Методичні рекомендації

ОНЛАЙН-УРОК З МІННОЇ БЕЗПЕКИ

На платформі «Всеукраїнська школа онлайн» з’явився інтерактивний онлайн-урок з мінної безпеки для дітей початкової, середньої та старшої шкіл. Урок містить цікаві завдання за участі пса Патрона, Дмитра Монатіка та рятувальника Державної служби з надзвичайних ситуацій. ​На уроці, який може врятувати життя, легко на зрозуміло пояснюється, як відрізняти вибухонебезпечні предмети, де вони можуть приховуватись, які знаки попереджають​ ​про них​ та як​их ​​правил безпечної поведінки потрібно​ дотримуватись, якщо ​ви ​побачили міну чи боєприпас. Урок насичений цікавими завданнями, відео триває 15 хв. Учні точно не засумують, а найголовніше – запам’ятають усі правила безпечної поведінки. Дивіться урок за посиланнями:

Онлайн-урок розроблено ЮНІСЕФ спільно з ДСНС за підтримки Міністерства освіти і науки України із залученням провідних фахівців у цій темі.

ЗАПИСИ ВЕБІНАРІВ: КОНФЛІКТИ В КЛАСІ ТА КРЕАТИВНІ УРОКИ З ВШО

«Навчай для України» спільно з Київським освітнім центром «Простір толерантності» за підтримки ЮНІСЕФ організували безкоштовний вебінар для педагогів «Конфлікти в класі: як діяти вчителю?». Запис вебінару вже можна подивитись за посиланнями на Фейсбуці та Ютюбі. З-поміж тем, про які йшлося на вебінарі:

  • які конфлікти виникають у класі під час війни, як вони трансформуються;

  • як керувати трансформацією конфлікту, щоб розв’язати або тримати у рамках;

  • принципи екологічного підходу до конфлікту;

  • конкретні вправи про роль педагога у конфлікті.

Також у доступі – запис третього вебінару серії «Креативні уроки з ВШО», яку підготувала для педагогів ГС «Освіторія» за підтримки ЮНІСЕФ та МОН. Вебінар присвячено організації уроків з історії. Своїми ідеями поділилась Антоніна Макаревич – кандидатка історичних наук, вчителька історії, авторка курсів «Історія України» для 10 класу та «Вступ до історії та громадянської освіти» для 5 класу Всеукраїнської школи онлайн. Відеозапис вебінару доступний на Фейсбуці за посиланням.

ВПРАВИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ДІТЯМ ВПОРАТИСЬ ЗІ СТРАХОМ І ТРИВОГОЮ

Ви в школі й пролунала повітряна тривога? ЮНІСЕФ спільно з МОН та Культурною платформою Закарпаття підготували вправи, які допоможуть дітям впоратися зі страхом та тривогою. Одна з них, яку добре виконують діти від 7 до 10 років, називається «Покажи емоцію». У відео за посиланням наша менторка і викладачка акторської майстерності Вікторія Коновалова показує, як виконати цю вправу разом з учнями. Інші вправи ви можете знайти у пораднику для вчителів зі всіма вправами під час повітряної тривоги. Він тут: bit.ly/3BfrudV. Повторити алгоритм дій під час повітряної тривоги можна за цим посиланням – uni.cf/3qfM5Zh.

«ВИВЧАЮ – НЕ ЧЕКАЮ»: ПРЕЗЕНТОВАНО МОБІЛЬНИЙ ЗАСТОСУНОК ДЛЯ УЧНІВ 1-4 КЛАСІВ

Громадська спілка «Освіторія» та міжнародна організація War Child Holland у партнерстві з МОН презентували мобільний застосунок «Вивчаю – не чекаю». Він допоможе українським учням початкової школи вивчати математику за українською навчальною програмою у будь-якій точці світу. Застосунок для вивчення математики доступний для завантаження на iOS та Android. Більше інформації про застосунок, а також відповіді на поширені запитання можна знайти на сайті primary.org.ua.

рекомендації щодо оцінювання учнів 5-6 класів НУШ.pdf

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

В ШКОЛАХ У 2022/2023 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

МОН спільно з Інститутом модернізації змісту освіти, Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України підготували Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу і викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 н.р. Зокрема, у 2022/23 н.р. пріоритетними напрямами освітньої діяльності є:

  • продовження реформи «Нова українська школа», впровадження у 5 кл нового Державного стандарту базової середньої освіти;

  • організація освітнього процесу після вимушеного переривання його звичного перебігу, викликаного спочатку карантинами, потім – війною;

  • організація навчальної діяльності здобувачів освіти в умовах поєднання різних форм організації освітнього процесу;

  • посилення національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції, просвіти з питань особистої безпеки;

  • психологічна допомога учасникам освітнього процесу.

