Od Marula do Marula

eTwinning projektom "Od Marula do Marula" obilježava se 500. obljetnica tiskanja "Judite" Marka Marulića te 2021. - Godina čitanja.

U projektu sudjeluju učenici 6. a/b te 8. a/b razreda naše škole.

Tijekom projekta oni zajedno s učiteljima i učenicima partnerskih škola osmišljavaju i provode aktivnosti kojima obilježavaju važne datume vezane uz hrvatski jezik, književnost i kulturu te čitanje.

O projektu

Projekt je namijenjen učenicima predmetne nastave. S obzirom na 500. godišnjicu od 1. tiskanog izdanja Marulićeve Judite 1521. godine, učenici će u istraživačkoj i projektnoj nastavi tijekom drugog polugodišta istraživati utjecaj Marulićeva lika i djela na suvremeni život. Projektne aktivnosti vezat će se uz predmetni kurikul Hrvatskoga jezika uključujući ishode međupredmetnih tema. Obilježit će Međunarodnog dana materinskog jezika, Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva, Dana hrvatskoga jezika, Dana hrvatske knjige, Svjetskog dana knjige i Mjeseca hrvatske knjige 2021. Primjenjivat će se različiti digitalni alati u obradi sadržaja i realizaciji planiranih ishoda, a rezultati istraživanja bit će prezentirani učenicima iz različitih škola uključenih u projekt u online susretima kao i svim učiteljima Hrvatskoga jezika na županijskim stručnim vijećima.


CILJEVI

Cilj projekta je upoznavanje učenika s likom i djelom Marka Marulića te kulturnom baštinom koja je povezana s istim kao i utjecaj Marulićeva djela na suvremenu stvarnost i svakodnevno življenje. Baveći se Marulićem kao značajnom figurom hrvatske pisane riječi obilježit će se Godina čitanja koja je i posvećena Maruliću – ocu hrvatske književnosti.

Učenici će razvijati digitalne kompetencije sudjelujući u istraživanju potrebnih podataka i oblikovanju istih pomoću adekvatnih digitalnih alata, razvijat će govorne vještine tijekom prezentacije uradaka, upoznat će se s kulturno-povijesnom baštinom i njenim utjecajem na društvene aktivnosti. Učenici će biti uključeni u virtualne događaje organizirane u knjižnicama, muzejima, kulturnim institucijama, udrugama uz mogućnost sudjelovanja u istima prezentacijom svojih uradaka.


RADNI POSTUPAK

Istraživanje lika i djela Marka Marulića- životopis, biografija, romansirana biografija – pronaći već napisana djela, napraviti sažetke, bilješke, napisati romansirani pristup, oblikovati podatke u brojčani ili tablični niz. Ulice i trgovi M. Marulića, škole i institucije Marulićeva imena,skulpture i likovna djela s likom Marulića, autori, povod, mjesta gdje se nalaze, virtualna izložba s kolekcijom djela. Sva izdanja Judite –koliko ih je, izdavači, naslovnice,oblikovati vlastitu naslovnicu. Biblijska priča o Juditi – čitanje izvornog teksta, Marulićeva teksta te Judite Mire Gavrana. Stvaranje vlastitog poetskog, proznog, dramskog teksta ili stripa te prezentacija istog u digitalnim alatima. Marulić u suvremenom društvu: novčanica s likom Marulića, uporabni predmeti s Marulićevim likom ili motivima iz Judite (majice, šalice, nakit, straničnici).Kulturni događaji o Marku Maruliću, virtualno sudjelovanje u istima.


OČEKIVANI REZULTATI

Učenici će se posebno senzibilizirati za lik i djelo Marka Marulića kao oca hrvatske književnosti. Temi će pristupati s različitih aspekata: čitanjem, oblikovanjem uporabnih predmeta, javnim nastupom, sudjelovanjem u kulturnim događajima pri čemu će osobito razvijati svoj kulturni identitet.

Uporabom digitalne tehnologije za obavljanje zadatka, prezentaciju i vidljivost povezat će tradicionalne vrijednosti sa suvremenim metodama poučavanja.


Logo projekta

Prva aktivnost bila je izrada loga projekta te glasovanje za najbolji logo. U nastavku možete vidjeti prijedloge naših učenika.

