"A gyermeki kíváncsiságomat és játékosságomat felnőtt koromra "se sikerült leküzdenem" majd ennek elfogadása hozta meg a sikert életembe."

a tudatosság játékos iskolája

Játékos, szemléletformáló foglalkozások, tréningek és elvonulások nem csak felnőtteknek ;)

BEVEZETÉS A MINDFULNESS VILÁGÁBA

2-3 órás workshop

Ha érdekel a tudatos életmód, a mindfulness és a meditáció, gyere el, és próbálj ki különböző gyakorlatokat, technikákat, játékokat, és ismerkedj meg az MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction - tudatosságalapú stresszcsökkentés) tréninggel.


A MINDFULNESSről röviden

Magyarul leginkább tudatos jelenlétként vagy éber figyelemként fordíthatjuk, azonban a köztudatban az angol mindfulness kifejezés terjedt el leginkább. Lényege a figyelem jelen pillanatra való összpontosítása anélkül a törekvés nélkül, hogy bármilyen különleges élményt megtapasztaljunk. Egyszerűen gyermeki kíváncsisággal figyeljük a dolgokat, azok állandóan változó mivoltát. Ennek egyik eszköze a meditáció, de átélhetjük mozgás formájában és a mindennapi teendőink alatt egyaránt.


A MINDFULNESS jótékony hatásai

Kutatások bizonyítják, hogy az agy rendszeres tréningezése tudatos jelenlét alapú gyakorlatokkal pozitív változásokat indít el az idegrendszerben, és a hormontermelésre is hatással is van. A rendszeres éberségmeditáció bizonyítottan jótékonyan hat az immunrendszerre, csökkenti a magas vérnyomást, befolyásolja a stressztűrő képességet, stimulálja az érzelmekkel kapcsolatos agyterületeket, de segítséget nyújthat az alvászavar, a figyelemzavar és a függőségek leküzdésében vagy akár a poszttraumás szindróma kezelésében is.


A WORKSHOPról röviden

A körülbelül két és fél órás foglalkozást egy meditációval nyitjuk, majd megosztjuk élményeinket egymással. Egy kis bevezető előadás után felfedező útra indulunk, ötleteket gyűjtünk a tudatos jelenlét mindennapi életbe való bevonásához, ezt követően tudatos mozgás következik, majd testpásztázással zárjuk a napot.


Amire szükséged lehet

Fontos, hogy kényelmes öltözetben gyere. Én szeretek egy meleg kardigánt vagy egy nagyobb sálat a vállamra teríteni, hogy a mozdulatlan meditációban kellemesen melegen tartson, erre egy pléd is remekül megfelel. A foglalkozáshoz szükséges minden más eszközt, párnát, jóga szőnyeget biztosítunk. Emellett lehet nálad egy jegyzetfüzet és egy palack víz. De a legfontosabb, hogy Te magad jelen legyél!


Ezt a programot rendszeresen meghívásra tartom különböző stúdiókban, iskolákban, cégeknél, stb.

Ha szeretnél egyet szervezni a közösséged részére írj egy e-mailt a mindfulnesster@gmail.com címre.


TUDATOS PÉNTEKEK

5 részes eseménysorozat

Egy 5 részes eseménysoroz született meg Győrben a JAVE Mozgáés stúdióval való együttműködésben, Tudatos Péntekek néven (mert minden hónap első pétekén tartottuk). Mivel a témák külön külön is értékes tartalmat közvetítenek, ezért szívesen megtartom őket újra bárhol, bármikor.

Mindegyik workshop körülbelül 2 órás, melyet egy rövid megérkezés és jégtörés után egy meditációval kezdünk, hogy már ezzel is a tudatos mindennapok felé vezető út gyakorlati ösvényére lépjünk. Majd egy interaktív játékos rész következik, amit a tanulásunk összegzésével és rövid megosztásával tesszük teljessé. Végül egy rövid meditációval zárjuk a programot, hogy amit megértettünk, megtanultunk mélyebb nyomot hagyjon bennünk.

TÉMAKÖRÖK

Tudatos vásárlás, tudatos internethasználat,tudatos táplálkozás, tudatos jelenlét - manapság divatos mindenféle tevékenységünk elé odabiggyeszteni a tudatos jelzőt. De mit is jelent ez valójában? Hogyan segít boldogulni az életben? Miért is nem vagyunk tudatosak emberi természetünktől fogva? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre keressük közösen a választ egy interaktív workshop keretein belül. 

“ülök és nem csinálok semmit” “vallási rítus” “módosul tudatállapot”

Megannyi elképzelés, hiedelem és tévhit kering a meditációról, hogy mi is az valójában és miért gyakorolják oly sokan a világban. A meditáció mindenkinek mást jelent. Van aki a futásban találja meg, van aki jógázik vagy sétál, de a főzés és akár a takarítás is lehet egy fajta meditáció - ez csak rajtunk múlik és azon, milyen szándékkal és tudatossággal végezzük az adott tevékenységet. Ezen a workshopon megismerkedhettek különböző meditációs technikákkal (a mindfulness is egy a sok közül) és tudományos illetve vallási hátterükkel.

„A zen nem vallás. Sem külön üdv-tanítása, sem dogmatikája, sem eszkatológiája nincs, és szentkönyvre sem nagyon hivatkozik. A zen nem filozófiai iskola, mert nem teória, sőt a súly éppen az életrendre esik. A zen nem szekta, vagyis nem leszűkült vallás, mert amit tanít az éppen a minél tágasabb és minél szabadabb.”

