Umundurowanie

Na umundurowanie Harcerza składa się kilka elementów, tworzących razem jego mundur. Wśród nich wyróżnia się min. nakrycie głowy, bluzę mundurową, spodnie lub spodenki, getry i wywijki oraz obuwie.

Elementy Munduru

Nakrycie głowy

Rogatywka
Rogatywka harcerska jest barwy ciemnozielonej, ma nieusztywnione denko i posiada skórzany daszek z paskiem. Pasek rogatywki powinien znajdować się pod brodą gdy harcerz odbywa służbę wartowniczą, jest w poczcie sztandarowym bądź pełni funkcję strażnika ognia. Środowiska 16 Warszawskich Drużyn Harcerskich ozdabiają otoki rogatywek białymi muszelkami. Harcerze po złożeniu przyrzeczenia noszą na rogatywce srebrną lilijkę. Jest często spotykana wśród instruktorów, w Karacenie nosili ją drużynowi Leszek Mac i Jakub Szczepański.

Beret
Regulamin mundurowy ZHR nie określa ściśle typu lub kroju beretów które można stosować w drużynach. Berety dostępne w składnicach są najczęściej szyte, ale można też znaleźć wersje tłoczone. W Karacenie nosiło się niegdyś tłoczone berety Bundeswehry, ale obecnie zostały one wyparte na rzecz beretów składnicowych. Berety 4 ŁDH mają barwę szkarłatną i powinny być noszone lekko przechylone w prawo w taki sposób by lilijka (u harcerzy po przyrzeczeniu) znajdowała się nad lewym okiem.

Kapelusz
Popularnym w Grodach rodzajem harcerskiego nakrycia głowy jest kapelusz skautowy. Najczęściej spotyka się ciemnozielone filcowe kapelusze składnicowe o szerokim rondzie.

Zastępowy Szymon Drabicki i oboźny Roch Pelc w beretach. Biwak urodzinowy drużyny, 11.11.2018
pwd. Rafał Niemiec (drużynowy 10 ŁDH Pancerni) i drużynowy Jakub Szczepański. Rozpoczęcie Roku Harcerskiego, Łańcut, 30.09.2018

Bluza mundurowa

Bluza wg. ujednoliconego wzoru organizacyjnego ma kolor ciemnozielony, karczek, jest zapinana z przodu na całej długości metalowymi guzikami z lilijką ZHR. Ma kołnierz przypinany guzikami, dwa naramienniki przypinane schowanymi guzikami oraz dwie kieszenie na piersi z kontrafałdą, pokryte patką i zapinane guzikami. U niektórych starszych harcerzy występują wzory sprzed opracowania nowej bluzy mundurowej ZHR, w tym szczególnie popularny w Karacenie "Austriak" - koszulobluza austriackiej Bundesheer. 

Sznur funkcyjny

Jest oznaczeniem funkcji pełnionej przez jego posiadacza. Różnią się między sobą kolorem, materiałem wykonania, kolorową beczką i sposobem noszenia.
Patrz: Funkcje

Naszywka ZHR

Ma postać podłużnego prostokąta w barwach flagi państwowej z logotypem ZHR umieszczonym w centrum. Mundury składnicowe mają ją przyszytą fabrycznie nad prawą kieszenią.

Krzyż/Lilijka

Harcerze przed przyrzeczeniem noszą nad lewą kieszenią munduru lilijkę wg. wzoru ZHR-u. Po złożeniu przyrzeczenia jej miejsce zajmuje krzyż harcerski z indywidualnym numerem wybitym na jego rewersie. Lilijka powinna się wówczas znaleźć na berecie. Ze względu na znaczenie krzyża nie można umieszczać żadnych oznaczeń na lewej kieszeni bluzy mundurowej.

Plakietka Drużyny

Plakietkę Drużyny przyszywa się na lewym rękawie munduru, poniżej plakietki Hufca (jeśli posiadana).

Plakietka Hufca

Plakietkę hufca po spełnieniu wymagań przyszywa się na lewym rękawie munduru w odstępie trzech palców od szwu łączącego rękaw z resztą bluzy przy ramieniu.

Plakietka kategoryzacyjna
Plakietkę drużyny Leśnej, Orlej, Puszczańskiej lub Rzeczypospolitej przyszywa się na prawym rękawie munduru, powyżej rzędu sprawności specjalnych, w odstępie trzech palców od szwu na ramieniu.

Plakietki wyjazdów

Plakietki wyjazdów przyszywa się najczęściej na prawej kieszeni bluzy mundurowej. Nosi się je najczęściej od trzech do sześciu miesięcy. Wyjątek stanowi krążek zlotu trzydziestolecia ZHR-u, przyszywany na prawym rękawie munduru powyżej sprawności.

Oznaczenie zastępu

Sposób noszenia oznaczenia zastępu określa obrzędowość zatwierdzona przez drużynowego. Obecnie w Karacenie jedynym zastępem z własnym oznaczeniem są Jastrzębie, gdzie nosi się miniaturowy proporczyk III Szwadronu 10 PSK przypięty do guzika prawej kieszeni bluzy.

Sprawności

Gotowe krążki sprawności wyszywa się na prawym rękawie munduru; w trzech rzędach po trzy sprawności zwykłe (łącznie 9) i jednym na trzy sprawności specjalne. Do sprawności specjalnych wlicza się sprawności środowisk, samarytańskie i próby. Odstępy między sprawnościami powinny wynosić 0,5 cm.

Lilijka instruktorska

Prawo do posiadania lilijki instruktorskiej mają instruktorzy ze stopniem co najmniej przewodnika. Noszona jest na lewym rękawie munduru.

