustolovina, koji su osmislili i provode učenici iz izvannastavnih aktivnosti:
– ZAG – Zajednica aktivnih građana
– Robotika i programiranje
– Teslići – naši najmlađi istraživači tehnologije
Projekt se ističe po svom interdisciplinarnom pristupu i cilju – povezivanju građanskog odgoja i obrazovanja, održivog razvoja, zdravstvenog odgoja i tehnologije s konkretnim aktivnostima koje imaju utjecaj na školsku i lokalnu zajednicu.
Ponosno ističemo da će projekt sudjelovati na Državnoj smotri projekata iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja, a našu školu će predstavljati učenice:
Mia Domjančić, Sara Škunca, Heda Fresl, Nina Mazalović, Ena Čavrak i Sara Primorac.
Čestitamo svim učenicima i mentorima na izvrsnoj organizaciji i još jednom pokazanoj snazi školskog zajedništva i građanske odgovornosti. Bravo, ekipo!
24. ožujka 2025.
Biciklistička pustolovina – učenici OŠ Središće u akciji za sigurniji promet i održivi grad
Učenici Osnovne škole Središće proveli su projekt Biciklistička pustolovina kroz koji su istražili probleme biciklističkog prometa u Zagrebu i predložili konkretna rješenja za njegovu modernizaciju i veću sigurnost. Projekt je povezao znanja iz građanskog odgoja, geografije, tehničke kulture, informatike i održivog razvoja.
Učenici su sudjelovali u radionici Biciklopopravljaona u organizaciji Zelene akcije, gdje su kroz interaktivne aktivnosti učili o pravima biciklista, sigurnosti u prometu i prednostima održivog načina kretanja. Također su pokazali svoje znanje i vještine na školskom natjecanju Sigurno u prometu.
18. ožujka 2025.
Kad ODRASTEM – Odraz znanosti za STEM budućnosti
S veseljem najavljujemo da je projekt “Kad ODRASTEM” odobren kao dio europskih inicijativa za unapređenje STEM kompetencija među učenicima. Cilj ovog projekta je unaprijediti kapacitete udruga za promicanje STEM aktivnosti, uspostaviti dugoročnu suradnju s akademskim institucijama te potaknuti interes mladih za STEM zanimanja. Kroz različite aktivnosti, poput edukacija, studijskih posjeta, STEM akademije i mentorski podrške, učenici će steći praktična znanja i vještine potrebne za uspjeh u ovom dinamičnom području. Projekt će također doprinositi popularizaciji znanosti među širom zajednicom.
Glavne aktivnosti projekta:
Unapređenje kapaciteta OCD-a za promociju STEM-a:
Izobrazbe za unaprjeđenje kapaciteta u provedbi STEM aktivnosti
Studijski posjeti organizacijama koje primjenjuju inovativne metode u STEM edukaciji
STEM akademija i mentorska podrška za polaznike
Popularizacija STEM-a među učenicima:
Tematske radionice i promocija STEM-a na javnim mjestima
Projektni tim iz naše škole čine: Violeta Vragotuk, ravnateljica škole, Nera Batina, profesorica geografije i sociologije, Božena Ukić, profesorica tehničke kulture i informatike, Bosiljko Đerek, profesor matematike i fizike, te Katarina Dogančić, magistra edukacije.
Projekt “Kad ODRASTEM” aktivno doprinosi budućem razvoju STEM-a u našoj zajednici, te širenju interesa za znanost među mladima, a sve uz podršku europskih fondova. Pratite nas za više informacija o nadolazećim događanjima i aktivnostima!
4. prosinca 2025.
Večer matematike i znanosti
4. prosinca 2024. godine naša škola je sudjelovala u Večeri matematike koju je organiziralo Hrvatsko matematičko društvo. Osim matematičkih aktivnosti, koje su pripremale i organizirale naše učiteljice matematike, na Večeri matematike i znanosti sudjelovale su i učiteljice razredne nastave koje su pripremile niz zabavnih aktivnosti za učenike od 1. do 4. razreda. Isto tako, radionice smo imali i iz kemije, biologije, fizike i robotike.
Ove godine učenici su sudjelovali i u aktivnostima koje su za njih pripremile naša knjižničarka i profesorica geografije.
Zahvaljujemo se i udruzi FabLab, kao i Hrvatskom Go savezu, koji su nam pokazali čime se bave.
5. prosinca 2024.
Simulirani sudski slučaj u OŠ Središće – Tri praščića protiv Vuka
Dana 5. prosinca u Osnovnoj školi Središće održana je simulacija sudskog slučaja u kojem su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda, polaznici izvannastavne aktivnosti ZAG – Zajednica aktivnih građana, pod vodstvom profesorice Nere Batina. U ovoj edukativnoj aktivnosti učenici su razmatrali odgovornost Vuka za rušenje kuća trojice praščića. Proces je nadgledala sutkinja Visokog trgovačkog suda, gospođa Mirna Maržić, koja je na temelju dokaza i svjedočenja utvrdila odgovornost Vuka.
Simulacije sudskih slučajeva vrijedan su dio nastave građanskog odgoja i obrazovanja jer omogućuju učenicima da praktično upoznaju funkcioniranje pravnog sustava. Kroz ovakve aktivnosti učenici razvijaju kritičko mišljenje, uče o svojim pravima i odgovornostima te razumiju ulogu pravosuđa u društvu.
Preuzimajući uloge odvjetnika, tužitelja, svjedoka, učenici su na praktičan i interaktivan način prošli kroz proces donošenja pravne odluke. Ovakve aktivnosti ne samo da su edukativne, već i osnažuju učenike da prepoznaju vlastitu ulogu u izgradnji pravednog i odgovornog društva.
Nera Batina, prof.
15. listopada 2025.
Posjet Savezu Roma “Kali Sara” u sklopu Građanskog odgoja
Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost ZAG – Zajednica aktivnih građana, pod vodstvom profesorice geografije Nere Batina i knjižničarke Mateje Pavliško, u utorak 15. listopada posjetili su Savez Roma “Kali Sara”. Tijekom ovog posjeta, učenici su imali priliku obići romsku knjižnicu i centar te saznati zanimljive informacije o povijesti i svakodnevnom životu Roma.
Poseban dio posjeta bila je parlaonica na temu vršnjačkog nasilja, gdje su učenici imali priliku kroz debatu razmijeniti mišljenja i aktivno sudjelovati u raspravi. Oduševila nas je njihova angažiranost i spremnost da doprinesu ovoj važnoj temi. Cijeli je posjet bio iznimno poučan i inspirativan, a svi smo otišli obogaćeni novim znanjima i iskustvima.
Mateja Pavliško i Nera Batina
8. listopada 2024.
Naši učitelji među najboljima u Hrvatskoj!
Svjetski dan učitelja, koji se slavi 5. listopada, izvrsna je prilika da izrazimo zahvalnost učiteljima i nastavnicima za njihov neprocjenjiv doprinos razvoju našeg društva. Ove godine, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih nagradilo je 513 najuspješnijih učitelja i nastavnika u protekloj školskoj godini. Svečanost dodjele nagrada održana je u Kongresnoj dvorani na Zagrebačkom velesajmu, gdje se ministar prof. dr. sc. Radovan Fuchs obratio nagrađenima i istaknuo važnost njihovog rada.
S posebnim ponosom ističemo da su na ovoj prestižnoj listi i naši učitelji iz Osnovne škole Središće – Bosiljko Đerek, Iva Palčić Strčić, Nera Batina i Božena Ukić!
Čestitamo im na ovom izvanrednom postignuću!
10. svibnja 2024.
E Twinning projekt 3Rs' Miracle - eTwinning projekt: očuvanje našeg planeta kroz recikliranje
3Rs' Miracle je eTwinning projekt u kojem sudjeluju učenici i učitelji iz brojnih europskih zemalja, okupljeni oko zajedničkog cilja - promicanja svijesti o važnosti recikliranja. U projektu su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda, koji su kroz razne aktivnosti istraživali gospodarenje otpadom i ulogu recikliranja u zaštiti okoliša.
Jedna od ključnih aktivnosti bila je istraživanje načina zbrinjavanja otpada u gradu Zagrebu, gdje su učenici mogli vidjeti kako njihov grad upravlja otpadom i koje se metode koriste za recikliranje. Također, organizirane su eko patrole, tijekom kojih su učenici aktivno sudjelovali u prikupljanju otpada u lokalnoj zajednici, učili o pravilnom odlaganju i sortiranju otpada te poticali svoje sugrađane na odgovorno ponašanje prema okolišu.
Izrada recikliranog papira bila je jedna od kreativnih radionica koja je učenicima pokazala kako se stari papir može ponovno upotrijebiti za izradu novih proizvoda. Ove su aktivnosti omogućile učenicima da iz prve ruke nauče o procesima recikliranja i važnosti smanjenja otpada.
