До уваги батьків

Батьки часто скаржаться на те, що їхні діти, особливо підлітки, нічого не хочуть, нічим не цікавляться і ні до чого не проявляють інтерес. Причин такої поведінки може бути багато: від підліткового бунту, абсолютно природного для цього віку, до того, що дитина важко переживає стрес, спричинений війною, або навіть страждає від депресії. 

Підліткову депресію важко помітити, оскільки вона може мати схожі ознаки зі звичайною підлітковою меланхолією та примхливістю. Однак депресія є дуже серйозним станом, який може мати серйозні наслідки для розвитку особистості підлітка та призводити до серйозних проблем, таких як: самоушкодження, зловживання психоактивними речовинами, зрив у навчанні, сильна тривога та самогубство. На щастя, підліткова депресія – це стан, який добре піддається лікуванню і може значно полегшитися після виявлення та відповідного втручання. Взагалі підлітковий вік – бурхливий період. Слід очікувати від нього примхливості, дратівливості та агресії. Однак депресія це дещо інше. Тут ефект смутку, тривоги і дратівливості може негативно позначитися на самій особистості підлітка.

10 ознак підліткової депресії, на які слід звернути увагу:

Суїцид та депресія

Хоча суїцид і депресія зазвичай пов’язані, це не завжди так. Суїцидальні думки та поведінка можуть виникати без явного депресивного епізоду, а також суїцидальні наміри не є необхідними для встановлення діагнозу депресії. При цьому суїцидальні думки та спонукання є серйозною проблемою для молодих людей з депресією. Самоушкодження не завжди безпосередньо пов'язане з суїцидальним наміром. Ми повинні спробувати зрозуміти самоушкодження як спробу впоратися з емоційним стражданням 

Попереджувальні знаки, на які слід звернути увагу:

Коли слід шукати професійної допомоги

Якщо дитина раніше була активною та веселою, а раптом втратила інтерес до друзів і занять, які їй зазвичай подобаються, стала апатичною або, навпаки, дратівливою, розсіяною, забудькуватою, замикається в собі, має проблеми зі сном, нічні кошмари, відмовляється від їжі — це привід задуматися про візит до психолога. 

Якщо дитина говорить про втечу або намагається втекти з дому, вживає психоактивні речовини, завдає собі шкоди або має суїцидальні думки та поведінку, зверніться по допомогу якнайшвидше. 


Міфи суїцидальної поведінки.pptx

Як спілкуватися з дитиною

Те, як ми ставимося до дитини, та й не тільки до дитини, впливає на те, чи зможемо ми знайти спільну мову, досягти взаєморозуміння, задоволення, радість у відносинах. Що ж важливо в нашому ставленні до дитини?

Важливо приймати її. Це означає любити її безумовно. Просто тому що вона є, а не тому, що поводиться добре, відмінно вчиться, слухняна і т.д.

Важливо поважати дитину як особливу людину, поважати її думку і почуття, демонструвати цю повагу.

Важливо прагнути зрозуміти, намагатися уявити себе на її місці.

Важлива зацікавленість до її світу та життя. Тоді дитина почуває себе потрібною. Тоді вона готова довіряти батькам, ділитися і дружити з ними.

Отже, в першу чергу, важливо наше ставлення до дитини. Що можуть робити батьки, щоб дитина сприймала себе саму як потрібну, гарну та здібну?!!

МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ.pdf

Як мотивувати дитину

Підтримка і розуміння — запорука ментального здоров’я. Не потрібно постійно «пиляти» дитину за погані оцінки чи поведінку. Краще похвалити за досягнення та запропонувати допомогу там, де щось не вдається.

Позбудьтеся всіх «треба» і «повинен». Це тиск, який викликає лише супротив і питання: «Кому треба? Мені? Ні, ви помиляєтесь». Тому важливо не тиснути і контролювати, а терпляче пояснювати, наводити приклади, за потреби допомагати.

Для мотивації дуже важливе середовище. Добре, якщо у батьків є захоплення, до яких можна залучити дітей. Можна допомогти дитині знайти секції, гуртки або клуби за інтересами, дитячі табори, але не нав’язувати своє бачення, а знаходити те, що дійсно подобається дитині.

За лінню може ховатися звичайна втома. Якщо в дитини достатньо активностей протягом навчального року, не дошкуляйте їй на канікулах і не намагайтеся нав’язати чергове заняття. Можливо, варто запитати, чи хоче він (вона) продовжувати вивчати французьку або опановувати бальні танці, чи дитина робить це тільки заради батьків.


4 травня — Міжнародний день протидії булінгу


Булінг (цькування) – тривожна тенденція, особливо для сучасного дитячого середовища. Дитині важко впоратись з цією проблемою самотужки і допомога та підтримка батьків дуже важлива. Це явище може мати різні форми та проявлятися у різних ситуаціях.


Булінг може бути:


Якщо ваша дитина, її друзі чи однокласники стали жертвами таких дій, зверніться за допомогою: