Державний стандарт базової середньої освіти

Останнім часом серед педагогічної спільноти відбувається деяке хвилювання та побоювання щодо викладання таких звичних нам навчальних предметів в умовах Нової української школи (далі - НУШ).

Найбільший страх, що виникає під час підготовки до викладання в НУШ - це страх перед новими викликами. Дехто вважає, що не буде звичних для нас уроків, або ж викладання має перейти у новий, інший формат, де кожному педагогу, насамперед потрібно буде кардинально змінюватися і повністю перевчатися.

Нам, педагогам дійсно потрібно змінитися. Адже змінюються пріоритети, ціннісні орієнтири, зростає інформатизація суспільства, яка дає нові можливості та формує якісне освітнє середовище. Разом з тим основною формою навчального процесу в школі залишається урок, від якості якого залежить реалізація основних засад Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти.

А найбільше хвилює педагогів те, як побудувати урок в умовах НУШ і на що варто орієнтуватися для цього. Спробуємо розглянути урок в умовах НУШ відповідно до Концепції НУШ та Державного стандарту базової середньої освіти.

Під час підготовки до уроку варто задати собі питання:

  • Кого навчаємо? Для якої вікової категорії ми формуємо урок.

  • Чому навчаємо? Що вкладаємо у зміст навчання?

  • Як навчаємо? Які методи навчання для цього можна використати?

Вирішити ці питання можна детально розглянувши Державний стандарт базової середньої освіти (далі - ДС).

Відповідно до вказаного документа: "Базова середня освіта має такі цикли, як адаптаційний (5-6 класи) та базового предметного навчання (7-9 класи), що дають змогу враховувати вікові та індивідуальні особливості розвитку і потреби учнів, а також забезпечити просування індивідуальними освітніми траєкторіями".

Відповідно до вікової категорії у ДС чітко визначено те, чому ми маємо навчати, тобто зміст навчання. А від того, якими прийомами та методами володіє вчитель залежитиме як ми будемо навчати. Тобто, знаючи досконально ДС, можна значно полегшити собі роботу готуючись до уроку. Залишатиметься лише застосувати відомі методики навчання.

На що педагог має орієнтуватися, готуючись до уроку в умовах НУШ? Аналізуючи зміст ДС, можна зробити висновок, що під час вивчення тем будь-якої освітньої галузі варто врахувати:

  • базові знання, які маємо дати під час вивчення теми;

  • ключові компетентності, які ми будемо формувати;

  • наскрізні вміння, які при цьому будуть розвиватися в учнів.

Базові знання включають в себе основні тематичні розділи вивчення відповідної освітньої галузі та відображаються в обов'язкових результатах навчання учнів відповідно до циклу.

Для кожної освітньої галузі у ДС можна знайти відповідний додаток з вимогами до обов'язкових результатів навчання учнів, які містять загальні та конкретні результати навчання, а також орієнтири для оцінювання.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання визначено на основі компетентнісного підходу.

У ДС чітко окреслено 11 ключових компетентностей, якими мають оволодіти школярі після закінчення кожного з двох циклів – адаптаційного (5-6 класи) і базового предметного навчання (7-9 класи) та передбачає формування уміння та ставлення:

"Основою формування ключових компетентностей є особистісні якості, особистий, соціальний, культурний і навчальний досвід учнів; їх потреби та інтереси, які мотивують до навчання; знання, уміння та ставлення, що формуються в освітньому, соціокультурному та інформаційному середовищі, у різних життєвих ситуаціях."

Компетентнісний потенціал визначено для кожної освітньої галузі та розміщено у відповідному додатку.

Наскрізними в усіх ключових компетентностях є такі вміння:

Наскрізні вміння формуються на всіх інтегрованих курсах або предметах та є спільними для всіх компетентностей.

Формуємо мету уроку

Вказані у ДС вимоги до обов'язкових результатів, ключові компетентності та наскрізні вміння допоможуть сформувати мету уроку.