Učenici su, kroz sudjelovanje u projektu, stekli dragocjena znanja i vještine koje će im pomoći da doprinesu očuvanju našeg planeta.
U projektu su se koristile digitalni alati uz pomoć kojih su učenici mogli istraživati globalne izazove povezane s okolišem, uključujući važnost smanjenja ugljičnog i plastičnog otiska.
Projekt je interdisciplinaran jer povezuje razne predmete kao što su informatika, biologija, geografija i tehnička kultura. Na taj način učenici imaju priliku primijeniti znanja iz različitih područja te razvijati vještine kritičkog razmišljanja, rješavanja problema i timskog rada. Osim toga, ostvaruju se očekivanja međupredmetnih tema kao što su održivi razvoj, osobni i socijalni razvoj, građanski odgoj i obrazovanje, te uporaba informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Ovaj projekt nije samo edukativan, već i inspirativan, jer pokazuje kako zajednički napori učenika i učitelja mogu dovesti do značajnih promjena u društvu. Naš je cilj stvoriti osviještene i angažirane mlade ljude koji će svojim djelovanjem pridonijeti očuvanju okoliša za buduće generacije.
Mentorice projekta su Nera Batina i Božena Ukić, koje su svojim znanjem i entuzijazmom pridonijele uspjehu ovog značajnog projekta.
7.svibnja 2024.
PREZENTACIJA PROJEKTA STEM GRAD: ČISTI ZRAK BEZ ZAGAĐENJA
Ideja za istraživanje koja se razvijala tijekom rada na projektu za darovite učenike STEM grad nije samo rezultirala prepoznavanjem problema, već i aktivnim koracima prema njegovom rješavanju. Grupa učenika angažiranih na projektu “Čisti zrak bez zagađenja” odlučila se pozabaviti gorućim pitanjem zagađenja zraka u gradu Zagrebu.
Zrak koji udišemo ključan je za naše zdravlje, no u urbanim okruženjima često smo izloženi raznim zagađivačima koji mogu ozbiljno narušiti našu dobrobit. Promet i industrijske aktivnosti samo su neki od izvora onečišćenja koji proizvode tvari kao što su PM 2.5 i PM 10, poznate po tome što mogu izazvati ozbiljne respiratorne bolesti poput astme, bronhitisa te povećati rizik od raka pluća. Djeca su posebno ranjiva na zagađenje zraka, što može imati dugoročne posljedice na njihovo zdravlje s obzirom na to da su im dišni sustavi još u razvoju. Stoga je očuvanje kvalitete zraka ključno za održivi razvoj zajednice i dugoročno očuvanje okoliša.
Jedan od ključnih koraka bio je prezentiranje projekta javnosti. Učenici Sara Škunca, Sara Primorac, Nina Mazalović, Heda Fresl i Marin Radibratović u našoj školi održali su prezentaciju ovog ponedjeljka, gdje su iznijeli svoja istraživanja i radove. Na prezentaciji su prisustvovali predstavnici Grada Zagreba, Agencije za vanjsko vrednovanje, članovi udruge Odraz, predstavnici mjesnih odbora Središće i Novi Zagreb Istok, ravnateljica škole te zainteresirani učenici. Imali su priliku čuti o inovativnim pristupima mladih u rješavanju ovog pitanja.
Učenici su, uz podršku svojih mentora Nere Batina, Božene Ukić i Katarine Dogančić, stekli raznolike vještine kroz ovaj projekt. Od analize podataka i razumijevanja zakonskih regulativa do razvoja aplikacija i izrade održive spalionice otpada, demonstrirali su kako mladi ljudi mogu biti ključni u promjenama. Njihovi napori ne samo da su doprinijeli razumijevanju i rješavanju problema zagađenja zraka, već su i osnažili vjeru u to da mladi posjeduju snagu i sposobnosti za donošenje pozitivnih promjena u svojoj zajednici.
Slijedeći poveznicu pogledajte fotografije dagađaja koje su nastale zahvaljujući gospođi Jeleni Römer kojoj se od srca zahvaljujemo.
https://ellen89.pixieset.com/stemgrad/
Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja već više od 50 godina, a svake godine ima svoj slogan odnosno temu. Ovogodišnji Dan planeta Zemlje obilježava se pod sloganom Planet vs. Plastika. Cilj je potaknuti smanjenje korištenja plastike za dobrobit zdravlja ljudi i planeta, reduciranje proizvodnje svih vrsta plastike za 60% do 2040.
Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda u Rio de Janeiru donesen program za promicanje održivog razvoja. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta.
Učenici i djelatnici naše škole obilježili su Dan planeta Zemlje sudjelovanjem u nizu održivih aktivnosti, uključujući boravak na Bundeku, biciklijadu, sadnju bilja, izradu plakata te čišćenje okoliša škole. Kroz zajednički trud i angažman, učenici i djelatnici OŠ Središće pokazali su kako mala djela mogu imati velik utjecaj na očuvanje okoliša.
Pogledajte njihove aktivnosti u priloženom videu.
24.travnja 2024.
NAŠE UČITELJICE ODRŽALE RADIONICU MAGIC SCHOOL NA CARNET-OVOJ KONFERENCIJI ZA KORISNIKE, CUC 2024.
U Rovinju od 18.-19. travnja održana je dvadeset i šesta po redu CARNET-ova konferencija za korisnike, CUC 2024. Tema ovogodišnje konferencije,AI u obrazovanju - Novi početak ili početak, na kojoj se kroz razna predavanja i radionice, raspravljalo o budućnosti obrazovanja u digitalnom dobu s naglaskom na umjetnu inteligenciju.
Naše učiteljice Božena Ukić i Nera Batina održale su zanimljivu radionicu o platformi umjetne inteligencije Magic School. Ova interaktivna radionica pružila je učiteljima uvid u inovativnu platformu koja prilagođava raznolik set alata specifičnim potrebama svakog nastavnika.
Konferencija CUC 2024 služila je kao dinamična platforma za razmjenu iskustva, najboljih praksi i strategija između učitelja, nastavnika i CARNET-ovih administratora kako bi se iskoristile prednosti AI i digitalnih tehnologija u nastavi. Upravo takvi skupovi potiču inovacije i osnažuju naše učitelje i nastavnike za izazove obrazovanja budućnosti.
19. ožujka 2024.
METEOROLOG ZORAN VAKULA POSJETIO NAŠU ŠKOLU
U srijedu 19. ožujka, naša škola je ugostila poznatog i vrlo cijenjenog meteorologa, Zorana Vakulu. Nadahnuti njegovim prognozama s oduševljenjem smo dočekali njegov dolazak. U dinamičnom i vrlo zanimljivom predavanju, Vakula je obradio mnoge teme koje su nas zanimale. Posebno je istaknuo izazove s kojima se susreće tijekom izrade preciznih prognoza vremena. Njegova stručna analiza o promjenama klime i utjecaju prirodnih i ljudskih faktora na te promjene bila je izuzetno poučna i inspirativna. Saznali smo da je Vakula autor dječjih slikovnica: “Sunčasta”, “Oblačasta”, “Vjetropirasta” i “Pahuljasta” koje osim što su zabavne, imaju i edukativnu vrijednost. Tijekom predavanja imali smo priliku postavljati pitanja, a gospodin Vakula je strpljivo odgovarao na njih te nam dodatno pojasnio kompleksne procese koji utječu na vremenska zbivanja.
Posjet Zorana Vakule organiziran je u sklopu projekta Pučka meteorologija. Riječ je o državnom projektu u kojem sudjeluje naša škola, Osnovna škola Središće te Osnovna škola Šime Budinića iz Zadra. Projekt je namijenjen učenicima šestih i sedmih razreda koji su kroz dodatne aktivnosti iz područja meteorologije proširili svoja znanja iz geografije, hrvatskog jezika, povijesti i fizike. Autori aktivnosti su: Nera Batina, Božena Ukić, Ivana Trucek, Tajana Beribak Gačić, Mateja Pavliško i Bosiljko Đerek.
Zahvaljujemo gospodinu Vakuli na posjetu i nadamo se budućoj suradnji na novim edukativnim projektima.
Slijedeći poveznicu pogledajte fotografije koje su nastale zahvaljujući gospođi Jeleni Römer kojoj se od srca zahvaljujemo. https://ellen89.pixieset.com/ossredisce-meteo/
19. ožujka 2024.
PROJEKT PUČKA METEOROLOGIJA
Projekt “Pučka Meteorologija” je državni projekt u kojem sudjeluju Osnovna škola Središće i Osnovna škola Šime Budinića iz Zadra. Namijenjen je učenicima šestih i sedmih razreda kako bi proširili znanja iz meteorologije kroz dodatne aktivnosti.
