Оцінювання
Нормативно-правова база
Види оцінювання
Формувальне оцінювання направлене на відстеження особистісного розвитку учнів й ходу опановування ними навчального досвіду як основи компетентності та побудову індивідуальної освітньої траєкторії особистості.
Підсумкове оцінювання демонструє співвіднесення навчальних досягнень учнів з обов'язковими / очікуваними результатами навчання, визначеними Державним стандартом/освітньою програмою.
Підсумкове оцінювання – оцінює результат навчання, а формувальне оцінювання дозволяє оцінити та скоригувати процес навчання
Результат формувального оцінювання для учнів – це усвідомлення ними відповідей на три важливі запитання:
Куди я йду?
Які саме знання й уміння я маю опанувати та для чого? Як саме вони будуть оцінюватися в підсумку?
Завдання вчителя на цьому етапі дати учням чітке та зрозуміле бачення навчальної мети та кінцевого результату.
Де я перебуваю тепер?
Де я зараз на шляху досягнення цієї цілі? Що саме мені вдається добре, а над чим потрібно попрацювати?
На цьому етапі учитель допомагає учням ставити власні цілі, надає регулярний описовий зворотний зв’язок та навчає учнів оцінювати власні досягнення
Що я маю робити, щоб досягти поставленої мети? Яке в мене наступне завдання на цьому шляху?
Вчитель за результатами оцінювання на цьому етапі визначає подальші кроки в навчанні учнів. А ще надає інструкцію, орієнтовану на потреби кожного учня, та дає дітям можливість відстежувати власні успіхи в навчанні, розмірковувати над ними та ділитися ними з іншими.
Таке оцінювання допомагає учню "навчитися вчитися". Тобто такий підхід до оцінювання, який допомагає учневі/учениці має навчитися ставити конкретні цілі свого навчання, планувати, як їх досягти, вчитися самостійно знаходити та виправляти свої помилки, оцінювати свої успіхи та невдачі, планувати шлях від неуспіху до успіху.
Формувальне оцінювання не передбачає поняття "погано" — є те, що потрібно доопрацювати.
Особливості формувального оцінювання
починається з перших днів навчання в школі та триває постійно;
спрямоване на з’ясування індивідуальних проблем в опануванні учнем матеріалу та на запобігання утруднень на подальших етапах навчання;
учителю треба постійно спостерігати за динамікою розвитку особистісних якостей учня / учениці, рівня сформованості навчальних дій;
рівноправний діалог між учнем/ученицею та вчителем;
зазвичай розпочинають із самооцінювання/взаємооцінювання учнем/ ученицею своєї роботи та завершують оцінюванням результату вчителем;
перевіряти кожну письмову роботу учня/учениці.
Алгоритм організації формувального навчання
Формувальне оцінювання як стратегія підвищення рівня навчальних досягнень і покращення якості освіти – це не про застосування того чи іншого окремого прийому або інструменту. Формувальне оцінювання не може здійснюватися вибірково й не обмежується заповненням учителем тих чи інших форм. Без постійного активного залучення учнів до оцінювання, за відсутності будь-якого із зазначених вище першочергових елементів, формувальне оцінювання може швидко перетворитися на формальне.
Техніки та інструменти формувального оцінювання
Цифрові інструменти для організації оцінювання
Google Форма - онлайн-сервіс для створення тестів, опитувань, форм реєстрації для заходів і збору зворотнього зв’язку. Наприклад, анкета Гугл одночасно дозволяє створювати звіти. Всю інформацію, яку заповнюють респонденти, можна автоматично перетворити в Google Таблиці. Завдяки такій функції відповіді Гугл Форми можна швидко проаналізувати.
Оnlinetestpad - хороший конструктор онлайн-тестів, опитувань, кросвордів та логічних ігор. Можна створювати свої власні чи скористатися великим переліком готових.
Тes - органайзер матеріалів, простір для розробки структури і проведення уроку, включення мультимедіа та текстових об’єктів, опитувань, веб-сторінок, файлів з комп’ютера чи гугл-диску.
Quizlet - безкоштовний онлайн-сервіс для створення та застосування флеш-карток та навчальних ігор у різних категоріях.
Classtime - онлайн-сервіс для встановлення миттєвого зв'язку з учнями. Його ядро - проведення опитувань, які можна проводити як під час уроку, так і давати на домашнє завдання.
Рurposegames - створення онлайн ігор, вправ, тестів.
Рlickers - онлайн конструктор тестів для проведення масового одночасного опитування всього класу через смартфон вчителя.