Більше деталей – ось тут.

МОН І ЮНІСЕФ ЗАПОЧАТКОВУЮТЬ ІНІЦІАТИВУ «СПІЛЬНО ДО НАВЧАННЯ», ЩОБ ПІДТРИМАТИ ДІТЕЙ

У НОВОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

Ініціатива «Спільно до навчання» спрямована на захист прав кожної дитини, створення можливостей для безперервного навчання навіть під час війни та налагодження освітнього процесу. «Спільно до навчання» має три ключові напрями підтримки:

  • надання дітям і вчителям інструментів і матеріалів, що необхідні для доступу до якісної, безпечної та орієнтованої на дитину освіти;

  • створення безпечного освітнього середовища за допомогою відновлення приміщень і бомбосховищ у школах;

  • зміцнення емоційної стійкості дітей та їхніх сімей, що допомагає їм упоратися з труднощами та покращує їхній стан.

На сайті «Спільно до навчання» освітяни та батьки можуть завантажити інструкції з безпеки, уроки та робочі матеріали з мінної безпеки, психологічної підтримки, матеріали щодо харчування, гігієни, імунізації, призначені для дітей різного віку. Докладшіне про ініціативу – за посиланням.

ЕЛЕКТРОННІ ПІДРУЧНИКИ, РЕКОМЕНДОВАНІ ДЛЯ УЧНІВ 1-5 КЛАСІВ, РОЗМІЩЕНО У ВІЛЬНОМУ ДОСТУПІ

Видавництво «Ранок» за сприяння МОН і міжнародних партнерів прагне підтримати учнів, які мають право здобувати системну освіту. Учням і педагогам видавництво надає відкритий доступ до електронних підручників для 1-5 класів з усіх предметів. Незалежно від місця перебування учнів та вчителів, вони можуть вільно використовувати унікальний контент. Учні та вчителі отримають матеріали для відпрацювання необхідних навичок, а також доступ до мультимедійної бази контенту. Безоплатний доступ до підручників можна отримати на сайті.

КОРИСНІ ПОРАДИ ВІД ПСИХОЛОГІВ ТА ЕКСПЕРТІВ

  • Експерти ЮНІСЕФ розробили посібник із порадами, що допоможуть дорослим підтримати дитину та разом пережити душевний біль. Посібник містить інформацію про втрату близької людини, а також психологічні реакції дітей різного віку, підлітків і молоді. Ознайомитися з посібником можна за посиланням.

  • Команда проєкту #stop_sexтинг розповідає про процес комунікації, а також про те, як не допустити залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності.

  • Поради для батьків та педагогів, які працюють з дітьми з ООП, підготувала дитяча психологиня Катерина Довгопола, експертка проєкту «Підтримай дитину».

  • В умовах війни малеча потребує підвищеної уваги та підтримки дорослих. Як правильно розмовляти з дітьми на складні теми та що робити, щоб не травмувати дитячу психіку? Шукайте відповідь у матеріалі психологів ініціативи «Підтримай дитину».

ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО ВІЙНУ: ПОРАДИ ВІД ПСИХОЛОГІВ У МЕЖАХ ПРОЄКТУ «ПІДТРИМАЙ ДИТИНУ»

За пітримки МОН педагоги та дитячі психологи створили телеграм-канал «Підтримай дитину», в якому розміщують матеріали для дітей та поради для батьків. Для проєкту також створено анімаційний ролик «Як говорити з дитиною про війну – 7 порад від психологів». Ролик зроблено у зручному форматі, він не вимагає тривалого часу для перегляду та містить прості та дієві поради, як говорити з дітьми про війну, як відповідати на їхні складні питання, як разом із дитиною реагувати на тривоги тощо.

EDPRO НАДАЄ ВІЛЬНИЙ ДОСТУП ДО СВОГО ПРОГРАМНОГО ПРОДУКТУ

Компанія EdPro надає змогу вчителям, учням та їхнім батькам безоплатно користуватися програмним продуктом mozaBook, а також доданими до нього понад 220 підручниками. Застосунок можна використовувати як онлайн, так і офлайн. MozaBook надає можливість учителям проводити дистанційне навчання, а учням – працювати вдома. Вміст системи Mozaik інтегрується з ZOOM, Google Classrooms тощо. Застосунок mozaBook містить програму для вчителя, що дозволяє не тільки працювати з готовими електронними підручниками, а також використовувати наявний мультимедійний контент для створення власного конспекту уроку або електронного підручника. Завантажити mozaBook можна за посиланням після реєстрації на сайті.