Ključni dio projekta bio je analiza izreka o vremenu iz književnih djela, što je omogućilo učenicima da bolje razumiju kako su ljudi kroz povijest promatrali i tumačili vremenske fenomene, te da steknu uvid u kulturni kontekst i tradiciju vezanu uz meteorologiju. Učenici su istraživali i različite načine predviđanja vremena, uključujući narodnu meteorologiju i suvremene metode prognoziranja. Posjet Meteorološkoj postaji Maksimir omogućio im je uvid u rad postaje, meteorološka opažanja i mjerenja, te obradu podataka. Organizirana je i informativna izložba povodom Svjetskog meteorološkog dana.
Autori aktivnosti su Nera Batina, Božena Ukić, Ivana Trucek, Tajana Beribak Gačić, Mateja Pavliško i Bosiljko Đerek.
15. ožujka 2024.
UČENICI PREDSTAVILI PROJEKT STEM GRAD: ČISTI ZRAK BEZ ZAGAĐENJA
Projekt “Čisti zrak bez zagađenja” predstavlja inicijativu naših učenika koja je usmjerena na razumijevanje i rješavanje problema onečišćenja zraka u gradu Zagrebu. Kroz analizu podataka, istraživanja i suradnju sa stručnjacima, učenici su prepoznali ključne izazove vezane uz zagađenje zraka te su osmislili niz inovativnih rješenja kako bi doprinijeli poboljšanju kvalitete zraka u Zagrebu.
Projekt je predstavljen ravnateljici škole, učenicima te stručnoj službi. U predstavljanju projekta sudjelovali su učenici koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje i Teslići, a naše vrijedne učenike vodile su mentorice Nera Batina, Božena Ukić i Katarina Dogančić.
Kroz ovaj projekt, učenici su stekli brojne vještine, uključujući analizu podataka, razumijevanje zakonskih regulativa, razvoj aplikacija, izrada održive spalionice otpada te vještine javnog izlaganja. Njihovi napori pokazuju kako mladi ljudi mogu biti aktivni građani i doprinijeti pozitivnim promjenama u svojoj zajednici.
29. veljače 2024.
MEĐUNARODNA KONFERENCIJA “INOVACIJE I DIGITALNA TRANZICIJA U ZAŠTITI LJUDSKIH PRAVA”, HRVATSKI SABOR
U Hrvatskom saboru održana je međunarodna konferencija pod nazivom "Inovacije i digitalna tranzicija u zaštiti ljudskih prava", koju je organizirala saborska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj. Suorganizatori konferencije bili su Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, predsjednik Hrvatske zajednice inovatora, mr. sc. Andreja Marcetić iz Hrvatske komore socijalnih pedagoga, predstavnica sekcije za socijalnu skrb, Luka Holjevac, predsjednik Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava te Nera Batina, voditeljica ŽSV za građanski odgoj i obrazovanje Agencije za odgoj i obrazovanje.
Saborska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj otvorila je konferenciju uvodnim govorom, ističući da je ovo nastavak nedavne međunarodne stručno-znanstvene konferencije "Zaštita ljudskih prava u 21. stoljeću", koja je također održana u Hrvatskom saboru. Naglasila je važnost razmatranja tema i problema vezanih uz digitalnu tranziciju. U panel raspravi su sudjelovali pravni stručnjaci poput dekana Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Ivana Koprića, te predstavnici drugih institucija. Drugi dio konferencije bio je posvećen predstavljanju primjera dobrih praksi, uključujući izlaganja iz Ukrajine i Švedske.
Konferencija je pružila sudionicima priliku za razmjenu ideja i iskustava te doprinijela razvoju smjernica i akcijskih planova u području zaštite ljudskih prava u skladu s Nacionalnom razvojnom strategijom Republike Hrvatske do 2030. godine. Očekuje se da će potaknuti promociju kulture dijaloga između različitih institucija te suradnju različitih struka u zaštiti ljudskih prava u eri digitalne tranzicije.
27. veljače 2024.
Učenici osmih razreda posjetili su Hrvatski sabor te se uz stručno vodstvo upoznali s osnovnim činjenicama iz povijesti Sabora, ulogom Sabora u borbi hrvatskog naroda za stvaranje samostalne države i u očuvanju hrvatskoga jezika, ustrojstvom državne vlasti, unutarnjim ustrojem i načinom rada Sabora, postupkom donošenja zakona itd.
Teme predavanja prate predmetne kurikule u sklopu kojih učenici posjećuju Sabor u izvanučioničkoj nastavi.
Iako je posjet educirao naše učenike, oni su isto tako pokazali usvojeno znanje iz područja povijesti hrvatskog jezika, povijesti i geografije te ih povezivali s novim povijesnim činjenicama.
Nera Batina, Mateja Pavliško i Ivana Trucek
U Hrvatskom saboru, 18. siječnja 2024., održana je I. međunarodna stručno-znanstvena konferencija pod nazivom “Zaštita ljudskih prava u 21. stoljeću”, pod pokroviteljstvom Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora, Ukrajinske zajednice Grada Zagreba i Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava.
U organizaciji konferencije sudjelovala je i naša profesorica Nera Batina. Konferencija je bila organizirana u sklopu obilježavanja Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, a okupila je stručnjake iz područja ljudskih prava, pravne struke, akademske zajednice te predstavnike civilnog društva. Važnost suradnje između različitih dionika, od predstavnika vlasti do predstavnika civilnog društva i akademske zajednice, istaknuta je kao ključna u promociji ljudskih prava u 21. stoljeću.
Uvodne govore održali su Ermina Lekaj Prljaskaj, saborska zastupnica albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine, članica Odbora za pravosuđe, Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, koja je također bila predsjednica Organizacijskog odbora, te Davor Ivo Stier, zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora. Predavanje je održao i naš profesor Bosiljko Đerek.
SCIENCE ON STAGE BERLIN
Prošlog petka u Berlinu je održano finale Future League u organizaciji Science on Stage Berlin. Natjecanje je organizirano za učenike i učitelje iz STEM područje iz cijele Europe. Na samo natjecanje bilo je prijavljeno više od 60 projekata, a na finalni događaj u Berlin je pozvano deset timova iz devet država.
S ponosom objavljujemo da je i naša škola sudjelovala na finalnom događaju s projektom Budi pametan, kreći se održivo. Projektne aktivnosti su prezentirale učenice: Sara Škunca, Ena Čavrak i Heda Fresl zajedno sa svojim mentoricama Boženom Ukić i Nerom Batina.
DAN PLANETA ZEMLJE
NAJMANJI KORAK U OČUVANJU ZEMLJE JE VAŽAN
Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja već više od 50 godina, a svake godine ima svoj slogan odnosno temu. Pomoću ovogodišnjeg slogana „Investirajmo u naš planet“ nastoji se osvijestiti koje su posljedice klimatskih promjena i onečišćenja okoliša.
Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda u Rio de Janeiru donesen program za promicanje održivog razvoja. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta.
Naši učenici obilježili su Dan planeta Zemlje boravkom na Bundeku, akcijom Biciklom u školu u sklopu projekta Budi pametan kreći se održivo!, izradom plakata, zalijevanjem ukrasnog i začinskog bilja, izradom hotela za kukce, radionicom Moj održivi grad te akcijom čišćenja okoliša škole. Njihove aktivnosti možete pogledati u priloženim videu.
IZVANUČIONIČKA NASTAVA PARK PRIRODE PAPUK
Učenici petih razreda u pratnji učiteljica Tajane Beribak Gačić, Katarine Kalajžić Golac te Nere Batina, posjetili su Park prirode Papuk – Kuću Panonskog mora i Adrenalinski park Duboka u blizini Velike.
Učenici su u grupama pod stručnim vodstvom pogledali prezentaciju o životu na našem planetu, fosilima, kako se fosili sačuvaju i što nam pričaju o našem planetu i okolišu koji je postojao nekada. Prezentacija završava radionicom izrade fosila koja je oduševila učenike.
Druga grupa imala je priliku naučiti o sigurnosnoj opremi i kako se savladavaju prepreke u Adrenalinskom parku Duboka. Iako su neki učenici možda bili uplašeni na početku, uspjeli su pobijediti strah i dobro se zabaviti u krošnjama drveća.
Nakon završetka, umorni i gladni, zaputili smo se u Aquapark Shhhuma gdje nas je dočekalo ljubazno i srdačno osoblje s finim objedom, nakon kojeg smo se zadovoljni uputili kući.
ARETE PILOT PROJEKT 2
U školskoj godini 2021./2022 naši učitelji Bosiljko Đerek i Nera Batina, sudjelovali su u pilot projektu Arete. U sklopu projekta testirala se aplikacija s proširnom stvarnosti (AR) u nastavi. Naši učenici su dobili mogućnost koristiti aplikaciju i pripadajuće radne udžbenike. Radni materijali i aplikacija koristili su se u nastavi geografije I matematike.
