Виолина

Препорука је да се снимци гледају на кућном Wi-Fi. Учитавање садржаја може да потраје неколико секунди

Прича о штимовању

Снежана Стевановић

Драги родитељи, мали и велики виолинисти!


Протекао је један цео месец у карантину. Променили смо угао агледавања ствари, истраживали смо, испитивали, промишљали. Није исто гледати вас путем интернета и у учионици, ништа не може заменити додир и сусрет. Али ме радује чињеница да се ипак сусрећемо и да се ви свакодневно сусрећете са својим нструментима. Многи од нас су се подсетили како изгледа бити посвећен себи и својим најближима, а ви сте се, чини ми се, подсетили онога због чега сте и крочили у музичку школу, а то је радост музицирања. Без великог притиска, без превеликих очекивања, без такмичења, смотри и испита, вежбамо и комуницирамо свакодневно.

Они старији, који већ одавно немају дилему по питању свог предељења, сада, више него икад имају времена да се посвете инструменту онако како то раде сви велики виолинисти. Вежбају се скале, и то сваке недеље друга, радимо виртуозне комаде и кантилене, Шрадик се изучава на свим жицама, Кројцер је „заузео“ своје место на пулту. Размењујемо снимке, коментаришемо прстореде и строго дефинишемо важност вежбања трозвука и двојних нота.

За оне мало млађе, који су још далеко од горе поменуте виолинистичке терминологије, ту је Пинтерест као један од начина да се пронађу неке лаганије, популарније мелодије, а мотивација подигне на највиши ниво. Пирати са Кариба, Frozen, Greensleeaves. Најпре размена линкова и снимака, потом рашчитавање нота, обавезно певање и на крају, концерт за родитеље. Провуку се кроз те мелодије и скала и промена позиција и прича о интонацији, и у вези са тим, започне се прича о техници десне руке употпуњена видео снимцима вежбица у којима се јасно види положај сваког прста на гудалу и чује објашњење њихове улоге у постизању што квалитетнијег тона.

Најмлађима је најтеже. Али упркос недостатку искуства, често са раштимованим виолинама и још увек неспретним ручицама, они снимају, шаљу, питају.Размењујемо снимке, коментаришемо поставку, лепоту тона, интонацију. Изговарамо парлато, певамо, објашњавамо. На репертоару мојих првака , нашла се и Рођенданска песмица, и то и енглеска и српска верзија (диван начин да се обогати знање о Д дур лествици на виолини), како би могли неком драгом да пошаљу музичку честитку , ако већ не може загрљај и журка. Моцартов Алегрето, Бетовенова Ода радости, па све то уз причу о копозиторима и размену линкова. Они вреднији и са више свирачког стажа стигли су и до Мазурке и још неких сложенијих комада.

Свакодневно се говори о изазовима које нам је донело време у карантину, слушамо о иновативности, креативности,мотивацији. Ми,у нашој малој музикалној заједници немамо такве дилеме. Радимо и стварамо бар као и до сада. До неких нових наступа, такмичења и награда, музицирајте за себе и своје укућане. Будите одлучни у намери да учврстите или обновите блискост са својим инструментом и не заборавите оно због чега сте се и нашли у музичкој школи:

Радујте се сусрету са виолином!

Ангелина Новаковић

Корепетитор: Ана Пејовић

Ангелина Новаковић

Komarowsky koncert A-dur

Ангелина Новаковић

Mollenhauer- Dečak Paganini

Ангелина Новаковић

Šubert- Pčelica

Ангелина Новаковић

Akolaj koncert a mol 1.stav

Pavle Čanić

Riding D dur koncert