Radio Heritage

U ovaj su eTwinning projekt uključeni učenici Radijske skupine te učenici 6.a/b i 8. a/b, a uključit ćemo i sve druge zainteresirane učenike naše škole. Cilj je projekta naučiti snimati radijske emisije, naučiti uređivati snimljeni materijal te kako ga objaviti, proučavati kulturnu baštinu svoga kraja i predstaviti je drugim sudionicima u projektu.


O projektu

Učenici će tijekom projekta istraživačkim učenjem steći znanja o vlastitoj kulturnoj baštini i upoznati kulturnu baštinu projektnih partnera te snimiti i montirati pet radijskih emisija posvećenih baštini. Kroz to će se podići svijest o prihvaćanju sličnosti i različitosti među projektnim partnerima, a učenici i učitelji steći će kompetencije rada u novim digitalnim alatima u sigurnom mrežnom okružju poštujući autorska prava i GDPR. U svim aktivnostima zajedno će raditi učenici iz svih partnerskih škola u projektu.


CILJEVI

Učenici će:

- upoznati vlastitu kulturnu baštinu

- koristeći se digitalnim alatima upoznat će kulturnu baštinu partnera

- u obliku zvučnih zapisa (radijske emisije) ostaviti trag o baštini i tako omogućiti da i buduće generacije budu s njom upoznate i nastave je dalje istraživati

- inicirati i podržavati komunikaciju među učenicima partnerskih škola u projektu na dogovorenom kanalu

- razvijati ključne kompetencije i to poglavito digitalnu putem sigurne i kritične uporabe IKT-a; učiti kako učiti tako da učenici učinkovito upravljaju vlastitim učenjem, s naglaskom na zajedničko učenje učenika partnerskih škola kroza sve faze istraživačkog rada uz poštivanje rokova; socijalne i građanske kompetencije razvijat će se kroz uključivanje svih učenika u aktivno sudjelovanje: a osjećaj za inicijativu ostvarit će se pretvaranjem ideja u aktivnosti uz vođenje brige o tome da se poštuju sve epidemiološke mjere, preporuke i protokoli, što će biti dodana vrijednost projekta s obzirom na uvjete


RADNI POSTUPAK

AKTIVNOSTI

Ja sam e-siguran (X.)

Ne varam i štedim (IX. - VI.)

Slažem priču (IX.-X.)

Učenici će se upoznati te će upoznati gradove u kojima su njihove škole putem alata Jigsaw Puzzle.

Najljepši grozd (IX., X.)

- istraživanje običaja branja grožđa, izložba fotografija obrađenih u GIMP-u postavljena u alatu Canva, snimanje razgovora s autentičnim sugovornikom, biranje najljepših fotografija u alatu Mentimetar, evaluacija

Kitimo bor (XI., XII.)

. istraživanje božićnih običaja, izložba fotografija u Google SItes, snimanje razgovora s autentičnim sugovornikom, zajedničko kićenje bora u alatu Thinglink, evaluacija

Prepoznaješ li me (I., II.)

- istraživanje fašničkih običaja, razgovor s autentičnim sugovornikom, izložba u Google SItes, rad u Audacityju, evaluacija

Uskrsni zec (III., IV.)

- istraživanje uskrsnih običaja, razgovor s autentičnim sugovornikom, napredni rad u Audacityu, izložba u Google SItes, evaluacija

Školski radio (V., VI.)

- montiranje radijskoga kolaža, kviz, evaluacija


OČEKIVANI REZULTATI

Predstavljajne radova u alatima:

GIMP

Jigsaw Puzzle

Canva

Google Sites

Pet radijskih emisija i zajednički radijski kolaž u alatu Audacity.

Radijske emisije nastale u ovom projektu redovito su emitirane na Radiju Ludbreg u emisiji "Školski kutak" (četvrtkom, 18 sati).

Školski kutak


Članak o projektu objavljen je na medijskoj platformi eVaraždin.

Članak

Završna projektna aktivnost:

Svi projektni partneri snimili su radijske priloge o aktivnostima koje su provodili u projektu. Svi prilozi objedinjeni su u zajedničku radijsku emisiju.

Zajednička radijska emisija


Uskrsni običaji

Učenik Marcel Dodlek sa svojom je bakom razgovarao o običajima u uskrsnom tjednu.

Snimku možete poslušati na poveznici


U zajedničkoj projektnoj knjizi Uskrsne pisanice učenici svih škola partnera u projektu dijele običaj bojanja jaja i običaje vezane uz Uskrs. U knjizi su i uskrsni ukrasi naših učenika.

Zajednička knjiga


Ivona Gerić, 6. b

Marijana Horvat, 6. a

Antonio Posavec, 6. b

Marcel Dodlek, 6. a

Karla Bobetić, 6. b

Dora Čanji, 6. b

Marija Havaić, 6. a





Fašnički običaji

Prikupili smo zvučne zapise fašničkih pjesmica i običaja te montirali radijsku emisiju o fašničkim običajima ludbreške Podravine koju možete poslušati na poveznici. Opisani su se običaji najviše održavali 60-ih godina 20. stoljeća.

Fašnički običaji ludbreške Podravine

Vrlo detaljan prikaz izrade krafni, od A do Ž, snimili su Marcel Dodlek i njegova mama. U slast!

Izrada krafni


Božićni običaji


Kolekcija okićenih božićnih drvaca svih učenika u projektu. Potraži svoju jelku! Božićne jelke


Učenica Lana Šalig i učenik Marcel Dodlek razgovarali su sa svojim bakama o božićnim običajima ludbreškoga kraja. Snimljeni materijal su montirali i oblikovali zanimljive kratke radijske reportaže koje možete poslušati na poveznicama.



Učenik Borna Vađon snimao je razgovor sa svojim djedom o običajima berbe grožđa, a učenik Noa Herega montirao je snimljeni materijal te je nastala zanimljiva reportaža "Kak se negda bralo".

Reportažu možete poslušati na poveznici.

Biramo najljepši grozd

Prikupljene su fotografije grozdova iz sviju škola koje sudjeluju u projektu.

Sada je na redu biranje najljepšega grozda. Glasati mogu samo učenici koji sudjeluju u projektu, i to samo jedanput.

Fotografije grožđa

Anketa za glasanje

Berba grožđa - galerija fotografija naših učenika
























Rezultati glasanja

Prvo mjesto podijelile su fotografije broj 18 i 19, koje su snimili učenici Osnovne škole Štrigova. Za svaku fotografiju glasalo je po 23 učenika (odnosno 9,5 posto). Treće mjesto mjesto osvojio je grozd broj 6 koji su snimili učenici Osnovne škole Ante Kovačića, Zlatar. Za taj su grozd glasala 22 učenika, odnosno 9,1 posto.

18 19 6