Tijekom provedbe projekta učenici su testirani u više navrata kako bi se istražilo koliko aplikacija I radni udžebnik obogaćuje nastavu te koliko materijali doprinose usvajanju različitih ishoda.
Nakon implementacije i testiranja učenika, naši učitelji Nera Batina i Bosiljko Đerek, sudjelovali su na 39. Science Projects Workshop koji se održao 24.3 do 25.3.2022. u Bruxellesu.
Tijekom trodnevnog boravka upoznali su se s različitim novostima iz domene obrazovanja i primijene budućih tehnologija u obrazovanju. Testirali su različite tehnologije u ubrazovanju, te su imali prigodu boraviti u učionici budućnosti u organizaciji European Schoolnet.
Naravno, nisu propustili razgledati grad Bruxelles i čuveni Atomium.
Puni dojmova i novih projektnih ideja vratili su se u Zagreb.
Budi pametan, kreći se održivo ovogodišnji je projekt učenika osmih razreda i učenika koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj. Također, navedeni učenici sudjeluju na projektu za darovite učenike STEM grad pod vodstvom mentora: Nera Batina, Božena Ukić i Bosiljko Đerek.
Na izvannastavnoj aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje učenici su raspravljali o aktualnim problemima u gradu Zagrebu. Tema gužve uzrokovane prometom i kao posljedicu sve veću zagađenost zraka u Zagrebu, činila se kao logičan nastavak pametnih rješenja koje su učenici osmislili u svrhu projekta Kućni ljubimac nije igračka. Nakon odabira problema, učenici su pristupili detaljnom prikupljanju informacija.
Vozači često stoje u kolonama, kasne na posao te na kraju satima nepotrebno provedu u automobilu. Ispušni plinovi iz automobila zagađuju zrak i ugrožavaju zdravlje ljudi, a Zagreb se često nalazi na listi najzagađenijih gradova svijeta. Održivi promet podrazumijeva smanjenje primjene osobnih automobila i povećanje korištenja drugih načina prijevoza kao što su javni prijevoz, bicikl ili pješačenje. Korištenje bicikla i pješačenje važno je za naše zdravlje i važno za razvoj ekoloških i održivih gradova.
Učenici su istražili glavne probleme, a to su:
zagađenje okoliša (zagađenje zraka, tla, svjetlosno onečišćenje, onečišćenje bukom)
gužve u prometu
stariji vozni park –stari tramvaji i autobusi
tramvajski prijevoz koji nije odvojen od automobilskog prijevoza
neadekvatna prometna povezanost
prljavi javni prijevoz
slabije korištenje održivih prijevoznih sredstava
nepovezane, oštećene i nesigurne biciklističke staze.
Istraživanjem problema zaključiti su da je smanjenje opterećenosti prometnica, smanjenje nezgoda i zagađenja veliki izazov grada Zagreba. Nakon što su utvrdili najvažnije probleme nametnulo se pitanje mogućih rješenja. Ovaj dio projekta je vrlo zanimljiv, ali i zahtjevan. Glavna pitanja koja su nam pomogla da osmislimo rješenja su:
Postoji li javna politika ili strategija za rješavanje problema?
Kako je ovaj problem riješen u ostalim gradovima Hrvatske i Europe?
Najbolje rješenje
Do odabira najboljeg rješenja došli su metodom oluja ideja te raspravom. Rješenja koja učenici predlažu su sljedeća:
povećanje pješačkih zona i ograničenja broja automobila
odvajanje javnog prometa od
poticaji za korištenje održivih oblika prometa
Nakon što su se usuglasili oko najboljeg rješenja, učenici su istraživali kako će rješenja provesti u djelo, stoga su osmislili plan djelovanja pomoću kojeg će ukazati na problem i pokušati predstaviti rješenja.
Plan djelovanja obuhvaća sljedeće aktivnosti:
odabir naziva projekta
izrada loga, brošure, dokumentacijske mape, portfelja
upoznavanje učenika, učitelja i roditelja naše škole s projektom
organiziranje biciklijade na Dan planeta Zemlje
suradnja s udrugama koje promiču održivi razvoj
izrada aplikacije za poticanje kretanja i izrada pametnog semafora
predstavljanje projekta predstavnicima vlasti, medijima, udrugama koje promiču održivi razvoj
Predstavljanje projekta
Projekt je predstavljen učenicima, učiteljima, ravnateljici te stručnoj službi. Projekt smo predstavili udruzi Odraz, lokalnoj vlasti i lokalnoj zajednici.
Projekt planiramo predstaviti i na javnoj raspravi koju ćemo organizirati u svibnju.
Učenici naše škole koji pohađaju izborni predmet Moj doprinos održivom razvoju i izvannastavnu aktivnost Mali volonteri posjetili su edukativno – izložbeni prostor Hrvatskog Crvenog križa. Imali su priliku upoznati djelovanje društva i kroz radionicu Priprema za izvanredne situacije naučiti kako se snaći u takvim situacijama.
Dinamičnim sadržajem i aktivnostima te stalnim poticanjem na aktivno sudjelovanje učenici su imali priliku unaprijediti socijalne, društvene, komunikacijske i praktične vještine te vrijednosti i stavove koje će moći primijeniti u svakodnevnom životu. Obogaćeni novim znanjima, vještinama i iskustvom učenici imaju priliku širiti ideju humanosti u obitelji, školi i lokalnoj zajednici.
Učiteljice Nera i Antonija
Čestitamo svim učenicima koji su se pripremali za školsku razinu natjecanja!
Posebne čestitke upućujemo učenicima koji su se plasirali na županijsku razinu natjecanja te ih ponosno predstavljamo:
NATJECANJE IZ MATEMATIKE
Učenici od 4. do 8. razreda prvo su u našoj školi trebali proći kvalifikacije kako bi se plasirali na Školsko natjecanje koje se za škole u Novom Zagrebu održavalo u Osnovnoj školi Kajzerica. Na Školskom natjecanju učenici su mogli ostvariti ukupno 50 bodova, a prag za Županijsko natjecanje bio je 36/50 bodova za učenike 4. razreda, 29/50 za učenike 5. razreda te 20/50 za učenike 8. razreda.
Plasirani učenici su (mentorice: Iva Palčić Strčić, Lidija Bešker)
Lena Šoštarić, 4. a, Jakov Vukelić, 4. b, Ante Poplaša, 5. a i Niko Ngyszombaty, 8. a
NATJECANJE IZ GEOGRAFIJE
Na Školskom natjecanju iz Geografije sudjelovalo je 28 učenika naše škole. Učenici su mogli ostvariti ukupno 50 bodova, a bodovni prag za Županijsko natjecanje iznosio je 34/50 bodova za učenike 5. i 7. razreda te 33/50 bodova za učenike 6. i 8. razreda.
Plasirani učenici su (mentorica: Nera Batina):
Luka Trupeljak, 5. b, Kolja Milanković, 5. b, Patrik Kolarec, 6. a, Roko Sokolić, 7. a, Dora Ćurić, 7. a, Luka Popović, 8. a te Ivan Ninić, 8. a.
NATJECANJE IZ INFORMATIKE
Na Školskom natjecanju iz Informatike sudjelovalo je oko 20 učenika naše škole. Učenici su mogli ostvariti ukupno 200 bodova, a bodovni prag za Županijsko natjecanje iznosio je 185/200 bodova za 5. razrede te 130/200 za sedme razrede.
Plasirani učenici su (mentorica: Božena Ukić):
Ante Poplaša, 5. a i Filip Mlađenović, 7. a
NATJECANJE IZ ENGLESKOG JEZIKA
Na Školskom natjecanju iz Engleskog jezika sudjelovalo je 19 učenika naše škole. Učenici su mogli ostvariti ukupno 50 bodova, a bodovni prag za Županijsko natjecanje iznosio je 48/50 bodova za učenike 7. razreda te 46/50 bodova za 8. razrede.
Plasirane učenice su (mentorica: Suzana Rajković):
Ema Omrčen, 8. a i Ema Završki, 8. a
31. siječnja ugostili smo Stipu Božića u sklopu eTwinning projekta Pogled s planine koji je održao edukativno i motivirajuće predavanje o svojim početcima i alpinističkim iskustvima te nam pokazao fotografije osvojenih vrhova.
U priloženom videu možete detaljnije pročitati o sadržaju njegova predavanja.
E TWINNING PROJEKT - A VIEW FROM THE MOUNTAIN
Planina kroz foto objektiv
Međunarodni dan planina proglasila je 2003. godine opća skupština Ujedinjenih naroda, s ciljem da se ukaže na veliki značaj planina i potrebu održivog razvoja njihovog okoliša, što u konačnici dovodi do kvalitetnijeg života stanovništva.
