ŠOLSKO LETO 2022/23

teden pisanja.pdf

ŠOLSKO LETO 2021/22

Teden pisanja z roko na OŠ Vojnik

 V projektu so sodelovali učenci 4. a, 4.b in oddelek podaljšanega bivanja 4. in 5. razredov.

Tudi nam vsem je krojila dneve korona, smo delo opravljali več kot le teden dni, nekaj dela je bilo opravljenega na daljavo, od doma, nekaj pa v šoli. Nekaj aktivnosti so učenci opravili samostojno, nekaj pa skupaj z družinskimi člani.

Današnji čas je usmerjen k pogosti uporabi računalnikov, kar ugotavljajo tudi učenci sami, so bili starši izjemno navdušeni nad tem, da smo vključeni v Teden pisanja z roko. Skupaj smo ugotovili, da pisanje z roko ni več tako samoumevno, kot je bilo nekoč.

Tako učenci kot učitelji, verjamem pa, da tudi družinski člani, smo v vseh dejavnostih uživali in vsekakor se tega projekta veselimo tudi v prihodnjem šolskem letu.

 

V okviru projekta je potekalo več aktivnosti. 



Z vsemi dejavnostmi, ki so potekale, nismo otrok naučili, zakaj je pisanje z roko pomembno. Učenci to že vedo. Le spomniti smo jih morali na to in jih spodbuditi k razmišljanju in izmenjavi mnenj.

mentorici: Maša Stropnik in Barbara Jančič

Teden pisanja z roko na POŠ Socka (januar-februar 2022)

Šolanje na daljavo, ki je v zadnjih letih zaznamovalo življenje vseh učencev in učenk, je doprineslo k povečani uporabi računalnika in drugih tehnologij. Pa ne samo v učne namene, ampak se je uporaba povečala tudi v vsakdanjem življenju. Načrtovanje vsakdanjih obveznosti, nakupovalni seznami, voščila in čestitke. Vse se z lista papirja prenaša ne digitalne zaslone. Z učenci in učenkami smo se ob tednu pisanja z roko pogovarjali o pomenu in pozitivnih učinkih pisanja z roko. V ta namen smo izvedli tudi nekaj aktivnosti. Projektu smo pozornost posvetili tudi pri interesni dejavnosti kaligrafija, kjer vsako leto spodbujamo k pisanju z roko in k samemu lepopisu. Ustvarili smo plakat, na katerega smo z različnima pisavama (moderno kaligrafijo in italico) zapisali, da radi pišemo z roko. Dodali smo majhne lističe z zapisi, zakaj se jim zdi pisanje z roko pomembno. Ob kulturnem dnevu so učenci in učenke pri likovni umetnosti risali polovico portreta Franceta Prešerna. Nato pa so s pisavo po izbiri (navadno ali kaligrafsko) našo himno. Na vratih naše učilnice smo za ostale učence šole pripravili uganko. Vsak učenec je na list papirja zapisal: »To je moja pisava. Ponosen sem nanjo, saj je izvirna in neponovljiva.« Na lističe se niso podpisali, dodali pa smo zapis, da naj mimoidoči ugotovijo, kateremu učencu ali učenki pripada posamezen zapis. Čez nekaj časa so se nato podpisali pod svoje zapise in razkrili avtorje zapisov. V projektu smo radi sodelovali. Odzivi otrok so bili pozitivni, v šoli pa pisanje z roko spodbujamo skozi vse leto.

mentorica: Sabina Skok