Quizizz - весела, розрахована на багато користувачів гра-вікторина, яка дозволяє всім вашим учням працювати разом.
Testmoz - сервіс для створення тестів з автоматичною перевіркою результатів.
Socrative - сервіс для створення вікторин. У безкоштовній версії можна створити 5 вікторин, організувати 1 класну віртуальну кімнату, запустити 1 дію за раз, додати 50 учасників до класу, автоматична перевірка результатів.
Edpuzzle - організація тесту з питаннями на основі відео. Присутня можливість статистики та оцінювання результатів.
Quizalize - платформа для організації вікторин.
Factile - це безкоштовна навчальна платформа, яка дозволяє вчителям створювати цікаві ігри-вікторини в стилі небезпеки для віддаленого або особистого класу.
Genial.ly - платформа для всіх видів інтерактивного контенту. Можна створювати вікторини для самооцінювання та формувального оцінювання.
Kahoot! - навчальна платформа з вправами-іграми та можливістю створення змагань між учнями. Гру можна створити на комп'ютері чи в додатку.
ClassMarker - дозволяє створювати різноманітні тести, використовуючи необмежену кількість запитань і відповідей, передивлятися результати оцінювання, аналізувати статистику. Можна реєструвати користувачів у групах. Ресурс дає можливість миттєво отримувати результат оцінювання і за потреби показувати його користувачеві або приховувати. Передбачений безкоштовний професійний план для онлайн-тестування – до 100 тестів, проведених на місяць (це 1200 тестів щорічно).
ProProfs Training Maker - ресурс дозволяє створювати і публікувати курси, додавати опитування, компонувати тести з варіантами відповідей або з розгорнутою відповіддю. Можна вставляти в завдання зображення або відеофайли. Має безкоштовну версію і платні розширені пакети.
Майстер-Тест - безкоштовний інтернет сервіс, що дозволяє створювати тести онлайн і проводити інтерактивне тестування знань студентів і учнів. У вчителя є можливість створення тестів кількох видів з текстовим наповненням, відправка завдань учням та отримання звітності із зазначенням статусу проходження, набраних балів та оцінки.
SurveyMonkey – один з найпопулярніших сервісів для створення опитувань. Можна створювати опитування і голосування, отримувати на них відповіді і аналізувати результати в режимі реального часу. У сервісі є безкоштовний тариф. У безкоштовної версії є обмеження по кількості запитань (10) і кількістю відповідей (100).
Іnteracty - платформа для створення інтерактивного контенту, такого як вікторини, фотоісторії, ігри на пам’ять та інші інтерактивні формати.
Nearpod – онлайн-інструмент для створення презентацій, вікторин, опитування.
Simpoll - сервіс, за допомогою якого можливо створювати опитування будь-якої складності: анкета, голосування, тестування.
Тricider - інструмент для соціального голосування з можливістю вставки до блогу чи сайта.
AnswerGarden - новий мінімалістичний інструмент зворотного зв'язку. Використовуйте його для участі аудиторії в реальному часі, онлайн-мозкового штурму та зворотного зв’язку в класі.
Socrative - додаток для створення ігор, опитування, зворотного зв'язку.
Wheelofnames.com - колесо випадкових слів.
Mentimeter - сервіс, що дозволяє задавати питання класу і отримати миттєвий зворотний зв’язок через будь-які мобільні пристрої, що мають доступ в Інтернет.
Wooclap - інтерактивна електронна платформа, яка використовується для створення опитувань та анкет. Користувачі відповідають на запитання анонімно за допомогою технологічних пристроїв, таких як смартфони чи ноутбуки.
Gimkit - створення опитування в ігровій формі.
SurveyMonkey – один з найпопулярніших сервісів для створення опитувань. Можна створювати опитування і голосування, отримувати на них відповіді і аналізувати результати в режимі реального часу. У сервісі є безкоштовний тариф. У безкоштовної версії є обмеження по кількості запитань (10) і кількістю відповідей (100).
Nearpod – онлайн-інструмент для створення презентацій, вікторин, опитування.
Straw poll - сервіс для створення миттєвих опитувань.
Doodle - для планування якоїсь події можна використовувати Doodle. З його допомогою, також, можна створювати швидкі опитування.
Poll Everywhere - інтернет-сервіс для опитування. Мобільні опитування Poll Everywhere можна інтегрувати в презентацію на Google Slides або завантажити з офіційного сайту відповідний плагін для PowerPoint.
Simpoll - сервіс, за допомогою якого можливо створювати опитування будь-якої складності: анкета, голосування, тестування.