Planine zauzimaju oko 22% ukupne površine Zemlje. Omogućuju važna sredstva: pitku vodu, hranu i energiju. Skrivaju veličanstveni biljni i životinjski svijet, čuvari su prirodnih ljepota. Očuvanje izvora pitke vode, šuma i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta važan su dio održivog razvoja. Hrvatska nije zemlja visokih planina, ali značajan dio naše zemlje je u gorskom području. Planinska područja su dijelovi hrvatskog nacionalnog blaga kojima se moramo diviti i ponositi.
Učenice 7.a i 8.a koji sudjeluju u eTwinning projektu Pogled s planine/A View from the Mountain obilježili su Međunarodni dan planina postavljanjem informativnih panoa u holu škole. U izradi panoa sudjelovali su učenici Ivan Ninić, Tomislav Max Marić, Dora Ćurić i Iva Lončar.
U projektu „ Pogled s planine" učenici upoznaju planine našeg zavičaja, naše domovine ali i planine ostalih zemalja i kontinenata. Kroz prirodne i društvene predmete učenici sudjeluju u različitim aktivnostima upoznavanja važnosti očuvanja i zaštite planina. Autorice projekta su Nera Batina iz Osnovne škole Središće i Zrinka Klarin iz Osnovne škole Šime Budinića iz Zadra. Iz naše škole u projekt su uključeni učitelji Božena Ukić, Tajana Beribak Gačić, Ivana Trucek, Bosiljko Đerek i Nera Batina. Projekt ima međunarodni karakter jer su osim škola iz Hrvatske, uključene škole iz Slovenije, Turske, Grčke i Italije.
Aktivnosti projekta možete pogledati na sljedećoj poveznici:
https://sites.google.com/view/aviewfromthemountain/o-projektu
Učenici koji pohađaju Građanski odgoj i obrazovanje te učenici osmog razreda, u pratnji profesorica Nere Batine, Tajane Beribak Gačić i Ivane Trucek, posjetili su Hrvatski sabor.
Edukativni posjet Saboru, osim same šetnje kroz predvorje saborske zgrade i protokolarnih prostorija, uključuje i stručno vodstvo koje učenike upoznaje s osnovnim činjenicama iz povijesti Sabora, ustrojstvom državne vlasti te unutarnjim ustrojem i načinom rada Sabora.
Vrhunac posjeta bila je mogućnost da nazočimo sjednici Sabora na kojoj su nas prisutni zastupnici pozdravili pljeskom.
Puni dojmova, praćeni laganom zimskom kišom i božićnim adventskim ugođajem zaokružili smo izvanučioničku nastavu.
Ivana Trucek
25.11.2022.
PROJEKT ZAKON U RAZREDU-SIMULIRANO SUĐENJE DRŽAVA GRIMM PROTIV MARICE
Projekt Zakon u razredu- simulirano suđenje, dio je učenja i stjecanja kompetencija iz područja građanskog odgoja i obrazovanja na temelju simulacija sudskih slučajeva prema pravosudnom modelu Republike Hrvatske. Simulacija suđenja omogućuje učenicima upoznavanje načina rada sudbenog sustava, učenici se uče ulogama tužitelja, tuženika, svjedoka, odvjetnika i vještaka, redoslijedu izvođenja dokaza, ispitivanju i protuispitivanju. Projekt se provodio na izvannastavnoj aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje, pod vodstvom prof. Nere Batina. Projektni tim činili su učenici Ena Čavrak, Žan Devčić, Dena Dumančić, Heda Fresl, Lana Licitar, Sara Primorac, Sara Škunca, Anja Knežević, Borna Kaurčić, Sara Zegnal i Patrik Kolarec.
Skupina je marljivo radila na slučaju Država Grimm protiv Marice. Riječ je o poznatoj dječjoj bajci o Ivici i Marici. Ivicu i Maricu otac i maćeha ostavljaju u šumi zbog financijskih teškoća. U šumi nailaze na vješticu Slatkozubić koja ih hrani brojnim slatkišima i slasnom hranom kako bi se udebljali i kako bi ih ona sama mogla pojesti. Kako bi spasila brata i sebe Marica gurne vješticu u peć, a u bijegu navodno ukrade dragulje koje je pronašla u vještičinoj kući. Učenici su zamislili da su okolnosti priče stvarne, a učionica likovne kulture nakratko je postala sudnica. Poznati zagrebački odvjetnik Dario Jozić odigrao je ulogu sudca. Suđenje je bilo poput pravog suđenja: čitanje optužnice, izjašnjavanje o krivnji, ispitivanje svjedoka optužbe i obrane itd. Učenici su vjerno odigrali svoje uloge zbog čega je sudcu zaista bilo teško donijeti odluku. Sudac je naposljetku donio presudu prema kojoj je Marica bila oslobođena svih optužbi.
24.11.2022.
ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE ZA GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE I SRODNE MEĐUPREDMETNE TEME
U Osnovnoj školi Središće održano Županijsko stručno vijeće za Građanski odgoj i obrazovanje i srodne međupredmetne teme.
Na Županijskom vijeću sudjelovalo je 20 sudionika, a tema skupa bila je Projektna nastava/Projekt građanin. Cilj skupa je predstaviti primjere projektne nastave.
Dnevni red skupa bio je sljedeći:
1. Izvješće o održanim stručnim skupovima-Nera Batina, prof. geografije i sociologije, učitelj mentor
2. Natjecanja i smotre iz područja građanskog odgoja i obrazovanja-Nera Batina, prof. geografije i sociologije, učitelj mentor
3. Metoda Projekt građanin-Nera Batina, prof. geografije i sociologije, učitelj mentor
4. Projekt građanin primjeri iz prakse-Nera Batina, prof. geografije i sociologije, učitelj mentor
5. Projekt financijska pismenost- Božena Ukić, prof. informatike i tehničke kulture, učitelj mentor
6. Projektne aktivnosti u nastavi-Bosiljko Đerek, prof. matematike i fizike, učitelj savjetnik
6.10.2022.
EUROPSKI TJEDAN ODRŽIVOG RAZVOJA U OSNOVNOJ ŠKOLI SREDIŠĆE
#BudimoOdrživi #ESDW2022
Europski tjedan održivog razvoja europska je inicijativa koja se od 2015. godine obilježava diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja. ETOR koordinira ured Europske mreže za održivi razvoj (ESDN) u Institutu za upravljanje održivosti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Beču. ODRAZ-Održivi razvoj zajednice koordinator je ove inicijative u Hrvatskoj.
Europski tjedan održivog razvoja u našoj školi obilježen je prigodnom radionicom “OSMISLI GRAD BUDUĆNOSTI”. Radionica se održala u sklopu izbornog programa "Moj doprinos održivom razvoju" koju je organizirala udruga ODRAZ - Održivi razvoj zajednice i OŠ Središće. Voditeljica radionice Magdalena Makar, kroz STEM pristup, približila je učenicima gradove budućnosti te pokazala primjere prostornog planiranja s naglaskom na mobilnost, promet te klimatske promjene. Učenici su raspravljali o problemima s kojima se susreće grad Zagreb te predlagali moguća rješenja.
5.10.2022.
Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni. Na taj dan Ministarstvo znanosti i obrazovanja nagrađuje najbolje odgojno-obrazovne djelatnike u Hrvatskoj. Najbolje odgojno obrazovne djelatnike bira Povjerenstvo za nagrađivanje i to na temelju Pravilnika o nagrađivanju učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja u osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima, a ta lista ove godine broji 513 obrazovnih djelatnika. Na toj listi našle su se čak dvije učiteljice Osnovne škole Središće, a to su Iva Palčić Strčić i Nera Batina.
Jako smo ponosni na naše učiteljice koji su i ove godine među najboljima u Hrvatskoj!
The Global Learning and Observations to Benefit the Enviroment -GLOBE, međunarodni je znanstveno-edukativni program koji omogućuje učenicima prikupljanje podataka i sudjelovanje u znanstvenim istraživanjima.
U programu GLOBE sudjeluje 38 589 škola u 127 zemalja. Od ove školske godine i naša škola je jedna od njih!
Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom brojne vještine i pozitivne stavove te stječu samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju i doprinosu održivom razvoju.
GLOBE je program koji obuhvaća različita mjerenja kao što su stanje atmosfere, tla, vode, pokrova - sve u blizini škole, a učenici mogu uspoređivati podatke iz cijelog svijeta. Prvi korak uključivanja škole u GLOBE program jest savladavanje mjernih tehnika. Puni smisao programa jest korištenje baze podataka za izradu učeničkih istraživačkih radova te mogućnost suradnje s ostalim GLOBE školama.
