РОЛЬ НАУКИ ДЛЯ МИРНОГО ТА СТАЛОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВ

Наука – найпотужніший двигун суспільного прогресу. Вона дозволяє нам продовжувати життя та стежити за станом нашого здоров'я, допомагає людям знаходити рішення для вирішення проблем повсякденного життя та відповіді на загадки Всесвіту. Наука є не лише одним з найважливіших джерел знань, але відіграє значну роль для покращення добробуту суспільства і підвищення якості життя населення планети.

Загальне розуміння значення науки і залучення громадян до участі в науковому житті, за допомогою популяризації наукових знань, сприяють  формуванню підстав для здійснення свідомого вибору як в особистому, так і в професійному плані.

Щоб належним чином протистояти проблемам, які стоять на шляху до сталого розвитку, урядам країн та їх громадянам необхідно розуміти мову науки і бути грамотними з наукової точки зору, а вченим потрібно підвищувати актуальність результатів своїх досліджень та їх доступність для сприйняття широкою публікою.

Проблеми сучасного суспільства виходять за традиційні межі окремих дисциплін і охоплюють весь життєвий цикл інновацій, від досліджень до накопичення знань та їх застосування на практиці. Наука, техніка та інновації повинні стати основою забезпечення більш справедливого і сталого розвитку.

Лідери держав світу, міжнародні організації, громадськість усвідомлюють важливість розвитку науки та намагаються оптимізувати процес набуття, розповсюдження та використання наукових знань. Прагнення підтримувати дії, спрямовані на ефективне використання результатів науково-технічного прогресу з метою забезпечення міжнародного миру, економічного та соціального поступу, прав і свобод людини, закріплюються у відповідних деклараціях, конвенціях та інших міжнародних документах, до яких можна віднести прийняті Генеральною Асамблеєю ООН «Декларацію про використання науково-технічного прогресу в інтересах миру та на благо людства» ( 10 листопада 1975 року) та Резолюцію «Наука і техніка в цілях розвитку» (№ 56/182 від 19 грудня 2001 р.), а також схвалену 30-ю сесією Генеральної конференції ЮНЕСКО «Декларацію про науку і використання наукових знань» (Париж, 1999 р.).

В зазначених актах говориться про необхідність кожної країни брати на себе зобов’язання вживати відповідних заходів для розгляду питань етики наукової діяльності, включати регульовані належними законами процедури забезпечення справедливого відповідального ставлення до інакомислення та інакомислячих, а також  здійснювати всі зусилля для розвитку діалогу між науковими колами і громадянським суспільством, усунення всілякої дискримінації щодо наукової освіти і користування благами науки.

Щорічно 10 листопада в усіх країнах світу відзначається Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development). Свято започатковане в 2002 році за ініціативою ЮНЕСКО і спрямоване на підвищення рівня поінформованості громадськості про важливість науки та встановлення тісного зв’язку між наукою та суспільством.

  Вітаємо  всіх  діячів  науки,  науково-педагогічних працівників Інституту, а також наших колег-партнерів зі Святом! Бажаємо успішного втілення наукових задумів, заради миру та процвітання!

 

World Science Day for Peace and Development

Всесвітній день науки. Досягнення жінок