Наприклад, для вивчення однієї з тем у соціальній і здоров’язбережувальній освітній галузі потрібно використати результат: "обмірковує альтернативні рішення стосовно свого здоров’я, безпеки і особистого добробуту в умовах вибору [6 СЗО 3.1.1]". Відповідно до вказаного результату формуємо знаннєву складову мети уроку: вчити учнів обмірковувати альтернативні рішення стосовно свого здоров’я, безпеки і особистого добробуту в умовах вибору.

Плануючи різні види діяльності на уроці перейдіть до компетентнісного потенціалу освітньої галузі та скористайтесь вказаними уміннями та ставленнями для формування компетентнісної та діяльнісної складової мети урока. Наприклад, під час вивчення художнього твору в мовно-літературній галузі буде використано завдання на встановлювання причиново-наслідкових зв’язків та виокремлення головної та другорядної інформації (математична компетентність). Це уміння, яке чітко визначене у додатку 1 ДС, включаємо до мети урока: розвивати вміння установлювати причиново-наслідкові зв’язки, виокремлювати головну та другорядну інформацію.

Обрані наскрізні вміння, які будете формувати в учнів під час уроку також можуть формувати виховну складову мети урока. Наприклад, під час розгляду навчальних ситуацій на уроці в учнів будуть розвиватися наскрізні вміння: співпраця з іншими, виявлення ініціативності, критичне та системне мислення. Вказані наскрізні вміння, які чітко визначені у ДС для усіх освітніх галузей формують виховну складову мети урока: виховувати критичне та системне мислення в учнів, проявлення ініціативності через співпрацю з іншими.

Використовуючи вимоги до обов'язкових результатів, ключові компетентності та наскрізні вміння для формування мети уроку визначатимуть знаннєву, компетентнісну, діяльнісну та виховну складову мети урока в залежності від навчальних ситуацій, які будуть використані. І навпаки, в залежності від визначених складових мети уроку варто підбирати відповідні навчальні ситуації.

Підбираємо навчальні ситуації для уроку

Основу навчальної діяльності на уроці складають ситуації, за допомогою яких можна організувати діяльність учнів та мотивувати до вивчення як навчальної теми, так і освітньої галузі в цілому.

Для підбору таких завдань скористайтесь усіма можливостями, що надає ДС: обов'язкові результати навчання, ключові компетентності та наскрізні вміння.

Відповідно до мети уроку, за допомогою конкретної навчальної ситуації можна формувати від однієї до кількох компетентностей. А визначені види діяльності для організації вирішення навчальної ситуації формуватимуть відповідні наскрізні вміння учнів.

Отже, Державний стандарт базової середньої освіти - основний документ для викладання освітніх галузей і є основою для формування сучасного уроку в умовах Нової української школи.

Отримання сертифіката

Мета вебінара: формування фахової компетентності керівних і педагогічних кадрів щодо вивчення та впровадження в умовах Нової української школи Державного стандарту базової середньої освіти.

Очікувані результати: учасники вебінару ознайомляться з аналізом та практичним використанням Державного стандарту базової середньої освіти в умовах Нової української школи.

Категорія учасників: усі категорії педпрацівників.

Програма вебінара

Вебінар у постійному відкритому доступі!


Для отримання сертифіката на 2 академічні години:

  • перегляньте матеріали вебінара та матеріали до теми;

  • пройдіть підсумковий тест (отримати не менше 12 балів);

  • здійснити сетифікаційний внесок 100 грн. на рахунок ТОВ "АКАДЕМІЯ ЦИФРОВОГО РОЗВИТКУ"

ЄДРПОУ 43109490

Р/р UA773005280000026007455070215

МФО 300528 в АТ "ОТП Банк"

Призначення платежу: НУШ (Державний стандарт, Богданова, вебінар, 2 години), ПІБ

  • заповніть форму для отримання сертифікату та надішліть копію квитанції про оплату.

Для оплати онлайн використайте систему

Запис вебінара:



Як завантажити сертифікат?

Увага! Електронний сертифікат про успішне навчання ви отримаєте протягом доби після заповнення форми та перевірки підсумкового тесту!

Для швидкого завантаження сертифікатів шукайте свій номер у таблиці "Список сертифікатів.Відкрийте папку "Сертифікати для завантаження", знайдіть номер свого сертифіката та завантажте його.