Naši učenici upoznali su se s protokolom promatranja oblaka koje svakodnevno bilježe u solarno podne. U planu je izrada male meteorološke kućice kako bi je svi mogli koristiti i provoditi nastavne sate češće u školskom dvorištu.
POSJET IZLOŽBI HRANA NIJE OTPAD I JA MOGU UTJECATI
Dana 29.9. 2022., učenici koji pohađaju eksperimentalni izborni program Moj doprinos održivom razvoju, posjetili su izložbu Hrana nije otpad i ja mogu utjecati u pratnji učiteljica Katarine Peterlin i Nere Batina. Izložbu i ove godine organizira Ministarstvo poljoprivrede u svrhu podizanja svijesti i informiranosti potrošača o sprječavanju i smanjenju otpada od hrane. U organizaciji Izložbe uključili su se učenici srednjih škola koji su kroz kreativno stvaralaštvo na zadanu temu educirali posjetitelje o problematici otpada od hrane i potrebi mijenjanja navika.
Naši učenici će se u školi dodatno educirati na temu, pogledati će animirani film koji kroz jednostavne savjete prikazuje kako potrošač može utjecati i pridonijeti smanjenju otpada od hrane. Izraditi će edukativni materijal u obliku letka te ih podijeliti učenicima u školi i unutar svojih obitelji.
19.6. 2022.
ETWINNING PROJEKT NAJGEO FOTOGRAFIJA-ČETIRI GODIŠNJA DOBA
Ove školske godine učenici predmetne nastave sudjelovali su u eTwinning projektu NajGEO fotografija četiri godišnja doba. Osnovni cilj projekta jest razvijanje geografskih znanja i vještina primjenom digitalne fotografije. Učiti geografiju čitajući samo tekst je teško i gotovo nemoguće, s druge strane učiti geografiju kroz objektiv je zabavno i zanimljivo.
U projekt NajGEO fotografija uključili su se učenici koji vole fotografiju i koji žele na kreativan način prikazati geografske sadržaje te promjene u prirodi tijekom godišnjih doba. Svoje fotografije, učenici su objavljivali u G-Classroom, a potom je organiziran natječaj u aplikaciji padlet.
SURADNJA:
Ostvarena je suradnja unutar škole jer je projekt po svom sadržaju multidisciplinaran. Učenici su se upoznali s digitalnom fotografijom na satovima informatike, a što je fotokolaž i kako ga izraditi na satovima geografije.
Stručni tim projekta čine:
Nera Batina, učitelj geografije
Božena Ukić, učiteljica informatike i tehničke kulture
Bosiljko Đerek, učitelj matematike i fizke
Kristina Kovačić, učiteljica likovne kulture
Učeničke radove možete pogledati na poveznici:
https://read.bookcreator.com/BId4VQKaDMKGNzDHWGXDKpOOq-Mv8Sta39h85j62SGc/Ihfm0sOHRimdaRzgeGBMCw
ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE ZA GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE I SRODNE MEĐUPREDMETNE TEME
Dana 13.6.2022. održano je Županijsko stručno vijeće iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja na daljinu.
Na Županijskom vijeću sudjelovalo je 50 sudionika, a tema skupa bila je održivi razvoj. Cilj skupa je predstaviti primjere dobre prakse iz područja održivog razvoja.
Dnevni red skupa bio je sljedeći:
Eksperimentalni izborni program Moj doprinos održivom razvoju-Nera Batina, prof. geografije i sociologije, učitelj mentor
Predstavljanje projekta Štiti vodu za globalnu slobodu-Monika Mužar-Kos, dipl. učitelj razredne nastave, učitelj mentor
Šopingoličarstvo, umjetno stvorene želje u modnoj industriji i ekologija- Goranka Stanić, dipl. ing. tekstilne tehnologije, prof. savjetnik
Na stručnom skupu predstavljen je Eksperimentalni izborni program Moj doprinos održivom razvoju koji je dodatno obogatio rad škole te učenicima omogućio stjecanje ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje. Eksperimentalni izborni program je odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja uz pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje. Program je priredila Nera Batina, a recezenti programa su: Violeta Vragotuk, Tjaša Juraković, Bosiljko Đerek i Milan Vujanović.
Osnovni cilj provedbe Eksperimentalnog izbornog programa Moj doprinos održivom razvoju jest stjecanje naprednih znanja i vještina o svom okolišu i održivom razvoju koje nije moguće obuhvatiti obaveznom provedbom međupredmetne teme Održivi razvoj. Namjera je kod učenika razviti i produbiti svijest o svim pitanjima koja se odnose na održivost, usmjeriti ih na razvoj kritičkog mišljenja, rješavanje problemskih pitanja i poduzetnički duh. U skladu s tim, važne metode su istraživački rad, problemska nastava, suradničko učenje, simulacije, igranje uloga, pregovaranje, zagovaranje, priprema izvještaja, prezentiranje, debata, terenski rad i projektna nastava.
30.5.2022.
eTwinning projekt Misli globalno djeluj lokalno usmjeren je na istraživanje načina zbrinjavanja otpada u bližoj okolici. U izradi, analizi i provedbi projekta sudjelovali su učenici 6.a i 7.a Osnovne škole Središće te učenici Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle iz Poljske. Cilj projekta jest razvijanje ekološke svijesti, poticanje radoznalosti te aktivnog istraživačkog odnosa prema okolišu. Na samom početku projekta učenici su se upoznali s pojmom autorska prava, intelektualno vlasništvo te kodeksom ponašanja na eTwinning platformi. Osigurana je sigurnost i privatnost te su za potrebe projekta pribavljene roditeljske privole.
Projekt se odvijao u sljedećim koracima:
-predstavljanje učitelja
-predstavljanje učenika
-mapiranje škole
-izrada loga/natječaj za logo
-istraživanje kako se pravilno zbrinjava otpad
-istraživanje kako se zbrinjava otpad u bližoj okolici
-inovativna rješenja
-zajednička brošura
-evaluacija
Učenici su promišljali na koji način poboljšati i uljepšati kvart Središće te su utvrdili koliko je važna edukacija i senzibilizacija ostalih učenika, djelatnika škole, roditelja kao i razmjena iskustva s učenicima iz drugih škola. Učenici su svojim kreativnim radom obilježili važne eko datume i time doprinijeli edukaciji učenika, djelatnika i roditelja. Široj zajednici projekt su predstavili putem mrežne stranice, osmislili su kampanju za zbrinjavanje otpada u kvartu te napisali pismo gradonačelniku grada Zagreba. Također su sudjelovali u akcijama čišćenja okoliša, eko patroli te na taj način pokazali kako male akcije mogu utjecati na globalni okoliš.
Radom na projektu učenici su postali svjesniji i osjetljiviji na probleme koje ih okružuju. Osmišljavanjem mogućih rješenja kod učenika se razvijao poduzetnički duh. Učenici su naučili što znači biti aktivan i informiran građanin te su sudjelovali u aktivnostima koje promiču održivi razvoj u lokalnoj zajednici.
Sažetak projekta možete pogledati na sljedećoj poveznici:
https://sway.office.com/hcVB3UowGpBP8ivE?ref=Link
Nera Batina
I ove školske godine učenici naše škole sudjelovali su na Državnoj smotri iz područja građanskog odgoja i obrazovanja koja se održala 14. svibnja 2022. u Osnovnoj školi Grigora Viteza u Zagrebu. Smotra je organizirana pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti i obrazovanja s ciljem razvoja demokracije i aktivnog građanskog društva.
Našu školu predstavili su učenici Sara Škunca, Sara Zegnal, Karlo Katulić i Erik Mohorović pod vodstvom mentorica Nere Batina i Tine Copot. Učenici su prezentirali projekt pod nazivom Kućni ljubimac nije igračka na kojem su marljivo radili ovu školsku godinu. Projekt je usmjeren na stjecanje znanja o različitim životinjama i načine na koji se pravilno brinuti o njima. Životinje nisu igračke i ne mogu se odbaciti kada dosade učenicima. Učenici su istražili što zapravo znači imati kućnog ljubimca te da posjedovanje kućnog ljubimca znači odgovornost. Utvrdili su određene probleme kao što su napuštanje životinja, psi koji su stalno na lancu ili pseći izmet na javnim površinama. Učenici su svoja rješenja argumentirano i sa sigurnošću predstavili državnom povjerenstvu. Povjerenstvo je pohvalilo rad učenika i učiteljica, a posebno im se svidjela ideja pametne kante za pseći otpad.
ZAJEDNIČKIM SNAGAMA DO IDEJNOG RJEŠENJA
Naši učenici već su krenuli u realizaciju pametne kante. Učenica Sara Primorac nacrtala je kantu, a Mali znanstvenici Korina Gvardiol, Luka Kranželić, Elizabeta Mirta Babić, Zara Cvijetinović i Kolja Milanković izradili su prve kante. Uskoro ćemo organizirati natječaj za učenike predmetne nastave u kojem će nam pomoći učitelji Božena Ukić i Bosiljko Đerek, a naša idejna rješenja prezentirat ćemo gradonačelniku Grada Zagreba.
