Svjetski dan izumitelja

Projekt se temelji na suradnji djece razredne nastave i učenika predmetne nastave. Zajedničkim praktičnim radom istraživanjem hrvatskih znanstvenika i suradničkim učenjem te radionicama tijekom kojih će sudionici projekta poučavati jedni druge obilježit će se Svjetski dan izumitelja.

Svjetski dan izumitelja obilježava se 9. studenoga na dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr koja je bila inovatorica u području bežičnih komunikacija, ali za života nikada nije dobila zahvalu za svoj izum bez kojega bi danas bio nemoguć WiFi. Na ovaj dan se prisjećamo nekih od najvećih svjetskih izumitelja koji su svojim inovativnim radom poboljšali naš svakodnevni ljudski život te ujedno potičemo mlade vizionare da i dalje nastave mijenjati svijet svojim izumima.

Projektom obilježit ćemo hrvatske izumitelje koji su svojim inovacijama promijenili hrvatsku i svjetsku svakodnevnicu, a među njima izdvajamo Nikolu Teslu, Fausta Vrančića, Ivana Vučetića i Slavoljuba Penkalu. 

Vrijeme ostvarivanja projekta: šk. god. 2019./2020.

Kratki inspirativni video.

Na samom početku filma, u kabinetu, upoznajemo svestranog znanstvenika Ruđera Boškovića koji je, između ostalog, osmislio teoriju atoma te kružni mikrometar za teleskop. Pomoću zvjezdanog tijela koje je Bošković vinuo u visine, što dodatno pojačava misao kako je riječ o vizionarima.

Prelazimo na sljedećeg izumitelja, Nikolu Teslu, kojemu nebesko tijelo pada na radni stol. Između preko 700 patenata koje je patentirao, oni bez kojih bi svakodnevni život kakav poznajemo bio nemoguć su generator visoke energije i višefazni sustav izmjeničnih struja. Na Teslinom radnom stolu nalazi se maketa naftne bušotine koja nas svojim rastom uvodi u sljedeću scenu u kojoj upoznajemo Antuna Lučića, mineraloga, zaslužnoga za prvu naftnu bušotinu u Teksasu. Popevši se na vrh bušotine i gledajući u oblake imamo dojam da maše Faustu Vrančiću koji skače sa svojim izumom “homo volansom”, tj. padobranom.

S Vrančićevim doskokom na leteći balon nastavljamo pad s drugim znanstvenikom, Ivanom Lupisom, koji je osmislio i sagradio torpedo, a u ovom filmu njime plovi morem u kojem se čak poštuju i prometna pravila uvođenjem semafora. Brzinu njegove vožnje izmjerio je Josip Belušić svojim brzinomjerom, a potom se kazaljkom tog istog brzinomjera katapultirao preko svih dosad prikazanih znanstvenika da bi Eduardu Slavoljubu Penkali u ruke pao njegov najpoznatiji izum, kemijska olovka, te kako bi s njom mogao napisati “The End” na kraju filma.

Da nema hrvatskih izuma, naš svijet bi izgledao posve drugačije.

b81137d98.pptx

CILJEVI

Poticanje međugeneracijske suradnje i zajedničko učenje.

Povezivanje različitih razina odgojno- obrazovnog sustava.

Razvoj operativnog mišljenja (analiza i sinteza).

Razvoj kritičkog mišljenja.

Razvoj tolerancije.

OČEKIVANI REZULTATI

REZULTATI I ISHODI

Očekivani rezultati:

Povećan interes svih sudionika za znanstvenu tematiku.

Poboljšana svijest o važnosti popularizacije znanosti.

Poboljšan razvoj međugeneracijske suradnje, kritičkog mišljenja i psihomotoričkih sposobnosti.

Poboljšana suradnja između dvije institucije.

Digitalni foto-album aktivnosti.

Prezentacija projekta kolegama, roditeljima, i široj javnosti.

Javni Twinspace.

Povezivanje će se realizirati videokonferencijom.

Platforma koja će se koristiti za povezivanje učitelja bit će www.eTwinning.net , internetski portal namijenjen međunarodnoj suradnji učitelja i nastavnika iz cijele Europe.

Promovira se vertikalna korelacija jer učenici viših razreda surađuju s razrednom nastavom.

Rezultati će biti zabilježeni na portal škole.