Щороку, 22 травня, світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття, проголошений Генеральною Асамблеєю Організацій Об’єднаних Націй у 2000 році на честь прийняття 22 травня 1992 року Конвенції про біорізноманіття.

Відповідно до повідомлення Секретаріату Конвенції про біорізноманіття, темою цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття є відзначення 25-річчя набрання чинності Конвенцією про біорізноманіття, це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні проблеми збереження природи, яка є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації.

Біорізноманіття Земної кулі – це приблизно 1,6 млн. описаних біологічних видів, але, за різними оцінками, реальна кількість видів на Землі є значно більше. Будь-який живий організм грає свою роль в екосистемі і представляється часткою харчового ланцюга, які складаються в харчові мережі. Якщо одна частинка такого ланцюга випадає, під загрозою знаходиться вся екосистема. Скорочення видів тварин і рослин викликає деградацію екосистеми. Результат – опустелювання земель, скорочення продуктивності земельних угідь і, врешті погіршення умов життя.

Сьогодні у світі під загрозою зникнення перебуває понад 7 тисяч видів тварин і майже 60 тисяч видів рослин. Ми маємо переглянути стосунки «людина – природа». Споживацьке ставлення до природних ресурсів призводить до втрати лісів, степів, які є середовищем існування багатьох видів, зокрема тих, що занесені до Червоної книги. Саме жива природа є основою життя на Землі та фундаментом гармонійного існування.

Всесвітній союз охорони природи виділяє сім основних факторів, що сприяють втраті біологічного різноманіття:

— Втрата та фрагментація природного середовища;

— Конкуренція з боку інвазивних видів;

— Забруднення навколишнього середовища;

— Глобальні кліматичні зміни;

— Опустелювання;

— Зростання населення і надмірне споживання;

— Безрозсудне використання природних ресурсів.

Більшість з цих факторів є результатом діяльності людини. Одним із способів боротьби за збереження різноманітності життя на нашій планеті є охорона рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, а також дбайливе ставлення до природи.

Біологічне різноманіття є основою для життя та основних послуг, що надаються екосистемами. Воно підтримує добробут людей та сталий розвиток у всіх сферах діяльності, у тому числі в галузях економіки, таких як лісове господарство, рибальство, туризм та інших. Зупинивши втрати біорізноманіття, ми інвестуємо в людей, в їхнє життя та благополуччя.

З метою збереження, покращення стану та відновлення природних екосистем, підвищення рівня інформованості учнів з питань біологічного різноманіття та сприяння переходу до збалансованого використання природних ресурсів було проведено заходи, присвячені Міжнародному дню біорізноманіття:

1. Години-цікавинки: «Довкілля неповторна казка, тож бережи його будь ласка», «Я, ти, він, вона – частинка природи мала!», «Що таке біологічне різноманіття?»

2. Урок серед природи « Вивчення видового складу рослин шкільного подвір’я»

3. Екопоходи: «Стежинками рідного краю», «Віч-на-віч з природою»

4. Години спілкування: «Рослини Червоної книги України», «Від здоров'я землі до здоров'я людей», «Умови життя та захист здоров’я»

5. Усний журнал «Сторінками матінки-природи»

6. Заняття ГПД «Такі різні тварини»

7. Круглий стіл «Біорізноманіття – основа здоров'я екології»

8. Урок-дослідження «Причини і наслідки деградації біорізноманіття»

9. Диспут «Загрози біорізноманіттю та заходи їх збереження»

10. Акція «За чисте довкілля»

11. Гра «Відгадай живий організм»

12. Віртуальна екскурсія « Мандруємо Україною»

13. Складання ілюстрованої пам’ятки «Правила поведінки на природі»

14.Конкурс «Екоерудит»