Zahvaljujemo se učenicima Anji Martinović, Hedi Fresl i Tinu Freslu te kolegama Boženi Ukić i Bosiljku Đereku koji su svojim idejama doprinijeli realizaciji projekta.
Učenički rad možete pogledati u videu, bookcreator aplikaciji i na sljedećim fotografijama:
https://youtu.be/Cpy0-LWAQys
https://read.bookcreator.com/BId4VQKaDMKGNzDHWGXDKpOOq-Mv8Sta39h85j62SGc/_etg3slNSpCu2hOXWx1mfQ
22.4. 2022.
Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja već više od 50 godina, a svake godine ima svoj slogan odnosno temu. Pomoću ovogodišnjeg slogana „Investirajmo u naš planet“ nastoji se osvijestiti koje su posljedice klimatskih promjena i onečišćenja okoliša.
Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda u Rio de Janeiru donesen program za promicanje održivog razvoja. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta.
BUDIMO PROMJENA SVAKI DAN
Malim, ali značajnim koracima, svatko od nas može učiniti nešto za naš planet:
-posaditi drvo
-koristiti bicikl
-smanjiti uporabu plastičnih vrećica
-reciklirati
-kompostirati.
Naši učenici uključeni su u niz aktivnosti i projekata kroz koje nastoje doprinijeti zaštiti prirode. Njihove aktivnosti možete pogledati u priloženim videima. Neka vas njihove aktivnosti podsjete na važnost čuvanja našeg jedinog doma, Zemlje!
Nera Batina
2.3.2022.
PROJEKT KUĆNI LJUBIMAC NIJE IGRAČKA
Projekt Kućni ljubimac nije igračka ovogodišnje je istraživanje skupine učenika koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje pod vodstvom profesorice Nere Batina. Na projektu su intenzivno radili učenici Sara Škunca, Sara Zegnal, Karlo Katulić, Erik Mohorović i Anja Martinović. Projekt je usmjeren na stjecanje znanja o različitim životinjama i načine na koji se pravilno brinuti o njima. Životinje nisu igračke i ne mogu se odbaciti kada dosade učenicima. Učenici su istražili što zapravo znači imati kućnog ljubimca te da posjedovanje kućnog ljubimca znači odgovornost. Utvrdili su određene probleme kao što su napuštanje životinja, psi koji su stalno na lancu ili pseći izmet na javnim površinama, a kao pravi mali aktivni građani za probleme su ponudili rješenja.
Rješenja koja su ponudili su sljedeća:
-povećanje novčanih kazni za napuštanje životinja
-potpuna zabrana držanja psa na lancu
-povećanje podsjetnika za skupljanje za psom
-pametne kante za odlaganje psećeg izmeta
-informiranje/edukacija vlasnika o osjećajima, potrebama kućnih ljubimaca i zakonskim obavezama.
Za potrebe projekta ugostili smo voditelja televizijske emisije Kućni ljubimci gospodina Antona Ponoša s gostima te je organizirano snimanje emisije Kućni ljubimci. Doktorica veterine Martina Borčić prezentirala je učenicima što znači biti odgovoran vlasnik kućnog ljubimca. U prezentaciji su joj pomogli pričljiva papiga tigrica i patuljasti zec.
Članovi Kinološke udruge Zaprešić, zajedno sa svojim psima predstavili su učenicima svoj program Budi pametna njuška. Predstavnica udruge gospođa Manuela Lulić Galović objasnila je učenicima pravilan odnos prema psima te što je odgovoran uzgoj pasa. Učenicima su na kraju podijeljeni edukativni letci.
Trenerica pasa gospođa Ana Jurenić iz udruge K-9 Nosework Hrvatska, uz pomoć simpatičnog psa Jote, prezentirala je rad svoje udruge koja uči pse i njihove vodiče disciplini nosa.
Učenici su postavljali zanimljiva i poticajna pitanja, a na kraju su se imali prilike poigrati s kućnim ljubimcima koji su nam došli u goste.
PRIMJERI DOBRE PRAKSE
Na Županijskom stručnom vijeću za geografiju koje se održalo 14.12.2021. profesorica Nera Batina izložila je primjere dobre prakse pod nazivom Integracija međupredmetnih tema u nastavi geografije. Prezentaciju sa stručnog skupa možete pogledati u prilogu.
10.12.2021.
OBILJEŽILI SMO MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA
Međunarodni se dan ljudskih prava obilježava svake godine 10. prosinca, na dan kada je potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima 1948. godine. Tada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na „život, slobodu , sigurnost bez ikakvih razlika.“
U našoj školi Dan ljudskih prava obilježili smo radionicom za učenike 5.a razreda Ljudska prava očima djeteta i prezentacijom projekta Zakon u razredu-simulirano suđenje.
Na radionici Ljudska prava očima djeteta, razrednica 5.a razreda, kroz kratko predavanje predočila je učenicima značenje Opće deklaracije o ljudskim pravima. Razred je podijeljen u pet grupa. Svaka je grupa prezentirala zadanu temu na plakatu, a zatim su predstavnici grupa izložili svoj rad.
Projekt Zakon u razredu- simulirano suđenje, dio je učenja i stjecanja kompetencija iz područja građanskog odgoja i obrazovanja na temelju simulacija sudskih slučajeva prema pravosudnom modelu Republike Hrvatske. Simulacija suđenja omogućuje učenicima upoznavanje načina rada sudbenog sustava, učenici se uče ulogama tužitelja, tuženika, svjedoka, odvjetnika i vještaka, redoslijedu izvođenja dokaza, ispitivanju i protuispitivanju. Projekt se provodio na izvannastavnoj aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje, pod vodstvom prof. Nere Batina, a skupina je marljivo radila na građanskoj parnici: Uznemiravanje i naknada štete – “Slučaj Garo”. U simulaciji građanske parnice sudjelovali su učenici: Foška Božić, Heda Fresl, Tino Fresl, Karlo Katulić, Patrik Kolarec, Anja Martinović, Erik Mohorović, Sara Zegnal i Josip Zeljko. Na Međunarodni dan ljudskih prava učenici su simulaciju parnice izveli ostalim učenicima i ravnateljici škole. U pripremi parnice i igranju uloge sutkinje pomogla nam je odvjetnica Mirela Turkalj Fresl, kojoj se zahvaljujemo na stručnoj pomoći i vremenu koje je uložila u nas.
1.11.2021.
Nakon dodjeljivanja Nacionalne oznake kvalitete, rad naših učenika, učiteljice Božene Ukić i Nere Batina, nagrađen je Europskom oznakom kvalitete. Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label-EQL), svake godine dodjeljuje Središnja služba za podršku iz Bruxellesa. Učenici naše škole sudjelovali su dva međunarodna projekta, u projektu Ljepote domovine/The beauties of my homeland i u projektu LET'S STEM.
U projektu Ljepote domovine/Beauties of my homeland marljivo su radili učenici šestih razreda i 7.a razred. Učenici su proširili znanja o različitim krajevima naše domovine te su upoznali različite kulture drugih država. Kroz druženje s učenicima iz različitih škola iz različitih krajeva RH i drugih država upoznali su prirodno-geografske uvjete, gospodarstvo, naselja, prirodne posebnosti i kulturno povijesne znamenitosti tih krajeva.
Učenici 2.b razreda, kroz projekt LET'S STEM, na zanimljiv su se način upoznali s četiri STEM područja: znanost, tehnologija, inženjering i matematika. Iz svakog pojedinog područja, tijekom godine izvodili su pokuse, programirali bez računala, osmišljavali i izvodili matematičke igre.
Iznimno smo sretni i ponosni što je rad naše škole, učenika i učiteljica prepoznat na najvišoj europskoj razini što potvrđuje kvalitetu eTwinning tima škole, rada učenika i učitelja koji su uključeni u eTwinning projekte.
U nastavku se nalazi popis svih nagrađenih škola, a svim sudionicima i dobitnicima priznanja čestitamo od srca!
https://www.etwinning.net/en/pub/newsroom/highlights/schools-awarded-the-european21.htm#c191
Nera Batina
#BudimoOdrživi #ESDW2021
29.9.2021.
Europski tjedan održivog razvoja europska je inicijativa koja se od 2015. godine obilježava diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja. ETOR koordinira ured Europske mreže za održivi razvoj (ESDN) u Institutu za upravljanje održivosti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Beču. ODRAZ-Održivi razvoj zajednice koordinator je ove inicijative u Hrvatskoj.