Як організувати викладання навчальних предметів в умовах воєнного стану: рекомендації викладання навчальних предметів

ПУТІВНИК ПО ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ШКОЛІ ОНЛАЙН

Український інститут розвитку освіти розробив «Путівник по Всеукраїнській школі онлайн». В ньому – коротка інструкція, як зареєструватися, користуватися функціоналом платформи, інтегрувати матеріали в навчання. Путівник доступний за посиланням. На ВШО є 73 курси для 5-11 класів. Курси містять уроки, об’єднані в тематичні розділи. Уроки на ВШО включають цікаве коротке відео, конспект із основними питаннями теорії, завданнями, схемами і картами, а також тестові завдання для самоперевірки. Кожна тема закінчується підсумковим тестом, що дає можливість відстежувати прогрес у навчанні.

Психологічна самодопомога у стані стресу для дорослих

Стрес – це неспецифічна реакція організму у відповідь на несподівану та напружену ситуацію.

Проживати відчуття стресу – це нормальна реакція здорової людини, захисний механізм нашого організму. Виникнення стресу означає, що людина включилася в певну діяльність, спрямовану на протидію небезпечним для неї впливам.

Відчувати зараз тривогу — цілком нормально. Проте, важливо не допускати аби вона стала частиною повсякденного життя!

Для того аби навчитися успішно справлятися зі стресом, потрібно дотримуватися певних кроків. Отже, для успішного подолання стресового стану необхідно:

1. Проаналізувати, що для вас особисто є причиною стресу. Пригадайте 5 стресових ситуацій зі свого життя. Після складання списку відзначте, які пускові стресові чинники ви можете контролювати і ті, контроль над якими не у вашій владі.

2. Описати, що ви відчували під час кожної з перерахованих ситуацій (наприклад: гнів, злість, страх, роздратування, головний біль і т.п).

3. Подумати, що допомагає вам відчувати себе краще. Наприклад, фізичні вправи, розмова з другом, перегляд телепередачі та інше.

У боротьбі з кризами та стресами нам допомагає психічна властивість, а саме – стресостійкість. Вона є необхідною властивістю, яка дозволяє зберегти фізичне та психічне здоров’я.

Стресостійкість особистості - здатність людини адекватно переносити напружену або нестандартну ситуацію, не занурюючись у стан стресу.

Що робити щоб розвинути стресостійкість?

- Взяти відповідальність за те, ким ти є, і за своє життя;

- Усвідомити, що ти не відповідальний за усе, що стається у твоєму житті, але за те, як ти з цим справляєшся;

- Необхідно задіяти усі ресурси людського організму та особистості (те, що допомагає вам справлятися зі стресом).

Існує безліч способів, які допомагають впоратися зі стресом. Пропонуємо декілька з них:

  1. Усвідомити справжні причини, котрі викликають вигорання: невідомість, постійне очікування новин, страх отримати страшні вісті.

  2. Дотримуватися режиму харчування, сну, рухової активності: робити кілька прийомів їжі на день, пити більше, ніж зазвичай; використовувати. перерви між повітряними тривогами не лише для господарських справ, але й для прогулянки на свіжому повітрі; спати за будь-якої можливості.

  3. Відчуття контролю. Взяти під контроль рутинні справи: прибирання, особиста гігієна.

  4. Приймати та надавати підтримку близьким та тим, хто цього потребує: прості питання «Як ти?» «Як справи?» можуть повернути сили.

  5. «Звірка годинників» цінностей: спілкуватися з однодумцями, читати і слухати інформаційні канали, які підтримують цінності вашої спільноти.

  6. Пам’ятати про пріоритети — знати, що для вас у цей момент є найважливішим, а що може почекати.

Практичні поради щодо подолання стресу:

- Не приховуйте своїх почуттів;

- Не уникайте говорити про те, що трапилося;

- Не дозволяйте вашим відчуттям труднощів зупиняти вас, коли інші дають вам шанс говорити або пропонують допомогу;

- Не чекайте, що важкий стан минеться, виділяйте достатньо часу для сну, відпочинку;

- Висловлюйте ваші бажання прямо, ясно і чесно;

- Намагайтесь зберегти нормальний розпорядок вашого життя, наскільки це можливо.

