Pi Math

Na dan broja Pi, 14.3.2022. održan je međuškolski  Kahoot kviz. Sudjelovalo je 87 učenika iz OŠ Rajić, OŠ Novska i OŠ Zorke Sever, Popovača.

Međuškolski kviz 

Galerija slika:

Broj π predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. 

Prvu veliku proslavu dana broja π organizirao je fizičar Larry Shaw 1988. godine u Exploratoriumu u San Franciscu. 

π je iracionalan broj i nemoguće ga je prikazati kao razlomak. Iako ima beskonačno mnogo decimalnih mjesta, uobičajeno se piše 3.14 pa se dan broja π obilježava 14. ožujka. 

Simbol za π je u upotrebi preko 250 godina i prvi ga spominje britanski matematičar William Jones zbog toga što je grčko slovo π prvo slovo riječi periferija, odnosno opseg. 

Broj pi je konstanta (to znači da se njegova vrijednost ne mijenja).

14. 3. je također zanimljiv datum u svijetu znanosti. Na taj datum 1879. rođen je poznati njemački fizičar Albert Einstein. 

Nažalost, na isti datum 2018. godine umro je jedan od genijalnih umova današnjice StephenHawking –britanski teorijski fizičar.

 

Prvom računalu 1949. trebalo je 70 sati da otkrije prvih dvije tisuće decimala broja pi. Koristili su ga još Babilonci prije 4000 godina, a tek je 1706. engleski matematičar William Jones odabrao grčko slovo π kao simbol ovog broja.  


Izradili smo straničnike.

Učenici su kroz radionice sudjelovali u raznim aktivnostima: rješavanju križaljki, preslikavanju ravnine, rješavanje bojanke s iracionalnim brojevima, određivanje točaka u koordinatnom sustavu, određivanje omjera opsega kruga i promjera, izradu prezentacije, uređivanje panoa, izrada trake broja π na 1000 decimala, slušanje pjesama o broju pi, fotografiranje i dr. Na taj način učenici su ponavljali matematičke sadržaje, istraživali i učili o broju pi. 

Više o broju π

Dan broja pi održava se 14. ožujka (ili 3/14 po američkom zapisu datuma mjesec/dan) jer su 3, 1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu.

Trenutak u toku dana koji je posebno značajan je u 1 sat i 59 minuta (ili ujutro ili popodne) jer tada broj izgleda ovako: 3.14 1 59 što je približno broju Pi u 5 znamenki. 

Neke zanimljivosti o broju pi možete pogledati u članku iz MiŠa ovdje.