Marija Havaić, 6. a

Daria Rusak, 6. a

Marcel Dodlek, 6. a

Patrik Klarić, 8. a

Lana Šalig, 8. a

Nicol Srpak, 8. a

Vanessa Posavec, 8. b

Nakon provedenog glasovanja učenici su kao logo projekta izabrali rad Sabine Rogina, učenice 6. r. iz OŠ Vidovec.

Sve prijedloge učenika možete pregledati na poveznici.


Međunarodni dan materinskog jezika - 21. veljače

Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima u studenom 1999. godine donijela je odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskog jezika te se taj dan obilježava svake godine od 2000.

Učenici 6. r. obilježili su ga s ciljem razumijevanja i tolerancije jezične i kulturne raznolikosti te osvještavanja važnosti očuvanja višejezičnosti diljem svijeta. Naučili su raditi u WordArtu i zabavili se obilježavajući Valentinovo.

Radovi u WordArtu



Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva - 22. veljače

Učenici su se prisjetili kako se pišu glagoljička slova. Promatrali su kako su slova oblikovana u rukopisnim misalima te su pokušali napisati/nacrtati svoje inicijale u obliku iluminacija. Igrali su igre na mrežnoj stranici Staroslavenskog instituta.

Lana Šalig, 8. a

Hana Herega, 8. b

Zita Zmaić, 8. b


Dani hrvatskoga jezika

Učenici su igrali igru na poveznici u kojoj su trebali povezati značenje kajkavskih i standardnih riječi. Igra ih je potaknula da se prisjete i drugih kajkavskih riječi, povežu ih s čakavskim i štokavskim izrazima te zaključe o bogatstvu materinskog jezika.

Igra

Zatim su na mrežnoj stranici Bolje.hr tražili značenje stranih riječi, npr. jackpot, lifestyl, go card, freetime, online forum, komentirali i raspravljali te osvijestili nepotrebnu i štetnu uporabu stranih riječi u hrvatskom jeziku.

Fotografirali su pogrešno napisane riječi u javnom prostoru, ukazivali na pogreške i stavljali na Padlet u zajedničkoj aktivnosti partnerskih škola "Pravopisni odred".

Pravopisni odred


Svjetski dan poezije - 21. ožujka

Obilježavajući Svjetski dan poezije, osmaši su čitali pjesme Dragutina Tadijanovića. Iako su napisane i prije stotinjak godina, učenicima su pjesničke slike i teme vrlo bliske, u nekim su se pjesmama poistovjetili s lirskim subjektom. Na temelju motiva iz Tadijinih pjesama oblikovali su činkvine. Pjesme smo stavili u zajednički zbornik, tj. zajedničku knjigu pjesama učenika partnerskih škola.

Činkvina je pjesma od 5 stihova :

- 1. stih je jedna riječ, najčešće imenica kojom opisujemo temu

- 2. stih su dvije riječi i to pridjevi koji opisuju imenicu iz prvoga stiha

- 3. stih su tri riječi, najčešće glagoli

- 4. stih je sastavljen od četiriju riječi koje izražavaju osjećaje vezane uz temu

- 5. stih je jedna riječ, sinonim kojim opet sažimamo bit teme


Dan hrvatske knjige - 22. travnja

Učenici su projektne aktivnosti provodili unatrag mjesec dana, a na sam Dan hrvatske knjige predstavili su svoje uratke. Članovi Radijske skupine snimili su radijsku emisiju temeljenu na anketi koliko građani Ludbrega poznaju lik i djelo Marka Marulića. Ostali učenici 8. razreda istraživali su i pripremili prezentacije o Maruliću kao ocu hrvatske književnosti, o njegovu životopisu, o mjestima u kojima je živio i radio, prikupili su fotografije umjetničkih djela s njegovim likom, izradili popis Marulićevih djela, istražili su kako je tema Judite obrađivana u glazbenoj i likovnoj umjetnosti te u hrvatskoj književnosti, istražili su Knjigu o Juditi u Bibliji. Istraživali su hrvatsku književnost prije Marulića, stare dubrovačke pisce, prvi hrvatski roman, putopis i dramu te djela i pisce starije hrvatske književnosti koji su pisali na kajkavskom narječju.

Sve su prezentacije objedinjene na zajedničkoj Padlet ploči.

Padlet

Padlet - OŠ Ludbreg

Poveznica na radijsku emisiju:

Od Marula do Marula

Učenici su radove izlagali na nastavi u virtualnom obliku.

8. a


8. b