GoSoapBox - інтерактивний клікер, використовуваний викладачами по всьому світу, щоб підтримувати інтереси учнів і отримувати інформацію про те, що вони розуміють, в режимі реального часу. Універсальність і гнучкість конструктора виражається також у тому, що не обов'язково працювати всім одночасно. Учні можуть працювати не лише у класі, а й удома. Вся їхня робота відстежується вчителем. Причому може зберегти анонімність відповідальних. Учень може натиснути кнопку «Важко відповісти», і тоді він отримає додаткові коментарі до завдань.
Ziplet - сервіс для збору відгуків від ваших учнів різними способами. Вони можуть відповісти викладачу текстовим повідомленням, вибором одного з варіантів відповіді, оцінити за шкалою або навіть відповісти смайликом.
Wooclap - інтерактивна електронна платформа, яка використовується для створення опитувань та анкет. Користувачі відповідають на запитання анонімно за допомогою технологічних пристроїв, таких як смартфони чи ноутбуки.
Сrowdsignal - сервіс для створення опитувань.
LearningApps - сервіс з навчальними інтерактивними модулями та можливістю створювати власні вправи з різних предметів. Після реєстрації на сайті можна користуватись навчальним наповненням, створювати тести і відправляти учням посилання.
Рurposegames - створення онлайн ігор, вправ, тестів.
Wordwall - створюйте власні вправи для свого класу. Вікторини, вправи на співставлення, ігри зі словами і багато інше.
Еducandy - інтерактивні ігри для навчання за лічені хвилини.
Quizwhizzer - створення інтерактивних онлайнових ігор.
Socrative - додаток для створення ігор, опитування, зворотного зв'язку.
Actionbound - програма для гри в цифрові інтерактивні пошуки сміттярів, щоб вивести учня на шлях відкриття. Створіть свою власну гру-втечу на основі програми, цифрову хронологію подій або екскурсію по цікавим місцям, використовуючи координати GPS і попередньо введені коди та загадки. Ідеально підходить для тренувань з розламу льоду, історичних чи археологічних пам’яток або, простіше кажучи, для представлення бачення майбутнього. Скористайтеся всіма перевагами величезного потенціалу гейміфікації з широкими ігровими елементами та інструментами Bound Creator, такими як розташування GPS, напрямки, карти, компас, зображення, відео, вікторини, місії, турніри, QR-коди та багато іншого, щоб створити веселий і захоплюючий мобільний додаток - пригоди на основі.
Genial.ly - платформа для всіх видів інтерактивного контенту.
ClassTools.net - онлайн сервіс для створення інтерактивних Flash-ресурсів, і, перш за все, дидактичних ігор для уроків . Його творець - англійський педагог Рассел Тарр. За допомогою цього сервісу ви можете в лічені хвилини створити свою дидактичну гру або створити навчальну діаграму, скориставшись одним із шаблонів.
Іnteracty - платформа для створення інтерактивного контенту, такого як вікторини, фотоісторії, ігри на пам’ять та інші інтерактивні формати.
Study Stack - онлайн сервіс для створення дидактичних матеріалів
Отримання сертифіката
Мета вебінара: формування фахової компетентності керівних і педагогічних кадрів щодо оцінювання результатів навчання здобувачів освіти в умовах Нової української школи.
Очікувані результати: учасники вебінара ознайомляться зі списком нормативних документів, які регламентують оцінювання навчальних досягнень учнів, розглянуть теоретичні аспекти оцінювання результатів навчання здобувачів освіти в умовах Нової української школи, проаналізують запропоновані практичні ситуації здійснення різних видів оцінювання засобами онлайн інструментів.
Категорія учасників: усі категорії педпрацівників.
Вебінар у постійному відкритому доступі!
Для отримання сертифіката на 2 академічні години:
перегляньте матеріали вебінара та матеріали до теми;
пройдіть підсумковий тест (отримати не менше 12 балів);
здійснити сертифікаційний внесок 100 грн. на рахунок ТОВ "АКАДЕМІЯ ЦИФРОВОГО РОЗВИТКУ"
ЄДРПОУ 43109490
Р/р UA773005280000026007455070215
МФО 300528 в АТ "ОТП Банк"
Призначення платежу: НУШ (Оцінювання, Мельнічук, Маркусь, вебінар, 2 години), ПІБ
заповніть форму для отримання сертифіката та надішліть копію квитанції про оплату.
Запис вебінара
Як завантажити сертифікат?
Увага! Електронний сертифікат про успішне навчання ви отримаєте протягом доби після заповнення форми та перевірки підсумкового тесту!