Будьте уважні до свого психічного здоров’я та не піддавайтеся негативним думкам!

Збереження психічного здоров’я дітей

Світ кожної дитини є неповторним і особливим, і ми, дорослі, докладаємо всіх зусиль, аби вони мали благополучне життя.

Усвідомити важливість та цінність психічного здоров’я, зрозуміти його спектральність, дізнатися, як саме діяти в різних ситуаціях – це кроки, які кожен з нас може робити вже зараз.

Діти є дуже вразливими до змін, які відбуваються у їхньому житті, особливо якщо ці зміни несуть негативне забарвлення. Тому важливим постає саме збереження цілісності дитячої особистості, дитячого здоров’я, зокрема – психічного.

Психічне здоров’я – це динамічний процес психічної діяльності, якому властиві детермінованість психічних явищ, гармонійний взаємозв’язок між відображенням обставин дійсності і ставленням індивіда до неї, адекватність реакцій на оточуючі умови.

Діти перебуваючи в тих умовах воєнного стану і спостерігаючи ситуацію навкруги, відчувають страх, через нерозуміння чому саме це відбувається в їхньому житті. Тому, дорослим необхідно докладати зусиль, аби вплив негативних факторів на здоров’я дитини був якнайменшим.

Про що слід пам’ятати під час спілкування з дитиною:

1. Діти часто віддзеркалюють емоції батьків. Якщо бачимо, що дитина нервує, одразу перевіряємо наскільки знервовані самі.

2. Щоб заспокоїти дитину, спершу треба заспокоїтися самим. Ми можемо ділитися тільки тим, що є в нас.

3. Якщо відчуваєте, що емоції переповнюють, треба подихати і «заземлитися».

Важко передбачити, як війна вплине на кожного з нас і на дітей в тому числі, ми не можемо передбачити, що може бути найбільш вдалим способом впоратися з ситуацією, забезпечити свою безпеку, здійснити плани. Але для того аби убезпечити своїх дітей і зберегти їх психічне здоров’я в більш-менш стабільному стані, ми можемо дотримуватися певних порад, які допоможуть уберегти психіку дітей від руйнівних наслідків.

Практичні поради щодо збереження психічного здоров’я дітей:

1. Говоріть з дітьми. Якщо у дітей виникають запитання, відповідайте на них чесно, але просто та впевнено. Запитайте їх, що, на їхню думку, відбувається, і послухайте відповіді. Не ігноруйте їхні почуття — вони можуть сказати, що бояться, і ви повинні бути готові відповісти, що це нормально боятися.

2. Створіть емоційно безпечний простір. Проводьте значно більше часу зі своєю дитиною. Грайте в ігри, читайте або просто тримайте дитину поруч.

3. Обмежте кількість новин, які дитина дивиться. Вимкніть телевізор або радіо, коли увімкнено висвітлення війни. Вам не потрібно приховувати те, що відбувається у країні від дітей, але й ви не повинні піддавати їх постійним картинкам трагедій.

4. Складіть розпорядок дня і дотримуйтесь його. Дітей заспокоюють звичайні розклади. Коли в дитини збережений її щоденний графік, який схожий на той, що був раніше, дитина почувається в безпеці і це додає їх впевненості що все добре.

5. Подбайте про себе. Якщо ви цього не зробите, у вас буде менше терпіння і менше креативності, коли дитина потребуватиме і те, й інше. Подбайте про себе, щоб ви могли піклуватися про дитину, коли та прийде за відчуттям безпеки до вас.

Здавалося б такі прості кроки, але використовуючи їх ми зможемо убезпечити дитину та її здоров’я від негативних наслідків.


Насильство під час війни.pdf
академічна доброчесність.pdf
методрекомендації до тижння доброчесності.pdf
Правила безпечної поведінки в Інтернеті.pdf
20210327_185140.pdf
Посібник толерантне ставлення до ВІЛ_21.pdf

Методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2021-2022 навчальному році

Щодо методичних рекомендації про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році. Лист Міністерства освіти і науки України № 1/9-482 від 22.09.2021

Лист МОН України від 16 липня 2021 року № 1/9-362Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н. р.

Про пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти на 2021/2022 н. р.


https://rada.info/upload/users_files/20552807/b1eadc36c2ec1ebfae989d6570244cf4.jpg


avtonomy.pdf
ORGANIZATSIYA-navchannya-z-pytan-protydiyi-dyskryminatsiyi.pdf