Patrz: Stopnie

Chusta i Naramienniki

Chusta

Trójkątna chusta w barwach środowiska stanowi najbardziej charakterystyczny element harcerskiego munduru. Dopuszcza się zakładanie jej osobno w ramach munduru polowego przy wysokiej temperaturze. Instruktorzy mogą zamiast chusty nosić krajki, stosowane dodatkowo przez środowisko 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy.

Naramienniki

Naramienniki umieszczone na naramiennikach munduru wskazują na numer danej jednostki. Powinny odwzorowywać barwy drużyny. Dopuszczalne są ich warianty określone obrzędowością.

Naramienniki wędrowniczy

Noszą go harcerze pionu wędrowniczego na lewym ramieniu. Przedstawia płonące ognisko z trzema polanami drewna, iskrą w środku i trzema odchodzącymi płomieniami na zielonym tle.

Szyszka wędrownicza

Szyszka jest dodatkowym atrybutem wędrowników, nosi się ją na tym samym ramieniu co naramiennik wędrowniczy, zapiętą na naramienniku.

Czarny naramiennik

Specjalny naramiennik obrzędowy 4 ŁDH Karacena dla harcerzy o długim stażu lub szczególnych zasługach dla drużyny. Do tej pory otrzymało go 7 osób.
Patrz: Czarny naramiennik

Spodnie Mundurowe

Spodnie długie

W wersji organizacyjnej mają kolor ciemnozielony, zgodny z bluzą mundurową, dwie kieszenie boczne, dwie przednie i jedną tylną. Posiadają dodatkowo paski umożliwiające regulację szerokości w pasie. Dopuszczalne są spodnie innych producentów o kroju bojówek w kolorze ciemnozielonym.

Spodenki krótkie

W wersji organizacyjnej identyczne do spodni długich, z nogawkami sięgającymi kolana. Dopuszczalne są spodnie innych producentów o kroju krótkich bojówek w kolorze ciemnozielonym.

Pas harcerski

Do spodni mundurowych powinno się zakładać oficjalny pas ze sprzączką ZHR, w wersji parcianej (kolor zielony lub czarny), lub skórzanej. Można stosować inne pasy o szerokości nie przekraczającej 3 cm (np. oficerskie) bez dodatkowych oznaczeń (dyskwalifikuje to pas Wojska Polskiego wz. 957).

Getry i Wywijki

Getry

Getry, czarne lub w barwach drużyny, sięgające do kolan. 

Wywijki

Na getry zakładać można wywijki w barwach drużyny. Noszenie wywijek bądź ich brak musi być jednolite w drużynie. Wywijki, nakładane na getry, powinny być wpuszczone  w buty i wywinięte na szerokość ok.5 cm.


Buty Mundurowe

Buty do munduru galowego powinny być sznurowane, skórzane, ciemne (jednolite czarne lub brązowe) i sięgające za kostkę. Dopuszcza się sznurowane buty np. trekkingowe z innych materiałów o jednolitym ciemnym kolorze sięgające za kostkę.

Polar Drużyny

Polar wojskowy wz. 93 lub wz. 10 stanowi okrycie wierzchnie na mundur stosowane w 4 ŁDH w okresie od wiosny do jesieni. Wchodzi w skład munduru polowego Karaceny.

Pałatka

Pałatka wojskowa w kolorze czarnym lub zielonym może być używana w drużynie jako element munduru galowego lub polowego. Jej stosowanie musi być ujednolicone w środowisku.

Letni mundur polowy

Letni mundur polowy stanowią krótkie spodnie mundurowe, chusta drużyny założona na szyi, koszulka drużyny, nakrycie głowy drużyny, oraz getry i wywijki. Dopuszcza się również wersję bez getrów, w obuwiu letnim/sportowym.

Zasady noszenia munduru

Mundur musi być czysty, schludny i niepognieciony.
-

Mundur, jako strój organizacyjny musi być otoczony szacunkiem i odpowiednio traktowany. Nie należy łączyć elementów umundurowania z elementami ubioru cywilnego.
-

Podczas pełnienia służby pasek od rogatywki ma być zapięty na brodzie. Rogatywki nie należy rolować ani nosić pod naramiennikiem, za pasem lub w kieszeni.
-
Beret można nosić zrolowany pod lewym naramiennikiem munduru, lub w prawej kieszeni spodni mundurowych.
-

Bluza mundurowa jest zawsze wpuszczana w spodnie. Wszystkie guziki mają być zapięte. Rękawy koszuli na co dzień powinny być rozpięte i podwinięte do łokcia. Opuszcza się je podczas uroczystych wystąpień (poczet sztandarowy, warta honorowa, Msza Święta,uroczystość składania Przyrzeczenia Harcerskiego itp.), kiedy to guziki u rękawów powinny być zapięte.
-
Chusta lub krajka noszona jest pod kołnierzem bluzy mundurowej. Na plecach powinien być widoczny trójkąt chusty o wysokości około 8-10 cm. Chusta jest spięta suwakiem lub związana zgodnie z tradycją drużyny.Dopuszczalne jest noszenie chusty na kołnierzu.
-
Długie spodnie są noszone w chłodne dni, jednolicie w drużynach. Do długich spodni nosi się ciemne skarpety za kostkę.Krótkie spodnie noszone są w ciepłe dni.  Getry i  wywijki noszone są wyłącznie do krótkich spodni.
-
Pas ma być zawsze wpuszczony we wszystkie szlufki. Można nosić do niego nóż (o ostrzu krótszym niż 15 cm) oraz ładownice(zasobniki) z wyposażeniem harcerskim. Podczas wystąpień uroczystych należy zdjąć oporządzenie.
-
Spod kołnierza bluzy mundurowej, w dekolcie nie może wystawać bądź prześwitywać żaden element ubioru.