Результати проведення

Всеукраїнської науково-практичної конференції

 «ЦИФРОВА ОСВІТА: 

СУЧАСНІ РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ»



26.10.2023 

26 жовтня 2023 року на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція  «Цифрова освіта: сучасні реалії та перспективи розвитку». Співорганізаторами конференції виступили: Інститут модернізації змісту освіти МОН України; Інститут цифровізації освіти Національної академії педагогічних наук; Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти; товариство «EDРRO».

Основною метою наукового заходу було об’єднання зусиль учених та практиків різних регіонів країни щодо осмислення досвіду та визначення перспектив подальшого розвитку цифрової освіти в Україні.

Тематика конференції охоплювала тематичні напрями: інновації в цифровій освіті: нові технології та підходи до навчання; роль штучного інтелекту в цифровій освіті: можливості та виклики; інтеграція STEM-освіти в цифровий освітній процес: підходи та виклики; онлайн-навчання: онлайн-курси, освітні платформи, соціальні мережі, мобільні технології; персоналізована освіта: індивідуалізація навчання на основі цифрових рішень; методи оцінювання в цифровому навчанні: нові підходи до вимірювання успішності; цифрова грамотність: розвиток ключових навичок для цифрової епохи; використання віртуальної та доповненої реальності в освіті; етичні аспекти цифрової освіти: приватність, безпека та моральні питання; інклюзивна цифрова освіта: створення доступних навчальних середовищ для всіх; підготовка вчителів до цифрової освіти: професійний розвиток та навчальні програми 

Для участі в роботі Конференції надіслано 74 наукові доповіді від 97 авторів з різних регіонів України, з них : 9 статей, 2 презентації, 1 постерна доповідь та 62 наукових тез присвячених різним аспектам  цифрової освіти.

Головним тематичним онлайн - заходом конференції стала панельна дискусія «Сучасні реалії та перспективи розвитку цифрової освіти», трансляція якої проходила на ресурсі YouTube. Модератори заходу: Людмила Чернікова, кандидат педагогічних наук, доцент, проректор з навчально-методичної роботи, доцент кафедри інформатичної та технологічної освіти КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР, Олександр Ченцов, вчитель вищої категорії ліцею № 4 Мелітопольської міської ради Запорізької області, учитель-методист, співавтор модельної навчальної програми для закладів загальної середньої освіти «Робототехніка. 5–6 класи».

Основною метою проведення онлайн-заходу було обговорення сучасних реалій та перспектив розвитку цифрової освіти, сприяння обміну досвідом і ідеями використання цифрових технологій у освіті.

До участі в панельній дискусії долучилося понад 237 учасників з різних територіальних громад Запорізької області (в тому числі тимчасово окупованих) та різних областей України (Київської - 18; Дніпропетровської - 11; Вінницької – 5; Харківської – 9; Полтавської – 30; Донецької – 8 (в тому числі тимчасово окупованого Маріуполя); Волинської – 11; Херсонської – 9 (в тому числі тимчасово окупованого Скадовську); Чернівецької – 2; Кіровоградської – 4; Львівської – 3; Закарпатської – 4; Житомирської – 3; Миколаївської – 2; Сумської – 1; Хмельницької – 1.  Серед учасників заходу: доктори наук / професори – 14, кандидати наук / доценти – 33.

Урочисто відкриваючи Конференцію з привітальними словами до учасників звернулися в.о. ректора КЗ «ЗОІППО» ЗОР Анатолій Казачук і проректор з наукової роботи та міжнародної діяльності КЗ «ЗОІППО» ЗОР Тетяна Гура.

Панельна дискусія відбувалася на кількох локаціях. Дві локації працювали в очному режимі: одна в м.Запоріжжі, а друга в м.Львові.  Ще одна локація об’єднувала учасників з різних міст України, які підключалися до обговорення в режимі онлайн. До розгляду дискусійних питань сучасної цифрової освіти в якості експертів запрошувалися: Ольга Захар - кандидат педагогічних наук, учитель-методист, заступник директора з науково-педагогічної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти;  Юлій Швець - кандидат фіз-мат.н., доцент, завідувач кафедри інформатичної та технологічної освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР, регіональний координатор інформатичної освітньої галузі НУШ; Кіра Стадниченко - старший викладач кафедри інформатичної та технологічної освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР; Оксана Пасічник - вчитель інформатики ліцею «Сихівський», учитель вищої категорії, вчитель-методист; Олександр Гура - доктор філософії (PhD); менеджер з тестування програмного забезпечення EPAM Systems, Галина Шиліна - кандидат педагогічних наук,  в.о. начальника управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області; Олексій Здоровець – завідувач обласного науково-методичного центру інформатизації освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР, адміністратор дистанційної платформи Запорізького ОІППО.

Обговоренню питань панельної дискусії передувало ознайомлення присутніх з результатами експрес опитування на тему: «Як Ви вважаєте, що таке цифрова освіта?», яке проводилося серед представників освітянської спільноти в період підготовки до Конференції. Відео з висловлюваннями опитуваних представили учасникам панельної дискусії, запропонувавши їм  визначити, з якими словами у них асоціюється  поняття «Цифрова освіта».  Візуальне відображення загального списку названих слів було продемонстроване у вигляді хмаринки слів, створеної за  допомогою Інтернет-сервісу Mentimeter.

Фахові думки щодо проблем і перспектив розвитку цифрової освіти висловили запрошені експерти. Вони дали аргументовані відповіді на актуальні запитання, що стоять перед сучасною українською цифровою освітою, а саме:    «Дистанційне навчання: якісний он-лайн чи безпечний офлайн?»; «ІТ-компетентність педагога: чи (як) можна досягти досконалості?; «Якісний цифровий освітній контент: реальність чи утопія?»; «Штучний інтелект: помічник чи конкурент педагога?».

Головною інтригою панельної дискусії стало питання про перспективи розвитку цифрової освіти в Україні, відповісти на яке було запропоновано штучному інтелекту. Прогнози ШІ щодо цього аспекту української освіти виявилися обнадійливими.

Крім онлайн-заходу учасники Конференції мали можливість  долучитися до заходів, проведених у асинхронному режимі. На Web-форумі «Актуальні питання цифрової освіти» обговорювалося бачення освітян сучасних реалій та перспектив розвитку цифрової освіти в Україні, коментувалися основні ідеї тез та статей, що надійшли  в якості доповідей учасників Конференції. 33 учасники, які взяли участь в розгляді зазначених питань форуму отримали електронний сертифікат.

До уваги учасників була представлена презентація навчально – тренувального комплексу «FPV-ШКОЛА FLYPRO» та програмно-апаратного тренувального комплексу «Школа дронів», яку надав один із співорганізаторів Конференції Компанія EDPRO.

На сайті Всеукраїнської конференції «Цифрова освіта: сучасні реалії та перспективи розвитку» розміщено покликання на Інтерактивну дошку посилань «Інноваційна безпека». Цей ресурс створено з нагоди Конференції доцентом кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін КЗ «ЗОІППО» ЗОР Оленою Бабковою та старшим викладачем кафедри інформатичної та технологічної освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР  Кірою Стадниченко. На дошці докладно висвітлено види інформаційної загрози та методики захисту від них. На допомогу освітянам розкрито тему медіаосвіти в урочному процесі, розміщено корисну для батьків здобувачів освіти інформацію про можливості створення онлайн – простору разом із дітьми.

Загалом до участі у Конференції долучилися 367 працівників освіти та інших зацікавлених осіб.