Europski tjedan održivog razvoja prigodnim programom obilježen je i u Osnovnoj školi Središće. U osmišljavanju programa sudjelovali su učenici škole zajedno s pedagoginjom Tjašom Juraković Antolić i učiteljicama Karolinom Bošnjak, Ivanom Trucek, Katarinom Peterlin, Matejom Forjan i Nerom Batina. Događaj je organiziran uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
Voditelj programa Franko Lazić, učenik 8.b razreda, vodio nas je kroz manifestaciju na zabavan, duhovit i maštovit način. Na početku programa učenici su se putem edukativnog videa upoznali s pojmom održivi razvoj. Kako pravilno odvajati otpad, postoji li problem otpada u Središću, pokazali su učenici Fran Alibegović, Karla Deković, Magdalena Römer i Franko Lazić u projektu pod nazivom Misli globalno, djeluj lokalno. Potom su školske novinarke putem videa prezentirale razmišljanja učenika škole o održivom razvoju, a kao šećer na kraju učenice 3. i 4. razreda izvele su plesnu točku Lijepa naša Hrvatska. Ovim malim događajem u našoj školi pokazali smo kako je svaka akcija, bez obzira na veličinu, važna i kako svatko od nas može doprinositi održivom razvoju.
Nera Batina
27.9.2021.
Dragi roditelji i dragi učenici
Zadovoljstvo nam je ove školske godine ponuditi Eksperimentalni izborni program Moj doprinos održivom razvoju koji će dodatno obogatiti rad škole te učenicima omogućiti stjecanje ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje. Eksperimentalni izborni program je odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja uz pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje. Program je priredila Nera Batina, a recezenti programa su: Violeta Vragotuk, Tjaša Juraković, Bosiljko Đerek i Milan Vujanović.
Osnovni cilj provedbe Eksperimentalnog izbornog programa Moj doprinos održivom razvoju jest stjecanje naprednih znanja i vještina o svom okolišu i održivom razvoju koje nije moguće obuhvatiti obaveznom provedbom međupredmetne teme Održivi razvoj. Namjera je kod učenika razviti i produbiti svijest o svim pitanjima koja se odnose na održivost, usmjeriti ih na razvoj kritičkog mišljenja, rješavanje problemskih pitanja i poduzetnički duh. U skladu s tim, važne metode su istraživački rad, problemska nastava, suradničko učenje, simulacije, igranje uloga, pregovaranje, zagovaranje, priprema izvještaja, prezentiranje, debata, terenski rad i projektna nastava. Dio nastave ostvarit će se u suradnji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje, SDEWES-Međunarodnim centrom za održivi razvoj energetike, voda i okoliša, Prirodoslovno matematičkim fakultetom te Državnim hidrometeorološkim zavodom.
Eksperimentalni izborni program Moj doprinos održivom razvoju povezuje se s očekivanjima međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje jer učenike stavlja u poziciju aktivnog građanina koji zna koja je njegova uloga. Namjera je u program uključiti roditelje i širu zajednicu s ciljem razvijanja građanske odgovornosti i rješavanja problema održivog razvoja na području lokalne zajednice. U skladu s tim, završna projektna aktivnost učenika je donošenje vlastite zelene politike koju će naši vrijedni i aktivni učenici prezentirati gradonačelniku Grada Zagreba.
23.9. 2021.
eTwinning projekt Ljepote domovine u kojem su protekle godine sudjelovali učenici 6.a razreda dobio je nacionalnu oznaku kvalitete.
Ove školske godine naši učenici marljivo rade na projektu pod nazivom Misli globalno, djeluj lokalno! U projektu učenici se bave problemom otpada u kvartu Središće. U izradi i analizi sudjelovali su učenici 7. a, 7.b i 8. a razreda. Učenici će svoje ideje i rješenja predstaviti na Županijskoj smotri projekata iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja, a rad će prezentirati učenici Ana Abramović, Fran Alibegović, Karla Deković i Tena Vujnović.
Za potrebe projekata učenici su proučili razne izvore, pisane, elektronske, zakonske dokumente, mrežne stranice te su anketirali učenike. Važne informacije dobili su razgovarajući s predstavnicima Udruge Glog Središće, ravnateljicom škole te s učiteljicom biologije.
Nakon proučavanja mogućih rješenja došli su do zaključka da je najbolje rješenje edukacija i senzibilizaciju za zdravi okoliš te aktiviranje eko patrole koja bi se bavila problematičnim i neadekvatnim odlaganjem otpada u kvartu. Ovim rješenjem naši vrijedni učenici žele potaknuti ostale učenike i roditelje na razvrstavanje otpada i odlaganje na zeleni otok. Kako bi ostvarili svoje zamisli osmislili su plan djelovanja koji uključuje obilježavanje važnih datuma, izradu plakata i prezentacija koje bi izlagali u predvorju škole poštujući epidemiološke mjere.
Dokumentacijsku mapu i video izlaganje možete pogledati u prilogu.
Dana 25.ožujka održano je Županijsko natjecanje iz geografije. Natjecanju je pristupio učenik naše škole, Bartol Knezović, koji je ostvario 38 bodova te je na bodovnoj listi zauzeo 6 mjesto. Čestitamo našem Bartolu na ostvarenom rezultatu.
Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22.ožujka.
Prve važne preporuke o problemima vezanim za vodu i vodne resurse bile su formulirane na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama koja je održana 1977. godine u Mar del Plati (Argentina). Nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Riu de Janeiru, Opća skupština UN je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse, s tim da se svake godine obilježava uz drugi moto. Tema Svjetskog dana voda 2021. je vrednovanje vode uz slogan "Cijenite vodu!" kojim smo svi pozvani razmisliti što voda znači za svakog od nas.
Čuvajte je, jer BEZ VODE NEMA ŽIVOTA!
Nera Batina
Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske je spomendan je u Republici Hrvatskoj. Njime se odaje počast međunarodnom priznanju Republike Hrvatske.
Prva država koja je priznala Hrvatsku bio je Island, još u prosincu 1991. Isti dan Njemačka je također priznala suverenitet i samostalnost Republike Hrvatske. Zahvaljujući osobnom zauzimanju pape Ivana Pavla II. 13. siječnja to je isto učinio i Vatikan. Nakon Vatikana većina europskih država priznala je Republiku Hrvatsku 15. siječnja 1992. pa je taj dan određen kao spomendan na međunarodno priznanje Hrvatske.
Nera Batina
Natjecanje iz geografije održava se na tri razine: školskoj, županijskoj i državnoj razini.
Vremenik natjecanja:
-Školsko: 28. siječnja 2021. (četvrtak) u 13:00 sati -Županijsko: 8. ožujka 2021. (ponedjeljak) u 10:00 sati -Državno: 3. – 5. svibnja 2021. (ponedjeljak – srijeda).
Učenici koji će sudjelovati na natjecanju mogu se pripremati za natjecanje putem sljedećeg linka:
Potres je iznenadno pomicanje dijelova Zemljine kore. Kod pojave potresa možemo razlikovati žarište (mjesto u unutrašnjosti Zemlje gdje se oslobađa energija), hipocentar (centar žarišta i točka u kojoj potres počinje) te epicentar (točka na površini Zemlje gdje se potres manifestira). Jačinu potresa mjerimo seizmografom.
Potres se širi u valovima
Ako se baci kamen u vodu, oko mjesta gdje je udario u površinu stvorit će se niz koncentričnih krugova. Udaljavanjem od mjesta udara oni su sve sporiji, rjeđi i slabiji. Isto pravilo vrijedi i za Zemljinu površinu. Jedan poticaj stvorit će niz različitih gibanja koja uzrokuju i potrese.
Kako su ljudi u prošlosti doživljavali potres?
Tijekom povijesti, u raznim kulturama postojala su razna objašnjenja kako potres nastaje. Afrički stanovnici vjerovali su da je posljedica kihanja ili češanja velikog diva na čijoj glavi se nalazi zemlja. U Mongoliji do njega dolazi ukoliko se žaba koja drži svijet na glavi pomakne. Stari su ga Hinudsi objašnjavali umorom jednog od osam slonova koji nose svijet, a stanovnici Sibira vjerovali su da do njega dolazi kada se psi prepuni buha koji vuku zemlju odluče počešati.
Izvor: eduvizija.hr
Učenici 6. a razreda sudjeluju u eTwinning projektu Ljepote moje domovine/The beauties of my homeland
Cilj projekta je upoznati se s ljepotama svoje domovine, razvijati odgovorno ponašanje prema nasljeđu naših predaka i razvijati ljubav prema domovini. Učenici će također upoznati ljepote drugih europskih država putem videokonferencija i ostalih oblika suradnje.
U sklopu projekta učenici su se upoznali s važnosti očuvanja baštine, izrađivali su plakate o ljepotama zavičaja te izradili digitalnu razglednicu.