írja Hamvas Béla. A zen kifejezés felmerül, mint filozófiai irányzat, építészeti és művészeti stílus, a buddhizmus egyik ága, de már találkozhatunk vele wellness kezelések vagy ételek neveiben is. Egy biztos, a Zen egy tapasztalat. Fedezzük fel együtt mi is ez a tapasztalat és mit tud nekünk tanítani a mindennapi életben?

A Zenhez hasonlóan a minimalizmusról is eszünkbe juthat egy építészeti irányzat - mi azonban most az emberi oldaláról közelítjük meg a témát és egy önként vállalt egyszerű - de annál tartalmasabb életvezetés lehetőségét vizsgáljuk meg. Mi a különbség a lemondás és az önkéntesség között? Hogyan tudunk egyszerűsíteni az életünkön nagy áldozatok nélkül? Hogyan lehet megtartani a kényelmes és a luxust bűntudatok nélkül? 

Bio élelmiszerek és natúrkozmetikumok, fenntarthatóség és klímaválság, kerékpár és tömegközlekedés, erdőfürdő és SUP jóga. Mindezen fogalmak mögött ott rejtőzik a természet, mint kulcsszó. Nem kérdés, hogy mi is részei vagyunk, függünk tőle és belőle töltekezünk. De vajon mi a legjobb módja ennek a töltekezésnek? Hogyan tudunk alkalmazkodni a természettől való függéshez? Hogyan lehetünk részesei tudatosan a természeti körförgásnak? Mit tanulhatunk Föld Anyánktól és hogyan róhatjuk le tiszteletünket felé?

MINDFUL DAYS WITH MINDFUL GAMES

Gyere el játszani és le/ki/be/össze...kapcsolódni 3 napon keresztül

„Akarsz-e élni, élni mindörökkön, játékban élni, mely valóra vált?” Kosztolányi Dezső

Dolgos napjainkban gyakran elfeljtünk játszani vagy önismereti utunkon belső gyermekünket gyógyítgatuk - pedig ha a teljesség szemszögéből nézzük ő a legtöbbször valójában jól van. Csak figyelemre lenne szüksége és hogy néhanapján szabadjára engedjük. Erre kínál lehetőséget ez a 3 napos elvonulás.

A mindfulness egy eszköz tudatosságunk fejlesztésére, hogy gyermeki kíváncsisággal szemléljük a körülöttünk levő világot és benne önmagunkat.

MIRE SZÁMÍTHATSZ?

RÉSZLETEK

A következő elvonulás idejét és pontos helyszínét még nem tudom, így ha szeretnél értesülni, iratkozz fel hírlevelemre itt.

EGYETEMI KURZUSOK

Gadasági viselkedés, Buddhizmus és tudatos jelenlét - Budapesti Gazdasági Egyetem

Ezt a kurzust felveheted, ha  Budapesti Gazdagági Egyetem hallgatója vagy.

Amennyiben a saját egyetemeden szeretnél kurzust hirdetni a Tudatos Jelenlét témában, keress bizalommal.

OSZTÁLYFŐNÖKI ÓRÁK

Stresszkezelés az iskolában

Klímaszorongás, Likevadászat, FOMO csak néhány azokból a stresszforrásokból, amik a mai diákok életét a "mi akkori diákéveinkhez képest" pluszban megnehezítik. A mindfulness eszköztárával megtanulhatunk tudatos választ adni ezekre a stresszreakciókra, a helyén kezelni őket és nem hagyni, hogy hatásuk elhatalmasodjon felettünk.

ÓVODAI KÍSÉRLETI FOGLAKOZÁSOK

ők ezt még mind tudják . . .

Az elmúlt évtizedben vitorlás edzőként, síoktatóként és animátorként főleg óvodás és kisiskolás korú gyerekekkel foglalkoztam és mindig csodáltam, hogy mindaz a képesség, amit én felnőtt fejjel újra tanulok, kemény erőfeszítések árán gyakorolok, bennük még megvan. Akkor hol veszik el az idő folyamán? Szükséges-e, a fejlődésünk szempontjából, hogy elveszítsük és újra felfedezzük a gyermeki énünket? Vagy van olyan út is ahol ezt tudatosan megtartva végig kíváncsian, nyitottan és játékos könnyedséggel járhatunk egy egész életen át?

MOZGÁSMEDITÁCIÓ

manjdNEMjóga

A meditáció nem csak mozdulatlan ülésben végezhető. Könnyen befogadható formája a mozgás meditácó, mely lehet egy könnyed tudatos séta, szabad tánc vagy jóga.


Én az alábbi óra típusokat vezetem szívesen:


RESTORATIVE JÓGA

Pihentető, relaxáló óra, hosszan kitartott pózokkal, melyeket különböző kellékek (jóga tégla, heveder, takaró) segítenek. Mialatt a test izmai megpihennek nyúlik a kötőszövet, illetve a pózok segítségével kompressziós pontokat hozunk létre testünkben. Ez a fajta gyarkolás egy meditatív aspektusa a jógának, mely elősegíti a test és szellem egységét. Az órát kortól és gyakorlottságtól függetlenül bárkinek ajánlunk.


SLOW FLOW  JÓGA

A légzés ritmusához igazított lágy jóga, melyben a test folyamatos, lassú mozgásban van. A mozgásforma kevésbé kötött, mint egy hagyományos hatha jóga, ezzel is elősegítve a befelé figyelést. Az óra elején rövid meditációval hangolódunk légzésünk áramlására, mely később mozdulataink elsődleges irányítója lesz. Az órát kortól és gyakorlottságtól függetlenül bárkinek ajánlunk.